Děsivý vzestup autoritářského populismu

31. 7. 2019

čas čtení 4 minuty

Závist a resentiment vyvolávají po celém světě kolektivistické impulsy, píše Tom Palmer. Vlády označované za populistické jsou nyní u moci v Polsku, Maďarsku, Mexiku a Turecku. Itálie a Řecko jsou ovládány populistickými koalicemi, zatímco populisté na levici či pravici jsou partnery v koaličních vládách sedmi dalších zemí EU.

Rozhovor Britských listů 230. Kolik se v ČR zbytečně vyhodí potravin

26. 7. 2019

čas čtení < 1 minutaZ 350 kilogramů zeleniny, která by se jinak vyhodila, uvařili Adama Podhola a jeho přátelé tisíc porcí zeleninového karí. Musíme skutečně vyhazovat potraviny? O tom mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Bohumil Kartous s Adamem Podholou z organizace Zachraň jídlo. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 26. července 2019.

Všechny Rozhovory Britských listů jsou nyní k dispozici ke stažení v audiu jako podcasty, k poslechu na vašem mobilu kdekoli. Informace ZDE

Politikové v americkém Kongresu: Zablokujeme obchodní dohodu USA s Británií, pokud Johnson poškodí irskou mírovou dohodu

31. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

Aktualizace: Boris Johnson posílá svého velvyslance pro brexit, Davida Frosta, do Bruselu, aby sdělil evropským činitelům, že Británie odejde z EU dne 31. října bez dohody, pokud EU nezruší svou irskou podmínku. Brusel dal najevo už asi tisíckrát, že irskou podmínku nezruší, protože by to ohrozilo mír v Severním Irsku. Komicky, Johnson vyhrožuje Bruselu tímto způsobem: "Jestliže neuděláte, co já chci, zastřelím se."  ZDE  


Nový britský premiér Boris Johnson požaduje zrušení tzv. irské podmínky, která má zajistit otevřenou hranici mezi Severním Irskem a Irskou republikou po odchodu Británie z EU, tím, že Británie bude i nadále dodržovat předpisy evropského trhu a evropské celní unie. Vytahuje se, že po divokém brexitu bude Británie moci na obchod s EU kašlat a uzavřít "supervýhodnou" obchodní dohodu s USA.

Toto jeho tvrzení bylo nyní poněkud nabouráno varováním od amerických politiků a diplomatů, že pokud Johnson naléháním na zrušení irské podmínky ohrozí mír v Severním Irsku, americký Kongres znemožní uzavření jakékoliv obchodní dohody mezi Británií a USA. ZDE  


Jednadvacátý srpen to jistí

31. 7. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 2 minuty

ČSSD "vyčká do poloviny srpna", zda Zeman konečně jmenuje ministrem 31. května nominovaného kandidáta ZDE. Do té doby, navzdory předchozím řečem o lhůtě do 1. srpna, "žádné kroky dělat nebude". Pokud by se strana ani v polovině příštího měsíce nedočkala, opravdu nevíme, co si počne. Odchodem z vlády již přece vyhrožovala opakovaně - zároveň se však ve veřejném prostoru usilovně ohání normalizační floskulí "místo mě přijde ještě horší".

O Kellnerově pokrytectví

31. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

K tomu připomíná Bohumil Kartous:

Drobná bilance soulmates Petra Kellnera: doposud se k tezím o přehnané nárokovosti, rovnostářství a ztrátě úcty k tradicím přihlásil poslanec Jaroslav Foldyna, jenž dokázal jako první myslitel historie
- brilantně a v jedné větě - sloučit neoliberalismus s neomarxismem; neúnavná střadatelka myšlenkové prázdnoty Lenka Zlámalová se na mediální skládce Echo24 vyznává ze svého obdivu k “zavazující noblese” Kellnerově, čímž vyprovokovala Standu Bilera k výčtu mnohého noblesního, co už Kellner stačil za svůj podnikatelský život vykonat. A tak si říkám, proč ostatní autority české intelektuální scény prozatím mlčí? Václave, Miloši, Tomio? Kde jste, když na frontové linii ducha zuří boj?

Boris Johnson nyní obviňuje EU ze své vlastní blbosti

31. 7. 2019

čas čtení 5 minutSkupina bláznů, podvodníků a šílenců, kteří ovládli britskou vládu, je stále posedlá imperiální představou, že když Británie luskne prsty, všechny ostatní země musejí okamžitě splnit veškerá její přání.

