Několik kontextů pro výsledky prvního kola prezidentských voleb ve Francii

24. 4. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Nejdůležitější na výsledku prvního kola prezidentských voleb ve Francii je podle mne to, že stabilní a jednotná EU dostala znovu šanci. Velkou úlevou pro mne bylo i to, že předvolební průzkumy celkem věrně odrážely realitu. To je velice důležitá věc z hlediska vytváření zpětné vazby mezi politiky a voliči v době mezi volbami.

Macronovo vítězství  je nejspíše v prvé řadě důsledkem skandálů pravicového kandidáta Fillona, který byl dlouho hlavním favoritem. Z tohoto pohledu jde o celkem zřetelný posun doleva, neboť Fillon byl i na republikánské spektrum ten vpravo (na rozdíl Juppého).

Rozhovor Britských listů 106:

Češi nejsou blbí, ale chovají se iracionálně

21. 4. 2017

čas čtení < 1 minutaSe spisovatelkou a scénáristkou Terezou Brdečkovou hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík o příčinách konstrukce iracionálních narativů v dnešní České republice. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 21. dubna 2017.

I vy můžete mít na Regionální televizi před vysíláním Rozhovoru Britských listů za velmi rozumnou cenu svou reklamu. Televize má dosah na půl milionu diváků. Napište si o podrobnosti na adresu redakce@blisty.cz.

Přidejte si prosím Britské listy mezi oblíbené na Facebooku ZDE

Francouzské volby: Společnost už neštěpí levo-pravé dělení, ale postoj ke globalizaci

24. 4. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Krátce po oznámení předběžných výsledků prvního kola francouzských prezidentských voleb se snesla kritika na ultralevicového kandidáta Jean-Luc Mélenchona. Kandidáti obou hlavních stran, socialistů i republikánů, hned pro druhé kolo veřejně podpořili Emmanuela Macrona, proti němuž se po celou kampaň vyhraňovali. Mélenchon ale ani teď proti ultrapravicové kandidátce Le Pen nevystoupil a nevyzval své voliče, aby hlasovali proti ní ZDE.

Amputovaná levice

24. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

První kolo francouzských voleb určilo, že přednost má populistická nacionální socialistka a tzv. centristický politik, který je vší svou podstatou velmi výrazně napravo od tzv. centra. Ve francouzských volbách tedy jednoznačně prohrává levice, nejen tradiční socialisté. Totéž se děje ve Velké Británii, kde průzkumy před pravděpodobnými parlamentními volbami, které by se podle návrhu premiérky Mayové měly uskutečnit v červnu, ukazují obrovský rozdíl mezi konzervativci a labouristy. V ČR předává levicová ČSSD své tradiční voliče oligarchovi Andreji Babišovi a jeho politickému projektu. Ukazuje se, že se politika bez levice vcelku úspěšně obejde.

Revoluce ve Francii

23. 4. 2017

čas čtení 3 minutyPorážka etablovaných stran je ponížením pro moderní francouzskou politiku pravice  i levice. Socialistický kandidát Benoît Hamon, který reprezentoval stranu odcházejícího prezidenta Hollandea, získal pouze 6,2 procent hlasů. Konzervativní kandidát François Fillon, reprezentující pošpiněnou gaullistickou tradici, si vedl lépe, dostal 19,7 procent. Ale dnes je tomu poprvé od té doby, kdy v roce 1958 generál de Gaulle vytvořil moderní Francii, kdy se oficiální středopravicový kandidát nedostal do druhého kola. Hamon a Fillon celkem získali jen čtvrtinu hlasů. Tři čtvrtiny Francouzů, a volební účast byla 78 procent, hlasovalo pro změnu.

Je jasné, že radikální francouzští voliči dali přednost Jean-Lucu Mélenchonovi a jeho koktajlu sociálních reforem, vyšších státních výdajů a odporu vůči Evropské unii. Mélenchon získal třikrát více hlasů než oficiální socialistický kandidát Hamon. Je to historická lekce pro francouzské socialisty, která je podobná vzestupu Jeremyho Corbyna v Británii v roce 2015. Francouzská socialistická strana, kterou v sedmdesátých letech vytvořil François Mitterrand, už neexistuje. Bude se muset vrátit na začátek, má-li regenerovat.

Předtím však má Francie jasnou volbu. Druhé kolo 7. května je soutěží mezi otevřeností a bigotností, internacionalismem a nacionalismem, optimismem a nenávistí, reakcí a reformami, nadějí a strachem. Marine Le Penová získala téměř čtvrtinu francouzských hlasů. I jestliže v druhém kole prohraje, Front Nationale může ještě zaznamenat historické vítězství v červnových parlamentních volbách.

Hrozba od francouzské extremní pravice neskončila. Ani nezmizela hrozba od spřízněných extremně pravicových stran v Evropě. Jak německá AfD, tak britská strana UKIP se minulý týden posunuly doprava.

Macron je nejlepší nadějí pro Francii, tuto velkou zemi s podstatnými problémy. Těmi jsou nerovnost a nezaměstnanost, sociální rozpory, terorismus a vládnoucí elita, která své výsady považuje za zasloužené. Macron z té elity pochází a levice mu nedůvěřuje. Bude si muset získat nově důvěru voličů. Byl ale odměněn za svou velkou politickou odvahu, že se dokázal postavit z centristického hlediska proti existujícímu režimu. Jedině volba Emmanuela Macrona je nyní šancí pro pokrokové, liberální a proevropské reformy ve Francii.

Macron pracoval pro elitní banku Rotschild, bude proto lehce terčem útoků

23. 4. 2017

čas čtení 1 minutaKdyž řekl Emmanuel Macron přátelům roku 2008, že přijal zaměstnání v investiční bance Rothschild, přátelé tehdejšího třicetiletého státního úředníka varovali, že to může zlikvidovat jeho budoucí kariéru v politice. Macron v té bance vydělal 2,9 miliony euro a získal přezdívku "Mozart finančnictví" za to, že v roce 2012 radil firmě Nestlé při její koupi části firmy Pfizer v hodnotě 12 miliard dolarů.  V bankce Rotschild se Macron octl uprostřed francouzských podnikatelských intrik, získal kódy a žargon světa, kde kariéry většinou záleží na absolutoriu té správné elitní univerzity. Tato historie činí nyní Macrona lehkým terčem útoků pro druhé kolo prezidentských voleb ve Francii, zejména proto, že po finanční krizi a po krizi v eurozóně jsou Francouzi velmi podezřívaví vůči bankovnímu sektoru, míní list Financial Times.

Francouzské prezidentské volby:

Podle předběžných výsledků postupují Macron a Le Penová

23. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Aktualizace: Francouzské ministerstvo vnitra:


Vysvětlení: Výše uvedená data pocházejí z aktuálního sečítání hlasů, které zpočátku obsahuje především hlasy z venkova, který je pravicový, zatímco pozdější výsledky z měst budou spíše levicové. Předchozí odhady stále platí: Macron  23-24%,  Le Penová 21-23%. 

Podle odhadů získal nezávislý centrista Macron 23,7 procent hlasů, Marine Le Penová z Nacionální fronty 21,7 procentRůzná média přinášejí každé trochu odlišné výsledky, ale v zásadě to vypadá takto: Macron má mírný předstih před Le Penovou (některé průzkumné organizace je mají s rovnými výsledky), Fillon a Mélenchon mají asi 19,5 procent. Socialistický kandidát Hamon dostal 6,5 procent hlasů.

Zdá se tedy, že v  druhém kole francouzských prezidentských voleb se střetne nezávislý centrista s ultrapravicovou kandidátkou.

Zdroj v angličtině ZDE

Hromadné znásilnění žen v symbolické rovině jako potřebný katalyzátor společenské tenze

Kulturní teorie her

24. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Petr Koubský vyvolal během Velikonoc na Facebooku emočně vypjatou diskusi, když prohlásil pomlázku za tradici pro kretény. Reakce se v podstatě rozdělily na dva druhy, jednu podpůrnou a jednu odmítavou. Hranice mezi oběma tábory hezky ilustruje problém, který současné západní společnosti užírá: na jedné stranně představa o liberálních hodnotách, které vycházejí z poznání, že určité hodnotové tradice prostě nelze sloučit s artikulací lidských práv. Na straně druhé potřeba tradiční kontinuity, která nutně překonává poznání v tom, že samotná skeptická analýza nedokáže v okamžiku svého odhalení narušit kulturní setrvačnost. Jinými slovy, symbolická hra na hromadné znásilnění žen jako oslava příchodu jara je dobrým příkladem, na němž by se liberálové měli učit chápat podstatu existence společnosti.

