Palestinci našli ve svých domovech v Gaze výkaly izraelských vojáků

7. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

Když se Ahmed Owedat vrátil domů 18 dní poté, co ho okupovali uprostřed noci izraelští vojáci, přivítal ho neuvěřitelný zápach.

Mezi rozbitým zařízením ze své domácnosti, které vojáci vyhodili z vyšších pater jeho domu na ulici, zjistil, že mu vojáci nechali na podlaze v jeho obytných místnostech a také v koších na odpadky hromadu lidských výkalů a láhev z umělé hmoty plnou moči.

V důsledku konfliktu v Gaze vzrostl antisemitismus v Evropě

7. 8. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ve Francii bylo za minulý týden terčem útoku osm synagog. Jednu z nich na pařížském předměstí Sarcelles vypálil čtyřistahlavý dav. Davy nesou hesla "Smrt Židům". V Německu byla Molotovovými koktajly podpálena synagoga ve Wuppertalu, která byla naposledy zničena nacisty za tzv. křišťálové noci a berlínský imám Abu Bilal Ismail žádal Allaha, aby "zničil sionistické Židy".

Konflikt v Gaze oživuje po celé Evropě velmi ošklivé démony, míní list Guardian. Dochází k tomu vždycky, když izraelská armáda zasahuje na palestinských územích.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Hamas: "Izrael musí zrušit blokádu"

7. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

Činitelé Hamasu v Gaze pohrozili, že obnoví "vojenské akce", "první minutu" po ukončení třídenního příměří dohodnutého s Izraelem v pátek v pět hodin ráno světového času, pokud jeho podmínky nebudou splněny.

Palestinci požadují, aby byla zrušena izraelsko-egyptská blokáda Gazy a 100 osob, vězněných Izraelem, propuštěno. Izrael požaduje, aby Hamas odzbrojil, což jeho mluvčí označili za "nemyslitelné".

Rusko zakázalo dovoz ze Západu

7. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

Dmitrij Medveděv oznámil bezprostřední zákaz dovozu masa, ryb a mléčných výrobků z EU, USA, z Austrálie, Kanady a Norska. Uvedl, že zákaz začíná platit okamžitě a bude trvat rok. Ministr zemědělství Nikolaj Fjodorov ve čtvrtek informoval, že náhradou za zakázané potraviny se zvýší dovoz masa a sýrů z Brazílie. Dodal, že Moskva vyjednává také s Běloruskem a s Kazachstánem, aby se západní výrobky nedovážely do Ruska z těchto zemí.

Moskva se rozhodla zavést tyto sankce po zavedení zákazu pro lety nízkonákladové pobočky Aeroflotu v důsledku podpory Moskvy pro vzbouřence na východní Ukrajině. Medveděv také uvedl, že činitelé uvažují o zákazu přeletu evropských leteckých společností do Asie přes Sibiř.

Obchodní války nejsou legrace

7. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

Mnoho lidí považuje odvetné sankce Ruska proti Západu za vtip, ale obchodní války jsou nebezpečné, míní Natalia Antonova v deníku Guardian. Důsledky se budou pociťovat široko daleko.

Chci varovat před škodolibostí, píše autorka. Zaprvé, západní politikové podceňují Vladimíra Putina už od prvního dne ukrajinské krize. Putinova strategie, že si chce udržet vliv Ruska na Ukrajině, nemluvě o jeho drtivé podpoře, kterou má v Rusku, nezmizí přes noc.

Edward Snowden dostal svolení zůstat v Rusku další tři roky

7. 8. 2014

čas čtení 3 minuty

Právník pro amerického whistleblowera Edwarda Snowdena Anatolij Kučerena sdělil tisku, že Snowden, bývalý zaměstnanec americké National Security Agency, který zveřejnil dokumentaci o rozsáhlém americkém špehování internetu a telefonních komunikací, dostal svolení zůstat v Rusku další tři roky. Zároveň mu bylo povoleno cestovat do zahraničí pokaždé na dobu až tří měsíců. Původní azyl, který Snowden v Rusku obdržel, vypršel 1. srpna 2014.

Snowden však neobdržel v Rusku politický azyl, což by znamenalo, že by dostal trvalé povolení k pobytu. Kučerena však uvedl, že za tři roky má Snowden možnost znovu zažádat o prodloužení pobytu o tři roky a po pěti letech pobytu v Rusku by měl právo získat ruské občanství.

Volba

5. 8. 2014

čas čtení < 1 minuta

Ve Skotsku nyní začíná naplno kampaň k celostátnímu referendu, která má rozhodnout o samostatnosti země. Zde je třicetivteřinový animovaný film o tom, co si k danému tématu myslí skotská tvůrkyně kreslených filmů Lesley Keen:

Choosing from Total Immersion on Vimeo.

Další filmy Lesley Keenové ZDE

NATO přerušuje spolupráci s Ruskem. O ukrajinském členství se neuvažuje

7. 8. 2014

čas čtení 2 minuty

Severoatlantická aliance přerušuje spolupráci s Ruskou federací kvůli její roli v událostech na východě Ukrajiny. Prohlásil to generální tajemník NATO Rasmussen během návštěvy Kyjeva. Ruský list Nězavisimaja gazeta současně informuje, že ani NATO, ani Kyjev nemají v úmyslu jednat o případném členství Ukrajiny v NATO, a že Aliance nebude dodávat Kyjevu zbraně.

Válka přímo světová, aneb Kdo za to může?

7. 8. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

U příležitosti neslavného výročí vzniku I. světové války řada médií doslova přetéká archivními materiály a rekapituluje hlavní události. Vedle této v zásadě dokumentární linky lze však zaznamenat ještě jinou, která nepopisuje faktické události ani tehdy, ani dnes, zato však přináší "vysvětlení" obojího prostřednictvím zjednodušených apriorních tezí.

Hra s ohněm

6. 8. 2014 / Ilona Švihlíková

čas čtení 13 minut

Co se to děje se systémem mezinárodních vztahů? Narůstá počet zhroucených států, rozrůstající se pás od Severní Afriky po Afghánistán. Mezinárodní právo je v troskách. Objevují se noví aktéři, přičemž se i "tradiční" chovají neobvykle, porušují dlouhodobě zažité vzorce spojenců a nepřátel. Instituce postavené na multilaterálním přístupu se ukazují být v krizových situacích jen málo funkčními, což se netýká zdaleka jen OSN, ale i např. WTO. Roste počet konfliktů, v nichž umírají civilisté. Zaznamenáváme vzestup sociálního napětí a nepokojů. Tomu odpovídá posilování popularity politických stran a hnutí s fašizoidními prvky.

Otevřený dopis ministrovi zahraničních věcí Lubomíru Zaorálkovi

5. 8. 2014

čas čtení 17 minut

tisková zpráva

Otevřený dopis adresovaný českému Ministerstvu zahraničních věcí, jehož autoři Petra Šťastná, Jana Ridvanová, Petr Uhl, Jan Kavan a Vojtěch Srnka vyzývají ministra Lubomíra Zaorálka k vyváženější reakci na události v pásmu Gazy, podepsalo na internetu během 72 hodin 371 lidí. Pod tímto dopisem je možné nalézt taková jména jako Milana Daniela, poslance Jaroslava Foldynu, mluvčí Alternativy zdola doc. Ilonu Švihlíkovou, religionistu Ivana Štampacha, místopředsedu Strany zelených Matěje Stropnického, filozofa Martina Škabrahu a mnoho dalších, včetně několika přispěvatelů do Britských listů, píše organizátor dopisu Vojtěch Srnka.

Kdo chce dopis podepsat, je ZDE

Vážený pane ministře,

obracíme se na Vás v záležitosti vztahující se k současné tragické situaci v pásmu Gazy, která nastala v důsledku izraelské operace Obranné ostří. Veřejné vyjadřování české diplomacie k dosavadnímu dění v rámci této eskalace lze označit za velmi omezené, a proto bychom Vás prostřednictvím tohoto dopisu rádi vyzvali k obsáhlé reakci nejen na to, co se za poslední necelé čtyři týdny v pásmu Gazy událo.

Angličtina má podnětný hodnoticí hit

6. 8. 2014 / Pavel Gajdošík

čas čtení 4 minuty

Hodnoticím slovem, které prý v intelektuální angličtině v posledních letech zažívá největší vzestup popularity a frekvence užívání, je u nás zatím neznámé, ale za pozornost a zapamatování určitě stojící adjektivum "relatable" /rɪˈleɪtəb(ə)l/ (česky něco jako "vztahu-schopné" či "vztažitelné"), kterým mluvčí označuje všechno, k čemu je schopen si vytvořit nějaký osobní vztah.

Oslava války válkami aneb Nedivme se

6. 8. 2014 / František Řezáč

čas čtení 4 minuty

Média jsou plná připomínání začátku tzv. Velké války, známější ve středoevropském kontextu jako 1. světová. Přitom se na mnoha místech, nedaleko Evropy, právě válčí. V oblasti Středního Východu se jedná pořád o důsledky porážky Osmanské říše a vzniku různých umělých státních útvarů, které se po konci koloniální správy evropských velmocí po další válce nedokázaly významně stabilizovat. Plukovník Lawrence by koukal, čemu pomáhal vzniknout. Podobně i ukrajinsko-ruský konflikt je důsledkem zhroucení říše ruských carů.

Ze života hmyzu, aneb Trocha entomologie nikoho nezabije

6. 8. 2014 / Lubomír Brožek

čas čtení 4 minuty

Zlato nesmrdí. Hybaj, kuličko, val se! Toč se, majetku! Obíhej! Kdo má, ten má.
Chrobák
Celá zem se chvěje! Něco velkého se děje! Já se rodím!
Kukla

Je to už bezmála století, co poprvé spatřila (1922), spolu s dalšími hmyzáky, světlo světa jepice ve hře bratří Čapků Ze života hmyzu -- a přece: kdykoliv spatřím nějakou mediálně rychlokvašenou VIP, si na tuhle ukřičenou efeméru, která se ve svém zrodu považuje za pupek světa, spolehlivě vzpomenu. Ostatně ani chrobáci nejsou dnes méně aktuální, stejně jako parazit, mravenci, slimáci, co jim je všechno fuk (tedy pokud se jich to přímo netýká). Stejně jako dobyvatel (diktátor), který velí: "Srovnat se zemí! Vybít ženy a zárodky!" a spoléhá při tom na součinnost tisku, jehož zástupce (kulhavý novinář) je vzor loajality: "Tisk vyvyvy -- vykoná svou popo-po-povinnost."

Afghánský voják zastřelil amerického generála

6. 8. 2014

čas čtení < 1 minuta

Afghánský voják včera zastřelil amerického generálmajora, zranil německého brigádního generála a nejméně čtrnáct dalších zahraničních a afghánských vojáků. K události došlo na vojenské výcvikové akademii na předměstí hlavního města Kábulu.

Zabitý generálmajor je patrně nejvýše postaveným příslušníkem U.S. Army, který zahynul v zahraničí v důsledku nepřátelské činnosti od války ve Vietnamu.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Rada bezpečnosti se v noci sešla kvůli Ukrajině

6. 8. 2014

čas čtení < 1 minuta

Rada bezpečnosti OSN se na žádost Ruské federace pozdě v noci našeho času sešla na mimořádném zasedání věnovaném humanitární situaci na východě Ukrajiny. Jednání proběhlo v otevřeném režimu.

Jednání předcházelo uzavřené zasedání věnované sankcím vůči KLDR.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Vysoká činitelka britského ministerstva zahraničí odstoupila kvůli Gaze

5. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

Ladi Warsi, vysoká činitelka britského ministerstva zahraničí odstoupila z britské vlády na protest proti její politice vůči Gaze. Charakterizovala ji jako "morálně neobhajitelnou".

Ve svém rezignačním dopise Lady Warsi konstatuje, že postoj a jazyk britské vlády během nynější krize v Gaze je "morálně neobhajitelný, není v britském národním zájmu a bude mít dlouhodobý záporný postoj na naši pověst mezinárodně i vnitropoliticky".

Dodává, že postoj Británie "není v souladu s právem a naší dlouhodobou podporou pro mezinárodní spravedlnost". Dodala: "Britská vláda může hrát konstruktivní roli při řešení krize na Blízkém východě pouze, pokud je počestným vyjednavačem a v této chvíli si nemyslím, že jím je."

V rozhovoru s Huffington Post Warsi uvedla: "Náš postoj neuznat palestinský stát v OSN v listopadu 2012 nás postavil na chybnou stranu historie a hluboce lituji, že jsem se proti tomu tehdy nepostavila."

(Na jakou stranu historie staví asi postoj české vlády vůči palestinsko-izraelskému problému Českou republiku? pozn. JČ.)

Po odchodu z vlády má tato konzervativní členka Horní sněmovny nyní svobodu mluvit o této věci otevřeně a jako první věc požaduje zavedení zbrojního embarga proti Izraeli.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Kostky jsou vrženy: Huráá! Kupředu...pravá!

6. 8. 2014 / Jan Campbell

čas čtení 19 minut

Pravil Mistr Ceng (jeden z žáků Konfucia): Hladká řeč a vtíravé chování jsou zřídka částí Dobra.

Konfucius, Hovory

Zcela určitě nejsem prvním ani posledním, který tvrdí, že rozvíjející se konflikt ve světě, zástupně vedený USA-EU a Ruskou federací, má pravděpodobně tři řešení.

Poučení i pro některé Čechy

O zuřivé nenávisti až za hrob k "jiným"

4. 8. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Motto:

"Každej věří na svýho výbornýho Pánaboha, ale nevěří druhýmu člověku, že ten taky věří v něco dobrýho. Člověk si může myslet, že druhá víra je špatná víra, ale nemá si myslet, že ten, kdo ji má, je špatnej a sprostej a podvedenej chlap."

Karel Čapek, Továrna na Absolutno

Z nynější války proti civilistům v Gaze vyplývá ještě jedna důležitá věc. Slušní západní novináři, kteří nyní stále intenzivněji poukazují na vyvražďování civilistů v Gaze, naprosto neutralizují jakoukoliv nenávist k druhému etniku či druhé jazykové či kulturní skupině, vůči jinakosti. To je nesmírně záslužné, protože když vám vyvraždili rodinu, máte zajisté tendenci začít nenávidět příslušníky celého národa, jehož členové vám zabili maminku. Český spisovatel Arnošt Lustig, jemuž němečtí nacisté vyvraždili rodinu v koncentračních táborech, tak nikdy, do konce života před několika lety, už nenavštívil Německo.

Jenže nenávist celého etnika je scestná a kontraproduktivní a nikam nevede, jen k další zkáze. Je šokující a zcela nepřípustné, když Yochanan Gordon píše, že "podvádění a lži je přímou součástí toho, čím jsou" - míní tím všechny palestinské politiky a potažmo všechny Palestince, které je podle něho nutně vyhladit, aby měl Izrael "klid na práci". Takové postoj mohou vést jen k další válce, protože protivník si také nutně bude věřit o vás, že jste zosobněním ďábla. Přesně totéž dělají mnozí Češi o Romech, kteří jsou pro ně zosobněním toho nejhoršího. Nevede to k ničemu, jen k zvýšení nenávisti.

