
NATO se snaží čelit ruské raketové hrozbě
3. 7. 2019
Odpočítávání začalo v únoru. Týden poté, co Rusko poprvé představilo svou jadernou střelu s plochou dráhou letu SSC-8, Trumpova administrativa prohlásila, že kvůli tomu, že Rusko po léta porušuje Smlouvu o střelách středního a kratšího doletu (INF), částečně tím, že vyvíjí a rozmisťuje SSC-8, smlouva je fakticky mrtva. USA okamžitě "přerušily" své dodržování INF a Trump dal Moskvě šest měsíců na to, aby začala smlouvu opět plnit.
Tato lhůta již takřka uplynula. Co pak?
Představitelé NATO se dosud snaží navzdory malým šancím smlouvu zachránit a dosáhnout toho, aby se Moskva vrátila k jejímu dodržování. Avšak přiznávají, že s každým dalším dnem jsou šance nižší.
Tento týden generální tajemník Stoltenberg a ministři NATO prohlásili, že pokud Rusko nezačne smlouvu plnit, "budeme reagovat". Lídr aliance zmínil možná opatření, včetně častějších vojenských cvičení, posílení protiraketové obrany, nové dohody o kontrole zbrojení a možnosti konvenční reakce.
Stoltenberg odmítl říci, zda NATO uvažuje o preventivních úderech na střely SSC-8. "Není to tak, že 3. srpna dojde ke konfliktu," řekl.
"Nezačali jsme dělat nic, co porušuje smlouvu, ale začali jsme se připravovat na svět bez smlouvy, takže můžeme reagovat, odpovědět - ale odpovíme obranným, uměřeným způsobem, protože neusilujeme o konflikt. Naším cílem je stále omezení napětí, ale současně také udržení přesvědčivého odstrašení, ve světě s větším počtem ruských raket a bez smlouvy INF."
Ve skutečnosti USA již nějakou dobu pracují na raketách pro dobu po smlouvě INF. Jednou z nich armádní Precision Strike Missile neboli PrSM, která by měla být schopna operačního nasazení za čtyři roky.
5. července se znovu sejde Rada NATO-Rusko, pravděpodobně naposledy před vypršením lhůty - a před tím, než Evropané začnou žít v dosahu takřka nezastavitelných jaderných střel ovládaných Vladimirem Putinem.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse