Demokratická nominace je pravděpodobná, republikánská zcela nejasná

Hillary R. Clintonová potvrdila kandidaturu na prezidentku USA

12. 4. 2015

čas čtení 1 minuta

V e-mailu donorům a dalším podporovatelům potvrdil John Podesta, hlavní manažer politické kampaně Hillary Rodham Clintonové, že manželka bývalého prezidenta Billa Clintona a předchozí ministryně zahraničí v Obamově vládě se bude ucházet o demokratickou nominaci na kandidaturu v dalších prezidentských volbách. Zprávu první přinesly NY Times.

Oznámení přišlo po dvou letech spekulací a zahájilo pravděpodobně nejméně konkurenční boj o demokratickou nominaci v poslední době, což je v příkrém protikladu s primárkami v roce 2008, kdy Clintonová neuspěla proti pozdějšímu vítězi voleb Baracku Obamovi. Bylo by to poprvé, kdy stranickou nominaci jedné ze dvou dominantních stran získá žena. 

Mnohem nejasnější bude souboj o nominaci mezi republikány. Nedávno svou kandidaturu ohlásil krajně konzervativní republikánský senátor za Kentucky Rand Paul. Následoval tak svého kolegu Teda Cruze, senátora za Texas. Velmi pravděpodobně se očekává i kandidatura Jeba Bushe, bratra a syna dvou amerických prezidentů, který reprezentuje umírněné republikánské křídlo. Možných kandidátů je ale více.

Podrobnosti v angličtině ZDE a ZDE

0
Vytisknout
3703

Diskuse

Obsah vydání | 14. 4. 2015