Boris Johnson požaduje od Evropské unie, aby byla zrušena irská podmínka. Ta zajišťuje, aby po odchodu Británie z EU zůstala hranice mezi EU a Severním Irskem otevřená - tím, že buď Severní Irsko či celá Británie budou nadále muset dodržovat předpisy evropského trhu a evropské celní unie.

Až po týdnu po svém jmenování se Johnson "dostal" k tomu, aby zatelefonoval irskému premiéru Leovi Varadakarovi. Irští činitelé to považují za neuvěřitelnou urážku, protože dosud bylo vždycky tradicí, že nový britský premiér či premiérka zatelefonovali irskému premiéru do 24 hodin. Rozhovor nebyl úspěšný: Johnson od Varadakara požadoval, aby EU zrušila irskou podmínku, Varadakar zdůraznil, že to není možné a že se nově vyjednávat o už uzavřené dohodě o odchodu Británie z EU jednat nebude.

Johnson se posléze vyjádřil, že pokud EU neustoupí od irské podmínky, divoký brexit bude jen její vina. Je to zřejmě začátek Johnsonovy propagandistické "války" proti EU.  ZDE 

Proč vypadá irský premiér Varadakar vedle Johnsona jako velký státník?

O tom píše v Guardianu irský novinář Séamas O’Reilly. Zdůrazňuje, že převzetí moci šílenci v Británii výrazně posílilo Varadakarovi pozici jako irského premiéra. Varadakar zosobňuje v Irsku středopravicovou směsici mírného sociálního pokrokářství a propodnikatelského neoliberalismu. Je považován za neslaného, nemastného a nudného.

Írán využil slabosti britské Royal Navy

31. 7. 2019

čas čtení 5 minut

Ačkoliv to zní tvrdě, ve skutečnosti může Británie ze zajetí svých ropných tankerů vinit jen samu sebe, píše Dakota Woodová. Tak jako větší část Evropy se rozhodla, že se stane snadným terčem - což vyvolává špatné chování těch, kdo jsou ochotni brát si, co chtějí.

Oposmluvní amnézie, čili Co a jak si (ne)pamatovat

31. 7. 2019 / Karel Dolejší

čas čtení 3 minuty

Podle Františka Řezáče v kauze někdejší opoziční smlouvy mezi Zemanem a Klausem "málokdo ví, co že v ní vlastně bylo", takže například "tam byl návrh na změnu volebního systému z poměrného na většinový, hleďme! Tehdy tu změnu, pokud se nemýlím zablokoval vetem prezident Havel, že..." - Faktem ovšem je, že návrh na otevřený přechod k většinovému systému předložený ODS tehdy samotná ČSSD neschválila, takže následoval gerrymandering v podobě účelové manipulace s počtem volebních obvodů, mandátů a přepočítacími koeficienty. Ústavní soud následně již zákonodárci schváleného kočkopsa předpisem č.64/2001 jako protiústavní zrušil ZDE.

Konflikt o zdroje: Vloni zemřelo 164 aktivistů

31. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Více než 160 osob vloni zemřelo při pokusech chránit životní prostředí, oznámila organizace Global Witness. Ačkoliv seznam vedou Filipíny s 30 zabitými, počet zabitých v Guatemale se meziročně takřka zpětinásobil.

Milí čtenáři a příznivci Britských listů

7. 6. 2020

čas čtení 2 minuty

Je  to poněkud trapné, ale musíme znovu zdůraznit, že za nynější míry finanční podpory od čtenářů Britské listy do několika měsíců skončí.

V nynější stále se zhoršující domácí české politické situaci jsou Britské listy jedním z mála seriozních a nezávislých informačních zdrojů, přinášející do uzavřeného českého prostředí otevřenou debatu z vnějšího světa a neúplatnou analýzu domácích poměrů, která není závislá na žádné kmenové příslušnosti znesvářených domácích aktivistických skupin.

