Rozhovor Britských listů 327. Covid-19: Václav Klaus starší ohrožuje život lidí nesmysly
15. 10. 2020
15. 10. 2020
Rozdíl mezi politikou a politickým marketingem
15. 10. 2020 / Bohumil Kartous
15. 10. 2020 / Lukáš Kraus
Pozn. red. Ve středu 14.10 interviewoval pořad rozhlasu BBC Inside Health finského epidemiologa, který informoval, že dosud nikdy nebyly provedeny žádné analýzy ohledně toho, zda uzavření škol kvůli koronaviru je dobré nebo špatné. "Je zapotřebí mít v nakažené zemi část škol otevřených a část uzavřených a zkoumat, jaký má obojí dopad. Měli jsme takovou analýzu připravenu, ale z politických důvodů nebyla ve Finsku realizovatelná." "Bez konkrétních faktů jen spekulujeme."
Vzhledem k tomu, že dochází k opakovaným nákazám, vědci mají nyní velké pochybnosti o tom, jak dlouho trvá imunita na koronavirus a zda vůbec existuje.
Nákazu koronavirem ve Švédsku právě označíl týdeník Economist za "absolutní katastrofu".
„Já to říkal, že to tak dopadne“, to dnes bohužel nestačí. Že jsem se na jaře hádal do Čech, že lockdown je v této formě neadekvátní a silou restrikcí neodpovídá epidemiologické situaci, byl jsem za rozvraceče. Když jsem v létě varoval, že absolutně nefunguje vládní semafor, byl jsem za toho, kdo chce těm „nejlepším z nás“ kazit dovolenou ve Španělsku či Chorvatsku. Dnes se budeme opět – a psal jsem o tom už 28. května – hádat o to, proč nezavírat základní školství.
10. 10. 2020
Průběžné zpravodajství:
14. 10. 2020
- Německé ministerstvo zahraničí varovalo před cestováním do Francie, do Nizozemí, na Maltu a na Slovensko.
- Evropa zaznamenala svůj rekordně nejvyšší týdenní nárůst infekcí. Světová zdravotnická organizace varuje, že bez efektivním protiopatření stoupnou do pár měsíců denní nárůsty infekcí na čtyř nebo pětinásobek toho, co byly na vrcholu infekce v dubnu.
- Více než polovina členských zemí EU, včetně Británie, byly ve čtvrtek na mapě Evropy omezující cestování označeny rudě.
- Česká republika začně budovat kapacitu pro pacienty nakažené covidem-19 mimo nemocnice, země čelí nejrychlejšímu nárůstu nákazy v Evropě.
- Prezidentka Evropské komise odešla do karantény poté, co její kolega měl pozitivní test na covid.
- Wisconsin a další státy na americkém Středozápadě čelí velkému nárůstu infekcí a hospitalizací. Je to neblahý vývoj naznačující rekordní množství nákaz poté, co nastalo chladnější počasí.
- Jedenáct milionů dívek se v důsledku covidu-19 nemůže na světě vrátit do školy, i po zrušení covidových omezení, upozorňuje UNESCO po návštěvě Demokratické republiky Kongo. Poskytování školní docházky pro dívky zůstává v mnoha zemích světa velmi nepevné a nyní je dále ohrozila pandemie.
- V Bulharsku byly romské komunity letos na jaře postříkány dezinfekcí ze vzduchu. Na Slovensku byly romské vesnice jedinými, kde prováděla testování armáda. Ve středovýchodní Evropě používá policie přehnaného násilí vůči Romům v době pandemie, kdy je nutí setrvávat ve svých vesnicích. Lidskoprávní aktivisté a experti varují, že úřady v zemích středovýchodní Evropy zneužívají pandemie k protizákonným akcím proti romské menšině. Romové se o útlaku bojí mluvit.
- Německá kancléřka Angela Merkelová naléhala na mladé lidi, aby se chovali odpovědně. Soukromé mejdany mladých lidí v Německu totiž šíří koronavirus v německých městech.