Prosíme, přispějte finančně na provoz Britských listů

3. 3. 2017

čas čtení 3 minuty

Milí čtenáři,

na provoz Britských listů potřebujeme měsíčně přibližně 60 000 Kč. Velmi oceňujeme, že čtenáři podstatnou měrou přispěli na provoz našeho serveru v listopadu a v prosinci 2016. Bohužel však tuto finanční podporu potřebujeme trvale,  výdaje udržujeme na minimu, avšak  bez rozpočtu se server provozovat nedá. Prosíme, tedy, uvažte o pravidelném finančním příspěvku ve prospěch BL. Stačilo by, kdyby 300 lidí příspívalo měsíční částkou 200 Kč.

Jako občanské sdružení poskytujeme všem přispěvatelům potvrzení, na jehož základě si finanční dar můžete odečíst od základu daně. 

Přispět můžete i bankovním převodem na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat i z mobilního telefonu, informace o tom jsou níže.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Donald Trump má historicky nejnižší veřejnou podporu

24. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Podle výsledků průzkumu, kterou provedl Gallup na zhruba 45 000 dospělých respondentech (mezi 20. 1. a 19. 4), je veřejná podpora Donalda Trumpa nejnižší v historii sledování vývoje veřejného mínění vůči zvolenému prezidentovi v USA. Průzkumy probíhají od roku 1953 a doposud se podle deníku The Independent drželi všichni prezidenti v první čtvrtině svého mandátu nad 50 % podpory. Průměrná veřejná podpora Trumpovi je 41 %. Nejvyšší byla těsně po zvolení, a to 46 %, nejnižší naopak v okamžiku, kdy Trumpova administrativa selhala při pokusu nahradit Obamův zákon zajišťující veřejné zdravotní pojištění (35 %). Podpora zůstává relativně silná mezi republikány (87 %), ale je historicky nejnižší mezi nezávislými voliči. Mezi nezávislými schvaluje Trumpovy kroky jen 37 %, dřívější historicky nejnižší podpora v tomto období byla 61 %.

Širší souvislosti prezidentských voleb ve Francii

21. 4. 2017 / Miloš Dokulil

čas čtení 4 minuty

Takže zkusme trochu vnímat širší souvislosti, lze-li. I když pravděpodobně nám i na dálku asi budou rovněž ještě znít v uších ty výstřely z Champs Elysées (z 20. dubna, ve čtvrtek). V tom prvním kole by nás mělo zřejmě zde v Česku slušně překvapovat, že stávající prezident Franҫois Hollande o druhé své případné funkční období neusiluje. (Patřil by k „levici“, že? A roku 2012 ty volby vyhrál!) Přičemž navíc jeden z dřívějších prezidentů Francie, Nicolas Sarkozy, již v dřívějších měsících v té docela početně nemalé řadě uchazečů ne že by nějak výrazně zazářil. (A patřil by naopak k „pravici“, že? A prosadil se jako vítěz těchto voleb již roku 2007!) Mimo jiné dodejme, že čím více je kandidátů, tím hůř lze spolehlivě očekávat, že se dá potom odhadnout možný vítěz takových závažných voleb. 

Žádáme o pomoc dvěma českým humanitárním pracovníkům vězněným v Turecku

24. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Miroslav Farkas a Markéta Všelichová, čeští humanitární dobrovolníci, byli zadrženi na hraničním přechodu Habur mezi Tureckem a Irákem. Byli uvězněni v Turecku pro údajné podezření z páchání "teroristické činnosti" v severní Sýrii. Účelem cesty byl přitom projekt mobilní nemocnice, která měla pomoci lidem v části Sýrie postižené válkou. Oba dva se od počátku uprchlické krize zajímali o situaci ve válečných oblastech a mobilní nemocnice měla být alespoň lokálním řešením nejpalčivějšího nedostatku, chybějící zdravotní péče. Miroslav Farkas už před tím strávil rok a půl na zemětřesením postiženém Haity, kde pomáhal vrtat studny. Soudní proces má být zahájen 10. 5. Dosavadní náklady ve výši 322 461 Kč uhradili rodiče Markéty Všelichové za podpory přátel a dalších lidí. Vzhledem k tomu, že tyto náklady pravděpodobně nejsou konečné, žádají rodiče obou vězněných o podporu.

