Předseda Evropského parlamentu:

Pokud by Británie zvolila jinou vládu, brexit může být zrušen

21. 4. 2017

 
Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani uvedl, že brexit může být lehce zrušen, pokud by ve všeobecných volbách přišla v Londýně k moci nová vláda. Je to v rozporu s (nepodloženým) tvrzením Theresy Mayové, že brexit je nevratný proces. Ovšem jak Mayová, tak šéf Labouristické strany Jeremy Corbyn vyloučili druhé referendum o výsledcích britského vyjednávání o brexitu s EU.

Tajani po rozhovorech s Mayovou v Londýně také varoval, že Evropský parlament bude vetovat jakoukoliv dohodu o brexitu, pokud by nezaručila plná existující práva občanů EU žijících v Británii. Uvedl, že tato ochrana bude trvale spadat pod jurisdikci Evropského soudního dvora. Obojí jsou pro Mayovou problematické požadavky. Nicméně Evropský parlament musí ratifikovat každou vyjednanou dohodu o brexitu.

Právníci jsou nejednotni ohledně toho, zda se může Británie jednostranně rozhodnout zvrátit brexit a připravují řízení, které má rozhodnout, zda je možno aktivaci článku 50 Lisabonské smlouvy o odchodu z EU zrušit, avšak Tajani objasnil proces, kdy by k zastavení brexitu stačilo prosté politické rozhodnutí ostatních členských zemí EU.

Podrobnosti v angličtině ZDE
0
Vytisknout
5595

Diskuse

Obsah vydání | 24. 4. 2017