- Po obrovském nárůztu infekcí v Rusku nahradí starší učitele v základních školách studenti.
- Melania Trumpová přiznala, že její čtrnáctiletý syn Barron Trump testoval pozitivně na koronavirus, ale neměl žádné příznaky.
- Labouristická vláda ve Walesu zakázala Angličanům z nakažených regionů vstup do země. Silnice do Walesu bude stejně jako letos v březnu znovu kontrolovat velšská policie.
15. 10. 2020 / David Marenčák
Ilustrace: Jáchym Bohumil Kartous
Jako je popření, pštrosí taktika a planá naděje, že naše
průšvihy odskáče někdo jiný, společná naprosto všem zásadním problémům dneška,
včetně covidového, stejná je i bláhovost a naivita ze strany té menšiny, která
průšvihy reflektuje, přijímá jako existující a alespoň proklamativně je chce
řešit.
V čem spočívá ona pomýlenost? V technooptimismu a megalománii,
technokratické to víře, že všechny problémy světa mají technické, vědecké, nebo
technologické řešení. Výhonkem této nejrozšířenější ideologie na světě je
datový fetišismus.
Včera jsem viděl výtečnou debat odborníků na téma koronavirus - 3. diskusní fórum PřF UK k tématu Covid -19. Setkala se v ní řada specializovaných expertů z dotčených oborů.
15. 10. 2020
Poslední týdny můžeme pravděpodobně označit za tu nejhorší část prezidentství Donalda Trumpa, nevychází mu totiž nic. Nejprve špatný výkon v debatě, pak sám onemocněl COVIDem-19 a navíc výrazně ztrácí ve volebních průzkumech, a to jak celonárodně, tak v každém klíčovém státě. Jako ještě větší rána se pak zdálo, když minulý pátek republikánský šéf Senátu Mitch McConnell prohlásil, že je „nepravděpodobné“, že do voleb projde Kongresem nový balíček ekonomických stimulů. Trump navíc už pár dní předtím oznámil, že skončí vyjednávání s opozičními demokraty o jeho podobě. Nyní se však zdá, že boj o přijetí tohoto zákona ještě nekončí.
Analýza Českých elfů
15. 10. 2020 / Bohumil Kartous
AC24, Aeronet, Nová republika, Parlamentní listy, Protiproud, Sputnik
Pandemie koronaviru jako téma sledovaných dezinformačních webů z agendy ustoupila po několika měsících, kdy patřila k dominantním tématům, v průběhu června, kdy se situace v Evropě začala pozvolna vylepšovat. Téma se začíná vracet přibližně ve třetím červencovém týdnu.
Hlavními tématy, která se začala v červenci objevovat, jsou:
14. 10. 2020
15. 10. 2020
Asi jste zaznamenali "Velkou Barringtonskou Deklaraci" [1] – pokud
náhodou ne, tak o ní jistě mnoho uslyšíte.
Můj osobní názor: jde především o povedenou PR akci think-tanku AIES zapojeného v síti vlivových institucí bratrů Kochových. Cílem je vyvolat dojem, že ohledně strategií co dělat s COVIDem-19 existuje zásadní "odborný spor", "experti se neshodnou" – a jsou tu dva podobně početné tábory, kde jeden radí přísná opatření, druhý promořit. PR akce se povedla, píše na Facebooku Jan Kulveit, vědec zabývající se globálními riziky na Oxfordské univerzitě.
15. 10. 2020
Reakce jednotlivých států na koronavirovou pandemii se různí. Spousta zemí znovu otevírá pracoviště, školy a uvolňuje zákazy společenského setkávání – a zároveň se snaží adaptovat na novou ekonomickou situaci. Jiné země se pokoušejí potlačit přenos těžkého respiračního onemocnění (Covid-19) opětovným zavíráním podniků, průmyslových odvětví a škol. Mezitím se čeká na vakcínu a další léčebné metody, píší v časopise The Lancet Juliet Bedford, Delia Enria, Johan Giesecke a další.