Ano, samozřejmě, nezávislé myšlení bolí. Vždycky se pobavím nad občasnými zuřivými reakcemi od čtenářů s klapkami na očích a uších, kteří nám důrazně oznamují, že přestávají Britské listy číst, jako by jejich čtením dělali NÁM milost. Jestliže se však někdo zuřivě rozhodne odstřihnout se od seriozních, otevřených informací z vnějšího světa, je to jeho blbost... :) 

Vydávání Britských listů není zadarmo. Potřebujeme na jejich provoz přibližně 70 000 Kč měsíčně a v tom ohledu plně závisíme na finanční podpoře našich čtenářů. Zvlášť v dnešní době, když už v kmenově rozdělené české společnosti existuje jen minimum informačních zdrojů, které nejsou závislé na nějakém oligarchovi či politickém seskupení, a je jen málo serverů jako Britské listy, které přinášejí otevřené a věcné informace o situaci v zahraničí, která výrazně ovlivňuje to, co se děje v ČR, je role Britských listů nezastupitelná.

V současnosti však nevybereme měsíčně tolik drobných příspěvků od našich čtenářů, aby nám finanční rezerva neklesala. V takovéto situaci do pár měsíců zkrachujeme.  Pokud si přejete, aby byl i nadále v české společnosti slyšen nezastupitelný hlas Britských listů, prosíme, přispívejte pravidelně na jejich provoz částkou cca 200 Kč měsíčně.

Děkujeme

Britské listy

Po úterním záporném přijetí ve Skotsku přivítal Johnsona nesouhlasný řev občanů ve středu i při jeho návštěvě Walesu

31. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Jonathan Lis: Tady na tom vidíte, na způsobu, jak utíká, že to na něho opravdu má přímý vliv a že se mu to opravdu nelíbí. Jako všechny populisty, poškodíte ho tak, že mu budete ukazovat každý den, jak opravdu nepopulární je.


Zapojte se, je vás třeba

Zprovozňujeme diskuse na Britských listech

18. 4. 2017 / Bohumil Kartous

čas čtení 2 minuty

Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.

Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.

Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.

Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty. 

Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů. 

30464

Proč se tolik Čechů tak často přidržuje sebedestruktivních blbostí?

30. 7. 2019 / Jan Čulík

čas čtení 3 minutyGlobální oteplování způsobené člověkem je potvrzeným faktem, od 99 procent klimatologů. Češi ho v nynějších vedrech pociťují na vlastní kůži. Většina území České republiky je postižena katastrofálním suchem. Vidím to i na svém vlastním pozemku na chatě u Prahy, kde dochází k drastické proměně flóry a fauny, způsobem, který vůbec nepoznávám. Od dubna letošního roku (!!) tam například uschly všechny smrky.

Namísto toho, aby Češi vysazovali stromy, jako v Indii či v Etiopii, publikují horoucí články proti aktivismu za omezení globálního oteplování.

Je to možné?

Viliam Buchert v Reflexu například nesmyslně tvrdí, že opatření proti globálnímu oteplování povedou k ještě většímu zchudnutí chudých lidí. Je to nesmysl, v přechodu na obnovitelnou energii jsou obrovské ekonomické příležitosti, jak si to například dobře uvědomila už Čína.

Jak je možné, že český premiér (!!) idiotsky hájí další výrobu aut na benzínový a naftový pohon, když je všeobecně známo, že přechod na elektromobily je nejen ekologicky nutný a prospěšný, ale povede i k výraznému snížení znečištění ovzduší, které způsobuje předčasné umírání tisíců lidí.

 

V Rusku stoupl počet lidí žijících v bídě

31. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

V Rusku vzrostl počet chudých. Podle údajů státní agentury Rosstat lidí s příjmy nižšími než životní minimum bylo v prvním kvartálu takřka 21 milionů. To je o půl milionu více než před rokem. Experti upozorňují, že příjmy obyvatelstva klesají již pět let. Vloni Rosstat změnil metodiku výpočtů - a tak dosáhl "růstu" příjmů o 0,2 %.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Sýrie: Vyvraždili mu rodinu. Na umělou nohu nemá 8000 dolarů

30. 7. 2019

čas čtení 1 minuta

Toto je Hasan Chalid, Syřan, jehož fotografie se virálně rozšířila po internetu, poté, co přišel za jediný den o deset členů své rodiny.

