
Spor o ústavnost na uzavřeném oddělení politické léčebny
Nemohoucnost
8. 7. 2019 / Bohumil Kartous
Spor o ústavnost na uzavřeném oddělení politické léčebny
8. 7. 2019 / Bohumil Kartous
Proč je důležité sledovat terminologii, kterou užívají čelní a bývalí představitelé ČR v souvislosti s demonstracemi Milionu chvilek pro demokracii, jež (prozatím) kulminovaly na letenské pláni...
8. 7. 2019 / Albín Sybera
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous
Termín Václava
Klause st. o „frustrovaných lidech na Letné“ (více ZDE) má potenciál k tomu, aby se po delší době
zařadil k chilskému peru, „blbé náladě“, či „ekoteroristům“ jako jeden ze
sémantických symbolů hegemonie polistopadové éry dvou Václavů, která vytrvale
odmítá skončit. Dokonce se ji daří převtělovat se do éry Andreje Babiše a
Miloše Zemana, a to i přes tvrzení Václava Klause st., že právě nástup
Babiše do vlády v roce 2014 byl počátkem nové éry v ČR.
8. 7. 2019 / Daniel Veselý
Ve svém předchozím článku jsem líčil, jak nás světoví lídři vedou do záhuby, neboť nás krmí pokryteckými sliby, že se ke klimatické krizi postaví čelem, a místo toho zvyšují dotace pro upadající uhelný průmysl. Co s tím, když nejsilnější světoví hráči očividně nechtějí ukončit romanci s fosilním průmyslem, zatímco se vyplňují chmurné předpovědi klimatologů a my sami na vlastní kůži pociťujeme změnu klimatu? Nutno zdůraznit, že ani naši politikové nezůstávají pozadu, když trestuhodně opomíjejí - a v klíčových případech dokonce urychlují - klimatický rozvrat.
5. 7. 2019
Jan Čulík a Dominika Švecová shrnují své dojmy z letošního filmového festivalu v Karlových Varech. Co tam viděli zajímavého a jaký je jejich celkový dojem z festivalu. Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 5. července 2019..
8. 7. 2019
Ultrapravice neuchvacuje moc. Zvou ji k převzetí moci mainstreamoví
konzervativci, kteří se vychloubají, že podporují otevřené společnosti.
Dělají to ku prospěchu své strany. Dělají to, protože se bojí levice
daleko více, než se bojí ultrapravice. Ale hlavně to dělají proto, že
jim došly myšlenky. Energii a volební podporu mají radikálové, nikoliv
"mainstreamoví" konzervativci. Budoucnost je érou extremistů a
konzervativci raději přijdou o svou dobrou pověst, než aby by přišli o
moc, píše Nick Cohen.
Levičákům, odsuzujícím
"neoliberalismus", nedošlo, že ideologie Thatcherové a Reagana z
osmdesátých let skončila. Kdo by dnes ještě předstíral, že představa, že
nízké daně, slabý stát a volné trhy přinesou masám prosperitu, je dnes
něčím jiným než jen zoufalým vtipem?
8. 7. 2019
Donald Trump vězní děti v klecích. Pořádá vojenské přehlídky,
sní o tom, že bude prezidentem na doživotí. Musíme řádně vnímat, co je
to za člověka, míní Jonathan Freedland.
Hlouposti a komické
výroky, které neustále padají z Donalda Trumpa, nás zaslepují před tím,
že se Trump chová jako autoritář a diktátor, který ohrožuje demokracii
ve své vlastní zemi i v mnoha dalších zemích.
8. 7. 2019 / Boris Cvek
Prezident Zeman chce v pátek usmířit ministra Staňka se šéfem sociální demokracie Hamáčkem. ČSSD Staňka nominovala na ministerstvo kultury, které dostala podle koaliční smlouvy pod svou gesci. Má tedy právo, opět podle koaliční smlouvy, také chtít jeho odvolání, což je věc, již musí zajistit premiér tím, že požádá prezidenta, aby tak učinil. Prezident musí podle Ústavy konat v té věci bezodkladně. Místo toho hodlá usmiřovat Staňka s Hamáčkem.
8. 7. 2019 / Beno Trávníček Brodský
3. 7. 2019
V dnešním rozhovoru Britských listů hovoří Jan Čulík z karlovarského filmového festivalu s režisérem Bohdanem Karáskem o jeho novém celovečerním filmu Karel, já a ty. Je to realistický obraz dnešních názorů, filozofie a problémů dnešních pětatřicátníků? Opravdu nejsou schopni utvořit si trvalý partnerský vztah? Opravdu jim ve společnosti o nic jiného nejde? Rozhovor se vysílá na Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od středy 3. července 2019.
8. 7. 2019
Teherán prohlásil, že zvyšuje své obohacování uranu nad hranici určenou v jaderné dohodě z roku 2015. Bude to podruhé během jednoho týdne, co Írán poruší klíčovou dohodu.
8. 7. 2019
Minulý týden se potvrdilo, že Írán nashromáždil nízko obohacený uran nad rámec dohody z roku 2015 o svém jaderném programu (JCPoA). Záměrné porušení Teheránu následovalo po řadě vojenských provokací, k nimž docházelo od konce května, napsal Matthew Heiman.
7. 6. 2020
5. 7. 2019 / Karel Dolejší
Počátkem srpna přestane platit dvoustranná mezinárodní smlouva o střelách středního a kratšího doletu z roku 1987 ("INF Treaty"), která v Evropě USA a SSSR/Rusku zakazovala vývoj, testy a rozmisťování raket s doletem 500-5 500 km. Technicky vzato, již v den vypršení smlouvy se závislost evropské bezpečnosti na Trumpových USA vystupňuje do té míry, jak tomu nebylo nikdy od skončení studené války. A to bez ohledu na všechny probíhající nebo plánované evropské obranné iniciativy, které se zcela míjejí s ruským jaderným zbrojením.
6. 7. 2019
Ve svém projevu k svátku 4. července řekl Donald Trump, že během americké války proti Británii o nezávislost USA americké jednotky "ovládly vojenská letiště". Letadla se však začala používat ve válkách až ve dvacátém století.
During his July 4th speech, President Donald Trump says American forces “took over the airports” during the US War of Independence in the late 18th century.
— Channel 4 News (@Channel4News) July 5, 2019
Planes were not used in warfare until the 20th century. pic.twitter.com/pxhYVdfGz4
29. 6. 2019 / Jan Čulík
Od pátku jsme na karlovarském filmovém festivalu "hit the ground running", jak se říká anglicky, tedy vpadli přímo do dramatické akce. Zhlédli jsme tu od pátečního podvečera už čtyři filmy, a všechny byly vynikající.
Opakuju léta, že karlovarský filmový festival má v nekvalitních mainstreamových českých médiích naprosto falešnou pověst. Ta se totiž soustřeďují na komerční pozlátka, nesmyslné mejdany a celebrity, jenže podstatou této akce nejsou tyto povrchní hlouposti, ale vynikající festivalová dramaturgie.
30. 6. 2019
In today’s episode of bad PR ideas... Karlovy Vary International Film Festival in the Czech Republic, supported by a gun manufacturer...
— Andrew Stroehlein (@astroehlein) June 30, 2019
A number of folks in the Czech film industry are not happy about the sponsorship: https://t.co/h6p0Izov9P pic.twitter.com/YebHwOppe6
Jak si nedělat reklamu. Karlovarský filmový festival je sponzorován výrobcem zbraní, upozorňuje Andrew Stroehlein z organizace Human Rights Watch. A také tabákovou společností Philip Morris. A dává ocenění Caseymu Affleckovi, který je v USA podezříván ze sexuálního šikanování žen.
1. 7. 2019 / Jan Čulík
29. 6. 2019 / Jan Čulík
30. 6. 2019 / Jan Čulík
1. 7. 2019 / Jan Čulík
6. 7. 2019
Finland has eliminated its homelessness problem by doing a simple thing - giving homeless people homes.pic.twitter.com/i240J6JwZ4
— James Melville (@JamesMelville) July 6, 2019
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
5. 7. 2019
Aplikace https://t.co/NVcNXXocmE již 4 měsíce pomáhá obětem nezákonných exekucí. V důsledku vývoje judikatury jsme zásadně rozšířili okruh zastavovaných případů. Tisíce dřívějších neúspěšných pokusů by dnes prošly, zkuste to znovu! pic.twitter.com/OfTGuOpGLR
— daniel hule (@DanielHule) July 4, 2019
6. 7. 2019
28. 6. 2019
K třicetiletému výročí pádu komunismu připravil letošní filmový festival v Karlových Varech, který začíná dnes, v sekci "Bez cenzury" přehlídku několika českých filmů vzniklých na přelomu let 1989 a 1990 a začátkem devadesátých let víceméně zapomenutých, protože kdo by se v tehdejší optimistické atmosféře staral o kritiku padlého, minulého režimu. Jenže "hodnoty" normalizační éry se zhmotnily v éře postkomunistické, kdy z nich vykvetl jedovatý květ. Lidé, kteří dnes demonstrují proti Babišovi, budou ohromeni, když zhlédnou tyto filmy a zjistí, že jsou vášnivým protestem proti patologickému chování nikoliv režimu ale jednotlivců, jímž hluboce trpí i dnešní česká společnost. O těchto a dalších otázkách týkajících se třicet let starých českých filmů mluví v tomto Rozhovoru Britských listů Jan Čulík s dokumentaristkou Dominikou Švecovou. Rozhovor se vysílá v Regionální televizi, která je k dispozici satelitem, pozemním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 28. června 2019.
5. 7. 2019 / Jan Čulík
MISS_HANOI_FILM_TRAILER with ENGL. SUBT. from karaks on Vimeo.
4. 7. 2019 / Boris Cvek
Kdo pozorně sleduje jednání a způsob myšlení prezidenta Zemana, nemůže být překvapen tím, že premiér Babiš a předseda ČSSD Hamáček s ním při vyjednávání o odvolání ministra kultury Staňka nijak nepohnuli. Babiš po schůzce řekl: „Chci prezidentovi vysvětlit, že máme koaliční smlouvu a já se chovám podle ní a že jsem nominací pana Šmardy vyhověl panu Hamáčkovi. Chci mu vysvětlit, že když si ho soc. dem. přeje, tak jeho nejmenování ohrožuje stabilitu vlády. Požádám ho, aby mně i předsedovi ČSSD vyhověl.“
4. 7. 2019 / Daniel Veselý
Čím dál tím méně lidí dnes pochybuje o lidskou činností vyvolaných klimatických změnách či spíše o klimatickém rozvratu, snad až na zaryté popírače jedné ze dvou největších hrozeb, před nimiž dnes lidstvo stojí (druhou zásadní hrozbou je jaderný konflikt). Světoví lídři, s výjimkou amerického prezidenta, se sice s vážnou tváří dušují, že pro udržitelné klima udělají maximum, avšak realita se jako obvykle s velkohubými proklamacemi míjí.
Co na Letné nezaznělo
4. 7. 2019 / Bohumil Kartous
Snažil jsem se demonstrantům na Letné sdělit, že problém současné politické situace v ČR nelze omezit na Andreje Babiše či Miloše Zemana. S odkazem na zájmy Petra Kellnera, které za současné konstelace vytvářejí vysoké riziko pro bezpečnostní i vnitřní zájmy české společnosti, jsem chtěl rozšířit úhel pohledu aktivní občanské společnosti v ČR. Připravil jsem si původně ještě dva další texty, které měly toto riziko objasnit trochu více a odkazují k riziku naprosté podlézavosti českých politických zástupců cizím a krajně nebezpečným zájmům, stejně jako k perverznímu maloměšťáctví polistopadových zbohatlíků, jejichž podlost a malost dosahuje neuvěřitelných poloh...
4. 7. 2019 / Jan Sláma
Vládní krizi hodnotí všichni možní politici, ale jak by ji mohl hodnotit obyčejný občan?
Jak vlastně to přetahování o ministra kultury začalo? Přece tím, že pan ministr Staněk, později hodnocený jako nevýrazná osoba, která pro kulturu nic neudělala, udělal to, že odhalil dva ředitele spadající pod jeho resort, jak si přihráli nemalé finanční prostředky z peněz daňových poplatníků. Konkretně ředitel Národní galerie sám se sebou podepsal prý smlouvu odměněnou takovou spoustou peněz, jakou průměrný důchodce dostane v důchodu za deset let. Pan ministr toto jednání vyhodnotil jako nemravné a pány z funkcí odvolal.