15. 10. 2020
15. 10. 2020
Vědci tvrdí, že vysoké teploty
oceánu mají vliv na velké i malé korály v hluboké i mělké vodě.
Nová analýza přichází se zjištěním, že živé koráli, které kdysi tvořili
australský Velký bariérový útes, umírají kvůli klimatické krizi tak rychle, že
za posledních 25 let jich zahynulo více než 50 procent.
Badatelský tým v letech 1995 až 2017 zkoumal korálová společenství a jejich velikost
po celé délce útesu.
Výzkumníci zjistili úbytek malých, středních a velkých korálů v hluboké i mělké
vodě, a to prakticky u všech druhů.
Útes – zapsaný ve světovém dědictví UNESCO – byl velice těžce postižen rekordními teplotami, které v letech 2016 a 2017 způsobily masivní bělení korálů, informuje list Independent.
15. 10. 2020
Nejlepší projekty zabývající se solární energií nyní nabízejí „nejlevnější… elektřinu v historii“ s technologií levnější než je uhlí a plyn, a to ve většině předních zemí světa. Vyplývá to z robustní zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IAE). Analýza čítající 464 stran rovněž nastiňuje „mimořádně turbulentní“ dopady koronaviru a „vysoce nejistou“ budoucnost globální spotřeby energie po dobu dvou dekád.
15. 10. 2020
Americké úsilí o odříznutí Íránu od zbytku světa je
kruté. Totéž platí i pro íránský režim, který odmítá propustit všechny politické vězně.
Počet obětí Covidu-19 v Íránu – nejvíce postižené zemi na Blízkém východě – i nadále stoupá. Trumpova administrativa však nemá s touto zemí slitování. Americká vláda nesouhlasí s tím, aby Írán podal u Mezinárodního měnového fondu žádost o půjčku ve výši pěti miliard dolarů na boj proti pandemii. Trumpův kabinet na tento stát navíc uvaluje nové sankce. Mezitím počet nákaz v Íránu překročil půl milionu a počet mrtvých činí více než 27 tisíc. Teherán měl však už dříve problémy s nákupem esenciálních léků, stojí psáno v editorialu New York Times.
15. 10. 2020
15. 10. 2020 / Bohumil Kartous
14. 10. 2020
Šéf kancléřského úřadu Angely Merkelové Helge Braun v rozhovoru varuje před možným exponenciálním růstem počtu koronavirových případů. Varuje před rizikem dlouhodobého poškození německé ekonomiky, pokud země nedokáže udržet počet případů pod kontrolou, upozorňují Christoph Hickmann a Martin Knobbe.
2. 10. 2020
V září 2020 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 66 100.53 Kč, výdaje byly tentokrát 79 562.50 Kč. Sponzor nám zadarmo poskytuje server, ovšem velký provoz způsobuje docela podstatnou spotřebu elektřiny, kterou normálně nehradíme. Jednorázově jsme teď něco zpětně zaplatili, ovšem rozhodí to náš nepevný rozpočet. Zůstatek ke konci září byl 45 496.49 Kč, dále nevyhnutelně směřujeme k nule
Děkujeme
mnohačtenářům za finanční podporu v měsíci září 2020.
MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů
finančně přispívají, - ale jak
vidíte z výše uvedeného grafu, směřujeme k nule. Trvale potřebujeme
poněkud vyšší, pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.
Potřebujeme normálně cca 80 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno
zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo
účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo
nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět
na provoz Britských listů úvěrovou kartou na
adrese www.paypal.com po
jednoduché registraci odesláním částky na adresu
redakce@blisty.cz.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.
14. 10. 2020
Dovolujeme si Vás pozvat na sledování online debaty na téma „Milostivé léto v exekucích – nová šance i pro demokracii“ v rámci Festivalu demokracie, který je pořádán při konferenci Forum 2000. Debata je pořádaná společně s Konrad-Adenauer-Stiftung.
