Theresa Mayová znovu prohrála hlasování o své dohodě o brexitu, 149 hlasy

12. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Obrovská fronta britských poslanců při hlasování proti dohodě Theresy Mayové s Bruselem o brexitu:


Theresa Mayová prohrála v úterý večer hlasování o své dohodě o brexitu znovu, poměrem 242 hlasů pro ni, 391 hlasy proti, tedy většinou 149 hlasy.

Mayová oznámila, že dovolí parlamentu ve středu hlasovat o tom, zda si přeje vyloučit dne 29. března 2019 vypadnutí  Británie z EU bez dohody (definitivně to však toto vypadnutí nevyloučí, "parlament uznávám, že odchod Británie z EU bez dohody zůstává podle britského a podle evropského práva automatickým důsledkem, do té doby, než Dolní sněmovna schválí nějakou dohodu", praví se v rezoluci, kterou Mayová zítra vnutí ke hlasování parlamentu) a ve čtvrtek pak, zda si přeje odložení brexitu. Varovala však, že Evropská unie bude chtít  vědět, co je účelem odkladu, zda nějaká dohoda, nebo nové referendum...

Nick Cohen: Říká se, že národy mají takové politiky, jaké si zaslouží. Co jsme to proboha provedli?

Caitlin Moran: Je naprosto pod důstojnost této země mít dvě hlavní politické strany tak naprosto bez talentu, bez intelektu, bez souhlasu a bez vize, které jednahá i něčem tak děsivě složitém a nebezpečném, jako je brexit.

Podle Evropské unie má Británie nyní trojí volbu:

1. vypadnout z EU bez dohody dne 29. března

2. požádat o odložení brexitu (to závisí na důvodech, délce odkladu a jednohlasném souhlasu evropské sedmadvcítky)

3. zrušit brexit,

Další vyjednávání mezi Londýnem a EU už nebude, konstatuje evropský zdroj:


Británii hrozí vypadnutí z EU bez dohody v květnu nebo v červnu - protože jí má EU už plné zuby

12. 3. 2019

čas čtení 3 minutyČlen britské vlády mi právě řekl o této nejnovější ponižující porážce premiérky ohledně její dohody o brexituy jedinou věc: "Noční můra!"

Dejme tu noční můru do kontextu, píše Robert Peston.

Letos v lednu odmítla dlouho vyjednávanou dohodu o brexitu premiérky Dolní sněmovna 230 hlasy, což byla nejhorší porážka pro britskou vládu v historii. Dnešní porážka 149 hlasy je také podle všech měřítek obrovská.

Rozhovor Britských listů 209. Pojem sdílené ekonomiky je podvod

8. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta


Politoložka Kateřina Smejkalová zásadně nejezdí uberem a neobjednává si ubytování od airbnb. Argumentuje, že byznys, který propojuje prostřednictvím digitálních platforem nabídku s poptávkou, je svou podstatou bez inteligentní regulace v mnoha ohledech škodlivý. Hovoří s ní Bohumil Kartous v Rozhovoru Britských listů, který se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 8. března 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Na znečištění vzduchu umírá v Evropě dvakrát tolik lidí, než se dosud usuzovalo

12. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

V ČR umírá předčasně na znečištění vzduchu na 100 000 obvyvatel 160,7 lidí ročně

Vědci konstatují, že znečištěný vzduch v Evropě usmrcuje 800 000 lidí ročně a naléhají na likvidaci pálení fosilních paliv

Počet předčasných úmrtí způsobených znečištěným vzduchem je dvojnásobný, než se dosud odhadovalo, vyplývá z nejnovějšího výzkumu. Znamená to, že toxický vzduch usmrcuje více lidí než kouření tabáku. Výzkum vyšel v časopise European Heart Journal. 

Vědci použili nová data k odhadu, že předčasně v důsledku znečištění vzduchu umírá v Evropě téměř 800 000 lidí a že každý život je tím zkrácen přibližně o dva roky. Škody na zdraví způsobované znečištěným vzduchem jsou v Evropě vyšší než je globální průměr. Vysoká hustota obyvatelstva Evropy a špatná kvalita vzduchu znamená, že zdraví v Evropě je poškozováno nejvíce na celém světě.

Je tohle konec Theresy Mayové? A je to konec brexitu?

12. 3. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Brexitoví fundamentalisté v Konzervativní straně dohodu Mayové nepodpoří:
Jak Theresa Mayová vyjednává brexit:

"Mami, dej mi zmrzlinu." "Ne."
"Mami, dej mi zmrzlinu." "Ne."
"Mami, dej mi zmrzlinu." "Ne."
"Mami, dej mi zmrzlinu." "Ne."
"Mami, dej mi zmrzlinu." "Ne."
"Mami, dej mi zmrzlinu." (Pomalu:) "Ne."
Andrew Adonis: Pan generální prokurátor právě zničil brexit. Díky Bohu!

Theresa Mayová tvrdila během své náhlé pondělní večerní cesty do Štrasburku, že se jí podařilo získat "spolehlivé záruky", že Británie nezůstane v evropské celní unii po brexitu kvůli irské hranici donekonečna.

Před novým hlasováním o její dohodě o brexitu měla být dohoda k právnímu posouzení předložena britskému generálnímu prokurátoru, konzervativci Geoffrey Coxovi. Večer se o ní má hlasovat v Dolní sněmovně.

Geoffrey Cox v úterý kolem poledne zveřejnil svou třístránkovou právní analýzu, z níž vyplývá, že dodatky, jichž Mayová dosáhla, nezaručují, že Británie nebude nucena zůstat  v evropské celní unii donekonečna.

Je to konec Theresy Mayové?

Pokud by sněmovna dohodu Mayové neschválila, má se hlasovat o tom, zda parlament připustí, aby Británie vypadla z EU bez dohody (což by bylo ekonomickou, politickou i bezpečnostní katastrofou). Pak se má hlasovat o tom, zda má být brexit odložen. Otázkou ovšem je, zda by odklad evropská sedmadvacítka schválila. Prezident Macron se nedávno vyjádřil, že pro odklad musí být konkrétní důvod a Británie musí předložit strategii, jakou by během odkladu realizovala. Pokud by ovšem byl odklad delší než pár týdnů, za něž se nic nevyřeší, Británie by musela uspořádat evropské volby.

Zdá se, že se přiblížila možnost druhého referenda.


Stínový labouristický ministr pro brexit, čelný právník Keir Starmer: Generální prokurátor potvrzuje, že nebyly provedeny žádné podstatné změny v Dohodě o odchodu z EU, navzdory právním dokumentům, které byly včera večer schváleny.