Musí se to dělat jinak: Pokud někdo páchá individuální zločiny, je nutné ho individuálně potrestat, protože zločiny nelze tolerovat. Avšak lidé musejí vždycky hledat v druhé straně to, co je na nich dobrého a co s nimi mají společného. Reportér Channel Four Paul Mason poukazuje na to, že společnost v Gaze je svou podstatou víceméně středostavovská, že je tam velké množství vysoce kvalifikovaných odborníků a že při troše dobré vůle by toto místo mohlo být ohniskem ekonomického rozkvětu.

Poslouchejme, prosím, Karla Čapka: "Člověk si může myslet, že druhá víra je špatná víra, ale nemá si myslet, že ten, kdo ji má, je špatnej a sprostej a podvedenej chlap."

Jsem rád, že slušní západní novináři nejenže neztratili cit pro lidskost - a proto píší o nezřízeném vraždění dětí v Gaze - ale také mají onen hluboký instinkt pro solidaritu mezi lidmi bez ohledu na jejich odlišnost a jinakost. Vědí, že máme dohromady mnoho společného.

Human Rights Watch: Separatisté na východě Ukrajiny zneužívají nemocnice a zdravotnické vybavení pro účely ozbrojeného boje

5. 8. 2014

čas čtení 4 minuty

Povstalci na východě Ukrajiny vyhrožují zdravotnickému personálu, kradou a ničí zdravotnické vybavení a nábytek v nemocnicích, a také ohrožují péči o civilní pacienty. Zjistila to lidskoprávní organizace Human Rights Watch. Separatisté také zabavují sanitky a používají je k převozu ozbrojenců.

Jsou předpoklady k dešifraci pachatele tragédie letu MH17?

5. 8. 2014 / Miloš Dokulil

čas čtení 24 minut

Úkol (1), úsudkový příklad:

Mohlo tragédii MH17 ze 17/7 inscenovat z nějakých důvodů ukrajinské letectvo? Anebo sestřelení toho letadla mělo být rafinovaně inscenovanou sugescí z opačné strany, která měla okatě ukázat na míru kyjevské agrese? Neměl to případně být jenom další triumf nad vládním letectvem? Anebo se zde zjevně a průkazně jednalo o záměrnou akci v režii nacionalistických povstalců? Každá z těchto otázek, už předem, a hned podle toho, jak byla formulována, snad prozrazuje, s jakou směrovkou a z jakých výchozích pozic asi vzešla.

Lidé pro děti

5. 8. 2014 / Pavel Táborský

čas čtení 5 minut

V pracovní náplni mnohých politiků se vyskytuje zvláštní dovednost. Jedná se o bezostyšnou schopnost formulovat zásadní stanoviska ke skutečnostem, o jejichž podstatě se jaksi zapomněli informovat. I pan poslanec Marek Benda nedávno prokázal, že se kromě právnických záležitostí perfektně orientuje v pediatrii, vývojové psychologii a pedagogice. Na dálku diagnostikoval děti z dětských domovů jako nepoužitelné.

Jestli dojde k vyvražďování, západní média budou opět mlčet

5. 8. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Irácké menšiny vsadily na ochranu před islamisty ze strany kurdských ozbrojených oddílů (pešmergy). Po víkendu je ale více než jasné, že tento projekt selhává. Ale zatímco se křesťané mohou i v "chalífátu" vykoupit z trestu smrti daní, jiné skupiny považované za odpadlíky tuto možnost nemají. Pokud se jim z území obsazeného ISIL nepodaří včas uprchnout, budou jednoduše povražděny. Zpravodajské štáby světových agentur však o tom sotva přinesou podrobnější zprávy. Mají důležitější věci na práci.