5. 7. 2019 / Petr Komers
Když před pár dny (30.6.) nepříliš očekávaně vstoupil americký president Donald Trump na půdu Severní Koreje, aby se již potřetí sešel se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem, ozývaly se různé komentáře. Jeden důležitý aspekt však jako by ve všech analýzách zůstal opomenut.
Trump učinil své vstřícné gesto pouhých deset dnů po té, co KLDR navštívil čínský vůdce Si Ťin-pching (20.-21.6.), a zhruba dva měsíce od chvíle, kdy se Kim Čong-un sešel ve Vladivostoku poprvé s ruským presidentem Vladimirem Putinem (25.4.).
4. 7. 2019 / Boris Cvek
Paní Ursulu von der Leyen jsem měl až do dnešního dne zapsanou jen tak povšechně jako vlivnou křesťanskodemokratickou političku, blízkou spojenkyni kancléřky Merkel a zejména ministryni obrany Německa. Měl jsem za to, že jde o poměrně konzervativní dámu, která se stala jakýmsi „přirozeným kompromisem“ mezi západní částí Unie a tmářskými politiky z V4. Opak je ale pravdou.
3. 7. 2019 / Karel Dolejší
Visegrádská skupina (V4) tvořená Polskem, Maďarskem, ČR a Slovenskem se snaží zablokovat zvolení nového předsedy Evropské komise. Je přitom velmi pravděpodobné, že si silný tandem Macron-Merkelová nakonec přece jen vyšlape nějakou cestičku ke zvolení vlastního kandidáta; existují i precedenty, kdy Evropská rada prosadila kandidáta do čela komise bez podpory Evropského parlamentu.
4. 7. 2019
OSN požaduje nezávislé vyšetřování leteckého úderu proti vazebnímu středisku v Libyi, kde je drženo více než 610 uprchlíků. K útoku došlo tento týden. 44 osob bylo usmrceno a 130 bylo vážně zraněno. OSN charakterizuje útok jako "válečný zločin a odporný krvavý masakr".
Vazební středisko pro uprchlíky východně od Tripolisu se stalo terčem dvou leteckých úderů. Libyjská vláda národní jednoty (GNA), kterou uznává OSN a italský ministr vnitra Matteo Salvini obvinili z těchto leteckých úderů Chalífu Haftara.
GNA hájí Tripolis před útoky of Haftarovy "Libyjské národní armády", které byly zahájeny už 4. dubna.
Podrobnosti v angličtině ZDE
4. 7. 2019
Tento případ koncem června vyvolal šokovanou reakcí od mnoha lidí v USA i ve světě, poté, co vysoká porota v Alabamě obžalovala Marshae Jonesovou za "zabití" jejího nenarozeného dítěte. Jonesová byla obviněna, že vyvolala hádku, která skončila tím, že byla několikrát postřelena. Stát Alabama uznává nenarozené dítě jako "osobu", která může být zavražděna.
Tatáž vysoká porota odmítla obžalovat ženu Ebony Jemisonovou, která Jonesovou loni 4. prosince postřelila. Policie konstatovala, že Jonesová, 28, která byla pět měsíců těhotná, zahájila hádku a "neodstranila sebe, ani své nenarozené dítě mimo nebezpečí".
"Jsme potěšeni, že okresní prokurátor případ zhodnotil a rozhodl, že žaloba bude zrušena. Šlo totiž o případ, který nebyl ani rozumný, ani spravedlivý," konstatovala právnická firma zastupující paní Jonesovou.
Podrobnosti v angličtině ZDE
4. 7. 2019
Skupina evropských vědců uvedla, že rekordní vlna veder, která v červnu sužovala evropský kontinent, byla způsobena klimatickými změnami. Pravděpodobnost výskytu takového klimatického jevu, jako je vlna veder, je nejméně pětkrát vyšší než před sto lety. K tomu navíc značnou měrou přispívá spalování fosilních paliv.
Ředitelka Institutu environmentální změny na Oxfordské univerzitě Friederike Otto, která se na výzkumu podílela, sdělila CNN, že poznatky vědců představují vysoce konzervativní hodnocení dopadu lidské činnosti, která stojí i za nedávnou vlnou veder na starém kontinentu.
4. 7. 2019
A to v době, kdy se vládnoucí konzervativci chovají jako šílenci a idioti. Labouristé by měli mít rekordní voličskou podporu. Nemají ji, protože Corbyn odmítá vystoupit proti brexitu.
BREAKING: Labour down to 18%, record low in poll
— Matt Chorley (@MattChorley) July 3, 2019
CON 24%(+2)
BREX 23%(+1)
LDEM 20%(+1)
LAB 18%(-2)
GRN 9%(-1)
📉Lowest ever rating with @YouGov back to 2002
📉Only time as low as 18% was IpsosMORI in May’09
📉57% of Lab ‘17 voters back other partieshttps://t.co/DdJkLH2g8b pic.twitter.com/WJrZaHwXXv
4. 7. 2019
Obyčejní Íránci říkají, že navzdory obavám z vojenské konfrontace s USA je tíží především dopady amerických sankcí, informuje Al Džazíra.
Většina Íránců v současnosti zažívá značné ekonomické problémy, které vyvolaly nekompromisní sankce Trumpovy administrativy.
4. 7. 2019
Jak se v USA vyrobené protitankové řízené střely, které byly prodány do Spojených arabských emirátů, objevily na libyjském bojišti? Na tuto otázku se snaží nalézt odpověď nejen mezinárodně uznávaná libyjská vláda se sídlem v Tripolisu, ale i Washington.
Libyjská armáda, která podporuje vládu uznávanou OSN, tvrdí, že bedny se zbraněmi nalezené ve městě Gharján byly označeny logem Spojených arabských emirátů.
Ve středu libyjská armáda znovu dobyla město – tři měsíce poté, co se jej zmocnily síly generála Chalífy Haftára. Tento warlord používal Gharján jako odrazový můstek při své vojenské kampani zaměřené na dobytí Tripolisu.
Generál Haftár, který pravděpodobně získal výcvik od CIA, má podporu regionálních mocností, včetně Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, ale patrně také Francie nebo Ruska.
Existuje podezření, že Spojené arabské emiráty porušují mezinárodně uznávané dohody týkající se prodeje amerických zbraní, jakož i embargo na dovoz zbraní do Libye implementované OSN.
V pořadu katarské televizní stanice Al Džazíra Inside Story diskutují politikové a analytici o tom, jak regionální hráči podporují své proxy síly ve válce v Libyi.
Bližší informace v angličtině ZDE a ZDE
4. 7. 2019
„Muži tak dlouho nasazovali na předsedu Evropské komise slabé nebo nevolitelné kandidáty, až došlo ke spiknutí žen, které zřejmě obsadí dvě nejdůležitější pozice (EB, ECB),“ míní Alexandr Vondra z ODS.
Inu, s největší pravděpodobností k tomu dojde, pane Vondro (Evropskou komisi by měla vést Ursula von der Leyen, jejíž nominaci ještě musí schválit Evropský parlament). Je naprosto zjevné, že se bílí heterosexuální muži obávají o své dosud neotřesitelné postavení na světové politické scéně. Bohužel trpké zkušenosti s Margaret Thatcherovou nebo Hillary Clintonovou naznačují, že ženy ve vrcholných politických pozicích mohou být ještě papežštější než papež, poznamenává Daniel Veselý.
3. 7. 2019
BREAKING: Office of the Inspector General releases new pictures of overcrowding at Border Patrol Facilities in TX. One senior manager calling this a “ticking time bomb.” #Immigration #ICE @NBCNews pic.twitter.com/bQdde1LYmB
— Gadi Schwartz (@GadiNBC) July 2, 2019
3. 7. 2019
I love this, Really. I love this. https://t.co/KJkRq0XtCo
— David Aaronovitch (@DAaronovitch) July 2, 2019
Komunální úřad v Rotherhamu vysel podél silnice na prostoru 15 kilometrů polní kvítí. Napodobují to komunální úřady v četných jiných anglických městech. Už se neseká tráva až do mrtě, jako v České republice. Přitom v Anglii je daleko více vody a deště než v ČR.
