Prosíme, pomozte rodině, které vyhořel dům a je bez prostředků. Děkujeme

6. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Pane Čulíku, chtěl bych vás požádat, zda by šlo vydat tady tohle. Jedná se o spolužačku ze základní školy. Prakticky se na vesnici všichni známe, píše Michal Kment.

Při požáru rodinného domku v Čechách po Kosířem došlo ke zranění dvou osob, zasahoval i vrtulník

Průzkumem místa zásahu bylo zjištěno, že se jedná o požár 1. patra rodinného domu, kdy došlo již k rozšíření požáru na střešní konstrukci. Jednotky ochraňovaly sousední objekty proti rozšíření požáru a po částečné lokalizaci požáru uvnitř domu se soustředily na hašení střechy.

Na místě byla nalezena pětapadesátiletá žena s popáleninami druhého stupně v oblasti horních a dolních končetin. Dle jejího vyjádření došlo ke vzplanutí oleje při vaření, následně se pokusila o uhašení a po nezdařilém pokusu se hrnec snažila dostat mimo objekt na balkon. Při manipulaci utrpěla již zmiňované popáleniny.

K události vzlétl vrtulník s posádkou letecké zdravotnické záchranné služby. Prvotní ošetření zraněné ženě poskytla jednotka hasičského záchranného sboru, lékař pokračoval v celkové prohlídce, ošetření a zajištění s přípravou k transportu na odd. urgentního příjmu FNOL.

Další podrobnosti ZDE

Rozhovor Britských listů 99:

O životě v USA: Cena je jiná, než si jeden maloval

3. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Helena Drašnarová, Kde je moje máma. Praha, nakladatelství Petra Štengla, 2016. ISBN: 978-80-87563-37-3, 248 stran. Cena 249 Kč, desetiprocentní sleva v knihkupectví Kosmas

K tomu: Jan Čulík, Hluboká knížka o životě a smrti ZDE

Jan Čulík hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů se spisovatelkou Helenou Drašnarovou, dcerou dramatika Jaroslava Dietla, o její knížce Kde je moje máma a o jejích neocenitelných zkušenostech z třiceti let života v multikulturních Spojených státech. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 3. března 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Trump podepsal nový exekutivní příkaz zakazující vstup do USA pro občany šesti muslimských zemí

6. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Irák byl z exekutivního příkazu odstraněn, a syrským uprchlíkům už nebude natrvalo zakázán vstup do USA. Avšak suspendování uprchlického programu na 120 dní má zůstat v platnosti

Donald Trump podepsal pozměněný exekutivní příkaz ve snaze zakázat vstup do USA občanům šesti převážně muslimských zemí a s cílem suspendovat americký program přijímání uprchlíků.

Nový zákaz vstupu do USA se má týkat občanů šesti z původních sedmi zemí. Irák byl ze seznamu odstraněn. Pro občany z Íránu, ze Somálska, ze Súdánu, z Jemenu, ze Sýrie a z Libye bude zavedeno devadesátidenní suspendování udělování víz. Americký program přijímání uprchlíků má být suspendován na 120 dní, avšak syrským uprchlíkům už nebude zakázán vstup do USA natrvalo.

Zdravotnictví i nadále volá o pomoc

6. 3. 2017 / Kateřina Duchoňová

čas čtení 7 minut

Situace v českém zdravotnictví je i přes nedávné desetiprocentní navýšení platů stále alarmující, v nemocnicích nadále chybí lékařský, ale i střední zdravotnický personál, výjimkou nejsou směny v délce 32, 36, ale ani 48 hodin.

I dle sdělení prezidenta České lékařské komory Milana Kubka se situace ve zdravotnictví nadále zhoršuje, stávající přetěžování zdravotnického personálu nemůže zaručit bezpečnost poskytované péče, ale pokud by ji zdravotníci poskytovat přestali, tak by se řada zařízení úplně zhroutila.

Mnoho kolegů zdravotníků tak nadále proudí do zahraničí, kde jim poskytnou nejen lepší finanční ohodnocení, ale i slušnější pracovní podmínky a možnosti vzdělávání.

Krize z třicátých let. Čekají nás její následky znovu, protože jsme se nepoučili?

6. 3. 2017

čas čtení 12 minut

Není bezpečné předpokládat, že stát může deset let produkovat neuspokojivé hospodářské výsledky bez politické reakce, která má pak zpětný dopad na ekonomiku.

Koncem léta 1929 předpověděl slavný americký ekonom Irving Fisher sebevědomě, že vysoké ceny akcií na Wall Street zůstanou vysoké natrvalo. Krize vznikla 24. října 1929. Hodnota akcií na Wall Street přestala klesat až v červnu 1932, do kteréžto doby přišly o 90 procent své ceny. Svět se naprosto změnil, píše Larry Elliott.

Po krachu na Wall Street následovala Velká hospodářská krize. Do roku 1932 byla čtvrtina amerických pracovníků nezaměstnaná a zoufalá. Sociální stát neexistoval. 34 milionů Američanů nemělo vůbec žádný příjem. V polovině roku 1932 byl postoj prezidenta Herberta Hoovera, jehož řešením bylo nedělat nic, zdiskreditován a Franklin Roosevelt se vydal na cestu stát se americkým prezidentem.

Šéf FBI požádal americké ministerstvo spravedlnosti, aby dementovalo Trumpovo obvinění Baracka Obamy

6. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Šokující: Ředitel FBI požaduje, aby americké ministerstvo spravedlnosti oficiálně konstatovalo, že Trump uvádí veřejnost v omyl

James Comey, ředitel americké FBI, podle zpráv požádal americké ministerstvo spravedlnost, aby veřejně odmítlo sobotní tvrzení Donalda Trumpa, že Barack Obama nařídil, aby byly během předvolební kampaně odposlouchávány jeho telefony.

Comey to udělal v sobotu v důsledku svého znepokojení, že je toto obvinění falešné a že by z něho vyplývalo, že FBI porušila zákon.

Ministerstvo spravedlnosti se k věci zatím nevyjádřilo.

Všechno, co potřebujete vědět o Donaldu Trumpovi a o Rusku

6. 3. 2017

čas čtení 5 minut

Tohle je jak povídka od Daniila Charmse, konstatuje Shaun Walker, odborník na Rusko v deníku Guardian:

(Odkazy na zdroje všechn níže uvedených tvrzení jsou v anglickém originálu článku, jehož URL uvádíme na konci textu)

Prezident Trump zná ruského prezidenta Vladimíra Putina "velmi dobře", ale zároveň "Putina nezná".

Putin poslal Trumpovi "dárek" a hovořili spolu, avšak Trump "s ním nemá žádný vztah".

Trump nemá "s Ruskem nic společného", ale jeho syn řekl, že "Rusové tvoří velmi významnou část našeho kapitálu" a "jsme svědky toho, jak nám plyne z Ruska množství peněz".

Bílý dům žádá Kongres bez důkazů, aby vyšetřoval "Obamovy odposlechy"

5. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Bílý dům požádal v neděli Kongres, aby začal vyšetřovat tvrzení Donalda Trumpa, předložené bez jakýchkoliv důkazů, že prý Barack Obama ilegálně nařídil odposlechy v Trump Tower během kampaně před prezidentskými volbami v roce 2016.

Tiskový mluvčí Sean Spicer neposkytl žádné důkazy pro Trumpova tvrzení, avšak vyjádřil se, že zprávy o "potenciálně politicky motivovaném vyšetřování" jsou "velmi znepokojující". Spicer nespecifikoval, jaké zprávy.

Kevin Lewis, Obamův mluvčí, v sobotu popřel, že by Obama či jakýkoliv jiný činitel Bílého domu "nařídil někdy nějaké odposlechy nějakého amerického občana". "Taková tvrzení jsou prostě falešná," uvedl Lewis.

Lewis nepopřel, že Trumpovi společníci mohli být odposloucháváni, ovšem na základě soudního příkazu od federálního soudce, který rozhodl, že vyšetřovatelé mají důvodné podezření, že byl spáchán závažný zločin, nebo že sledovaná osoba pracuje pro cizí mocnost.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Británie vyšetřuje zneužívání osobních dat k ovlivňování voličů na sociálních sítích

5. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Britský Úřad komisaře pro informace (Information Commissioner's Office, ICO) zahajuje vyšetřování toho, jakým způsobem jsou shromažďována a zneužívána osobní data voličů při politických kampaních, poté, co se to loni dělo jak před britským referendem o brexitu, tak před volbou amerického prezidenta.