Channel Four News:

Z Gazy v den stoletého výročí zahájení první světové války

5. 8. 2014

čas čtení 4 minutyKrishnan Guru-Murthy, moderátor Channel Four News z Jeruzaléma: Světoví politikové a členové královských rodin v pondělí vyjadřovali pocty moci smíření, v den stoletého výročí od vypuknutí první světové války při dojemných připomínkách tohoto výročí po celé Evropě. Avšak zde, uprostřed brutální, pokračující války, války, která je částečně důsledkem dohody, kontroverzně a rychle uzavřené na konci první světové války, smíření je velmi daleko. Britský premiér David Cameron zdůraznil v pondělí, že toto masakrování, toto zabíjení musí skončit. Vláda studuje informace, že možná byl usmrcen i jeden britský humanitární pracovník. V pondělí částečné izraelské příměří násilí v Gaze zpomalilo, avšak večer byly útoky obnoveny. Nejprve náš korespondent Paul Mason, který je v Gaza City. Paule?

Paul Mason: No, Krishnane, na této straně hranice dostáváme poučení, co vlastně příměří znamenají. Izrael jedno příměří vyhlásil a porušil ho během deseti minut. Ve městě Rafah boje, jak se zdá, trochu ustaly, ale sbírají tam mnoho mrtvol. Za mnou dnes večer dunění dělostřelectva pokračuje, mnoho lidí tady přes noc zemře. To je obraz tady v Gaze. Byl to den, kdy se lidé snažili dát své věci dohromady, nicméně, moje reportáž začíná scénami zkázy.

Británie bude individuálně zkoumat zbrojní kontrakty s Izraelem

4. 8. 2014

čas čtení 1 minuta

  • Britská vláda obnovila zkoumání zbrojních kontraktů v hodnotě 8 miliard liber, které v minulosti uzavřela s Izraelem. Bude individuálně zjišťovat, zda každá jednotlivá vývozní licence je přijatelné ve světle konfliktu v Gaze, informoval úřad britského premiéra v Downing Street. Kontrakty budou zkoumány, zda by mohl být zbrojní materiál, vyvezený z Británie do Izraele, používat k interní represi nebo k vyvolání vojenského konfliktu.
  • Mezinárodní lidskoprávní organizace Human Rights Watch vyšetřuje zprávy, že izraelští vojáci stříleli na neozbrojené civilisty, kteří se před půldruhým týdnem snažili uprchnout před ničením osadu Khuza. "Izraelské jednotky v jižní Gaze v Khuze stříleli na civilisty a usmrtili je. Tím zjevně při několika incidentech ve dnech 23.-25. července 2014 porušili válečné zákony," konstatuje Human Rights Watch a dodává: "Úmyslné útoky na civilisty, kteří se neúčaastní bojů, jsou válečnými zločiny."
  • Izrael v pondělí večer přijal egyptský návrh na příměří trvající 72 hodin, které by mělo začít v úterý v osm hodin ráno.

Podrobnosti ZDE

Vede západní žurnalistika skutečně "křižáckou válku proti Izraeli"?

4. 8. 2014 / Jan Čulík

čas čtení 4 minuty

Argumentace Karla Dolejšího o práci "některých aktivistických novinářů" či "západních novin", kteří prý vedou "křižácká tažení proti Izraeli" a "prezentují ho jako absolutní zlo" působí tak trochu jako "straw man", tedy "fakt", který jsem si sám vytvořil a pak ho kritizuju. Pokud tedy Karel Dolejší nepředloží věcné odkazy na to, kteří novináři prezentují v těchto dnech Izrael jako "absolutní zlo".

Tento druh zkreslující argumentace je nebezpečný, protože je to voda na mlýn lidem, kteří odmítají jakoukoliv kritiku izraelské vlády či její politiky (pozor! ani Izraele, ani sionismu, ani Židů jako rasy!) jako antisemitismus. Několik čtenářů nám napsalo, že se Britské listy prý proměnily v Listy Hamasu. Jako by neviděli, že Britské listy důsledně odsuzují politiku Hamasu a nekritizují Izrael, jeho kulturu a obyvatelstvo jako takové. Poukazují na porušování zákonů války, jehož se dopouští několik "mužů pokročilejšího středního věku", jak by to napsal Guardian, v izraelské vládě a v armádě.