3. 7. 2019
Italský soudce odmítl pokus ministra vnitra Salviniho kriminalizovat záchranu uprchlíků na moři. Zdůraznil, že kapitánka lodi Sea Watch Carole Rackete "dělala svou povinnost a zachraňovala lidské životy". Porážka pro Salviniho nelidskost.
An Italian judge rejects Italian Interior Minister Salvini's effort to criminalize the rescue of migrants at sea, saying that Sea Watch captain Carole Rackete was "doing her duty saving human lives." A defeat for Salvini's callousness. https://t.co/ca0j3B44vv pic.twitter.com/hhMp6mAyzO
— Kenneth Roth (@KenRoth) July 2, 2019
2. 7. 2019
“We refuse to allow sea rescue to be criminalised. In our view, the only feasible outcome of current proceedings under the rule of law can be the release of Carola Rackete” – Foreign Minister @HeikoMaas on #SeaWatch3 pic.twitter.com/H1zzm7uzwE
— GermanForeignOffice (@GermanyDiplo) July 1, 2019
3. 7. 2019
"Nebezpečná realita, jíž se bylo možno naprosto vyhnout" je vzdálena pouhých pět týdnů, napsal Kevin Baron. 2. srpna se stane historií smlouva o jaderných zbraních, která před třiceti lety možná zachránila Evropu před anihilací. Netušíme, jak bude NATO po 3. srpnu udržovat Evropu v bezpečí.
3. 7. 2019
3. 7. 2019
Bagdád nařídil proíránským milicím, aby se připojily k armádě - a jejich lídrům, aby si vybrali mezi polovojenskou a politickou aktivitou. Tento krok přichází na pozadí sílících obav, že by se Irák mohl stát bitevním polem v rámci střetu mezi USA a Íránem.
3. 7. 2019
Miliony lidí riskují svůj zrak, když pokračují v kouření, varují specialisté.
2. 7. 2019
2. 7. 2019
Al Jazeera: Žijeme v éře populismu. V roce 2016 zvolili za prezidenta bývalou hvězdu televizního realitního programu. Byl to triuf televizních štěků nad vážností a seriozní analýzou. Loni Italové hlasovali pro stranu, kterou vede komik. Před dvěma měsíci zvolili Ukrajinci za prezidenta také komika.
Kam v tom všem patří Brit Boris Johnson? Částečně je to bavič jako Donald Trump, částečně provozuje komediální scénky, jako Grillo a Zelenskij. Johnson je "postava", což mu umožňuje říkat věci, které by se seriozní politik říci neodvážil. Nejefektivnější politickou zbraní Borise Johnsona je tak jeho nevážnost.
Boris Johnson o sobě vytváří obraz sympatického klauna. Takový vůbec není. Je agresivně ambiciozní. Na obyčejné občany naprosto kašle. Jde mu čistě jen o jeho kariéru. Je to absolutní oportunista a prosazuje opravdu toxické formy politiky. Prosadil zákony, které vážně poškodily slabé lidi v britské společnosti. To se bagatelizuje a poukazuje se na to, jaký je Johnson panečku komik.
Británie má s Johnsonem tytéž problémy, jimiž čelí USA s Trumpem. Totiž: Jak donutíte lháře, aby se zodpovídal ze svých činů? (Pozn. red.: Případ Andreje Babiše je totéž.) V dnešní době je to neuvěřitelně obtížné. Protože většinu britských médií vlastní oligarchové a tamější média jsou ultrapravicová. A ultrapravicový tisk pořádá kampaně ve snaze prosadit Borise Johnsona.
Když deník Guardian prozradil, že Boris Johnson měl zuřivou hádku se svou partnerkou, jeho pečlivě vytvořený lživý obraz sympatického klauna byl v médiích vážně ohrožen. Jenže média neinformovala, že Johnson spolupracuje s ultrapravičákem Stephenem Bannonem, který má vazby na bělošské supremacisty. Johnson předtím lhal, že by měl na Bannona jakékoliv vazby. Avšak právě nyní bylo zveřejněno video, na němž Bannon přiznává, že Johnsonovi pomohl napsat jeho rezignační řeč na funkci ministra zahraničí. BBC tuto informaci odmítla odvysílat.