Vládní strategie se tím zcela rozpadla.Co s bývalými voliči ČSSD, kteří volí ANO

12. 3. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 4 minuty

Nechci se stále opakovat, ale ten výsledek Hnutí Ano kolem 30% preferencí se opakuje snad ve všech průzkumech, naposledy tuto neděli  v Otázkách V. Moravce. Takže nutí i mne k opakování. Někoho, jako Karla Dolejšího, nad tím napadá, že už nežijeme v demokracii. Já si naopak myslím, že dosud existuje možnost, že někdo ty voliče Babišovi vezme, někdo lepší než Hnutí Ano. Dokonce i v Maďarsku může Orbán prohrát ve prospěch nějakého mnohem lepšího projektu.

Mezi nebem a zemí je zatraceně mnoho věcí

12. 3. 2019 / Muriel Blaive

čas čtení 3 minutyJan Jandourek reagoval na můj článek "Útěšné lži, nebo nepříjemné pravdy? Co dělá historik"   tím, že zformuloval soubor obnovených frází ohledně toho, o čem má být práce historika.

Dovolte mi znovu zdůraznit, že "historie" neznamená jen studii předáků režimu, od Gottwalda po Husáka. Tato zastaralá verze politické historie, sledované svrchu, určitě mívala své pozitivní aspekty: avšak ukazuje jen jeden rys historické reality a ten musí být doplněn přístupem zezdola. Historie každodenního života je takovým přístupem.

Between Heaven and Earth We Find a Hell of a Lot of Things

11. 3. 2019 / Muriel Blaive

čas čtení 3 minuty

Jan Jandourek answered my article “Comforting Lies or Unpleasant Truths? The Job of a Historian” by bringing up a renewed set of clichés about what historical work is supposed to be about.

Let me point out yet again that “history” does not mean only the study of the regime’s leaders, from Gottwald to Husák. This outdated version of political, top-down history has no doubt had its merits; however, it shows only one aspect of historical reality, that must be complemented by a bottom-up approach. The history of everyday life is such an approach. It does not amount to studying leisure activities whilst overlooking the extent of repression.

Mayová tvrdí, že "získala právní záruku, že Británie nebude trvale držena v evropské celní unii"

12. 3. 2019

čas čtení 3 minuty

Financial Times v úterý k tomu píše: "Konzervativní stranu ovládli demagogové, ekonomičtí negramoti, provinční nacionalisté a maniakální stoupenci volného obchodu."

Aktualizace:

Jon Snow, Channel 4 News: "Kontakt mezi právníky mi sdělil, že právní svět je si vědom, že generální prokurátor včera večer ohodnotil platnost 'nové dohody Theresy Mayové s EU' slovem NE ... bylo mu nařízeno, aby odešel a snažil se  hledat způsob, jak říct ANO. Byla povolána kohorta právníků."Náměstek premiérky Theresy Mayové David Lidington oznámil pozdě večer v pondělí v Dolní sněmovně, že prý premiérka Mayová, která se v pondělí na poslední chvíli vydala do Štrasburku, si prý zajistila "právně závazný" příslib pro svou dohodu o brexitu, že EU nebude moci držet kvůli "irské podmínce" Británii v jednotném evropském trhu trvale.

Labouristická opozice a fundamentalističtí stoupenci brexitu v Konzervativní straně se okamžitě postavili skepticky k tomu, zda bude tato "záruka" dostatečná k tomu, aby dohodu při úterním hlasování podpořila Dolní sněmovna.

Reportér Sky News Faisal Islam vyjádřil své pochybnosti: "Vláda předložila rezoluci, která nyní hovoří o společném nástroji, který má omezit riziko udržení Británie v irské podmínce. Bude tohle stačit generálnímu prokurátoru [který má rozhodnout, zda je to pro brexitéry dostatečně silná právní záruka] a pro stovku toryovských poslanců?

 


Podrobnosti v angličtině ZDE


Druhým požadavkem, který Mayová "bizarně schválila spolu s většinou poslanců letos v lednu", píše Jonathan Freedland, je, že "irská podmínka" má být "nahrazena alternativními opatřeními". Mayová nyní předstírá, že EU ji i toto schválila, potíž je, že žádná "alternativní" opatření neexistují. Dále, docela komicky, si Mayová vydala vlastní jednostranné prohlášení, že "postojem Spojeného království je, že mu nic nemůže zabránit v zahájení kroků ke zrušení irské podmínky". Toto je asi, jako kdyby můj syn získal právo deklarovat, že je jeho postojem, že by měl dostávat větší kapesné, píše Freedland. Klíč je ve slově "jednostranné". Evropskou unii toto prohlášení k ničemu nezavazuje a Brusel neustoupil v ničem.  

Gavin Esler:

"Víte, že to auto, co jsem vám prodal, nenastartuje?"
"Ano."
"Já jsem ho vyleštil."

Krishnan Guru-Murthy, Channel 4 News:

Z toho, co řekl Juncker, vám jasně vyplývá, co britská vláda přivezla: "Další interpretace interpretací už nebudou, žádná další ujišťování ujišťování - pokud se v úterý hlasování ve sněmovně nepovede, tímto končíme."Děti bojovníků tzv. Islámského státu čekají návrat svých otců

12. 3. 2019 / Jimi Dabrundašvili

čas čtení 3 minuty

Gruzínský dokumentární film na festivalu Jeden Svět

V březnu v Sýrii zahynul další občan Gruzie, který do Sýrie odešel bojovat za teroristickou organizaci Islámský stát (ISIS). http://rustavi2.ge/ka/news/127642. Pětatřicetiletý Ruslan Tochosashvili patří mezi asi sto občanů Gruzie, kteří odešli do Sýrie (2014) bojovat za Islámský stát. Dosud třetina z nich zahynula.

29596

Funkčně vzato, Češi již nežijí v demokracii

11. 3. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 4 minuty

Klasické fungování demokratického politického systému vypadá takto: Politik vstupuje do vládní funkce na základě slibů, které voličům rozdal, a celkového dojmu, který svým vystupováním během volební kampaně vytvořil. Mediální systém poté pomáhá voličům zajistit kontrolu nad tím, do jaké míry držitel moci sliby a očekávání s ním spojená (ne)plní. Pokud existují výrazné diskrepance mezi sliby/očekáváními a realitou, průzkumy volebních preferencí ukážou větší či menší propad podpory a příklon k opozici. Pakliže politik na změny preferencí voličů účinně nereaguje, začíná směřovat k volební prohře. Demokracie totiž nepředstavuje způsob, jak dostat na špici nejlepšího politika - ale jen systém, v němž lze špatné politiky zbavit moci bez použití "důraznějších" prostředků.