Západní novináři stále milují "morální křižácká tažení". Politici naštěstí už tolik ne

4. 8. 2014 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Aniž by kdokoliv vydával současnou západní politiku vůči Rusku za optimální, stojí za to ji srovnat s přístupem, jaký část aktivistických novinářů právě prosazuje vůči Izraeli. Přinejmenším proto, že srovnání ukáže, jak se západní žurnalistika - na rozdíl od politiky - od dob "morálních křižáckých tažení" proti Srbsku či Libyi vůbec nikam neposunula. Ba naopak, klesá do téhož bahna stále níže.

Channel Four News

Půjde operace izraelské armády v městě Rafah k trestnímu tribunálu v Haagu?

4. 8. 2014

čas čtení 5 minutModerátorka Channel Four News, neděle večer: Generální tajemník OSN charakterizoval útok na školu OSN v městě Rafah, přeplněnou uprchlíky, při níž bylo usmrceno nejméně 10 osob, jako "morální ohavnost" a "kriminální čin". Dodal, že izraelská armáda byla opakovaně informována o přesných místech, kde se vyskytují školy OSN. Dodal: "Toto šílenství musí přestat."

Bombardování nedaleko základní školy pro chlapce v městě Rafah je už sedmým případem, kdy byla zasažena budova OSN od doby, kdy válka v Gaze začala. A je to třetí úder uvnitř školy anebo v její blízkosti. Ve středu izraelská armáda usmrtila 17 Palestinců bombardováním školy OSN v táboře Džebalia. Před čtrnácti dny byl bombardován úkryt OSN v Bet Henunu a tehdy bylo usmrceno šest Palestinců.

Za okamžik budeme interviewovat mluvčího izraelské vlády, ale nejprve se spojíme živě s Paulem Masonem v Gaze.

Paul Mason: Svědci z města Rafah mě dnes řekli, že viděli izraelské bezpilotní letadlo, jak útočí na člověka, který jel kolem té školy na motorce. A když to bezpilotní letadlo zaútočilo, došlo k zničení školy a k zabíjení civilistů. Avšak jestli to půjde k mezinárodnímu trestnímu soudu v Haagu, bude se zkoumat celá operace izraelské armády v městě Rafah. Jak uvidíte v této velmi šokující reportáži, byl to velmi intenzivní útok na jedno velmi malé město.

Kdy genocida je přípustná

3. 8. 2014

čas čtení 5 minut

Premiér Binjamin Netanjahu jasně uvedl na začátku tohoto zásahu, že jeho cílem je obnovit udržitelný klid pro občany Izraele. Souhlasíme přece, že je povinností každé vlády zajistit bezpečnost svých občanů. Pokud političtí představitelé a vojenští odborníci rozhodnou, že jediným způsobem, jak dosáhnout tohoto cíle, je genocida, je pak přípustné realizovat tyto odpovědné cíle?

Toto je článek Yochanana Gordona, který původně vyšel na stránkách listu The Times of Israel a pak byl odstraněn. Autor se za článek posléze omluvil.

Teroristé v Gaze

4. 8. 2014 / Václav Hořejší

čas čtení 10 minut

V Gaze jsou už zase každý den masakrovány desítky, ba stovky civilistů, včetně malých dětí. Soustavně jsou ničeny tisíce obytných domů, školy a nemocnice, veškerá infrastruktura.

Je třeba to říci otevřeně -- jedná se o státní terorismus.

Výzva Jona Snowa z Gazy riskuje redukci reportáže na propagandu

4. 8. 2014

čas čtení 4 minuty

Komentátor Guardianu Giles Frazer minulý týden vyzval reportéry, aby dávali najevo více emocí, odsoudil chladnou racionalitu tváří v tvář vraždění jako "zvláštní formu šílenství". To je nebezpečná cesta. Emoce je látkou propagandy a zprávy jsou protikladem propagandy. Reportáž by měla upřednostňovat emocionální odpovědi publika, ne vyhovovat žurnalistům, píše David Loyn.