Milostivé léto – odpuštění dluhů – nástroj milosrdenství napříč civilizacemi, který dával lidem v beznaději druhou šanci. Co by to znamenalo pro Česko, kde v současné době je v exekucích cca 800.000 občanů? Proč je velké množství lidí v exekuci nebezpečím pro demokracii? Jak by mělo být toto odpuštění nastavené? A jaký z něj bude mít užitek celá společnost?
Na toto téma budeme hovořit s Radkem Háblem, autorem Mapy exekucí, Danielem Prokopem, sociologem, a Markem Výborným, poslancem PČR.
Debatu bude moderovat Šárka Kabátová, novinářka Seznam Zpráv.
Živý přenos můžete sledovat na Facebooku IKDP dnes od 18:00.
A do diskuze se můžete zapojit i Vy! Pokud máte na naše hosty otázku, tak se neváhejte zeptat! Napište nám ji během živého vysílání do komentářů k videu a my otázku položíme našim hostům.
7. 6. 2020
14. 10. 2020
Třicetisekundový koronavirový test vyvíjený Indií a Izraelem by měl být k dispozici "v řádu dní", řekl izraelský velvyslanec v Indii Ron Malka agentuře PTI, upozorňuje Maayan Jaffeová-Hoffmanová.
14. 10. 2020 / Karel Dolejší
Nemrtvý hradní podnájemník, o němž jen nemnozí pochybují, že si navzdory nepřetržitému hlídání nedávno ošklivě zlomil ruku v těžké opilosti, se krátce po vládním schválení katastrofálního projektu Dunaj-Odra-Labe objevil na veřejnosti, aby podpořil Babiše - ale zdůraznil, že zakázat je třeba kulturní akce, zavřít ekonomiku však prý podle něj ne.
Mezitím v Absurdistánu 147:
14. 10. 2020 / Tomasz Oryński
14. 10. 2020
Poměr volební podpory pro Bidena a Trumpa je 57-40 procent,
zjistil průzkum společnosti Opinium pro deník Guardian. Biden je v čele
kvůli zdravotnictví, ekonomice a rasovým vztahům
Rozdíl 17
procentních bodů, zjištěných tímto průzkumem, je ještě větší než poměr
57 - 41 procent, který zaznamenal nedávný průzkum společnosti CNN.
Propad
podpory pro Donalda Trumpa zjevně způsobila kontroverze kolem úmrtí
soudkyně Nejvyššího soudu Ruth Bader Ginsburgové, Trumpova katastrofální
televizní debata s Bidenem a ohnisko nákazy koronaviru v Bílém domě,
které postihlo i Trumpa.
14. 10. 2020 / Boris Šťastný
Dne
13. října 1990 byl bývalý prezident České republiky Václav
Klaus zvolen na sněmu v Praze – Hostivaři prvním a zároveň
posledním předsedou Občanského fóra, což zásadně změnilo
českou historii. Na den přesně třicet let poté, paradoxně na
Mezinárodní den přírodních katastrof, mezi které lze nepochybně
zařadit i celosvětovou pandemii COVID-19, vydal jménem svého
Institutu Václava Klause (IVK) zásadní prohlášení s nadpisem
„Nejsme ve válce, nepotřebujeme drakonická opatření“.
V něm pan exprezident v úvodu uvádí, že vývoj koronavirové epidemie nesmí být podceňován a ani IVK ho nepodceňuje. To je však zřejmě jediná chvályhodná věta v celém prohlášení, které lze spíše vnímat jako výzvu k občanské neposlušnosti.
8. 10. 2020
14. 10. 2020
Druhý den konference Forum 2000, probíhající v letošním roce online, přinesl diskusní panely a přednášky, týkající se mimo jiné situace v Bělorusku po zmanipulovaných prezidentských volbách či budoucnosti zahraniční politiky USA po skončení pandemie. Se svým příspěvkem vystoupila též vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská nebo ministr zahraničí ČR Tomáš Petříček.