Vyšetřování bylo zahájeno poté, co britský týdeník Observer přinesl minulý týden informaci, že klíčovou roli v hlasování pro brexit v Británii hrála technologická firma, částečně vlastněná americkým miliardářem. Ta přesvědčovala britské voliče, aby hlasovali pro odchod z EU.

V Severním Irsku ve čtvrtečních volbách výrazně posílili irští nacionalisté a ohrozili tak jednotu Velké Británie

5. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Zdá se, že hrozbou jednoty Spojeného království není jen Skotsko, uvažující o novém referendu o nezávislosti, tentokrát v Evropské unii, ale i Severní Irsko. V důsledku nedávno skandálu týkajícího se finančních podvodů s jedním ekologickým projektem, do něhož byla zapletena Strana demokratických unionistů (DUP), ultrakonzervativní prolondýnská strana, se rozložila severoirská vládnoucí koalice, skládající se z prolondýnských unionistů a z proirských nacionalistů ve straně Sinn Féin (Sami Irové).

Tento čtvrtek se proto v Severním Irsku konaly nové volby, v nichž výrazně posílili nacionalisté. Jak uvádí komentátor Sky News Faisal Islam, výsledek ohrozil jednotu Británie natolik, že Theresa Mayová neměla pronést svou řeč hájící jednotu Spojeného království v pátek ve skotském Glasgow, ale možná spíš v severoirském Belfastu.

Ještě před deseti měsící bylo rozložení sil v severoirské sněmovně 56 unionistů : 40 nacionalistů. Po čtvrtečních volbách je to, pozoruhodně, 40 unionistů : 39 nacionalistů. (V první polovině dvacátého století měli v Severním Irsku unionisté převahu 77 procent.)

Nejde jen o demografické změny (katolickým irským nacionalistům se rodí více dětí), ale především o vážné znepokojení občanů Severního Irska ohledně brexitu. Severní Irsko hlasovalo proti Brexitu. Od dohody s Irskou republikou a Londýnem z devadesátých let o ukončení terorismu přestala v důsledku existence Evropské unie existovat hranice mezi Irskou republikou a Severním Irskem. Brexit hrozí obnovením pevné hranice a hraničních bariér, což by bylo ekonomickou i politickou katastrofou pro Severní Irsko. Unionisté jsou pro brexit, nacionalisté jsou proti brexitu.

Jana Čulíka je třeba číst postkoloniálně

Středula zaslouží spíš uznání

5. 3. 2017 / Ondřej Slačálek

čas čtení 9 minut

Vytkněme před závorku: Parlamentní listy jsou nebezpečným a štvavým plátkem s nejasným finančním pozadím, který šíří nenávist a předsudky. Nyní navíc díky Respektu víme, že v jeho redakci působí na klíčových místech autoři spojení s krajní pravicí. Je třeba tomuto plátku čelit a diskutovat o strategiích, jak jeho vliv oslabit. Bohužel se ale zdá, že někteří bojovníci proti Parlamentním listům ztrácejí v zápalu boje smysl pro proporce i soudnost.

Česká levice mezi liberalismem a fašismem

4. 3. 2017 / Roman Kanda

čas čtení 4 minuty

Rád bych – souhlasně – reagoval na poznámku Jana Čulíka, v níž autor kritizuje Josefa Středulu, předsedu Českomoravské konfederace odborových svazů, že poskytl rozhovor Parlamentním listům. Podle mého názoru jde o kritiku zcela oprávněnou a je dobře, že zazněla. Zmíněný server poskytl Středulovi prostor, který odborářský předák hodlal využít.

Jenže ve skutečnosti to byly Parlamentní listy, které využily Josefa Středulu. Středula tím totiž objektivně legitimizoval server nevalné profesionální (či spíš „profesionální“) úrovně i pověsti, jehož financování je spojeno s kontroverzní postavou českého podnikání Ivem Valentou, finančním podporovatelem nacionálně konzervativní ODS. Středula legitimizoval mimořádně odpudivou praxi Parlamentních listů, jíž je vypouštění neověřených informací a hoaxů, vytváření ovzduší nenávisti a agrese, tedy všeho toho, co spadá do agendy fašismu. Nazývejme konečně věci pravými jmény.

Odborový předák Josef Středula se zdiskreditoval poskytnutím rozhovoru nenávistnému serveru

3. 3. 2017 / Jan Čulík

čas čtení 2 minuty

Human Rights Watch, Brusel: "Český odborový předák poskytl rozhovor nenávistnému serveru, horšímu než Breitbart. Je to normální?"

