Česká republika jako kastovní společnost

14. 4. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Exposlanec Šnajdr, jeden z obviněných v kauze kupčení s mandáty ODS, učinil velkomyslnou nabídku: Vzdá se milionového odškodného, pokud se mu stát za obvinění omluví ZDE. Z hlediska předpokladu, že zákony v tomto státě platí pro všechny stejně, je takový výsledek mnohaměsíčního vyšetřování nepochopitelný. Avšak jakmile si uvědomíte, že fakticky žijeme v kastovní společnosti, vše do sebe nádherně zapadá.

Začínáme vysílat Rozhovory Britských listů na Regionální televizi.cz

11. 4. 2015

čas čtení < 1 minutaRegionální televize (www.regionalnitelevize.cz) bude od nadcházejícího týdne vysílat pravidelné patnáctiminutové Rozhovory Britských listů. Regionalni televizi.cz, je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu. První Rozhovor Britských listů uvidíte v pátek 17. dubna v 19 hodin a pak bude reprízován několikrát během dalšího týdne.

Experti na občanská práva varují před novým francouzským "špionážním" zákonem

"Návrh zákona o sledování je vážným ohrožením svobod"

14. 4. 2015

čas čtení 4 minuty

Převážná část francouzských poslanců podporuje předlohu zákona, který by poskytl zpravodajským službám přístup k množství údajů podezřelých z terorismu. Tři experti na občanská práva vysvětlují, proč by francouzská veřejnost měla být velmi, velmi znepokojena.

Šéf Světové banky požaduje zastavení dotací na fosilní paliva a jejich zdanění

14. 4. 2015

čas čtení 1 minuta

Šéf Světové banky Jim Yong Kim argumentuje, že chudé země "cítí botu globálního oteplování na svém krku" a požaduje okamžité zavedení daní z fosilních paliv a zastavení dotací pro fosilní paliva, v boji proti globálnímu oteplování.

Kim zdůraznil, že je šílené, že vlády zvyšují množství používaného uhlí, ropy a plynu tím, že zákazníkům na jejich potřebu poskytují dotace.

Ideální republikánský kandidát do souboje s Hillary Clintonovou v hledáčku bratří Kochů

Marco Rubio vstupuje na scénu

14. 4. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Jako třetí oficiálně ohlásil svou kandidaturu v prezidentských volbách 2016 Marco Rubio. Stejně jako předchozí dva, Ted Cruz (Texas) a Rand Paul (Kentucky) je v současnosti senátorem, a to v jednom z klíčových volebních států, na Floridě. Rubio je z několika důvodů nejvíce perspektivním kandidátem, které může "grand old party", čili GOP, jak se přezdívá Republikánské straně, v současnosti vygenerovat. Jeho kniha American Dreams, která takticky vyšla před nedávnem, je symbolickým vzkazem typicky republikánským voličům, kterí chtějí věřit, že ideologie amerického snu žije. Rubio ji totiž zosobňuje.

Zatímco se ministři zahraničí "Normandské čtyřky" sešli v Berlíně, OBSE hlásí silné boje na Donbase

14. 4. 2015

čas čtení 1 minuta

Když se v pondělí večer sešli ministři zahraničí Německa, Francie, Ruska a Ukrajiny v Berlíně, boje mezitím opět sílily. OBSE hlásí "silné boje" z okolí Doněcka a obce Šyrokyne východně od přístavu Mariupol. Mezinárodní pozorovatelé jen v neděli zaznamenali více než 1 100 explozí v okolí Doněcka a stovky případů nasazení dělostřelectva a minometů na jižní frontě.

Novodobí nevolníci

13. 4. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Autentická zkušenost "zaměstnance", z dneška a přímo ze života. Studentka, které vedu studijní práci, vykládá o tom, jak těžké je najít zaměstnání. Když už nějaké najde, buď se ji snaží zaměstnavatel zneužít ještě před tím, než vůbec nastoupí, nebo přichází na pohovor na práci, ze které se vyklube něco úplně jiného, samozřejmě horší činnost za horší platové podmínky. Nebo může pracovat za potupných podmínek, pod dohledem vševidoucího velkého bratra. Co je nejhorší, říká "takhle je to ale všude". Naprostá rezignace na to, že vydírání, psychický nátlak hraničící s terorem a nuzné pracovní podmínky jsou něco nepřípustného. Je to prostě všude...