„Chceme od našich úřadů respekt, chceme, aby byla respektována také naše práva, jsme si však vědomi, že pro naše úřady jsme nikdo. ... Neusilujeme o moc, myslíme jen na budoucí Bělorusko bez násilí, bez režimu, bez diktatury,“ pronesla během své řeči Svjatlana Cichanouská. Na její slova pak navázal Tomáš Petříček, který řekl: „Naše podpora běloruské občanské společnosti musí zůstat setrvalá. Občané Běloruska musí vědět, že za nimi stojíme. … Měli bychom však být také připraveni na možnost, že Lukašenko ještě nějakou dobu zůstane u moci. A musíme i nadále podporovat lidi, jako je Sviatlana, v jejich boji.“
14. 10. 2020
Vážený pane premiére, vážení páni ministři,
Na tiskové konferenci dne 12.10.2020 jste vyhlásili uzavření všech kolejí pro studenty, kteří mají trvalé bydliště na území České republiky. Chápeme, že dnešní doba vyžaduje razantní opatření, avšak uzavření kolejí je už za hranicí únosnosti, důvodů je hned několik.
První z důvodů je důvod ekonomický. Mnoho studentů si platí ubytování a všechny související výdaje sami a toto vyhlášení jste vydali až v půlce měsíce, to znamená, že většina studentů již má ubytování na celý měsíc zaplacené. Uhradí nám vláda naše výdaje za ubytování, které máme zaplacené, ale nesmíme využívat? Nebo budete tyto peníze vymáhat od samotných ubytovacích zařízení?
14. 10. 2020 / Bohumil Kartous
14. 10. 2020
Trhy v úterý vykázaly smíšenou reakci, když si investoři po růstu předchozího dne vybrali pauzu. Náladu postihly zprávy, že testy vakcíny byly pozastaveny, když jeden z dobrovolníků onemocněl.
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
14. 10. 2020
Bývaly doby, kdy Boris Johnson tvrdil, že se jeho vláda řídí vědou při každém kroku plánování boje s koronavirem, napsal Luke McGee.
14. 10. 2020
Trumpova nominantka na post soudkyně nejvyššího soudu Amy Coneyová Barrettová v úterý řekla, že si ponechá "otevřenou mysl", pokud jde o prezidentovu hrozbu, že jednostranně odloží listopadové volby, upozorňuje David Edwards.
14. 10. 2020
Nominantka pro americký nejvyšší soud Amy Coney Barrettová se během druhého dne projednávání její kandidatury senátem vyhnula otázkám ohledně jejích názorů na klíčová témata.
6. 10. 2020
14. 10. 2020
Čtyři vlastní guvernéři Republikánské strany odmítli podepsat dopis na podporu nominantky Donalda Trumpa na post soudkyně Nejvyššího soudu Amy Coneyové Barrettové, upozorňuje Zachary Evans.
14. 10. 2020
Lídryně běloruské opozice Světlana Tichanouskaja v úterý prohlásila, že vyhlásí celostátní stávku, pokud prezident Aleksandr Lukašenko k 25. říjnu neoznámí rezignaci, nezastaví násilí a nepropustí všechny politické vězně.
14. 10. 2020
tisková zpráva
Lesníci a biologové apelují na ministerstvo: Podpora těžby uschlých stromů lesu nepomáhá
Lesníci, botanici, ekologové a vědci zabývajícími se houbami či hmyzem zaslali výzvu Ministru zemědělství Miroslavu Tomanovi a dalším zodpovědným politikům. Reagují tak na nevhodné nastavení dotací, které vlastníky vedou k samoúčelné těžbě uschlých stromů, která lesu nepomáhá.