Soudnost u českých odborářů je, jak se zdá, malá. Nenávistný server Parlamentní listy páchá téměř každodenně trestné činy vyvolávání nenávisti vůči náboženství a vůči skupinám obyvatelstva. Téměř denně páchá i trestný čin šíření lživých poplašných zpráv. Všechny tři tyto trestné činy mají být podle trestního zákoníku ČR trestány třemi lety vězení nepodmíněně.

Pozoruhodně nyní tomuto   serveru poskytl rozhovor šéf odborů Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Nejenže je šéfem jedné z nejneefektivnějších odborových organizací v Evropě, která nedokáže svým členům - zaměstnancům zajistit slušné platy, nyní vychází najevo i to, že mu chybí základní etické i morální zábrany.

Neznáme jiného evropského odborového předáka, který by poskytoval rozhovory rasistickým serverům. Dovedete si představit, že by třeba šéf britského odborového kongresu nebo německých odborů poskytoval rozhovory Breitbart News? Je Středula na svou v Evropě výjimečnou spolupráci s takovýmto periodikem hrdý? Bude se s tím svěřovat svým evropským kolegům?

Aktualizace: Z rozsáhlé diskuse na Facebooku vyšlo najevo, že Josef Středula publikoval na Parlamentních listech rozhovorů víc, přestože byl údajně upozorňován, co je to za server. Ohromující je, že Josef Středula na svou obranu na Facebooku odkazuje na bláboly, publikované na Parlamentních listech. Vůbec nechápe a nedokáže připustit, že vysoký činitel odborů nemůže spolupracovat s xenofobním serverem, šířícím nenávist a pochybné "informace". Kdyby pan Středula přiznal svou chybu a veřejně se od Parlamentních listů distancoval, výrazně by posílil svou autoritu a přispěl by k zlepšení atmosféry v České republice.

ODS, ideje a správní chlapi se škraloupem

3. 3. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

V roce 2010, kdy ODS ještě dokázala složit vládu premiéra Nečase, byl jedním z jejích základních hesel boj proti korupci. Jak to dopadlo, víme. Dnes, po více než třech letech v opozici, zbývají už jen „ideje“.

Současný předseda strany Petr Fiala se v rozhovoru s Martinem Veselovským snaží, velmi neobratně, oddělit skandální osobnost senátora a hazardního miliardáře Iva Valenty, který ODS finančně podporuje a s jehož stranou (Soukromníci) ODS uzavřela předvolební spojenectví, od společných idejí. Prý jediná podstatná věc, kterou by měli voliči sledovat, je ta, zda ODS za Valentovy peníze naplňuje svůj program, své ideje, nebo zda slouží Valentovým cílům. Ale liší se program ODS od cílů pana Valenty? Malý, slabý, deregulovaný stát, v němž vládnou mafie.

Czech trade union leader has granted an interview to a hate speech website

3. 3. 2017

čas čtení 2 minuty


Josef Středula, the Chair of the Czech and Moravian Trade Union Confederation, has granted an interview to Parlamentní listy, a Czech Breitbart-like website that has been systematically spreading alarmist news and publishing hate speech directed against muslims and refugees in the Czech Republic.

It is a remarkable example of lack of moral and ethical values on the part of Mr Středula, which is also demonstrated by a number of Czech politicians who also cooperate with this highly questionable website.

Disseminating hate speech directed at religious groups such as muslims or at ethnic minorities and publishing unfounded alarmist news are criminal offences in the Czech Republic, punishable by three years' imprisonment. The Czech authorities, however, do not prosecute.

Will Mr. Středula tell his trade union colleagues in Western Europe that he  has given an interview to a Breitbart-like website?

Examples of recent headlines in Parlamentní listy:

- Sociologist Petr Hampl: We have the right to deal with the refugees as though they were aggressors. The traitors of the Czech nation are helping them to exterminate us like the whites have exterminated the Red Indians. The Czech Human Rights Ombudsman, she is the real NeoNazi

- Václav Klaus in Bratislava: These are not refugees, do not call them thus. That word is a naivist, European concept

- Colonel Skácel on 9/11: Two high rises could not have collapsed after being hit by airplanes. Absolute nonsense. Terrorism is a myth

- Europe will go black. Fuck it, swore citizens during a meeeting. And the Czech immigration boss suprised people "We do not moan, so we will be punished."