"Syrský režim zintenzivnil nedávno své bombardování. Jednoho dne šla moje matka zkontrolovat jednoho mého příbuyzného a letecký úder zasáhl oblast nedaleko nich. Hodinu po tom bombardování začaly tři další stihačky tu oblast bombardovat. Byl jsem během těch leteckých úderů ve svém domě, nemohl jsem se dostat ven a podívat se, co se děje. Když to skončilo, šel jsem zkontrolovat svou matku. Byl jsem šokován, když mi někdo řekl, že letecký úder zasáhl dům mé tety, usmrtil ji, usmrtil mou matku, celou rodinu i mého bratra. Nevěřil jsem tomu. Šel jsem na místo leteckého úderu a nemohl jsem je tam najít. Pak jsem šel na hřbitov a ani tam nebyli. Potom jsem šel do nemocnice a byl jsem šokován, když jsem tam nalezl svou matku i své příbuzné.

Novináři mě tam pak začali fotografovat, jak tam stojím a dívám se na mrtvoly mé rodiny."

Idlib čelí každodenně intenzivním leteckým úderům a bombardování. Provádějí ho syrské jednotky s ruskou leteckou podporou. Tato provincie je poslední velkou oblastí ovládanou vzbouřenci, kterou neovládají Asadovy jednotky. Více než 2000 lidí bylo usmrceno a statisíce lidí byly od začátku ofenzívy v dubnu vyhnány z domovů. Poté, co se jeho fotografie virálně rozšířila, s Hasanem se spojilo několik lékařů. Nabídli mu léčení zadarmo a prostetickou nohu. Avšak Hasan říká, že si nemůže dovolit si ji koupit. Stojí totiž asi 8000 dolarů.


30454

Česká vláda vyhazuje peníze na údajný boj proti kůrovci

30. 7. 2019

čas čtení 4 minuty

Foto:  V polovině této fotografie vede horizontálně hranice na Šumavě mezi Německem a ČR. Německo je v horní polovině fotografie. Snímek výmluvně ukazuje, jaké výsledky má boj proti kůrovci v Německu a v ČR.

Tisková zpráva Hnutí DUHA

VLÁDA SCHVÁLILA NAVÝŠENÍ DOTACÍ PRO OBNOVU KŮROVCEM POSTIŽENÝCH LESŮ NA 2,5 MILIARDY KORUN. SKUTEČNOU PŘÍČINU KALAMITY VŠAK PENÍZE NEVYŘEŠÍ

úterý 30. července 2019

Ministr zemědělství Miroslav Toman dnes na zasedání vlády představil návrh dotačního programu ve výši 2,5 miliardy korun na podporu soukromých vlastníků lesů pro zvládnutí následků kůrovcové kalamity a s nimi souvisejících nákladů na výsadbu stromů a jejich ochranu před zvěří. Finanční kompenzace však nejsou systémovým opatřením, pokryjí pouze dočasně záporné ekonomické ukazatele majitelů pozemků. Skutečné řešení příčin, které zejména smrkové stejnověké porosty dovedly do dnešního stavu, však ministerstvo zemědělství nejenže dlouhodobě neřeší, ale dokonce jim aktivně brání [1].

Ministerstvem předložená novela lesního zákona totiž zcela ignoruje potřebu změn v přístupu k lesnickému hospodaření. Zejména neřeší:

Salvinimu nařídili z Moskvy, aby v Itálii "zakázal stávku, škodí to Lukoilu"

30. 7. 2019

čas čtení 2 minuty 
Italský ministr vnitra Matteo Salvini je obviňován, že plní rozkazy z Moskvy. Salvini totiž zakázal stávku v Ruskem vlastněné ropné rafinérii v Itálii, a to na žádost Kremlu.

Neschopnost myslet ve škálách a ohrožení západní demokracie

30. 7. 2019 / Boris Cvek

čas čtení 6 minut

Jeden z nejnebezpečnějších jevů současnosti, jak se mi tak zdá, je velice rozšířené uvažování mimo škály a praktickou realitu. Když např. řeknete, že v Rusku panuje brutální korupce a stát je ovládán mafií, tak se dokonce od docela inteligentních a vzdělaných lidí dozvíte, že v Dánsku je taky korupce a mafie, čili vyjde to nastejno. Jako byste tvrdili, že mít rakovinu s metastázemi v poslední fázi je totéž jako zlomený nehet, protože ani zlomený nehet není projev zdraví.  

O zanikání zahrádek

30. 7. 2019 / František Řezáč

čas čtení 5 minut

Před časem se zde psalo o zanikání zahrádek (Shrebergärten) v Berlíně, protože si toho všiml britský tisk nebo nějaká anglická verze média německého. Napsal jsem krátkou glosu, viz níže, že by nás více mělo zajímat zanikání zahrádek u nás, například v Plzni i s mapkou.