Od vyhlášení červnových předčasných voleb posílili konzervativci nejméně na 45 procent volební podpory

23. 4. 2017

čas čtení 1 minutaBritští konzervativci od  úterý, kdy Theresa Mayová vyhlásila na 8. června předčasné volby, zdvojnásobili svůj předstih před labouristy na 19 procentních bodů. Z nejnovějšího průzkumu veřejného mínění vyplývá, že konzervativce v Anglii nyní podporuje 45 procent voličůl a labouristy 26 procent. V jiných nedávných průzkumech veřejného mínění je podpora anglických konzervativců ještě vyšší.

Znamená to, že pokud se tento rozdíl udrží, Mayová bude mít v Dolní sněmovně většinu až 100 konzervativních křesel.

Německá populistická strana Alternative fuer Deutschland se posunula ještě více doprava

22. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Populistická protiimigrantská německá strana AfD odmítla návrh své šéfky, aby se strana názorově posunula směrem k mainstreamu. Frauke Petryová požadovala na konferenci v Kolíně nad Rýnem, aby strana AfD usilovala o koalice s jinými stranami a odmítla extremistické názory, avšak přítomní delegáti její požadavky odmítli.

Frauke Petry oznámila, že stranu AfD nepovede do blížících se všeobecných voleb v Německu a strana bude muset nalézt pro ni náhradu.

Papež František srovnal tábory pro uprchlíky s nacistickými koncentračními tábory

22. 4. 2017

čas čtení 1 minuta


Tisíce uprchlíků tráví dlouhé měsíce v přeplněných uprchlických táborech v Řecku. V sobotu tuto situaci ostře kritizoval ve svém projevu papež František. Zejména ho dojal osud jedné ženy.

Czech Deputy PM Babiš wants to take Czechia out of the EU integration process

22. 4. 2017

čas čtení 1 minuta


Andrej Babiš, Czech Finance Secretary, Deputy PM and a powerful oligarch wants to take the Czech Republic out of the EU integration process and intends to move the country to the periphery of the European Union. Babiš does not want the Czech Republic to accept the euro and wants to abolish most of the EU subsidies, which, over the past ten years, have formed a third of all the government investment. Babiš is particularly irritated by the EU programmes which finance re-qualification for employees and the unemployed. Many of the "soft" EU programmes are nonsensical, says Babiš. "There is no need for schooling and re-qualification programmes since the Czech Republic has the lowest unemployment in Europe," says Babiš. "It is a pity we have no say over how to use the EU subsidies. We need material investment. The Czech Republic suffers from a large investment deficit."

"I reject the immigration policy of the European Union. We want to have our own immigration policy, which must be quite different from the immigration policy of other countries. We ourselves must be able to say who will be able to work in this country or to whom we will give humanitarian aid. Each state has its own interest, we must fight for Czech national interests. We do not want the multicultural model."

Other Czech government politicians have  warned  that Babiš must not jeopardise further European integration, but it is very likely that Babiš and his "ANO" movement will win the general election which will take place in the Czech Republic in October 2017.

Source in Czech  HERE

Czech Social Democratic Interior Minister: Czech Republic will not accept more than 12 refugees

22. 4. 2017

čas čtení 1 minutaSo, far the Czech Republic has accepted 12 refugees although the European Union requests that it should receive 1200 of them. But the Czech Republic will refuse to accept any more, said Milan Chovanec, Czech Social Democratic Interior Minister. In his view, it is more acceptable for the Czech Republic to pay a fine of several million euros for not accepting the EU refugee quota than accepting immigrants.

Here is a quote from an interview with Chovanec, which has been published by the Czech news server Novinky.cz:

There is a danger that the European Union will demand the acceptance of more refugees in the Czech Republic according to new refugee quotas which the Czech Republic disagrees with. What will the Czech Republic do against this?

Chovanec: "So far, we have accepted 12 people from around 1600 which we should be receiving. As we are gradually doing security checks on these people I think it is not possible to accept any one else than the original 12 people. Security checks are extremely complex and these people are not willing to stay in one place. The Czech Republic is not planning to accept more refugees. This may mean that in September 2017, the European Union will initiate sanction procedures against the Czech Republic and we may have to pay a fine of several million euros. It is up to the Czech government to decide whether it is worth while to pay this fine. In my view it is worth while to pay it. It is impossible to let people come to the Czech Republic without checks."