- Billions of immigrants. Horrifying chaos, conflicts, war and death and catastrophe in Europe. Someone is organising this!

- 100 million immigrants will arrive, according to estimates. This is the end of Europe. The government must rebel against the threats and the crude blackmail from the EU

- Sociologist Petr Hampl: We have the right to deal with the refugees as though they were aggressors. The traitors of the Czech nation are helping them to exterminate us like the whites have exterminated the Red Indians. The Czech Human Rights Ombudsman, she is the real neo-Nazi

- This is death. There will be bloody tragedies. Hatred of the Czechs, monstrous behaviour, treachery, suicide, collaborators, chaos

- Lord Mayor in a Berlin immigration quarter: The immigrants rule us with a rod of iron and terrorise German children, adults and pensioners. They teach their offspring to fight against us

- Disgusting, we must leave the EU. Czech politicians' reactions against the quotas


Read more: A Czech website which is in the forefront of spreading anti-refugee hatred

See also: Czech Republic: As if the American government advertised on Breitbart News...

Jak konzervativci předstírali pro televizi, že sál byl při projevu Mayové v Glasgow plný

4. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Když v pátek přednesla v Glasgow britská premiérka Theresa Mayová projev, v němž zaútočila na snahu skotské vlády zachovat Skotsko v Evropské unii, v sále bylo tak málo lidí, že zřízenci z Konzervativní strany posílali všechny přítomné, aby si sedli do předních řad, aby nebylo vidět v televizi, že sál je poloprázdný.

Televize BBC však vytvořila falešný dojem, že sál byl plný:

V Londýně v sobotu demonstrovaly desetitisíce lidí proti rozkladu zdravotnictví za vlády Theresy Mayové

4. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

V pátek Mayová v Glasgow poučovala skotskou vládu, ať neusiluje o nezávislost Skotska v rámci EU, ale ať se raději, "při své každodenní práci" postará o "zanedbané skotské školství a zdravotnictví". O zanedbaném anglickém školství, zdravotnictví, policii a věznictví se jaksi nezminila. V sobotu v Londýně proti rozkladu státního zdravotnictví za vlády Mayové demonstrovalo 200 000 lidí.

Skotský komentátor jízlivě doporučuje Mayové, aby se ona raději věnovala své "každodenní práci":

Další informace v angličtině ZDE

Konkurenční výhody české ekonomiky zmizí během několika let

Češi chudí teprve budou, a brzy...

2. 3. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 7 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Česká ekonomika doposud těžila ze dvou konkurenčních výhod na globálním trhu. Z relativně kvalifikované a zároveň levné pracovní síly a z geografické blízkosti evropského ekonomického generátoru, Německa. V řádu let dojde k tomu, že tyto konkurenční výhody postupně vymizí. Retrotopické postoje uvnitř české společnosti a ochota namlouvat si, že stávající model je třeba upevňovat, povedou velmi pravděpodobně k velmi prudkému zchudnutí velké části obyvatelstva, a tedy ke společenským nepokojům vyvolaným rostoucí bezradností.

Bodláky Václava Duška

Proč se lidi nemaj rádi

2. 3. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 4 minuty

Heslo měsíce mladých rebelů – lidi málo hulej, jde to s námi z kopce. Nemáme se rádi z principu vytrvalé nemravnosti, nehorázné neústupnosti – nevážíme si za mák kvalitních osobností. I proto, bytosti milé, že nám vyděděnci lásky a povšechných znalostí předkládají ke konzumaci ducha nejednoho uhrančivého bezducha.

Co možná nevíte o příjmech v ČR

2. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Evropská komise, OECD a další instituce sbírají vcelku zajímavá data o odměňování zaměstnanců v mezinárodních srovnání. Některé údaje o ČR jsou skutečně zajímavé. Například to, že Česká republika patří mezi evropské země s největší mírou nerovnosti mezi ženami a muži žen, pokud jde o platy...

Stávky těžko mohou změnit povahu zdejšího průmyslu

1. 3. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Pan Řezáč vidí hlavní problém nízkých mezd v ČR v tom, že se tu nestávkuje, a zřejmě má aspoň částečně pravdu. Podle mne však skutečný problém je v tom, že pokud základní koncepce ekonomické výkonnosti ČR je dána výrobou s nízkou přidanou hodnotou, pak jsou nízké platy a nízké korporátní daně asi opravdu jedinou cestou, jak obstát v globální ekonomické soutěži. Stávkováním se tohle těžko dá změnit. Klíčová je v tomto ohledu vládní koncepce vzdělávání, strategická podpora něčeho lepšího než montoven, změna mentality z těžkého průmyslu na průmysl spíše inteligentní atd.