Přesně tak vypadá politické zřízení, které v Babišově agrofertské republice - s elektorátem přinejmenším od roku 2013 nepřetržitým přísunem vylhaných hrozeb udržovaným ve stavu neustálého hněvu a vyděšení - je pouhou minulostí.

Svůj k svému: Trump i Babiš jsou oba stejní burani

7. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Drobná zajímavost: Monika Babišová i Melanie Trumpová navzájem pokrčí rameny, když burani Trump a Babiš před nimi vejdou do Bílého domu, aniž by jim dali zdvořile přednost. Posledně takto Trump urazil anglickou královnu. ZDE  (Video viz také níže)

Další záběry téhož trapasu:Jak Trump urazil anglickou královnu:


Washington Post: Babišova návštěva v Bílém domě byla koncipována jako políček Západu

10. 3. 2019

čas čtení 6 minut

Prezident Trump se ve svém křesle nakláněl dopředu, lokty na kolenou a nohy od sebe, vypadal netrpělivě, ale zůstal ve čtvrtek zdvořilý, když jeho návštěvník v Oválné pracovně mluvil trochu déle, než se zřejmě prezidentu líbilo, píše americký list Washington Post.

Ale Trump se rozzářil, když mu český premiér Andrej Babiš řekl, že se minulý měsíc díval na jeho Zprávu o stavu unie a chápal, jak "uděláte Ameriku znovu velkou". "Já mám podobný plán jak udělat Českou republiku znovu velkou," řekl Babiš a Trump se začal usmívat.

Evropská lidová strana: Ultimátum pro maďarský Fidesz

11. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Manfred Weber, lídr Evropské lidové strany, detailně nastínil podmínky, za nichž může maďarská strana Fidesz zachovat své členství v nadnárodní politické formaci. V reakci na to mluvčí Fidesze oznámil, že strana dává přednost "ochraně evropských křesťanských hodnost a ukončení migrace před stranickou disciplínou", napsala Fanni Kaszásová.

Neviditelné děti ve Španělsku: 200 rumunských dětí žije bez dokumentů

11. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Holčička trpí těžkým postižením, avšak nedosáhne na finanční pomoc. Její sedmapadesátiletá adoptivní matka Justi Carreterová se dozvěděla, že "v systému neexistuje", když požádala o pomoc. Dítě se narodilo ve Španělsku, ale její biologičtí rodiče z Rumunska je neregistrovali na konzulátě, informuje María Sosa Troyová.

Bureš v Langley, aneb Co zařídí čučkaři

8. 3. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Nejen, že se Andrej Babiš dočkal oficiální návštěvy v Bílém domě; kromě ní proběhla ještě i "tajná" cesta do centrály CIA v Langley ve státě Virgínie, kde se někdejší agent StB č. 25085 v přítomnosti ředitele Bezpečnostní a informační služby Michala Koudelky sešel s šéfkou služby Ginou Haspelovou.

Norský fond rozhodl o divestování z ropy a plynu

11. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Norský státní investiční fond, který je díky petrodolarům největší na světě, prodá podíly ve společnostech věnujících se průzkumu ložisek ropy a plynu či těžbě zmíněných surovin, aby snížil svou závislost na ropě.

Netanyahu: Izrael není státem pro všechny své občany

11. 3. 2019

čas čtení 1 minuta


Izraelský premiér Binjamin Netanyahu je terčem ostré kritiky, že před dubnovými volbami démonizuje izraelské Araby


Binjamin Netanyahu se vyjádřil, že Izrael "není státem pro všechny své občany". Z občanství tak vyloučil arabské obyvatelstvo.

Lid nadšeně přijímá Babišovu návštěvu v Bílém domě

11. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

Marketingový odborník Martin Jaroš si na FB testuje české obyvatelstvo, píše Marika Muchová.

 
Vesměs souhlasné až nadšené byly reakce Čechů na Jarošův FB příspěvek z 10. 3. 2019 oslavující návštěvu premiéra Andreje Babiše v USA.

Lidem se zamlouvalo mimo jiné:

"[..] ta pistole je podle mě chytrý dárek [..]  Ať chcete nebo ne, je to jeden z nejúžasnějších výrobků našeho strojírenství a skvělá reprezentace naší šikovnosti a tradic. Už tato volba ukazuje, že pro p. Babiše pracují mnohem větší profíci než tým, co vybírá dárky Hradu."

"Aby pravda zvítězila, tak na své straně potřebuje i pár dobrých chlapů (a žen) s bouchačkami a tanky. Takhle to prostě je a bude, dokud bude lidstvo lidstvem."

"Důstojně tam se svou ženou reprezentovali, neudělali žádné faux pas, byli pěkně oblečení [..]"

Babišova propagandistická komedie z Bílého domu

11. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

Andrej Babiš nás obšťastnil propagandistickým videem o jeho návštěvě v Bílém domě.


Bohužel bylo z těchto záběrů vyzmizíkováno, jak se Babiš s Trumpem vrhali jako burani do dveří Bílého domu a na své manželky zapomněli. Záležitost je dobrým cvičením k poznání, jak daleko se Babišova verze událostí odlišuje od skutečnosti:


Monika Babišová se zúčastnila předávání ceny, bez kandidátky, kterou vyloučili za kritiku Trumpa

11. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

 

V níže uvedeném tweetu informuje Babiš, že jeho manželka Monika se účastnila "předávání cen Women of Courage".


Cenu měla Jessikka Aro původně dostat od amerického ministerstva zahraničí za odhalení práce ruské propagandistické mašinérie dlouho před americkými prezidentskými volbami z r. 2016. Za tuto svou práci se stala terčem mnoha výhrůžek smrtí. Proto jí americký ministr zahraničí Mike Pompeo oznámil, že dostane od amerického ministerstva zahraničí výše zmíněnou cenu. Potíž je, že pracovníci ministerstva zahraničí posléze zjistili, že Jessikka Aro na svém twitterovém účtu kritizuje Trumpa, tak jí cenu zase odebrali. O tom Andrej Babiš ve svém tweetu neinformuje.

Podvod a pokrytectví - ale co čekat?
 


Už druhý nejmodernější Boeing 737 havaroval. Je problémem interakce pilota s automatikou?