Johnson používá stejnou politiku nenávisti vůči menšinám jako Bannon. Snaží se posilovat nenávist vůči muslimům.
Boris Johnson má dlouholetou vazbu na deník Daily Telegraph, který mu za jeho komentáře platí astronomický plat. Johnson proslul jako bruselský korespondent tohoto deníku v letech 1989 - 1994. Publikoval články kritizující bruselskou byrokracii a vysmíval se tomu, že prý bruselští byrokrati určují velikost banánů a kondomů, anebo že zakáží některé oblíbené, ale nezdravé pokrmy v Británii. Johnsonovi ani deníku Daily Telegraph vůbec nevadilo, že tyto články byly naprosto vylhané. Tyto vylhané články vytvořily v Británii kritický postoj britských občanů vůči EU. Nakonec vedly k referendu o brexitu r. 2016.
Nový britský premiér se bude v Británii volit 23. července. Nebude se volit ve všeobecných volbách, budou ho volit jen členové Konzervativní strany. A do té doby bude těchto 160 000 důchodců ovlivňovat Boris Johnson svými články v deníku Daily Telegraph. Tito penzisté tvoří 0,25 procent britského voličstva. Johnsonovy články v deníku Daily Telegraph porušují veškeré normy novinářské etiky. Není jasné, jak je možné, že to jemu i listu Daily Telegraph vůbec prochází.
Hranice mezi politiky a médii, která mají politiky pohánět k odpovědnosti - v Británii zmizela - v důsledku společného zájmu politiků a majitelů médií. Boris Johnson se v důsledku toho zřejmě dostane do Downing Street.
The foreign media once again...
— Carole Cadwalladr (@carolecadwalla) July 1, 2019
Here’s @AlJazeera report on the problem of the UK’s press coverage @BorisJohnson. And why the Bannon story got buried...pic.twitter.com/2GyFDCrr39
2. 7. 2019
Led v moři kolem Antarktidy od roku 2014 roztál ve větším objemu, než domu bylo v Arktidě za posledních 34 let. Důvody, proč mořský led kolem Antarktidy mizí, nejsou známé, a není ani známo, zda se led do moře kolem Antarktidy vrátí nebo ne. Vědci varují, že to dokazuje, že by led mohl zmizet daleko rychleji, než se dosud předpokládalo. Tání ledu v mořích nezvyšuje hladinu moří, tu zvyšuje tání ledu na pevnině. Avšak ztráta ostře bílého ledu a jeho nahrazení černou mořskou hladinou znamená, že moře přestane odrážet sluneční paprsky a naopak sluneční teplo bude černé moře daleko intenzivněji absorbovat, což zrychlí globální oteplování.
Mořský led normálně pokrývá obrovské oblasti a jeho existence velmi silně ovlivňuje globální klimatický systém. Tání ledu v Arktidě je způsobeno extremním počasím v nižších šířkách, jako jsou vlny veder v Evropě.
Vzrůstající míra tání ledu v Arktidě jasně sleduje křivku nárůstu globální teploty způsobené lidskou činností, avšak oba póly Zeměkoule se chovají velmi odlišně. Arktida je oceán, obklopený kontinenty, a je vystavena ohřívajícímu se vzduchu, zatímco Antarktida je zmrzlý kontinent obklopený moři a chráněný před teplým vzduchem kruhem silných větrů.
Mořský led kolem Antarktidy postupně čtyřicet let narůstal a rekordního rozsahu dosáhl v roce 2014. Od té doby rozsah ledové pokrývky v mořích kolem Antarktidy výrazně poklesl a v roce 2017 byl rekordně nejnižší.
Podrobnosti v angličtině ZDE
17. 6. 2019
V dubnu 2019 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 105 974,03 Kč, výdaje byly 111 986,50 Kč. Děkujeme za tuto vydatnější finanční podporu, kterou potřebujeme.
Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.