Na druhou stranu naprosto souhlasím s tím, že je mnohem lépe pro celou naši společnost, aby zisky z výroby šly do platů pracujících tady (zvýší se tím kupní síla a možnost uživit zdejší služby, o odvodech státu nemluvě) než do zahraničí akcionářům. Odbory by v tomto měly výrazně zvýšit tlak na některé zaměstnavatele. Jenže působení odborů někdy působí velmi podivně… např. místo toho, aby odbory tlačily na vlastníka severočeských uhelných dolů, aby se se zaměstnanci více dělil o svůj zisk, tak za něho lobují, aby mohl nadále drancovat krajinu prostřednictvím prolomení těžebních limitů. To je mentalita ROH, kde tak nějak bez povšimnutí stát předal svou auru nedotknutelnosti kapitalistovi.

Polský europoslanec: Ženy musejí vydělávat méně, protože jsou hloupější

3. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta

Janusz Korwin-Mikke: Víte, kolik žen je mezi první stovkou šachových hráčů? Řeknu vám, ani jedna. A samozřejmě, ženy musejí vydělávat méně než muži, protože jsou slabší, jsou menší a jsou méně inteligentní. A musejí vydělávat méně. To je všechno.

Iratxe Garcia Parez: Podle toho, co říkáte, a podle vaší teorie bych neměla právo být tu jako poslankyně, a já vím, že jste velmi rozhněván a velmi znepokojen, že my, ženy máme právo zastupovat občany v situaci rovnosti s vámi. Myslím, že musíme bránit evropské ženy proti mužům jako vy.

Mayová: "Sturgeonová je posedlá skotskou nezávislostí"

3. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Britská konzervativní premiérka Theresa Mayová obvinila skotské nacionalisty, že zanedbávají domácí politiku a starají se "jen o získání skotské nezávislosti". Tvrdila to paradoxně v situaci, kdy se drasticky rozkládá anglické věznictví, školství i zdravotnictví, za něž Mayová nese přímou odpovědnost.

Zároveň Mayová odmítla poskytnout Skotsku pravomoci týkající se rybářství a zemědělství Skotska, které mají být po brexitu repatriovány z Bruselu.

Šéfka skotských nacionalistů Nicola Sturgeonová se snaží přimět vládu Mayové v Londýně, aby Skotsku při vyjednávání o brexitu poskytla zvláštní podmínky, včetně setrvání Skotska ve společném evropském trhu a včetně umožnění Skotsku, aby na rozdíl od Anglie si uchovalo volný pohyb obyvatelstva se zeměmi Evropské unie.

Pravicová primátorka z Calais zakázala rozdávání jídla uprchlíkům

3. 3. 2017

čas čtení 2 minuty

Francouzská policie ve čtvrtek použila slzného plynu, aby zabránila dobrovolníkům poskytnout snídani asi třiceti teenagerům na poli nedaleko dálnice.

Charitativní organizace bude dál rozdávat jídlo navzdory zákazu, "z toho jednoduchého důvodu, že lidé mají hlad".

Ve snaze zabránit vzniku nového uprchlického tábora v Calais zakázala Natacha Bouchart, primátorka Calais ze středopravicové Republikánské strany "distribuci jídla uprchlíkům". Čtvrt roku poté, co Francie zlikvidovala uprchlický tábor v Calais se tam navracejí stovky lidí. Úřady už zabránily pokusu charitativních organizací otevřít ve městě pro -náctileté uprchlíky sprchy.

Ruské ministerstvo obrany nakupuje 49 000 vlajek určených k pohřebním účelům

3. 3. 2017

čas čtení < 1 minuta


Ministerstvo obrany nakupuje 49 tisíc kusů státní vlajky Ruské federace za sumu 25 milionů rublů. Takové údaje obsahují dokumenty vyvěšené na stránce "Goszakupki", píše Genadij Zubov. Celkem v roce 2017 úřad plánuje utratit až 6,3 miliard rublů na rituální účely: Podporu vojenských pohřbů, zřízení náhrobků a památníků.