11. 3. 2019

čas čtení 3 minuty

Aktualizace: Některé letecké společnosti se rozhodly vyřadit nové letadlo firmy Boeing 737 MAX 8 z provozu. Především jde o čínskou státní správy letecké dopravy a o největší africkou leteckou společnost Ethiopian Airlines, jejíž letadlo právě havarovalo.

Mary Chiavo, bývalá generální inspektorka amerického ministerstva dopravy, řekla v televizi CNN, že katastrofa etiopského letadla je "vysoce podezřená" a "vyvolává poplach v leteckém průmyslu, protože k takovýmto haváriím prostě nedochází".

Během vyšetřování nehody vyřadí z provozu letadla Boeing 737 MAX 8 i Cayman Airways. Podrobnosti ZDE 

* * *
Pilot letadla Etiopských aerolinií, které havarovalo při letu z Addis Ababy do Nairobi vyvolává vážné otázky týkající se výrobce letadel Boeing.

Podle Etiopských aerolinií letadlo pilotoval zkušený pilot s vynikající historií leteckého provozu.

Boeing 737 MAX 8 je hypermoderní letadlo. Toto etiopské bylo registrováno teprve loni v listopadu. Zmizelo z radaru pouhých šest minut po zahájení letu.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

Kam směřuje venezuelská krize?

11. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Zůstává nejisté, zda se venezuelský prezident Nicolás Maduro udrží, nebo se lídrovi opozice Juanu Guaidóovi podaří dosáhnout předání moci. Ať to však dopadne jakkoliv, experti se shodují, že o výsledku rozhodne armáda.

Od Vietnamu po Irák: Lekce, které se USA odmítají naučit

11. 3. 2019

čas čtení 4 minuty

Od špiček politického a vojenského vedení až po posledního vojína jsme o Vietnamu nic nevěděli, napsal Norvell B. DeAtkine. Několik málo lidí v nejvyšším vedení si zřejmě myslelo, že toho ví dost, aby se v situaci vyznali. Možná předpokládali, že přečtení tragické historie francouzského úsilí opětovně včlenit Indočínu do impéria bude stačit. Ale vzhledem k přetrvávajícímu, i když nepřesnému, nepříznivému názoru na bojové schopnosti Francouzů jsme všichni předpokládali, že se nám povede lépe. Neznali jsme kulturu, společnost nebo jazyk vietnamského lidu.

Multikulturalismus a antiosvícenství

11. 3. 2019

čas čtení 13 minut

Proislamismus a antisionismus dnešní levice odvozují svůj původ od francouzských kolonialistů, kteří nenáviděli židy a změnili Alžírsko v reakcionářskou antiutopii, napsal Marc Weitzmann.

Šéfka německé vládní strany stanovila limity Macronovým ambicím:

Krampová-Karrenbauerová říká "Ne" evropskému centralismu

11. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Šéfka německé vládní strany CDU odmítla "evropský centralismus" obsažený ve francouzských ambicích společně jednat proti zadluženosti a ekonomické nerovnosti, informuje Katrin Haertelová.

Trump: "Česká republika je velmi militaristická země. Zaslouží respekt."

9. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

 

TRUMP:  No, děkuji vám moc. Je to velká čest mít tady premiéra České republiky. Premiére Babiši a paní Babišová, děkuji vám, že jste tu byli. Je to pocta. Skvělá země.

Je to – Česká republika si vede velmi dobře po ekonomické stránce a i ve všem dalším zaslouží respekt. Velmi bezpečná země. Vždycky byla velmi bezpečná. Silně militaristická. Silní lidé. A máme s Českou republikou velmi dobré vztahy. Hlavně obchodní – v podstatě se vším, co si lze představit.

Ale jak jsem říkal, pane premiére, je to pocta mít vás tady. Děkuji.

BABIŠ: Děkuji.

TRUMP:  Děkuji. Prosím.

Nekritické mediální šílenství ohledně návštěvy u gangstera v Bílém domě

8. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Čeští novináři dostávají ze svého komplexu méněcennosti nad Babišovou návštěvou u Trumpa orgasmus a domnívají se, naprosto pošetile, že jde o jakési "potvrzení demokracie a příslušnosti k Západu". Vůbec ne. Trump je poskokem Vladimíra Putina a přátelí se s autoritáři a diktátory. Od demokratů se distancuje. Přesně to dnes napsal Washington Post:

Washington Post dodává, že Babiš nebyl pozván do Bílého domu kvůli "strategickému významu" České republiky, ale protože se Babiš chová jako Trump: je to autoritář, populista a vyvolává nenávist vůči imigrantům.

Václav Jamek:

Orgii patolízalství, jakou předvedla včera Česká televize kolem Babišova milostivého přijetí u Trumpa, nejhoršího amerického prezidenta všech dob hned po Bushovi jr., nepamatuji ani z údobí krajní normalizace. Kdyby tehdy novináři tancovali kolem Kremlu jako včera ti současní kolem Bílého domu a Oválné pracovny, svíjela by se půlka národa před televizí smíchy a druhá půlka by se naštvala.

To všechno místo sebemenší analýzy, proč asi a co asi... V době, kdy je Trumpovým přiznaným zahraničněpolitickým cílem rozbití Evropské unie - našim novinářůn záleží jen na tom, aby Zemanovi a jeho stoupencům osladili, že do Bílého domu nešel on. Dokonce kvůli tomu mají najednou Babiše na chvíli i rádi.

***


Trump má nyní i u většiny Američanů, nemluvě o většině politiků jinde na světě, pověst gangstera, podvodníka, lháře a zločince. Podlézání Trumpovi se Babišovi nemůže vyplatit. Diskredituje ho to na mezinárodní scéně.  (JČ)


Jak se nekompetentní muži stávají lídry?

8. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

 

Tomas Chamorro-Premuzic tvrdí, že důvodem, proč se lídry častěji nestávají kompetentní ženy, ale místo toho se vedoucích pozic často zmocňují nekompetentní muži, je obecně nesymetričnost při hodnocení kandidátů. Na ženy býváme přísnější. Na druhé straně neschopní muži začínají tím, že nejprve podvedou sami sebe, aby věřili, že jsou lepší, než jejich skutečné schopnosti. Hlavním rysem nekompetentního muže bývá arogance a přehnaná sebedůvěra až narcismus. Klíčovým znakem nekompetentního muže bývá nedostatek technické expertízy a nadměrná vzrušivost až v té míře, že působí nepředvídatelně.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Německo odsoudilo Venezuelu za vypovězení velvyslance

8. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

Německý ministr zahraničí Heiko Maas označil vypovězení německého velvyslance ve Venezuele Daniela Kriener za "nepochopitelné" a "nepřijatelné". Dodal, že Německo podporuje dočasného prezidenta Juana Guaidóa v jeho soupeření o moc s úřadujícím prezidentem Nicolásem Madurem, a tato podpora je "neotřesitelná".