Podobu zahrádek může ovlivnit každý majitel sám. Není těžké vidět jak vypadají současné a jak tradiční zahrádky či zahrady u venkovských nebo příměstských starších stavení.

Na těch současných stromy nejsou a každý sedlák míval za humny ovocný sad a u domu záhony se zeleninou a květinami. Samozřejmě taky ořešák.

Blairův ředitel pro komunikace odešel z Labouristické strany. Píše Corbynovi, že volby nikdy nevyhraje

30. 7. 2019

čas čtení 3 minuty

Foto: Alastair Campbell

Alastair Campbell, ředitel Labouristické strany pro komunikace za někdejšího premiéra Tonyho Blaira, se rozhodl vystoupit z Labouristické strany. Napsal otevřený dopis Jeremy Corbynovi, že je Corbyn v současnosti pro Británii naprostou tragédií. Zcela s tím souhlasím, poznamenává Jan Čulík. Corbyn je nejen ideologicky zaujatý, ale prostě neschopný a hloupý. Nikdy jindy nebyla v Dolní sněmovně britská opozice tak slabá jako za Corbyna. Campbell píše:

Milý Jeremy,

Británie je v nebezpečí, Spojené království čelí existenční krizi, součinnost brexitu a toho, že Boris Johnson proměnil naši zemi v globální zdroj posměchu. Nevidím jedinou známku toho, že byste vy či váš úřad pochopili vážnost toho, co se děje, nemluvě o tom, že byste si vytvořili či začali realizovat strategii jak na to reagovat a jak to porazit. Ať už to popírá jakkoliv Johnson přijal strategii ničení a pálení, která záměrně směřuje k vytvoření okolností pro všeobecné volby - vytváří z EU, parlamentu a státní služby, v groteskním zkreslení pravdy, důvody, proč nemá jinou možnost než uspořádat předčasné volby.

Borisi Johnsonovi ve Skotsku: "Ty prolhaný kreténe!"

30. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Jamie Ross: "Britský premiér Boris Johnson přijíždí do skotského parlamentu za výkřiků veřejnosti "TY PROLHANÝ KRETÉNE" (zaznamenáno těsně na začátku tohoto videa televize BBC) což je vlastně lepší přijetí, než jsem očekával."


Divoký brexit bude znamenat masové vyvraždění ovcí ve Walesu, farmáři zablokují silnice

30. 7. 2019

čas čtení 2 minutyVelští farmáři žádají Borise Johnsona, aby "přestal hrát ruskou ruletu" s chovem ovcí a jehňat ve Walesu. Slibuje sice svými kecy, že "velšské zemědělství bude mít po brexitu brilatní budoucnost", avšak v důsledku divokého brexitu, který Johnson připravuje, by vývoz skopového a jehněčího masa z Walesu do Evropské unie byl zatížen dovozním clem ve výši 40 procent, což by byla likvidace celého velšského zemědělství. Přitom velští farmáři jsou nesmírně chudí, jejich roční příjem je cca 16 000 liber (cca 37 000 Kč měsíčně, což je s britskými cenami žebrácká mzda). Průměrný roční britský příjem r. 2019 je £36,611, tedy více než dvakrát tolik.

30461

Exekutorská komora nemá pravdu

29. 7. 2019

čas čtení 3 minuty

Tisková zpráva Institutu prevence a řešení předlužení

K tomu: Rozhovor Britských listů 197. Osvobodí politikové skoro milion občanů z pekla exekucí?

Exekutorská komora uvádí, že data poskytnutá novinářům dne 23. 7. neodpovídají skutečnosti. Ačkoli toto standardně neděláme (a už vůbec ne rádi), v tomto případě máme potřebu narovnat některé nepřesnosti, které se tímto nešťastným krokem v mediálním prostoru objevily.