Why do the proposed refugees fail the Czech government's security checks?

"Our security checks are very thorough and they take several weeks, sometimes more than two months. And these people were not willing to stay in one place where they were being checked, i.e. in Greece or in Italy. This is why we abandoned  carrying out the security checks on them."

Source in Czech HERE 

Další ostuda pro Čechy, tentokrát znovu ve Švédsku

22. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

DVTV je uváděna ve speciálu Respektu jako jeden ze "seriózních zdrojů informací v ČR"!!

Slovan všude bratry má, zvláště Čechy, píše Jiří Pallas ze Švédska.

139 švédských spisovatelů včetně 4 členů Akademie (ti co rozhodují o Nobelově ceně za literaturu) podepsalo petici kde protestují proti účasti extremistického týdeníku Nya Tider na knižním veletrhu v Göteborgu.

Majitelem  Nya Tider je jistý Vavřinec Suk, ideolog dnes rozpadlé extremistické straničky Národní Demokraté. Nya Tider propagují jakousi vlastní verzi apartheidu, jsou samozřejmě proti imigrantům, očkování a šíří i další konspirační teorie. Suk se začíná v poslední době objevovat i v ruských proputinovských médiích.

27324

Čeští fanoušci francouzských "vlastenců" nechápou, co si vlastně přejí

21. 4. 2017 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Kdo si přeje volební vítězství Marine Le Penové, přeje si nepochybně také konec Evropské unie. A kdo fandí ultralevicovému populistovi Jean-Lucu Mélenchonovi, ať už z jakýchkoliv důvodů, přeje si s ohledem na kandidátův program konec EU přinejmenším v důsledku. Vláda každého ze zmíněných kandidátů na francouzského prezidenta by Českou republiku nakonec těžce zasáhla a vyhlídky do budoucna by se zhoršily přinejmenším na celou následující dekádu.

Francie jde do prezidentských voleb motivována frustrací a zuřivostí

22. 4. 2017

čas čtení 3 minuty


Hněv občanů, obavy a frustrace připravují ve Francii velké politické změny, téměř šedesát let poté, co De Gaulle založil francouzskou Pátou republiku, píše Natalie Nougayrède.

Francie je kvazimonarchie, Její instituce se soustřeďují na prezidenta. Avšak v těchto prezidentských volbách nejde jen o volbu prezidenta, či jen o politický a ekonomický program. Ohrožena je samá podstata francouzské demokracie. Vrcholí tu obdobné trendy, jaké vyvolaly brexit a vítězství Donalda Trumpa.

"Lidi mají všeho plné zuby a jsou dezorientovaní," říká majitel obchodu v městě Montauban.

Francouzské volby: "Patrioti versus globalisté"

21. 4. 2017

čas čtení 2 minuty

Všichni říkají, a samozřejmě správně, že francouzské prezidentské volby jsou poněkud šílené. Je tomu tak proto, že se nepodobají žádným jiným. Nikdy předtím se čtyři různí kandidáti nedostali do posledního týdne s realistickou šancí postoupit do druhého kola.

Francie: Macron obvinil pravicové kandidáty, že zneužívají teroristických útoků

22. 4. 2017

čas čtení 1 minuta


Před prvním kolem nedělních prezidentských voleb ve Francii se ostře střetli soupeřící prezidentští kandidáti ohledně své reakce na čtvrteční atentát na pařížském bulváru Champs Elysées, který si rychle přisvojil Islámský stát.

Jak ze sebe Češi úspěšně dělají mezinárodně idioty

21. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Server Coda Story publikoval v angličtině animovaný klip o České republice s názvem "Neexistující muslimská hrozba", aby upozornil na anglický článek Michaela Colborna "Neexistující muslimská hrozba v České republice". (Český překlad Colbornova článku je ZDE.) Níže uvádíme český překlad klipu.

Množství českých uživatelů Facebooku pod videem zveřejnilo   hysterické a nenávistné protimuslimské výroky (viz komentáře pod videem), čímž poskytlo přesvědčivé důkazy mezinárodnímu publiku, jak idiotsky se dokáží chovat mnozí čeští občané, a zcela potvrdilo argumentaci Colbornova článku.