Je Irák odsouzený ke smrti? ... země Tisíce utrpení

4. 8. 2014 / Faisal Ismail

čas čtení 11 minut

Dramatický ozbrojený konflikt v Iráku, který vypukl po 9. červnu tohoto roku, se stal bezpochyby středem pozornosti zainteresovaného mezinárodního společenství. Tohoto "dne hanby" se vládní armáda záhadně zhroutila před ofenzivou povstalců. Další vývoj je obecně znám. Stručně řečeno: pád druhého největšího města Iráku Mosul dne 10.6.2014, vyhlášení Islámského státu v Iráku a Levantě (ISIL) na severu a západu země a posléze vyhlášení Islámského státu -- Chalífátu.

Libye coby otřesný příklad "humanitární intervence"

4. 8. 2014 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Dramatická situace v dnešní Libyi představuje pádný důvod k tomu, aby nedocházelo k západním intervencím kamkoliv a za jakýchkoliv podmínek. Spojené státy byly dokonce donuceny evakuovat svoji ambasádu v Tripolisu (podobně jako v roce 1975 v Kambodži), a to dva roky poté, co zde byl usmrcen americký velvyslanec. Nyní se tato země nachází v naprostém chaosu -- de facto od zavraždění plukovníka Kaddáfího rebely s pomocí Západu, jež bylo přijato s nechutným entuziasmem ZDE.

Jak zřejmě vznikl rasismus

4. 8. 2014 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

The Times Literary Supplement (25.7.2014) recenzuje David Armitage knihu Racism: From the crusades to the thwentieth century (Rasismus: od křížových výprav po dvacáté století) autora Francisca Bethencourta (knihu vydal Princeton University Press).

Genocida v Gaze

4. 8. 2014 / Štěpán Steiger

čas čtení 4 minuty

Jak ukazuje další průzkum, myšlenka Yochanana Gordona nebyla zdaleka nápadem jedince: vyskytovala se už před jejím zveřejněním a zejmě koluje v hlavách dalších přinejmenším publicistů. (Z čehož můžeme s poměrnou jistotou usoudit, že ji zastává hodně lidí, kteří ovšem z mnoha důvodů s ní nejdou na veřejnost. Ostatně odstranění článku z internetu také názor Yochanana Gordona nijak nezměnilo: na Twitteru jej i nadále hájil a jednomu korespondentu odpověděl: "Každá další cesta ke spolužití hanebně ztroskotala, /Izrael/ byl židovským domovem 3.000 let. Teď jej opustíme?")

The Guardian: Co si myslíme o zabíjení dětí v Gaze: Mimořádná obscénnost

3. 8. 2014

čas čtení 5 minut

Ve válkách se zabíjejí lidi, včetně učitelů ve třídách, zdravotních sester v nemocnicích a zemědělců na polích. Avšak když v ocelovém krupobití, které proti sobě navzájem posílají vojáci, umírají děti, je to mimořádná obscénnost. Děti nemají žádnou agendu, nemají ani nejmenší stopu odpovědnosti, kterou dospělí mohou nést různou měrou.

Děti neznají propagandu, nejásají na rozhněvaných shromážděních, neposílají muže do války s požehnáním, nesedí na schůzích, kde důvody pro či proti vedení války vážně přetřásají muži středního věku. Ne, děti jen umírají. Nebo přijdou o své nožičky, o své ruce, o své oči. Scény v základní škole v Džabalii přivedly zkušené činitele OSN, kteří viděli a zažili mnoho, k slzám.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2014

2. 7. 2014

čas čtení 2 minuty

V červnu 2014 přispělo 625 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 223 279,10 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2014 částkou 1991,75 Kč. Příjem z reklamy byl v červnu 2014 celkem 140 000 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2014 403 628,99 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

31318