O každodenním vykořisťování obyčejných lidí

13. 4. 2015

čas čtení 7 minut

Nikdy od regularizace zaměstnaneckého zákona ve čtyřicátých letech devatenáctého století nebyla mocenská nerovnováha mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem tak extremní jako dnes.

Britští politikové se rádi promenují nyní před volbami před kamerami v pracovních helmách a v pracovních pláštích dělníků. Protože práce je pro politiky nová obsese. Všichni politikové před volbami hovoří o "tvrdě pracujících rodinách".

Je ale zvláštní, že o tom, za jakých podmínek lidi dnes pracují, politikové nehovoří.

Jak vznikající ruská ideologie ohrožuje Vladimira Putina

13. 4. 2015

čas čtení 3 minuty

Tím že ruský prezident podnítil vznik konzervativní nacionalistické ideologie vytvořll současně podmínky pro to, aby tato ideologie dříve nebo později vytvořila jeho nástupce, píše Taťána Stanovaja z Moskevského centra pro politické technologie.

Zemřel Günter Grass, magický realista a černé svědomí SPD

13. 4. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Nejslavnější poválečný německý spisovatel Günter Wilhelm Grass, který dnes zemřel ve věku 87 let, kombinoval magický realismus v literatuře s reálným politickým aktivismem. Souběžně s tím, jak nasvěcoval nežádané a skrývané detaily německé minulosti, pokoušel se kdysi přinést Německu také lepší budoucnost. Přímočará podpora SPD v 60. a 70. letech ovšem nakonec uvolnila prostor příkré distanci vůči znovusjednocení Německa - již mnozí kolem vnímali div ne jako vykoupení a konec dějin - když se Grass se svou v podstatě ještě dětskou zkušeností z SS začal obávat starých německých běsů. V závěru života se stal velmi kontroverzní postavou, když napadl nekriticky proizraelskou politiku německé vlády a spolupráci na budování izraelských jaderných kapacit.

Jak Rusko nahrazuje fyzickou válku válkou psychologickou

10. 4. 2015

čas čtení 6 minut

Nejjednodušeji se dalo Margo Gontarové řešit problém mrtvých dětí. Byly na všech jejích počítačových obrazovkách - na zpravodajských serverech a na sociálních médiích pod palcovými titulky, které tvrdily, že děti byly zavražděny ukrajinskými fašistickými gangy, vycvičenými Severoatlantickým společenstvím. Bylo to začátkem roku 2014, Krym zrovna okupovali vojáci, kteří se zdáli být ruští, ale neměli ruské výložky a Vladimír Putin světu řekl s úsměškem, že to Rusové vůbec nejsou.

O válkách v "psychosféře"

11. 4. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Peter Pomerantsev publikoval v Guardianu rozsáhlý esej věnovaný probíhající ruské propagandistické a psychologické válce ZDE, shrnutí v češtině ZDE. To je přesně ten typ aktivit, který se nyní primárně týká českého prostoru - a opatření jako znovuzavedení povinných odvodů do armády ZDE v žádném ohledu nepředstavují adekvátní reakci na podobné hrozby. Naopak, mohou dokonce spadat do rámce předem zamýšlené "reflexivní kontroly" chování protistrany.

Afroameričané v USA v nezáviděníhodné situaci

12. 4. 2015

čas čtení 1 minuta

"Ne, synu. Nebudeme ti dnes vysvětlovat, jak přicházejí děti na svět. Chceme, aby ses vrátil domů živý. My víme, že jsi ještě dítě, ale někteří lidé tě považují za dospělého. Za dospělého člověka, který je nebezpečný a vinný z něčeho, i když si nic špatného neudělal. Takže, jestliže tě z nějakého důvodu zastaví policista, udělej všechno, co ti řekne. Jestliže nerozumíš, co říká, nepřibližuj ze k němu, aby ses ho zeptal. Nevyndavej z kapsy svůj mobil ve snaze nám zatelefonovat. I když na tebe bude řvát a vytáhne na tebe pistoli, neutíkej. Jen zvedni ruce nad hlavu. Samozřejmě, není to správné, ale nemáme možnost luxusu, abychom se mohli chovat správně. Chceme, abys přišel domů živý."

Sever BBC zveřejnil pět nejčastěji se šířících zpráv a obrazů na Twitteru poté, co policista v Jižní Karolině zastřelil Afroameričana Waltera Scotta. Toto je jedna z nich. Zdroj: ZDE

Americká policie zabila loni víc černochů, než kolik jich bylo usmrceno při útocích z 11. září 2001

12. 4. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Zabití Afroameričana Waltera Scotta bělošským policistou Michaelem Slagerem, který jej zezadu usmrtil osmi ranami z pistole, v Severní Karolíně znovu ve Státech rozproudilo mírně dohasínající debatu o policejním násilí a teroru, nikoliv však, jak se ostatně dalo čekat, v našich sdělovacích prostředcích. Není divu, když dnes vycházejí tak nesoudně oslavné texty na osvícenou americkou demokracii a společnost, jako je příkladně tento z pera Jiřího Peňáse ZDE. Svatý obrázek musí zůstat neposkvrněn zvláště nyní, kdy se rozdělený český národ obrazně přimyká ke dvěma mocenským dubiskům.

Pravidelný týdenní přehled o událostech ve vzdělávání

Asociace ředitelů gymnázií ministrovi: Jste filiálka Svazu průmyslu a Hospodářské komory

13. 4. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Nebývale tvrdou reakci na tzv. dlouhodobý záměr vzdělávání (2015 - 2020) zveřejnila Asociace ředitelů gymnázií. Ministerstvo školství se prý chová jako filiálka lobbyistických organizací zaměstnavatelů. Záměr obsahuje pro české vzdělávání řadu pozitivních návrhů, ve srovnání se zeměmi jako Dánsko či Finsko však máme zhruba 25 let zpoždění. Ministr školství Chládek však posílil své postavení v ČSSD, kde je nyní v předsednictvu, což lze vnímat jako zelenou pro jeho svérázné pojetí rozvoje vzdělávání. První průzkum svého druhu v ČR ukázal, jak velký vliv má školní docházka na budoucí sociální a ekonomickou uplatnitelnost Romů. Více v pravidelném týdenním souhrnu Beduin, připravovaném vzdělávacím think-tankem EDUin.

Saúdská Arábie může už o pozemní invazi do Jemenu jen snít

13. 4. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

Pákistánský parlament jednomyslně odmítl žádost saúdskoarabského spojence o vyslání vojáků do intervence v Jemenu ZDE. Bez těchto vojáků (nebo bez Egypťanů, kteří si však dobře pamatují, jak v Jemenu dopadli za Násira) se však Saúdové pravděpodobně vůbec neodváží nějaké rozsáhlé pozemní operace v sousední zemi. Vše co jejich malá nezkušená armáda zvládne jsou tak nanejvýš rozsahem malé a časově omezené příhraniční nájezdy. Masivní pozemní invaze s účastí 150 000 vojáků, kterou původně Rijád oznámil, se ukazuje jako propagandistická bublina, která splaskla.

Auto kontra člověk

13. 4. 2015 / Jan Sláma

čas čtení 11 minut

Kritizovat něco co je téměř modlou velké části lidstva není jednoduché. Jedná se totiž o auta. Lidé je obdivují, ukazují se s nimi, fotografují se s nimi, autosalony je předvádějí s krásnými dívkami. Muži na ně lákají děvčata jednak tím, že v nich vypadají mužně, alespoň si to myslí, a jednak tím, že jimi prezentují svou naditou peněženku.

Demokratická nominace je pravděpodobná, republikánská zcela nejasná

Hillary R. Clintonová potvrdila kandidaturu na prezidentku USA

12. 4. 2015

čas čtení 1 minuta

V e-mailu donorům a dalším podporovatelům potvrdil John Podesta, hlavní manažer politické kampaně Hillary Rodham Clintonové, že manželka bývalého prezidenta Billa Clintona a předchozí ministryně zahraničí v Obamově vládě se bude ucházet o demokratickou nominaci na kandidaturu v dalších prezidentských volbách. Zprávu první přinesly NY Times.

Věříte Babišovi, nebo Kalouskovi? Já věřím oběma...