Mají lidé v ČR opravdu zapotřebí dělat ze sebe mezinárodně blbce?Většina Čechů se v životě nesetkala s jediným muslimem.

V této zemi, která má 10 milionů obyvatel, žije asi 10 - 20 000 muslimů. Není to víc než 0,2% celkového počtu obyvatel.  Navzdory tomu se v ČR stala islamofobie mainstreamem.

Ze všech Evropanů jsou Češi   nejméně ochotni pomáhat uprchlíkům.

Islám je dominantním tématem v českém zpravodajství a mnoho článků v médiích je lživých:

"Syrští migranti znásilnili ženy a pak uprchli z vazby!"

"Němci utíkají před Araby a Afričany ze své vlastní země!"

"ISLÁM DOBÝVÁ EVROPU!"

"Bojovníci Islámského státu cvičí na střelnicích v České republice!"

Lživé zpravodajství vzniká na okrajových serverech a přebírají ho mainstreamová média.

Tyto servery prosazují tento dominantní narativ:

"Jestliže odejde ČR z EU, nedojde k masové muslimské imigraci."

Co dalšího sdílejí všechny tyto servery? Jsou prokremelské.

Evropský soud pro lidská práva, Zaorálek a uprchlíci

21. 4. 2017 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

 

Představte si, že by před druhou světovou válkou ministr zahraničí Československa vydal prohlášení, že případ zavražděného Čecha, který podle československé strany nebyl souzen britskými soudy úplně nestranně, musí jít před společný evropský soud. Směšně. Dnes se ale ministr zahraničí České republiky může ohánět Evropským soudem pro lidská práva, který vznikl v roce 1959.

V tzv. Evropě národů byl každý národ naprosto suverénní a neměl nad sebou žádné soudní instance. Velmoci neměly nejmenší důvod brát malé státy, jako bylo Československo, vážně. Vezmi si je Hitler nebo Stalin.

Předseda Evropského parlamentu:

Pokud by Británie zvolila jinou vládu, brexit může být zrušen

21. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

 

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani uvedl, že brexit může být lehce zrušen, pokud by ve všeobecných volbách přišla v Londýně k moci nová vláda. Je to v rozporu s (nepodloženým) tvrzením Theresy Mayové, že brexit je nevratný proces. Ovšem jak Mayová, tak šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn vyloučili druhé referendum o výsledcích britského vyjednávání o brexitu s EU.

Tajani po rozhovorech s Mayovou v Londýně také varoval, že Evropský parlament bude vetovat jakoukoliv dohodu o brexitu, pokud by nezaručila plná existující práva občanů EU žijících v Británii. Uvedl, že tato ochrana bude trvale spadat pod jurisdikci Evropského soudního dvora. Obojí jsou pro Mayovou problematické požadavky. Nicméně Evropský parlament musí ratifikovat každou vyjednanou dohodu o brexitu.

Právníci jsou nejednotni ohledně toho, zda se může Británie jednostranně rozhodnout zvrátit brexit a připravují řízení, které má rozhodnout, zda je možno aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z EU zrušit, avšak Tajani objasnil proces, kdy by k zastavení brexitu stačilo prosté politické rozhodnutí ostatních členských zemí EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Noc u Langera

20. 4. 2017 / Jaroslav Hutka

čas čtení 18 minut

 
Tento měsíc 21. dubna je mi sedmdesát a Galén vydává k tomu také dvou CD SLADKÉ ŽLUTÉ, píše folkový zpěvák Jaroslav Hutka.  Jsou to nahrávky z roku 1974 a většína těch písní už je ztracených a zapomenutých. Je to jakési dohledání minulosti, kdy se u nás ruskou okupací zastavil čas. Objednat si můžete tuto dvoudesku ZDE.
 
Následuje text, který jsem napsal do bookletu této dvoudesky…

Ve Venezuele sílí protivládní protesty

20. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

Ve Venezuele ve středu hrozilo politické násilí. Do ulic vyšly statisíce protivládních demonstrantů v reakci na smrt studenta, který byl zastřelen kulkou do hlavy nedaleko střetnutí provládních a protivládních demonstrací.