14. 10. 2020
Turecko a Ázerbájdžán možná společně plánovaly azerskou ofenzívu proti Arménií kontrolované oblasti Náhorního Karabachu, která znova rozžehla tento doutnající konflikt. Napětí mezi Ázerbájdžánem a Arménií kvůli spornému území eskalovalo v konvenční válku 27. září. Pokrytí v mezinárodních médiích z velké části představilo probíhající konflikt jako výsledek spontánní eskalace, napsali Mason Clark a Ezgi Yaziciová.
2. 10. 2020
14. 10. 2020 / Wenzel Lischka
Jestliže chceme budovat demokracii, měli bychom se poučit tam, kde s budováním demokracie již mají zkušenosti. Mnozí si jistě dobře pamatují, jak nám toto bylo po roce 1989 vřele doporučováno.
Velmi poučné jsou například základy demokratické státnosti Uruguaye. Spočívají na vyhlazování a kolonizování původních obyvatel. Poslední skupina indiánů kmene Charrúa byla vyhlazena v roce 1831, a jejich poslední rodinu pak ukazovali po jarmarcích ve Francii. Potom v Uruguayi nastoupila demokracie.
14. 10. 2020
Velká část kyrgyzského hlavního města je nyní již několik dní nepřirozeně klidná. Městští zaměstnanci uklízejí a umývají ulice, ale málokdo jimi prochází. Je tu také jen málo známek nedávných střetů, při nichž policie použila k rozehnání mladých demonstrantů slzný plyn a omračující granáty. Ale zakrytá okna nákupních center ukazují doutnající napětí v této středoasijské zemi, která nyní čelí třetí velké politické krizi za 15 let, napsal Djoomart Otorbaev.
13. 10. 2020
Od
úterý 13. října přijmou potravinové banky ve všech regionech přijmou
nevyužité zásoby potravin od všech stravovacích zařízení
(zejména jídelny, menzy, velké restaurace).
Minimální množství k odvozu je 20 kg. Darování je nutné předem telefonicky dohodnout, s ohledem na momentální lidské kapacity. Přijmout lze ovoce, zeleninu nebo chlazené, mražené nebo trvanlivé potraviny, které zatím nebyly rozbaleny. Kontakty na jednotlivé banky najdete na https://potravinovebanky.cz/kontakt
Darované potraviny budou rozděleny humanitárním organizacím pro pomoc nejpotřebnějším lidem. Neplýtvejme jídlem a pomozme, kde je potřeba!!!
Kontakt:
Láchová Veronika, ředitelka České federace potravinových bank
ČESKÁ FEDERACE POTRAVINOVÝCH BANK (ČFPB)
Zastupuje všech 15 fungujících potravinových bank, které v celé České republice bojují proti plýtvání jídlem, hladu a podvýživě. Poskytuje podporu a koordinaci potravinovým bankám a snaží se hájit jejich zájmy na nadnárodní i národní úrovni.
Česká Federace potravinových bank je nevládní, apolitická a není vázána na žádné náboženské hnutí. ČFPB je členem Evropské federace potravinových bank FEBA a členem Celosvětové sítě potravinových bank GFN.
13. 10. 2020
29. 9. 2020
Průběžné zpravodajství
13. 10. 2020
13. 10. 2020
25. 9. 2020
13. 10. 2020 / Muriel Blaive
Je naléhavé vést o covidu vyváženou debatu
(An English version of this article is HERE)
Jsem historička komunismu, běloška ze střední třídy, Evropanka. Také mám rakovinu, melanom čtvrtého stupně, který byl objeven v lednu 2015. Měla jsem metastázy v lymfatických uzlinách, v játrech i v mozku. Podstoupila jsem dvě osmihodinové operace, terapii gama nožem a imunoterapii. Přišla jsem o čtvrtinu jater, polovinu ucha, kognitivní schopnost číst mapy a o velký sval v krku. Získala jsem naopak drogovou závislost na cortizonu. Přesto jsem, zázračně, zatím přežila. Mou největší nadějí bylo dožít se, než bude mému nejmladšímu synovi osmnáct, a toto přání mi bylo splněno. Teď už je to velký kluk a on i jeho starší bratr to zvládnou. Mezitím si užívám života.