Británie bude zřejmě vracet obětí mučení do zemí, odkud uprchly

3. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

"To, že někdo byl mučen, není důvodem pro udělení azylu," řekl britský ministr pro imigraci

Britská vláda nepovažuje to, že někdo byl mučen v zemi, z níž uprchl, za dostatečně přesvědčivý důvod, proč by mu měl být udělen azyl, řekl britský ministr pro imigraci. Robert Godwill se vyjádřil v parlamentní debatě o mučení, že ne všechny prokázané oběti mučení, které ho přežily "mají automaticky právo na ochranu", pokud nemohou přesvědčivě prokázat, že by byly znovu ohroženy mučením, kdyby byly vráceny do země, kde byly mučeny.

Debata v Dolní sněmovně se konala proto, že koncem loňského roku byla zveřejněna analýza, podle níž britské imigrační úřady ignorují důkazy o vážném mučení žadatelů o azyl.

Organizace Freedom from Torture obvinila britskou vládu z do nebe volajícího ignorování lékařských důkazů. Zkoumala 50 případů mučených osob z období od ledna 2014 do prosince 2015. Zjistila, že odvolací soudy musely napravovat rozhodnutí britského ministerstva vnitra. V 76 procentech případů, v nichž byli žadatelé o azyl mučeni, soudy při odvolacím řízení zvrátily rozhodnutí ministerstva vnitra, které původně azyl obětem mučení odmítlo poskytnout.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bodláky Václava Duška

Žádný strachy - budou prachy

3. 3. 2017 / Václav Dušek

čas čtení 6 minut

Dokázali jsme si, my žabaři, prodat i vodu – a přitom před lety vyšla brožurka s názvem Ta voda je tvá, ta voda je má. Jenže, není lépe číst o tom, kdo má jakou šťabajznu, a o kolik je mladší, kolik dědkové nadělali zase geniálních potomků, která má mohutnější krmidla, které kdesi nechtěně vypadly pro pohotové fotografy, co měla na těle komtesa z Nemanic, rytíř Z lomu – kde se plesalo, co na sebe nadlidi navěsili, kam, co pověsili…

Trumpův ministr spravedlnosti se vyloučil z vyšetřování vazeb Trumpova týmu na Rusko uprostřed požadavků, aby odstoupil

3. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Trumpův ministr spravedlnosti Jeff Sessions oznámil, že se vyloučí z jakýchkoliv vazeb na vyšetřování ruských zásahů do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Došlo k tomu po dramatickém dnu ve čtvrtek, kdy vyšlo najevo, že Sessions se loni dvakrát sešel s ruským velvyslancem ve Washingtonu a tyto schůzky zamlčel, když hovořil v Senátu pod přísahou.

BBC: Robotika zničí pracovní příležitosti. Je nutno vypracovat nový sociální model

20. 2. 2017

čas čtení 7 minut

Rozhlas BBC v neděli navštívil centrum pro vývoj robotů v anglickém Sheffieldu a jeho reportér tam komunikoval s několika pokusnými roboty. Pak následovala diskuse o tom, co umělá inteligence a robotika způsobí v ekonomice a v zaměstnanosti:

Moderátor: Málokdo, kdo pracuje v oboru robotiky, pochybuje, že umělá inteligence zlikviduje velké množství pracovních příležitostí. Michael Sloss si myslí, že to znamená, že budeme muset věci radikálně přemyslet:

"Roboti skutečně v nadcházejících dvaceti letech převezmou šedesát procent dnes existujících pracovních příležitostí. To by bylo hluboce znepokojující, pokud k tomu účelu nerestrukturalizujeme společnost."

Rekordní počet šesti prestižních cen pro televizní práci, o niž naši čtenáři neprojevují valný zájem

2. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Britské televizní zpravodajství Channel Four News z války v Sýrii, na které jsme v posledních měsících v Britských listech systematicky upozorňovali víceméně za nezájmu čtenářů v ČR (koho by to taky zajímalo, že), získalo včera za tutou svou práci šest prestižních cen od britské Royal Television Society. (Rozdíl v prioritách lidí po světě a v ČR je tedy ohromující.)

