30325

NYT: Firma Huawei vyhrožuje České republice

9. 2. 2019

čas čtení 4 minuty

 

V sobotu dopoledne jsem zasedl v New Orleansu v jedné kavárně ve čtvrti Marigny k snídani nad výtiskem deníku New York Times, píše Jan Čulík. O brexitu - právem - v sobotním listě nebylo ani slovo (i když britská média o brexitu stále šílí) - avšak v podnikatelské sekci deník New York Times věnoval na třetí stránce půl velké strany České republice:


Ve snaze postavit se proti pokusům omezit svůj dosah v Evropě pohrozila čínská gigantická technologická firma Huawei České republice žalobou, pokud kyberbezpečnostní úřad ČR nezruší své varování ohledně rizika, které Huawei zosobňuje pro životně důležitou infrastrukturu České republiky.

Jak začínají státy po celé Evropě podnikat první kroky k rekonfiguraci systémů, které ovládají internet, hrozba od firmy Huawei je nejnovější salvou v eskalující válce ohledně toho, kdo bude ovládat hardware pro nový systém 5G, sítí páté generace.

Korupční Policie ČR v akci

8. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Záběry z palubní kamery polského kamionu. Policie ČR zastavila řidiče polského kamionu, chtěla po něm "pokutu" 25 000 Kč. Pak se spokojila s "darem" 400 zlotých (2400 Kč). Stvrzenku nevydala:
Záběry zhlédlo přes 100 000 lidí. O incidentu píší polská média ZDE, informuje Tomasz Oryński. Jde o to, že čeští policisté tvrdili, že na dálnici je omezení rychlosti 80 km a že je za to pokuta 25 000 Kč a rok odebrání řidičského průkazu. Policista se pak ptal: "Máte peníze?" a přijal úplatek 400 zlotých. Hovořil s polským řidičem kamionu polsky. K incidentu došlo nedaleko Ostravy, asi 20 km před česko-polskou hranicí. Výše zmíněný článek obsahuje doslovný přepis rozhovoru mezi českým policistou a polským řidičem.

Rozhovor Britských listů 205. Opravujme věci, nevyhazujme je

8. 2. 2019

čas čtení 1 minuta


Bohumil Kartous hovoří v tomto Rozhovoru Britských listů s ekonomkou Soňou Jonášovou, zakladatelkou cirkulární ekonomiky. Soňa Jonášová poukazuje na obrovské ekonomické možnosti, pokud bychom přestali vyrábět jen pro vyhazování výrobků, ale soustředili se na jejich obnovu. Rozhovor, který se vysílá na Regionální televizi od pátku 8. února 2019, je aktuální tím, že ČR se nyní zřejmě rozhodla právě touto cestou nejít. Soňa Jonášová konstatuje:

"Právě se dostala k široké veřejnosti informace, že by se dlouho slibovaný a očekávaný konec skládkování recyklovatelných odpadů mohlo posunout až k roku 2030. Což je z pohledu udržitelného rozvoje i byznysu i z hlediska globální změny klimatu neakceptovatelné.Za posunem stojí dlouhodobé lobby firem vlastnících skládky, které mají v područí i obce a města, kterým vyhrožují, že by nový přístup znamenal radikální zdražení zpracování odpadů. Což je ale nepravda, neboť nový zákon myslí na obce, které budou třídit dobř,e a připravena je pro ně tzv. Třídící sleva, která jim zafixuje současnou míru skládkovacího poplatku. Je čas změnit optiku, jakou pohlížíme na odpady - neměli bychom se na ně dívat jako na něco, čeho se chceme zbavit a ještě za to musíme zaplatit, ale naopak jako na surovinu, které je cenná a platit by nám za ni měli ti, kteří ji dokážou zhodnotit. Myslela jsem si, celé poslední čtyři roky, že to půjde evolucí. Teď jsem si jistá, že na nefunkčnost systému upozorní jen revoluce."


Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

30327

V New Orleansu mají Pomník imigrantovi

9. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Pomník imigrantovi.