14. 10. 2020 / Tomáš Vohryzka
Ta zpráva z Paříže by neměla zapadnout, přestože se zdánlivě týká jen sportu. Jde zase o peníze. Organizátoři Mezinárodního mistrovství Francie v tenise výrazně změnili odměny pro hráče a hráčky. Ekonomické důsledky virové epidemie pocítil i profesionální sport, což vedlo ke snížení celkové dotace. Mezi hráče a hráčky se tak letos v Paříži rozdělí 38 milionů eur, o čtyři miliony méně než v loňském roce.
Mnohem zajímavější než tento údaj je však to, jak jsou letos odměny rozdělovány mezi jednotlivé hráče. Snížení tzv. Prize Money se totiž týká jen hráčů postupujících z prvního kola turnaje. Největší pokles příjmů pocítí vítězové obou kategorií, letos tedy Rafael Nadal a Polka Swiatekova, kteří si odnesou 1.600.000,- EUR. To je o 30 % méně než získali vítězové v roce 2019. Naopak poražení v prvním kole dostanou šek na 60.000,- EUR, tedy částku o 30% vyšší než loni. To je případ třeba Markéty Vondroušové. Relativně ještě více přidáno dostanou hráči kvalifikace. Částka pro první kolo kvalifikace činí 10.000,- EUR, což představuje meziroční zvýšení o 42%. /např. Zdeněk Kolář/
13. 10. 2020
Foto: Požárem zničený les v Austrálii
Biliony dolarů HDP závisejí na biodiverzitě, varuje zpráva firmy Swiss Re
Pětina
zemí světa je ohrožena kolapsem jejich ekosystémů v důsledku ničení
přírody a přirozeného biotopu. Vyplývá to z analýzy pojišťovny Swiss
Re.
Přirozené "služby" jako potraviny, pitná voda a vzduch a ochrana před povodněmi byly už poškozeny lidskou činností.
13. 10. 2020 / Jan Molič
12. 10. 2020
Poté, co se nakazil v březnu koronavirem, Michael Reagan úplně
zapomněl na svou dvanáctidenní návštěvu Paříže, přestože tam byl jen o
několik týdnů předtím.
Několik týdnů poté, co se Erica Taylorová
uzdravila z covidu-19, přestalo jí být na zvracení a přestala kašlat,
začala být zmatená a zapomnětlivá a nepoznala ani své vlastní auto,
jedinou Toyotu Prius, zaparkovanou na parkovišti u činžáku v němž bydlí.
Lisa
Mizelle, dlouholetá zdravotní sestra na klinice naléhavé lékařské péče,
která se nakazila koronavirem v červenci, zjišťuje, že zapomněla
naprosté běžné léčebné metody a laboratorní testy, které prováděla léta,
a musí se kolegů dotazovat na terminologii, kterou předtím znala
automaticky.
Zbankrotujte, stejně vaši zemi nechám ukrást
12. 10. 2020 / Bohumil Kartous
12. 10. 2020 / Boris Cvek
12. 10. 2020 / Paddington Tucker
As autumn hits the northern hemisphere, and the cornucopia of harvest gives ways to pangs of loss for light and warmth, many of us will crave travel to far away climes. This year, however, only the most determined will be able to assuage these longings. Most countries have either closed their borders, or made passing them conditional on presenting a negative Covid test or going into quarantine. The would-be traveler faces uncertain flight schedules and the prospect of not being able to obtain travel insurance. Consequently, the travel industry, a sector that had previously enjoyed bumper years of turbo-growth, is experiencing an unprecedented calamity.
12. 10. 2020 / Paddington Tucker
11. 10. 2020
12. 10. 2020 / Fabiano Golgo