Posílily obavy z krveprolévání, když prezident Nicolás Maduro rozmístil v ulicích vojáky, vyzbrojil občanské milice, které s ním sympatizují a svolal demonstrace svých stoupenců proti tomu, co označil za puč organizovaný Spojenými státy.

"Rozdrťte sabotéry": Leninismus v anglické politice!

20. 4. 2017

čas čtení 4 minuty


To, že ultrapravicový britský list Daily Mail používá nyní leninskou a stalinskou rétoriku proti odpůrcům brexitu, neušlo komentátoru Stevu Pooleovi:Nenávist vůči odlišným názorům je, jak se zdá, v britské politice nyní normální. "Rozdrťte sabotéry!" řval deník Daily Mail, když oznámil, že Theresa Mayová chce uspořádat předčasné volby. "Rozdrťte sabotéry, paní premiérko!" přidal se bulvární deník The Sun.

Je překvapující, že jazyk anglických stoupenců tvrdého brexitu přijímá nyní výrazivo ruské bolševické revoluce. V roce 1918 rozpustili bolševici ruské demokraticky zvolené ústavní shromáždění na základě argumentace, že je to jen záminka pro buržoazní kontrarevoluci. "Všechnu moc Sovětům!" vyhlásil Lenin. "Rozdrtíme sabotéry!" Loni na podzim byli obdobným způsobem vláčeni britským pravicovým tiskem tři soudci, kteří se odvážili rozhodnout ve prospěch pravomocí britského parlamentu oproti vládě. Byli označeni za "Nepřátele lidu". (Je docela dojemné, že 19. dubna věnoval deník Daily Mail stránky 2 a 3 hrdinské poctě sovětského stylu jednomu britskému zemědělci, který oře svá pole s koňmi. Je to asi dobře, protože po brexitu si ten farmář stejně nebude moci dovolit traktor.)

Přečetli jsme:

O fašistickém podhoubí Parlamentních listů

19. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

Ve veřejném povědomí jsou Parlamentní listy (dále PL) zapsány jako snad senzacechtivý, ale také otevřený digitální plátek, jehož jediným výrazným znakem je, že dle motta „Nikdo vám nevnucuje, co si máte myslet“ neselektuje informace – což někoho odrazuje stejnou měrou jako jiného přitahuje.

Realita je ale o dost horší. Dlouholetá opora listů Lukáš Petřík totiž působí souběžně i v roli šéfredaktora EUportal.cz, virtuální stoce dostupné na adrese euportal.parlamentnilisty.cz, kde nalezneme i desítky, možná stovky perel následujícího typu...

Celý článek: ZDE

Organizace pro zákaz chemických zbraní: V syrském Chán Šajchúnu zabíjel sarin

21. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

Výkonný výbor Organizace pro zákaz chemických zbraní (OPCW) analyzovala ve dvou laboratořích vzorky odebrané třem obětem útoku v syrském Chán Šajchúnu. Výsledky ukazují vystavení nervově paralytické látce sarin nebo jí podobné látce. Vzorky od dalších sedmi jedinců léčených v nemocnicích byly také analyzovány ve dvou dalších laboratořích. Také ty ukazují použití sarinu nebo látky mu podobné.

Ruský Nevyšší soud zakázal Svědky Jehovovy a označil je za extremistickou organizaci

21. 4. 2017

čas čtení < 1 minuta

Ruský Nejvyšší soud rozhodl, že Svědkové Jehovovi už nebudou smět působit v Rusku. Jejich organizace bude zrušena a jejich majetek bude zkonfiskován. Soud rozhodl, že Svědci Jehovovi "ohrožují práva občanů, veřejný pořádek a veřejnou bezpečnost". Jejich odpor proti transfuzím "narušuje ruské zdravotnické zákony".

Organizace oznámila, že se proti rozhodnutí odvolá. V Rusku je údajně až 170 000 stoupenců této sekty. Za poslední rok jsou Svědkové Jehovovi v Rusku pod podstatným tlakem od úřadů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za březen 2017

16. 4. 2017

čas čtení 1 minuta

V březnu 2017 přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 54 874 Kč. Příjem z reklamy byl 15 160 Kč. Výdaje na provoz Britských listů byly 62 474.50 Kč. 

Zůstatek byl koncem března   2017 165 130.16 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

21018