Drago a Klara Cvitanović imigrovali v červnu 1964. Měli vizi, že přežijí pouze v důsledku tvrdé práce a tvrdého úsilí. To, co poskytli svým synům i jiným, je příkladem k následování pro mnoho generací.


Další fotografie z New Orleansu ZDE.

Vojenská intervence do Venezuely je nyní vysoce pravděpodobná

8. 2. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 4 minuty

Zatímco se v uruguayském Montevideu ve čtvrtek uskutečnilo setkání mezinárodní kontaktové skupiny pod záštitou EU, jejímž cílem je diplomatické řešení venezuelské krize, Spojené státy odmítají jakýkoliv dialog s Madurovou vládou a dlouhodobě preferují změnu režimu, třebaže ji nyní halí do humanitárního hávu. V tuto chvíli se zdá, že by se americká humanitární pomoc pro Venezuelu, kterou Maduro nekompromisně odmítá, mohla rychle stát rozbuškou pro potenciální vojenskou intervenci do Venezuely.

Pozdrav z New Orleansu

8. 2. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 7 minut

Tak to si tak jdete ve čtvrtek v poledne po ulici a narazíte na tohle. No, není divu, je to město Louise Armstronga.

Je to docela neuvěřitelné, no jen si to pusťte!


Pozn. red.: V sobotu 9.2. v noci jsme do této kolekce přidali ještě několik dalších fotografií, neworleánského pomníku imigrantům, řeky Mississippi a tramvají...

Jan Čulík je na slavistické konferenci v americkém městě New Orleans, na hlubokém americkém jihu, ve státě Lousiana (vedle Texasu). Posílá pozdrav z horkého města (včera tam bylo šestadvacet stupňů Celsia) a skoro stovku fotografií, viz níže.

Jak je z fotografií vidno, New Orleans je velmi alternativní a velmi multikulturní město. Povzbuzující je mluvit s místními černochy. Jsou to extroverti, mají velký smysl pro humor a hovoří stylem hrabalovského pábení. Rozhovor s řidičem tramvaje, kam vlastně jede a kolik ještě projede zastávek, než dojede na konečnou, by stál za zaznamenání v literatuře. Jo a ty tramvaje jsou úplně stejné, jaké známe z amerických němých grotesek ze dvacátých let dvacátého století.

New Orleans byl hlavním střediskem otroctví. Město to připomíná na mnoha místech, jak je zjevné i z fotografií. Jinak tam mají rádi korále, které jsou všude, a třpytivé ozdoby, třeba i na lucernách.

Užijte si procházku těmi fotografiemi:

Když se diktatura bojí lidu, v jehož jménu vládne

8. 2. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Předchávezovská Venezuela bývala i ve vojenské oblasti západně orientována. Pěchotní výzbroj pocházela přednostně od belgické zbrojovky Fabrique Nationale (FN). Sklady dnes sedmdesátitisícových ozbrojených sil ("Národní armády bolívariánské republiky Venezuela") tak kromě sto tisíc Kalašnikovů AK-103 v ráži 7,62 x 39 mm zakoupených v roce 2006 (další se mají začít vyrábět ve vlastní továrně koncem letošního roku ZDE) obsahují mj. 150 000 útočných pušek FN FAL (v ráži 7,62 x 51 mm NATO, včetně konvertované 5 000 ks první série komorované původně pro náboj 7,62 x 49 mm Liviano), 15 000 ks karabiny FNC ráže 5,56 x 45 mm NATO, 15 000 ks amerických útočných pušek M14 v ráži 7,62 NATO či blíže neurčené počty kulometů FN Minimi, FN MAG a méně povedených amerických M60. Ze starších zbraní by to mělo být ještě cca 8 000 ks samonabíjecích pušek FN 49, případně zbytky z celkem 16 500 předválečných opakovaček FN 24/30 - mauserovek víceméně odpovídajících prvorepublikovým československým puškám vz. 24 (obojí dodáno v ráži 7 x 57 mm Mauser, využívané dodnes běžně k loveckým a sportovním účelům). Loajalistické milice nicméně právě dostávají mosinovky, jichž se Rudá armáda začala zbavovat ještě v závěru 2. světové války. 

Jak je to s dopravou v ČR a v Německu

9. 2. 2019 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Dosti často jezdím vlakem z Norimberka ve směru na Wüzburg. V úseku pro "normální vlaky" přes Erlangen vedou nově až do Forchheimu 4 koleje. Opravdový rychlovlak InterCity má z Norimberka do Würzburgu a dále Frakfurtu/M.vlastní dvoukolejnou štreku. Ve směru z Norimberka do ČR přes Cheb nebo přes Furth im Wald jsou jakési "vedlejší"  tratě, sloužící hlavně lokální osobní dopravě. Do Marktredwitz je dvoukolejka a pak do Chebu jedna kolej. Hlavní směr pak vede přes Hof na Drážďany. Za Furthem (Brod nad Lesy) směrem podél bavorsko-české hranice už je pak jen lokálka do Platlingu přes Železnou Rudu, kde se musí přestupovat a další železniční přeshraniční trasa je až na jihu do Rakouska. 

Někdo tady zaspal. 

Způsobila to hlavně "porevoluční" euforie pravičáků z ODS a ODA. Trati zrušíme, budeme jezdit auty. 

Bavorská strana se podle toho zařídila a zrušila železnici do Haidmühle, kde byl přejezd do ČR. Tak holt to máme. 

Podobné je to i se šetrnou cyklistickou dopravou ve městach a aglomeracích. Češky a Češi se v Německu diví, kolik tam jezdí kol po cyklostezkách. Jako dopravní faktor cyklodoprava v ČR prakticky neexistuje, zatímco třeba Mnichov si dal za cíl pro kola 20 procent dopravních výkonů.

Opravdu smrdí ryba od ocasu?

8. 2. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 1 minuta

Nejvyšší kontrolní úřad kritizuje stát, že málo bojuje za čistotu našeho ovzduší. Stát se hlavně prostřednictvím ministerstva životního prostředí brání, že tomu tak přece ale vůbec není.

Co mne zaujalo?

Ryba nesmrdí, to jen lidé spolu nemluví

8. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

V článku Opravdu smrdí ryba od ocasu (https://blisty.cz/art/94441-opravdu-smrdi-ryba-od-ocasu.html) je navrhováno více používat vlaky k dopravě nákladů. Dále státní podpora nákupu elektromobilů. Rád bych k tomu popsal pár postřehů, píše David Michal.

S těmi vlaky to nebude tak jednoduché. Četl jsem kdesi, že na kolejích jednoduše není kapacita. Osobní vlaky mají přednost, nákladní musí čekat a volných časových oken, kdy mohou vjet na kolej, není mnoho. Takže nejdříve by bylo nutné železniční síť rozšířit. A to je možná větší problém než postavit dálnici.

Rozhovor Britských listů 204. Jak může studium starověku razantně osvětlit dnešní svět

1. 2. 2019

čas čtení 1 minuta


(for English, scroll below)

Jan Čulík hovoří s Hannou Čulík-Bairdovou, která vyučuje klasická studia na Bostonské univerzitě. Dr. Čulík-Bairdová při své práci intenzivně využívá moderních sociálních sítí, mnoho lidí jí sleduje na Twitteru, a ve svých přednáškách o starořecké a latinské literatuře a kultuře kriticky rozbírá především to, co vědci předchozích století zkreslovali a co má nesmírně aktuální vazby na dnešek. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 1. února 2019.

In this Britské listy Interview, Jan Čulík talks to Hannah Čulík-Baird, Assistant Professor of Classics at Boston University. In her work, Dr. Čulík-Baird systematically uses social networks and digital humanities. She has many followers on Twitter and in her lectures on ancient Greek and Latin literature and culture, she critically analyses many themes which are extremely relevant for contemporary times and which were often distorted and misinterpreted by scholars from previous eras.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Venezuelští vojáci masivně dezertují

8. 2. 2019

čas čtení 3 minuty

V posledních pěti letech dezertovalo asi 4 300 příslušníků venezuelské Národní gardy, upozorňují Andrew Rosati a Ethan Bronner. Ještě předtím, než lídr Národního shromáždění vyzval armádu, aby opustila prezidenta Madura, se vláda snažila zastavit epidemii dezercí a nařídila pohraničníkům, aby bránili vojákům ve snaze opustit zemi bez povolení.