Zpravodajství Channel Four News byla udělena cena za Nejlepší každodenní zpravodajství roku, dále cena za zpravodajství Channel Four News z Aleppa (Inside Aleppo), reportér a moderátor Matt Frei se stal Televizním novinářem roku, čtvrtou cenu dostal Channel Four za film Waad al-Kaeabové s názvem Poslední prodavač květin v Aleppu (film naleznete ZDE pod názvem The Gardener, mezi všemi reportážemi Channel Four News z Aleppa), mladá filmařka Waad al-Kateabová obdržela i pátou cenu jako Mladý talent roku a také šestou cenu jako Kameraman roku.

Waad al-Kateab

Filmy Channel Four News INSIDE ALEPPO ZDE

K tomu:
02. 03. 2017 Děsivé záběry vraždění v Aleppu koncem loňského roku - OSN dnes odsoudila hrůzné válečné zločiny z těch týdnů ZDE
28. 12. 2016 Stamiliony lidí viděly filmy Waad al-Kateab z východního Aleppa. Nikoliv však v ČR ZDE
17. 12. 2016 "Aleppo je místo, kde děti přestaly brečet." Scény hrůz techto dní, které natočila slavná syrská dokumentaristka ZDE

Děsivé záběry vraždění v Aleppu koncem loňského roku - OSN dnes odsoudila hrůzné válečné zločiny z těch týdnů

2. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

Vysvětlete mi něco, poznamenává Jan Čulík. Záběry týkající se utrpení či pronásledování cizinců získávají na mezinárodních serverech, jakou jsou Channel Four News, okamžitě obrovskou sledovanost. Níže uvedenou děsivou reportáž zhlédlo od středeční večer na Facebooku Channel Four News téměř půl milionu lidí. V ČR to nikoho nezajímá. Proč? Přesto musíme zpřístupňovat civilizovaný mezinárodní diskurs do českého prostředí, to se nedá nic dělat. Na základní lidské hodnoty nemůžeme rezignovat.

V listopadu a v prosinci 2016, kdy byl svět posedlý volebním vítězstvím Donalda Trumpa a situace v Sýrii se ztratila z televizního zpravodajství, došlo při útocích Ruska a prezidenta Asada na východní Aleppo k nejhrůznějším masakrům, jak dokumentují tyto dosud nezveřejněné hrůzné exkluzivní záběry filmařky Waad al Kateab, které včera přineslo zpravodajství Channel Four News jako dokumentaci k nynějšímu verdiktu komise OSN pro Sýrii:

Komise OSN pro Sýrii odsoudila nucenou evakuaci obyvatel východního Aleppa jako válečný zločin, stejně jako tvrdé bombardování ruskými i Asadovými stihačkami, používání protibunkrových bomb proti civilistům, bombardování nemocnic a použití chemických zbraní, konkrétně chlóru proti civilistům (jak to zaznamenává výše uvedený film zpravodajství Channel Four News.

Komise OSN odsoudila i činy protiasadovské opozice, zejména nezacílené střílení do západního Aleppa jako válečné zločiny - ovšem míra válečných zločinů, které mohla páchat protiasadovská opozice a Rusko a Asadova armáda, vybavená vrtulníky a stihačkami, je nesrovnatelná.

Viníci však zřejmě nikdy nebudou pohnáni před soud. Rusko a Čína to už v OSN vetovaly.

Podrobnosti v angličtině ZDE

K čemu asi slouží vyšší výdaje na zbrojení, pane Kmoníčku?

2. 3. 2017 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Trumpův Bílý dům v pondělí oznámil, že hodlá zvýšit výdaje na zbrojení o 54 miliard dolarů, přestože vojenský rozpočet Spojených států činí téměř 600 miliard dolarů ročně. Tato iniciativa se jeví jako logický lapsus, neboť Trumpova administrativa s heslem „America First“ na rtech chtěla postavit na nohy americké hospodářství a nikoliv se angažovat v nákladných vojenských dobrodružstvích. Donald Trump již během předvolební kampaně sliboval modernizaci „zdecimované“ americké armády, ačkoli statistiky hovoří jinou řečí. Otázkou zůstává, kde na velkorysou finanční injekci pro Pentagon Trumpův kabinet vezme peníze a zda běžní Američané nepřijdou zkrátka.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za únor 2017

2. 3. 2017

čas čtení 1 minuta

V únoru 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 33 530.85 Kč. Příjem z reklamy byl 8180 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 70 149,50 Kč. 

Zůstatek byl koncem února   2017 157 570,66 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Iracionální nenávist v České republice | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
15657