V první řadě bychom rádi uvedli, že námi prezentované údaje vycházejí z oficiálních statistik Ministerstva spravedlnosti ČR, které ručí za jejich správnost. Statistiky jsou veřejně dostupné a rezortem na měsíční bázi pravidelně aktualizovány. 

https://cslav.justice.cz/InfoData/vykazy-soudu-a-statnich-zastupitelstvi.html 

 

Za patnáct let bude globální oteplování nezastavitelné

29. 7. 2019 / Jiří Hlavenka

čas čtení 2 minuty

Klimatolog: Před 30 lety se vědcům smáli, že přehánějí. Teď se scénáře naplňují


Tohle jsou důležitá slova. Když před třiceti lety vědci v panelu IPCC prognózovali vývoj klimatu, tak byli označováni za "alarmisty". Málokdo jejich divokým scénářům věřil; politici nereagovali. My si dobře pamatujeme slova různých klausů, kteří si na tom ve skutečnosti jen cíleně vařili politickou polívku - "zelená lobby", "dobrý kšeft pro vědce", "práce na objednávku", "různá měření oteplování nepotvrzují" a podobně.

Dnes je to realita a jak pan Tolasz v článku uvádí, v posledních pěti-šesti letech jsou naměřené hodnoty horší než tehdejší předpověď.

Terminální diagnóza Reinharda Heydricha: Antrax, botox, embolie, či jinak?

29. 7. 2019 / Zdeněk Slanina

čas čtení 11 minut

Foto: Standardní britský protitankový granát vz.73, a jeho modifikovaná balená varianta použitá při atentátu na Heydricha, zveřejněno v: L. Tatu, W. Jost, J. Bogousslavsky, Neurology 89, 84, 2017.

Antrax býval dosti běžnou infekcí, jak dokládá i to, ze čeština pro něj má vlastní termín - uhlák (též sněť slezinná). Termín uhlák výstižně popisuje to, že zesnulý může být, kupř. i v obličeji, černý jako od uhelného mouru. Antrax dost ustoupil se zavedením očkování, prevence, a antibiotik. Podobně, jako je dnes málo běžné třeba lues či TBC. Jedním z jeho přenašečů jsou i ovce a nakazit se bylo možné třeba i při práci s infikovanou ovčí vlnou. Společně s botulinem patří mezi nejznámnější biologické zbraně, zkoumané už během druhé světové války třeba v Anglii či Japonsku (a Japonci zkoušené v Číně).

Jak učebnice češtiny děsí americké studenty

29. 7. 2019 / Karen von Kunes

čas čtení 7 minut

Jitka Cvejnová, Česky, prosím I, Učebnice češtiny pro cizince, Level A1 (2018), a Česky, prosím II, Učebnice češtiny pro cizince, Level A2 (2017), and Česky, prosím II, Pracovní sešit Level A2 (2017),  Univerzita Karlova: Karolinum.

Profesorka Karen von Kunes, která učí češtině i českým kulturním a literárním tématům na Yale University v USA (má tam každoročně ve třídě až čtyřicet studentů českého jazyka) publikovala v americkém časopise Czech Language News recenzi série učebnic češtiny pro cizince od Jitky Cvejnové, vydané pražským nakladatelstvím Karolinum. Zatímco odborně jazykovou část této recenze, kde Karen von Kunesová kritizuje různé aspekty nepříliš dobře promyšlené prezentace některých jazykových jevů češtiny, přenecháme odborníkům, zaujala nás ta pasáž recenze, v níž dr. von Kunesová poukazuje na docela podstatné kulturní nesrovnalosti, které nutně budou šokovat americké studenty a zbytečně - protože tyto skutečnosti zůstaly nepromyšlené - působit jako záporná reklama pro Českou republiku. Citujeme:

Vřelé přijetí Borise Johnsona před úřadem skotské vlády v Edinburku

29. 7. 2019

čas čtení < 1 minuta

Boris Johnson, muž, který napodobuje Winstona Churchilla, nemá odvahu projít před davem nesouhlasně hlučících demonstrantů a uteče z rezidence skotské premiérky zadním vchodem.

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová sdělila reportérům, že si nepamatuje, že by nějaký britský premiér kdy odešel z její rezidence v Bute House v Edinburku zadním vchodem:


Alexej Navalnyj byl v Rusku otráven

29. 7. 2019

čas čtení 1 minutaRuský opoziční politik Alexej Navalnyj byl z vězení odvezen do nemocnice, s příznaky, které jsou, podle vyjádření jednoho lékaře "důsledkem škodlivých dopadů neznámých chemických látek".

Navalnyj byl předtím odsouzen na 30 dní do vězení poté, co apeloval na ruské občany, aby se účastnili protestů. Protesty se konaly v sobotu a policie zatkla více než 1300 osob. Ruští občané protestovali proti odmítnutí úřadů registrovat nezávislé kandidáty pro komunální volby v Moskvě, které se mají konat v září.