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Merkelová: Ještě je čas najít řešení brexitu

8. 2. 2019

čas čtení 1 minuta

Ještě je čas nalézt řešení pro odchod Británie z EU, prohlásila německá kancléřka Angela Merkelová. Vyjádřila tak optimismus ohledně politické dohody o postavení Severního Irska, která nyní blokuje další postup jednání.

Po devíti měsících opět vyšel deník Magyar Nemzet

8. 2. 2019

čas čtení 3 minuty

Politický deník Magyar Nemzet (Maďarský národ) vyšel devět měsíců po zrušení provládního listu Magyar Idők (Maďarská doba), který byl formálně víceméně jeho následníkem. Redakce původního deníku se rozdělila poté, co se miliardář Lajos Simicska vlastnící list rozešel s dlouhodobým spojencem, premiérem Viktorem Orbánem, vysvětluje Gabor Sarnyai.

Cesta k Armageddonu: Trumpova vláda záměrně prohlubuje největší globální rizika

7. 2. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 9 minut

Trumpova vláda si na mezinárodní scéně počíná jako pološílená demoliční četa ničící jeden pilíř globální bezpečnosti za druhým. Plánované odstoupení USA od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) podle očekávání vyvolalo vzpurnou odezvu Kremlu, který se rovněž chystá tuto přelomovou dohodu vypovědět. Destruktivní politické kroky Trumpovy administrativy, které jsou mnohdy vnímány pouze s rozpaky - ač si zaslouží nekompromisní odsudek - bez nadsázky vedou k trestuhodné destabilizaci světa, a to v osudové chvíli, kdy se lidstvo nachází jen několik krůčků od své záhuby.

Trump a Putin opět zahájili závody ve zbrojení. Obejmi Evropu pevněji, Británie

7. 2. 2019

čas čtení 3 minuty

Rozhodnutí Washingtonu a Moskvy odstoupit od smlouvy o likvidaci raket středního a krátkého doletu (INF) učinilo ze světa daleko nebezpečnější místo, píše sloupkař listu The Guardian Rafael Behr.

V roce 1983 NATO simulovalo jadernou konfrontaci se Sovětským svazem. Zkouška byla natolik přesvědčivá, že Rusové pochybovali o tom, že jde pouze o cvičení, a zahájili mobilizaci. Naštěstí zvítězil rozum.

30201

Jazyk 21. století

7. 2. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 3 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Jestliže v průběhu 19. století došel Karl Marx ke slavné tezi, že náboženství je opium lidstva, tak v průběhu století 20. by byl nucen napsat, že opiem lidstva je nacionalismus. Post-náboženská éra paradoxně ve velké míře odkryla mocenské mechanismy, kterými se dokáží dát do pohybu politické i společenské zvraty. Jak známo, tak při absenci duchovních principů, kolem kterých se dá sjednocovat populace, je možná ještě efektivnější náhražkou identitární politika soustředěná kolem jazyka dané populace. Politika identity je zároveň jedním ze stavebních pilířů mocností, založených na prolínání moci politické a moci ekonomické, tedy Číny a Ruska.

29547

Trh jako trhnout

7. 2. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Chcete na něčem trhnout? Trh bez přívlastků, trh sám o sobě, vás samozřejmě motivuje k tomu, abyste prodávali něco bezcenného za vysokou cenu. Třeba pančovat, třeba do lihu dávat metanol, třeba mít cinknuté váhy. O tomhle zásadním problému se vědělo už dávno, ve starověku, ve středověku. Řešením jsou zákony, kontrola, regulace.