Problémy s bohatstvím

8. 3. 2019 / Jan Sláma

čas čtení 9 minut

Ekonom Hindls s úlevou poznamenal, že konečně se vláda rozloučila s myšlénkou na obědy zdarma pro školáky. Stejně tak to bude muset dopadnout se slevami na jízdném pro studenty a seniory. Na Slovensku se jezdí zcela zdarma a už jim chybí vagóny.

Už se i naznačuje, že zvyšování důchodů není zrovna odpovědné.

Takže tolik. Ve stejném duchu lamentují vesměs opoziční politici. Výhled růstu HDP je nejistý, je třeba odpovědně zvažovat výdaje.

Návrat oblíbeného muže íránských konzervativců

8. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Když se íránský ministr zahraničí Džavad Zaríf minulý týden snažil odejít, jeho krok vypadal jako další porážka umírněné části establishmentu. Vysoce inteligentní, sofistikovaný, v USA vzdělaný Zaríf byl vždy nepravděpodobným hlavním diplomatem nejprotiameričtějšího režimu světa, napsal Karim Sadjapour.

Slepá spravedlnost aneb Neprůstřelný Izrael?

8. 3. 2019 / Daniel Veselý

čas čtení 5 minut

Ve svých předešlých dvou článcích jsem poukazoval na rizika vyplývající ze zneužívání antisemitismu v politickém boji proti levici. Tato strategie s sebou nese pozoruhodný cynismus, neboť západní lídři se vřele přátelí s izraelským premiérem, který sám s antisemitismem vesele koketuje. Ve Spojených státech přitom čelí obvinění z antisemitismu progresivní kongresmanka Ilhan Omarová, a nikoliv z korupce obviněný Benjamin Netanjahu.

Jak vyrobit palivo z mořských řas?

8. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Asistent chemického inženýrství na University of Utah Swomitra Mohanty je součástí týmu, který vyvinul nový typ proudového mixéru schopného měnit řasy na biomasu. To znamená extrakci lipidů s vynaložením mnohem menšího množství energie než při použití starších metod. Může jít o klíč k objevu, který přivádí tuto formu energie mnohem blíže praktickému využití coby úsporného alternativního paliva.

Průzkum: Každý čtvrtý Rus má za to, že se Moskevský patriarchát vměšuje do věcí, které mu nepřísluší

8. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

27 % muslimů, 28 % katolíků a protestantů a 24 % pravoslavných věřících v Rusku tvrdí, že Moskevský patriarchát se vměšuje do věcí, které mu nepřísluší, ačkoliv jen o něco menší podíl dotázaných tvrdí, že je nakloněn zvýšení jeho vlivu na Kreml. Zjistil to nový průzkum Nadace Veřejné mínění.

Dej si pozor, Andreji, abys nezničil ČR tak, jak Trump zničil Ameriku

7. 3. 2019

čas čtení 1 minuta

Babišovy nesmysly jsou do nebe volající:K tomu: Obchodní deficit USA exploduje: Trump zjišťuje, že nedokáže uniknout zákonům ekonomiky.

Přestože Trump od svého zvolení neustále nadává na "příliš velký" americký obchodní deficit, ten  astronomicky za jeho vlády vzrostl na 891,2 miliard dolarů, informuje americké ministerstvo obchodu. Je to největší obchodní deficit za 243 let americké historie.

Ekonomové poukazují na to, že Trumpova zvýšená cla na dovoz výrobků uhradili výlučně domácí američtí občané. Zaplatili víc.


Velké americké firmy, jejichž značku se Trump pokusil prosazovat, se od jeho reklamy mlčením distancovaly. Dávají si velký pozor, aby jejich jméno nebylo poškozeno spojením s Trumpem. Babiš takovou inteligenci ani skrupule zjevně nemá. Jen se podívejte, jak obdivně pohlíží Babiš na podvodníka, lháře a gangstera.
 

Francouzi zavedli celní kontroly pro vlaky z Británie. Mají teď zpoždění nejméně 50 minut

7. 3. 2019

čas čtení < 1 minuta

Francie provádí už druhý den celní kontroly cestujících na terminálu vlaků Eurostar, jezdících z Británie do Francie pod kanálem La Manche. Prohlíží zavazadla všech cestujících a ptá se jich na účel cesty. Vlaky mají teď zpoždění nejméně 50 minut.

Rusko schválilo zákon, podle něhož budou na 15 dní uvězněni ti, kdo projeví vládě "nedostatek respektu"

7. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Ruský parlament schválil kontroverzní zákon, který umožňuje soudům uvěznit osoby, které na internetu projeví vládě či státním úředníkům včetně prezidenta Vladimíra Putina "nedostatek respektu".

Nový zákon, který podle kritiků připomíná zákony ze sovětské éry, které trestaly disidenty, umožňuje občany pokutovat částkou 100 000 rublů (asi 35 000 Kč), pokud na sociálních sítích zveřejní "neslušný" materiál, který projeví "jasný nedostatek respektu vůči společnosti, zemi, ruským oficiálním státním symbolům, ústavě a úřadům".

"Můžete zaručit, že v důsledku brexitu nikdo nezemře?" - "Ne."

7. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

"My slovo 'zaručit' ve zdravotnictví nepoužíváme," praví britský ministr zdravotnictví (!) Matt Hancock, přezdívaný v tisku "Tigger", "ministr s velmi malým mozkem": 

Moderátor: "Můžete zaručit, že nikdo nezemře v důsledku vypadnutí Británie z EU bez dohody? Můžete mi to zaručit?"

Hancock: "My v britském zdravotnictví slovo 'zaručit' nepoužíváme. Protože úkolem ministra zdravotnictví a celého britského zdravotnictví je řešit věci, o kterých nechceme, aby se staly, a vyřešit je co nejlépe."

Moderátor: "Je ale přece nepředstavitelné, když nemůžete zaručit, že nikdo v důsledku vypadnutí Británie z EU nezemře, že byste příští středu hlasovali jinak než pro zamezení tomuto vypadnutí?"

Hancock: "Já silně doufám - - "

Moderátor: "Proč na to nechcete odpovědět?"  

Hancock: "Protože není mým úkolem vyjadřovat se k politice."