Většina z 1300 zatčených osob byla propuštěna bez jakéhokoliv obvinění, ale více než 150 lidí strávilo noc v policejních celách a může být příští týden postaveno před soud. Policie zranila nejméně 25 osob.

Policie v neděli večer zatkla reportéra nezávislé televizní stanice Dožď a rychle rozehnala demonstranty, protestující u nemocnice proti otrávení Navalného:


Podrobnosti v angličtině ZDE

 

"Všechno rozbít!!" - tato ideologie je velmi atraktivní

29. 7. 2019

čas čtení 2 minuty"Jak dokáže bohatství přesvědčit chudobu, aby použila své politické svobody k udržování bohatství u moci? To je podstata konzervativní politiky ve dvacátém století."

To napsal v roce 1952 labouristický hrdina Aneurin Bevan. Platí to dodnes. Co spojuje milionářské absolventy soukromých škol, jako je Johnson, s dělnickou třídou? Irský komentátor Fintan O'Toole poukazuje na poutu mezi dělnickou revoltou a nedisciplinovaným, poživačným uspokojováním příslušníků nejbohatší třídy. Spojuje je duch punku, píše John Harris. "Jednoduché a prosté potěšení všechno rozesrat."

"Mám si vymazat Facebook?"

29. 7. 2019

čas čtení 3 minuty

Jsem učitel angličtiny, jak někteří z vás ví, píše Shaun Lawson. Včera jsem učil ve třídě, kde je šestnáctiletý student angličtiny - je na střední úrovni. Na začátku hodiny mi řekl, že právě viděl na Neflix dokumentární film o firmě Cambridge Analytica a o Facebooku - a o jejich vlivu jak na zvolení Trumpa, tak na brexit.

Byl šokován. Zděšen. Uvažoval, jestli si má vymazat svůj profil na Facebooku. Pak byl ještě více šokován, když jsem řekl, "věc je ta, že drtivá většina Britů o tomhle ani neví."


Jak je možné, že teenager v Uruguaji dnes ví více o kriminálnim zkorumpování referenda o brexitu než většina Britů? Jak je možné, že to není na titulních stránkách britských médií už tři roky?

Britské brexitové drama se zintenzivňuje

29. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

 

Zatímco nově jmenovaný britský premiér se kasá, že k 31. řijnu 2019 vyčlení Británii z EU za každou cenu, i divokým brexitem, a problémy s brexitem chce řešit reklamou (!!) za divoký brexit (chce na ni vydat 100 milionů liber, tedy 3 miliardy Kč):


Ovšem thinktank Institute for Government ve své právě zveřejněné analýze varuje, že se divoký brexit nedá manažersky zvládnout a že sny fundamentalistických brexitérů, nyní tvořících Johnsonovu vládu, o "chirurgickém oddělení" Británie od EU, se  neuskuteční.

Hospodaření OSBL za červen 2019

10. 7. 2019

čas čtení 2 minuty

V červnu 2019  přispěli čtenáři finančně na Britské listy celkovou částkou 67 433.57 Kč, výdaje byly 95 931 Kč. MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů finančně přispívají, děkujeme také za mnohé vzkazy podpory - ale jak vidíte z výše uvedeného grafu, ještě pořád klesáme k mínusu. Potřebujeme o něco vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu. 

Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno   zaslat  na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.


Donald Trump | Česká republika | Globální oteplování | Bezdomovectví | USA | Životní prostředí | Jan Palach | Sdělovací prostředky | Náboženství | Filmový festival Karlovy Vary 2018 | Islám | Česká politická scéna | Ekologie | Velká Británie - politika a společnost | Pro stoupence czexitu | EYE - Evropské setkání mladých | Babiš | Iracionální nenávist v České republice | Rozhovory Britských listů | Filmový festival Karlovy Vary 2017 | Filmový festival Karlovy Vary 2016 | V Londýně zvolili muslimského primátora labouristu Sadiqa Khana | Panama Papers | Násilné útoky v Bruselu, 22. března 2016 | Žhářský útok na pražské centrum Klinika | Sexuální útoky v Kolíně nad Rýnem | Útoky v Paříži, listopad 2015 | Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Český film | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák | Sdělovací prostředky | Sdělovací prostředky
18907