30203

Bývalý brazilský prezident byl odsouzen na dalších 12 let vězení

7. 2. 2019 / Fabiano Golgo

čas čtení 2 minuty

Luiz Inácio da Silva, známý jako Lula, byl brazilským prezidentem v letech 2003 až 2011. Jeho strana byla u moci až do roku 2016 v čele s Lulovou kolegyní Dilmou Rousseffovou coby první prezidentkou země. Rousseffová kvůli "impeachmentu" řízenému zkorumpovanými poslanci musela nakonec odstoupit. Lula byl od začátku minulého roku ve vězení kvůli údajnému vlastnictví třípodlažního bytu, který ani nebyl napsán na jeho jméno (údajně ho dostal jako úplatek od stavební firmy). Lula byl nyní odsouzen k dalším 12 rokům za mřížemi. Tentokrát za nezdokumentované vlastnictví malé farmy. 

Povědomí o školství a Totem Plzeň

7. 2. 2019 / František Řezáč

čas čtení 1 minuta

Vážené dámy a pánové!

V Totemu Plzeň máme vedle jiných aktivit taky konversace v angličtině a němčině, které vedou praktikantky a praktikanti z Evropy, převážně z Německa. Pro tento školní rok máme zde Sáru ze Španělska a Leilu ze západu Německa. Dívky se zde učí též česky. Včera v angličtině jsme měli téma Education. Obě dívky vysvětlily školské systémy ve svých zemích. Ten španělský je od střední Evropy dost odlišný. Například titul bakaláře získají žáci už na některé střední škole a je to něco jako naše maturita. Pokud jsem tomu dobře porozuměl, tak se tam za vyšší vzdělání dost platí.

Na závěr hodiny nám rozdaly A4 papír s názvem  10 FACTS ABOUT THE FINNISH EDUCATION SYSTEM. Já mám trochu průpravu, protože čtu Britské listy, ale stejně jsem se divil. Natož pak další účastnice konverzace, některé bývalé učitelky, které kroutily nevěřícně hlavami. Obsahy informací o finském školství jsou vám jistě známy, tak to nebudu přepisovat..

Mne zaujal drsný rozdíl mezi povědomím španělské a německé dívky s maturitou o školství vůbec a o finském zvláště a mezi českými bývalými učitelkami. God bless the Czech Republic!

Mimochodem, Totem Plzeň je velmi užitečné zařízení s příjemným prostředím na severním konci Plzně na okraji s lesy a rybníky. www.totemplzen.cz  Když mají cestu do ČR, praktikantky z dřívějška se u nás rády zastaví. Jedna Španělka dělala po svém pobytu v Plzni rok průvodkyni turistů v Praze. Jeden hoch se naučil za rok u nás dobře česky a v Görlitz nyní studuje kromě ekonomie taky češtinu. Foto u budovy Totemu já.
                                                                                                 

29710

Z jímky internetového odpadu jsme dnes vylosovalibavičku Markétu Šichtařovou

Tak to tu ještě nebylo! Vaše důchody závisí na genderových neziskovkách!

7. 2. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous 

Internet empiricky prokázal jednu zásadní věc: blbost se dobře šíří. Tím pádem je ovšem dobře obchodovatelná a tím pádem není možné ji vykořenit. Bylo by to neekonomické. A kdo jiný by si měl být vědom této skutečnosti než ekonom. Pokud navíc máte chorobnou potřebu leštit si své nedomrlé ego a být vidět, blbost se nabízí jako levná a přitom vydatná léčebná kúra. Vcelku přirozeně se patologie s nerozumným chováním doplňují, tudíž pacient nemusí chodit pro munici daleko a nemá ani etické zábrany, případně si s nimi umí kreativně poradit. Varováním pro společnost by mělo být to, že pokud blbost ve veřejném diskurzu přesáhne kritickou mez, není možné zachovat si perspektivu. Blbec neomylně povede společnost přímo do hnoje, který okolo sebe bezelstně trousí. 

MEE: Britská armáda měla v Iráku a Afghánistánu povolení usmrcovat civilisty

7. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Zpravodajský web middleeasteye.net (MEE) zveřejnil šokující informace, podle nichž měli britští vojáci sloužící v roce 2007 v irácké Basře povolení zastřelit kohokoliv, kdo měl v ruce lopatu nebo mobilní telefon. Legitimním cílem se stal každý, kdo se choval podezřele. Britská armáda měla taktéž povolení zabíjet civilisty v Afghánistánu, jak uvádí MEE. Mezi usmrcenými byli podle výpovědí bývalých vojáků také náctiletí chlapci a děti.