Moderátor: "Tohle je hlasování, jemuž budete čelit. To není žádné vyjadřování se k politice."

Hancock: "Ne, hlasování, jemuž budu příští týden čelit, je, zda schválíme dohodu o brexitu paní premiérky."L

Moderátor: "Je zajímavé, že jste ochoten se mnou mluvit o přípravách na zásobování léky v případě vypadnutí z EU bez dohody, ale nechcete mi říct, jak budete hlasovat ohledně zabránění tomuto vypadnutí."

Hancock: "Ne, protože vám pořád říkám, že budu hlasovat - "

Moderátor: "To bude v úterý. Já mluvím o středě.

Hancock: "No, já mluvím o tom hlasování, jemuž, jak vím, budeme čelit v úterý. Existuje další potenciální hlasování po tom, ale my nevíme, zda k nim dojde. Já budu v úterý příští týden hlasovat na podporu dohody paní premíérky, abychom realizovali brexit. Což je také v nejlepším zájmu britského zdravotnictví. A naléhám na své kolegy, aby udělali totéž."


Brusel předložil Mayové ultimatum: Řekněte nám do 48 hodin, co proboha chcete

7. 3. 2019

čas čtení 2 minuty


Británie má odejít z Evropské unie dne 29. března tedy za tři týdny. Nemá pro to stále žádný plán ani žádné řešení. 


Činitelé Evropské unie konstatovali, že jsou ochotni pracovat non-stop přes víkemd, pokud Británie do pátku předloží "přijatelné" návhry ohledně irské podmínky. Británie tvrdí, že je už předložila. EU to odmítá.


Výraz tváře britského generálního prokurátora, který "vyjednával" s Bruselem o změnách dohody o brexitu - přestože každý ví, že EU stokrát opakovala, že dohoda se nebude otvírat - vypovídá o špatné situaci pro brexitové maniaky. Záběr pořízen ve čtvrtek dopoledne:


USA, Británie a další evropské země nesou vinu za vraždění civilistů v Jemenu

7. 3. 2019

čas čtení 5 minut


 

"Situace byla tragická. Části lidských těl byly všude. Bylo to jako soudný den."

–Fadhl Al-Musabi, který přežil útok v okresu Bani Quais, v regionu Hajjah (22. dubna 2018)

"Byl jsem ještě vzhůru. Seděl jsem v židli, protože jsem se bál letadel nad hlavou, která dělala obrovský hluk. Pak nedaleko nás shodila bombu a pak zasáhla naši čtvrť třemi bombami. Pak jsem ztratil vědomí."

–Ahmad Mansour, 10 let, zraněn v okresu Midi, region Hajjah (12. prosince 2016)


30365

Stav vzdělávání je odrazem stavu společnosti, jako třeba politika

7. 3. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

V případě vzdělávání není třeba řešit dilema, zda byla dříve slepice, nebo vejce. Vzdělávací systém je vzhledem ke své konstrukci a principům fungování velmi dobrým odrazem stavu společnosti. Tato vlastnost je obvykle připisována úrovni politiky. V obou případech to dává smysl. Zatímco v politice se projevuje míra obecné ignorance, atomizace zájmů, neochoty udělat krok do sféry zájmů společných, izolovanost a neochota podívat se za hranice vlastní kulturní existence, ve vzdělávání se promítá podřízenost, ustrašenost, letargie, disciplinovaná poslušnost formální autoritě, ať už je její zosobnění sebevíce komické či tragické. V obou případech se projevuje reprotopie, ve vzdělávání snad ještě mocněji než kde jinde...

27409

Je flagrantním pochybením vlád, že nesledovaly stav učitelů ve školách

Problém s nedostatkem učitelů existuje, je ale špatně popsán

7. 3. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 4 minuty

Na jednu stranu predikce ministra školství Plagy, že je třeba přijmout do učitelské profese ve střednědobém horizontu 16 000 zaměstnanců, podpořená řadou ředitelů, kteří ze své zkušenosti mluví o rostoucím nedostatku učitelů a o zaměstnávání nekvalifikovaných lidí (dle současného zákona). V některých regionech svědčí o nedostatku učitelů lokálně prováděné průzkumy, jako například v Plzeňském a Karlovarském kraji. Vedle toho ovšem učitel Jiří Karen poukazuje na to, že v místě jeho působení není možné učitelské místo získat. Velký podíl na tom, že nikdo netuší, co je vlastně pravda, a mluvíme-li o nedostatku učitelů, pak jakého rozsahu a charakteru, nese fakt, že ministerstvo školství dostatečně důsledněstav učitelů nesleduje. Na konci loňského roku, poté, co  se už roky debatuje o problému, bylo odborné veřejnosti sděleno, že si ministerstvo nyní zadalo analýzu stavu...

Národní mobilita není sprostý pojem!

7. 3. 2019 / Beno Trávníček

čas čtení 4 minuty

Asi nikdo nepochybuje o tom, že mobilta člověka je dnes existenční podmínkou - stejně podstatnou jako třeba získávání energie. Dost z nás by si to tak možná nevybralo a žili bychom raději klidný život v chajdě drnový, ale bohužel. Je to tak a všichni to vědí. Měl by to vědět i náš stát – tedy jeho šéfové. V rozporu s tím ale problém "národní, všeobecné mobility" uspokojivě neřeší - tedy soudě podle výsledků.

30364

Proberte se...

Co uděláte s varovným stavem českého vzdělávání?

7. 3. 2019 / Bohumil Kartous

čas čtení 8 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Vážená paní, vážený pane,

připojuji se tímto k dalším lidem, kteří jsou znepokojeni varovným a dlouhodobým stavem českého vzdělávacího systému. Poslední výroční zpráva OECD, Education at a Glance 2018, upozorňuje na to, že český vzdělávací systém charakterizují vlastnosti, jejichž dlouhodobý dopad může způsobit vážné společenské i ekonomické problémy (1).

Dostupnost vzdělání se v ČR neřídí tolik individuálními předpoklady dětí, ale socioekonomickým statusem jejich rodiny. Pokud rodiče mají základní nebo učňovské vzdělání, jejich dítě má mizivou naději na to, že bude studovat na VŠ. Učitelé jsou za svou práci odměňováni nikoliv nedostatečně, ale přímo nedůstojně. Jejich průměrný věk velmi rychle roste. Mladí lidé nepřicházejí, a pokud, nevydrží (2). Nikdo přesně neví, kolik mladých a potentních učitelů raději volí jinou profesní dráhu, ačkoliv by za jiných podmínek byli ve školách jako učitelé (3).

Publikujeme aktualizovanou výzvu českým politikům, aby sdělili voličům, co chtějí dělat s varovným stavem českého vzdělávacího systému. Výzvu dostalo na 200 účastníků TEDx v Českých Budějovicích (2. 3. 2019). Jedním z největších problémů českého vzdělávacího systému totiž je, že česká veřejnost, zmatená medializací zástupných problémů, nevnímá ty podstatné a je se stavem vzdělávání většinově spokojena...

30365

Proč nenechat děti lézt na střechy a na lešení?

Českému vzdělávání pomůže pouze změna paradigmatu

7. 3. 2019 / Kryštof Kozák

čas čtení 4 minuty

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

České vzdělávání se sotva pohne do 21. století, pokud nenecháme děti a studenty lézt na střechy a na lešení, pod dozorem. A to jak fyzicky, tak i symbolicky. Přehnaná byrokratická opatrnost, v haškovském stylu stará dobrá připosranost, zásadním způsobem pokřivuje nejen vzdělávací proces, ale ve svých důsledcích i jeho širší celospolečenské dopady. Pokud si někdo zoufá nad stavem české společnosti, měl by totiž správně obvinit vzdělávací systém jako celek, který je do velké míry zodpovědný za to, jakou společnost se nám podařilo 30 let od pádu komunismu vybudovat.

The Eastern Bloc Prodigy

7. 3. 2019 / Albín Sybera

čas čtení 8 minut


This last piece in the series of portraits of the Czech Prime Minister Andrej Babiš discusses the third component of his enigma personality dominating the Czech politics since 2013. That year saw his political movement ANO turn from a platform of “disenfranchised citizens” into the second strongest member of the then ruling coalition. The staggering story of Andrej Babiš, however, began as that of a state official in the late 1970’s and early 1980’s communist Czechoslovakia.

17950

Obecný nedostatek učitelů v ČR je nesmysl. Chystaná novela zákona vnese do školství chaos

7. 3. 2019 / Jiří Karen

čas čtení 9 minut

Již nějakou dobu se ve veřejném prostoru aktivně diskutuje o problému českého školství, který dle tvrzení některých spočívá v alarmujícím nedostatku učitelů. Média hystericky vykreslují skoro kalamitní situaci škol bez učitelů, ve kterých zaskakují školníci a uklízečky. Ministr Robert Plaga označuje situaci za vážnou a chystá se prosadit novelu zákona, která by umožnila učit na druhém stupni základní školy a na střední škole komukoliv s jakýmkoliv magisterským vysokoškolským diplomem, pokud si v následujících třech letech dodělá pedagogické vzdělání. Ve veřejné diskuzi se objevují argumenty o „vynuceném řešení v zoufalé situaci“ (ředitel EDUin Miroslav Hřebecký),  „situaci na hraně“ (ředitel Pravoslav Němeček), „neatraktivitě učitelství“ (Petra Mazancová z Učitelské platformy) a „problému zajištění kvalifikovaných učitelů“ (předseda Unie školských asociací CZESHA Jiří Zajíček). Zdá se, že se většina odborné veřejnosti shodne (až na školské odbory a Pedagogickou komoru) a zákon ušitý rychlou jehlou je akutní a nutnou záplatou hasící ten nejhorší problém. Je tomu opravdu tak?

Tisíce dětí jsou odsuzovány v Iráku na základě mučením vynuceného přiznání, že byly součástí ISIS

6. 3. 2019

čas čtení 3 minuty


"Zavázali mi oči, spoutali mi ruce a mučili mě trubkami z umělé hmoty. Řekli mi: Přiznej, že jsi byl u ISIS. Řekl jsem jim, že jsem nebyl.  Donutili mě k přiznání."

Tisíce dětí podezřívaných z příslušnosti k ISIS zatkly irácké a kurdské regionální úřady. Stovky z nich byly odsouzeny za terorismus. Tyto rozsudky jsou často založeny na vynucených přiznáních, získaných mučením.

"Hasili si o mne cigarety. Bili mě kabely a klacky. Mučili nás. Vyšetřovatel z Asayish mi nařizoval, ať před soudcem nepopírám své členství u ISIS. Řekl: 'Jestli to popřeš, budeme tě vyslýchat znovu a budeme tě mučit.' Tolik jsem se bál, že jsem se před soudcem přiznal."

Východní slepá skvrna německého vedení

6. 3. 2019

čas čtení 5 minut

"Vylučovat Rusko je špatným strategickým signálem," prohlásila kancléřka Merkelová, když na nedávné Mnichovské bezpečnostní konferenci bránila projekt Nord Stream 2. Když jsem ji z Berlína sledovala, došlo mi, že kontroverzní projekt znamená pro evropskou bezpečnost bod zlomu. Po léta svět vyzýval Německo, aby se "normalizovalo". Možná, že postoj Berlína k plynovodu ukazuje, jak taková normalizace vypadá, píše Iulia-Sabina Jojaová.

Babiš jako Trump

6. 3. 2019

čas čtení 7 minut

Autor obrázku: Jáchym Bohumil Kartous

Před Babišovou návštěvou v Bílém domě publikoval deník Guardian portrét českého premiéra-oligarchy

Miliardář-politik v Bílém domě tento čtvrtek se stal nejmocnějším mužem ve své zemi díky vlně populistických emocí. Je vyšetřován ohledně údajných trestných činů týkajících se svého podnikatelského impéria a reagoval na to tím, že se vykresluje jako oběť politického honu na čarodějnice. Osobně útočí na čelného vyšetřovatele ve svém případě zatímco, podle svých kritiků, se snaží nenápadně znemožňovat vyšetřování. Zkoumá se také role jeho dětí, píše v deníku Guardian Robert Tait.

Tento popis se netýká pouze Donalda Trumpa, ale také Andreje Babiše, českého premiéra, který se tento týden stává prvním vysokým českým politikem, kterého po dlouhých letech přijme americký prezident.

Verhofstadt: Evropská unie bude v nadcházejících pěti letech čelit "národovecké noční můře"

6. 3. 2019

čas čtení 2 minuty


Květnové eurovolby jso upodle šéfa liberálních europoslanců "poslední šancí" jak čelit populismu


Verhofstadt uvedl, že Babiš bude povinen "napravit" konflikt zájmů, který identifikovali právníci Evropské komise

Evropské unii hrozí v nadcházejících letech populisticko-národovecká "noční můra", pokud centristé nezískají větší podporu pro věc Evropské unie, varoval Guy Verhofstadt, šéf liberálního klubu europoslanců.

Květnové eurovolby mohly znamenat velké změny v evropském parlamentě. Očekává se, že poprvé za čtyřicet let ztratí duopol centristické pravice a centristické levice svou většinu, i když se očekává, že Macronova francouzská strana En Marche poprvé získá křesla a tím podpoří liberální síly.

Indická letecká strategie po Balakotu: Čínský faktor

6. 3. 2019

čas čtení 5 minut

Po útoku v Pulwamě v indickém Kašmíru ze dne 14. února 2019, kde bylo sebevražedným útokem skupiny Džajše Muhammad (JeM) zabito 44 příslušníků indického polovojenského personálu, provedla Indie 26. února nálety na cíle v Pákistánu, píší Vasabjit Banerjee a Prashant Hosur Suhas.

Vzdává se Trump denuklearizace KLDR?

6. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

Trumpův summit s Kim Čong-unem nezkolaboval proto, že by se jednací strany nemohly dohodnout, jak by se Severní Korea měla zbavit jaderných zbraní, ale kvůli něčemu mnohem menšímu: Totiž ceně za to, že se arzenál Pchjongjangu nestane ještě smrtonosnějším, napsal Uri Friedman.

Gerasimov o soudobém konfliktu, aneb Jak správně strašit Ruskem

6. 3. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Pokud upozorňujete na agresivní, imperialistickou politiku Ruska, dříve či později u vás přistane obvinění ze "strašení Ruskem". To se ovšem ve slušné společnosti nedělá. Tam se leda simuluje jaderný úder na Varšavu, nálet na Stockholm, případně se vyhrožuje masivním termojaderným úderem na seismicky aktivní oblast Yellowstonu za účelem zničení USA. - Anebo třeba můžete být ruským náčelníkem generálního štábu, který teoretizuje o tom, jak je třeba v současném světě kvůli obraně "vytvářet hrozby".

Britský stoupenec brexitu, pochybný podnikatel Arron Banks, měl vazby na Rusko

5. 3. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty
Channel 4 News vysílaly v úterý večer exkluzivní materiál o pochybném britském podnikateli a prosazovateli brexitu Arronu Banksovi, který kampani za brexit věnoval 6 milionů liber z blíže nezjištěných zdrojů. Banks opakovaně tvrdil, že nemá s Ruskem nic společného, přestože se účastnil na ruském velvyslanectví v Londýně šestihodinových opileckých obědů a odpolední. Banks tvrdil, že se nikdy nepokoušel v Rusku podnikat. Channel 4 News objevily materiály, které dokazují, že se v měsících před britským referendem o brexitu, které se konalo v červnu 2016, Banks aktivně ucházel za pomoci ruských oligarchů a osob blízkých Kremlu o převzetí konsorcia ruských dolů na zlato. Analytikové a pozorovatelé poukazují na to, že ruské státní instituce a Putinovi stoupenci nikdy nic nedělají zadarmo. Pokud slibovali před brexitem Banksovi vstup na lukrativní ruskou podnikatelskou scénu možným převzetím ruských dolů na zlato, zcela jasně tím očekávali podporou pro svou zahraniční politiku.

A zahraničí politikou Ruska je rozvracet západní demokracie. Brexit je v tomto smyslu pro Rusko nesmírně výhodným úspěchem: vedl k chaosu v britské domácí i zahraniční politice, k rozvratu britské politické strategie, k oslabení Evropské unie a k odchodu Británie ze světové politické scény.

Důvodně v úterý varoval Donald Tusk, předseda Evropské komise, před ruskými pokusy destabilizovat demokracie Evropské unie útoky na demokratické volby v těchto zemích.

Na rozdíl od Muellerova vyšetřování v Americe ohledně ruských zásahů do americké vnitřní politiky, v Británii se ruské zásahy a kriminální manipulace referenda o brexitu nevyšetřují.

V ČR se už podvracení demokracie proruskými servery nevyšetřuje a neřeší vůbec. Proruské servery mají v ČR naprosto volnou ruku šířením lží a nesmyslů destabilizovat českou demokracii.

Tento dokument dokazuje, že Aaron Banks, navzdory svým lžím, se pokusil vyjednat lukrativní přístup do ruských dolů na zlato za pomoci ruského podnikatele a ruské banky s vazbami na Kreml:
 

ČR je na 107. místě v žebříčku cen mobilních dat

5. 3. 2019

čas čtení 1 minuta


V celosvětové analýze cen mobilních dat, která zkoumala ceny mobilních dat ve 230 zemích, se ČR umístila na 107. místě (nejlepší je místo 1, na něm je Indie). Průměrná cena jednoho GB dat je v ČR 4,91 dolarů, v nejdražším programu stojí 1GB dat 8,78 dolarů, v nejlevnějším 1,76 dolarů.

Přehledná tabulka ZDE 

Lidé budou asi překvapeni, když zjistí, že k deseti nejlevnějším zemím světa patří země jako Demokratická republika Kongo, Rwanda a Súdán. Na prvním místě se co do ceny mobilních dat umístila Indie, kde 1 GB dat stojí v průměru 0,26 dolarů, nejdražší je Zimbabwe, kde 1 GB dat stojí 75.20 dolarů - 289 krát více.

Spojené státy patří k dražším zemím světa, 1 GB dat tam v průměru stojí 12,37 dolarů. USA jsou na 182. místě. Některé evropské země jsou také drahé, Británie je na 136. místě, 1 GB dat tam stojí 6,66 dolarů, drahé je také Německo (6.96 dolarů), Holandsko (7.99 dolarů) a Belgie (12.30 dolarů).

Naproti tomu ve Finsku stojí 1 GB dat 1,16 dolarů, 1,73 dolarů v Itálii, 1,88 dolarů v Rakousku a 2,99 dolarů ve Francii.

Deset nejlevnějších zemí světa:

1 Indie $0.26

2 Kyrgyzstán $0.27

3 Kazachstán $0.49

4 Ukrajina $0.51

5 Rwanda $0.56

6 Súdan $0.68

7 Sri Lanka $0.78

8 Mongolsko $0.82

9 Myanmar $0.87

10 DRC $0.88

ZDE
  je žebříček cen dat všech zemí světa, kde existují mobilní sítě

Hospodaření OSBL v únoru 2019

5. 3. 2019

čas čtení 2 minuty

V únoru 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 44 193.14 Kč, výdaje však byly 74 091.50 Kč. Prosíme o větší finanční podporu.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
20991