11. 4. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 5 minut

Jen sporadicky věřím tomu, co říká Miroslav Kalousek. Stejně tak je pro mě neobvyklé věřit slovům Andreje Babiše. Zdá se tedy být takřka vyloučeno, abych dal za pravdu oběma naráz, pokud jsou navíc ve sporu. Tento vzácný okamžik však nastal, když se oba politici navzájem obvinili ze střetu zájmů, neoprávněného obohacování a dalších morálních, politických i soudně stíhatelných zločinů. Pevně doufám, že budou ve své otevřenosti pokračovat. Nadto věřím, že si i ostatní političtí reprezentanti vezmou příklad, odhodí falešnou kultivovanost, kterou stejně většinou neumějí dostatečně důvěryhodně předstírat, a naplno nám, voličům, objasní podstatné markanty současného politického dění. Není lepšího prostředku jak přesvědčit veřejnost, že zastupitelský politický systém ve společnosti, kde zastupitelé postrádají elementární důvěru, postrádá smysl.

Bosenskosrbská vládní strana chce nezávislost na Bosně a Hercegovině

11. 4. 2015

čas čtení 1 minuta

Tajemník srbského Svazu nezávislých sociálních demokratů Nebojsa Radmanović oznámil, že strana 25. dubna na sjezdu schválí prohlášení o "svobodě a nezávislosti" Republiky srbské. To je podle něj konečným cílem lidí žijících v této správní jednotce. Bosenské úřady reagovaly prohlášením, že secesionistická politika by mohla vést k zániku Republiky srbské, nikoliv Bosny a Hercegoviny. Negativně reagovaly USA a EU.

Marine Le Penová vyzvala svého otce, aby odešel z politiky

10. 4. 2015

čas čtení 1 minuta

Ve Francii probíhá psychodrama v rodině Le Penových. V pátek apelovala v televizi Marine Le Penov, nynější šéfka ultrapravicové strany Front National na svého šestaosmdesátiletého otce, zakladatele strany, Jeana-Marie Le Pena, aby odešel z politiky, poté, co bagatelizoval holocaust a oslavoval francouzský kolaborantský vichystický režim z druhé světové války. Její otec, který je čestným prezidentem strany, však odejít z politiky odmítl.

Severské země rozšíří tváří v tvář ruské agresi vzájemnou vojenskou spolupráci

10. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

Společná deklarace Norska, Švédska, Dánska, Finska a Islandu charakterizuje chování Ruska jako "největší výzvu evropské bezpečnosti"

Severské země přislíbily vzájemnou vojenskou spolupráci tváří v tvář zvýšené ruské agresi, kterou charakterizovaly jako "největší výzvu evropské bezpečnosti".

Ministři obrany Norska, Švédska, Dánska a Finska a ministr zahraničí Islandu podepsali společnou deklaraci, která vyšla v norském deníku Aftenposten. V deklaraci se praví, že blok "musí být připraven čelit možným krizím a incidentům".

Cílek u hnědého brodu, aneb O sebenaplňujících se očekáváních

10. 4. 2015

čas čtení 19 minut

Vědec a publicista Václav Cílek se v jinak v řadě ohledů pozoruhodném článku „Emigrace v Evropě a její bezpečnostní rizika“ jal brodit řeku u poněkud nahnědlého brodu. Ani jeho v pravdě renesanční záběr jej neuchránil před vodou, která je hlubší a prudší než mohl nebohý přírodovědec snad tušit a na nepřehledném dně předsudků a stereotypů uklouzl. Snad je to problém přírodovědců angažovaných ve společenskovědních disciplínách, píše čtenář, který se podepsal jako Mikuláš Hudlický. Některé Cílkovy premisy stojí na samotném pomezí politické korektnosti. O to cennější je upozornit na úskalí Cílkových vývodů v této polemice a zejm. s argumenty, které by se jiní báli veřejně formulovat, ale o to silněji žijí neveřejným životem. Problém Cílkova rozboru není chyba v analýze, ale spíše nezodpovědnost závěrů, které z ní vyvozuje. To už ale není věda, ale politika a to politika strašení, politika neporozumění a uzavřenosti, politika nezodpovědná, protože neposkytuje žádné východisko. Není nic špatného na tom se připravovat na černé scénáře, je ale nezodpovědné strašit v citlivých společenských tématech způsobem, který problém do velké míry sám vytváří.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2015

7. 4. 2015

čas čtení 2 minuty

V březnu 2015 přispělo 199 čtenářů finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 45 939,60 Kč dále .

Zůstatek byl koncem března 2015 179 819,02 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
25575