Více informací v angličtině ZDE

Zuřící brexitér v Dolní sněmovně byl zkrocen

7. 2. 2019

čas čtení 1 minuta

Fundamentalistický brexitér, konzervativní poslanec Peter Bone: Prezident Evropské komise řekl, že v pekle je vyhrazeno speciální místo pro brexitéry. Nevzpomínám si, pane předsedo, na žádného prezidenta, který by urážel poslance této sněmovny, členy vlády a britský lid takovýmto způsobem. Jaké prostředky má sněmovna nebo vláda k tomu, aby reagovala na tak naprosto otřesnou urážku?

John Bercow, předseda sněmovny: No, já nejsem odpovědný za výroky prezidenta Rady Evropy. Nevěděl jsem, dosud jsem si nebyl vědom toho, že pan poslanec pro Wellingborough je takto mimořádně citlivý, že je v nějakém smyslu křehkou květinkou, že je schopen stát se rychle a vážně zraněnou duší, v důsledku výroků ad hominem od jiných lidí. Jestli tomu ale skutečně je, že u něho vzniká mimořádná citlivost, a má pocit, že byl uražen, i při tom, jak pan poslanec za New Forest East si tam vsedě cosi mumlá, raněný, zjevně hluboce raněný, tak to je mi tedy pana poslance líto.

Joanna Cherry, právnička, poslankyně za skotské nacionalisty: To, co ve skutečnosti řekl prezident Rady Evropy Donald Tusk, a já cituji: "V pekle existuje speciální místo pro ty, kteří prosazovali brexit, aniž by měli byť jen náznak plánu, jak to bezpečně zařídit." (Pozdvižení) No, pane předsedo, někdy pravda bolí, že?
Polská vláda útočí na aktivisty bojující za práva žen

7. 2. 2019

čas čtení < 1 minuta

Polská vláda trestá nejen aktivisty a organizace, na které má spadeno, ale i ženy, jež jsou na nich životně závislé. Pokud toto dovolíme, pošleme nebezpečný vzkaz, že se ženy nemohou spolehnout na ochranu, kterou jim má garantovat EU, píše na Twitteru Andrew Stroehlein. Podrobně se tím zabývá organizace Human Rights Watch:


Irák odmítá, aby na jeho území zůstal americký vojenský kontingent jako hráz proti Íránu

7. 2. 2019

čas čtení 1 minuta

Americký prezident Donald Trump prohlásil, že si Spojené státy hodlají v Iráku ponechat vojenský kontingent, jehož úkolem má být monitoring Íránu. Toto prohlášení podle očekávání vyvolalo pobouření mezi iráckými politiky. Mocné šíitské milice, z nichž se staly politické strany se zastoupením v iráckém parlamentu, požadují, aby se američtí vojáci ihned z Iráku stáhli.  

Rusko vyvíjí nové pozemní střely středního doletu

6. 2. 2019

čas čtení 1 minuta

V letech 2019-2020 je třeba vyvinout pozemní verzi námořního komplexu vybaveného střelou s plochou dráhou letu Kalibr. Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu. Ten podle vlastních slov přikázal náměstku Alekseji Krivoručkovi přerozdělit finanční prostředky a "v krátké době zahájit příslušné vývojově-konstrukční práce".

Trumpova Zpráva o stavu Unie: V konfliktním projevu zaútočil na demokraty a na Muellera

6. 2. 2019

čas čtení 3 minuty


Ve své Zprávě o stavu Unie vydal Donald Trump ostrá varování demokratům, že "absurdní politicky zaujaté vyšetřování" poškodí hospodářský pokrok USA. Tyto jeho výroky byly v konfliktu s jeho apely na jednotu, které pronesl ve své první Zprávě o stavu Unie před rozhádaným Kongresem.

"Jestliže bude mír a vytváření zákonů, nemůže být válka a vyšetřování," vyhlásil. Znovu zdůraznil své rozhodnutí postavit zeď na jižní hranici USA a naléhal na poslance, aby zakázali potraty v pozdní době.

Oznámil také, že 27. a 28. února se znovu setká se severokorejským diktátorem Kim Jong-unem.

Brexitéři vrací Tuskovi úder poté, co prohlásil, že je pro ně vyhrazeno zvláštní místo v pekle

6. 2. 2019

čas čtení 1 minuta

Předseda Evropské rady Donald Tusk po dnešním jednání s irským premiérem Leo Varadkarem uvedl: „Přemýšlím o tom, jak vypadá zvláštní místo vyhrazené v pekle pro ty, kdo prosazovali brexit bez byť jen náznaku plánu, jak to bezpečně zařídit.“ Totéž prohlášení pak zveřejnil na svém twitterovém účtu.Reakce rozzuřených brexitérů na sebe nenechaly dlouho čekat.

Peter Bone v Dolní sněmovně Tuskův komentář označil za „naprosto šokující urážku“ a dodal, že si nevzpomíná, že by nějaký prezident takto urazil členy Dolní sněmovny, vlády a britské občany.

Ministr vnitra Sajid Javid Tuskův tweet považuje za nepřijatelný.

Poslankyně strany DUP Sammy Wilsonová na Twitteru napsala stanovisko, v němž Tuska označila za prohnaného euromaniaka.

Bývalý lídr strany UKIP Nigel Farage, který plánuje zahájení nové probrexitové kampaně, na Twitter napsal, že po brexitu bude Velká Británie svobodná a bez arogantních tyranů, jako je Donald Tusk, a to je rajská hudba pro jeho uši.

Labouristická poslankyně a stoupenkyně brexitu Kate Hoey uvedla, že Tuskovo prohlášení názorně ukazuje, proč nemůže Velká Británie setrvat v hluboce nedemokratické EU – kvůli antidemokratickým politikům, jako je Tusk.

Guy Verhofstadt, činitel Evropského parlamentu, k Tuskovu tweetu připsal, že by Lucifer nad brexitéry spráskl ruce. Vzhledem k tomu, jak děsivě rozhádali Britanii, by rozdělili peklo!

Papírová euroarmáda:

Francie a Německo prosazují konkurenční modely obranné spolupráce. Žádný z nich není zvlášť ambiciózní

6. 2. 2019

čas čtení 4 minuty

Když se ministři obrany EU 30. ledna sešli v Bukurešti, na menu nebyla písmenková polévka, uvádí se v redakčním komentáři týdeníku Economist. Tvořila nicméně součást agendy. Jak se Evropané snaží omezit vojenskou závislost na Americe, opět vrací bývalou velikost zkratkám. Zárodečná schémata zahrnují PESCO (Permanent Structured Co-operation) a E2I (European Intervention Initiative). Nicméně zdá se, že Evropané jsou stále ještě lepší v produkci byrokracie než bojových praporů.

Úpadek historického myšlení

6. 2. 2019

čas čtení 3 minuty

Ekonomové a další učenci, kteří po dekády ignorovali otázky ekonomické nerovnosti, nedávno objevili sbírku účinků, které dalece překračují fakt, že někteří lidé mají příliš mnoho peněz a mnozí jich nemají dostatek, napsal Eric Alterman. Nerovnost ovlivňuje naše fyzické a duševní zdraví, schopnost vycházet spolu navzájem, dosáhnout toho, aby naše hlasy byly slyšeny a politický systém byl odpovědný. A samozřejmě budoucnost, kterou můžeme nabídnout našim dětem. Nedávno jsem zaznamenal jistý rys ekonomické nerovnosti, který nevyvolal pozornost, kterou zasluhuje. Říkám mu "intelektuální nerovnost".

Hospodaření OSBL v lednu 2019

5. 2. 2019

čas čtení 2 minuty

V lednu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 133 485.14  . DĚKUJEME! 

Zůstatek byl koncem ledna 2019 438 767.09  Kč.  

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
41852