Studie zjistila, že klimatický stres způsobuje u čmeláků vznik asymetrických křídel
19. 8. 2022
čas čtení
1 minuta
Včely zřejmě čekají v průběhu 21. století těžké časy, protože teplejší a vlhčí podmínky ovlivňují jejich vývoj Vědci zjistili, že včely vykazují vyšší míru asymetrie křídel v teplejších a vlhčích letech Vědci zkoumající muzejní exempláře zjistili, že čmeláci a včely jsou v posledním století stále více stresováni změnami klimatu.
Když
včely během vývoje zažívají stres, vyvíjejí se u nich asymetrická
křídla a vědci zkoumáním řady dochovaných exemplářů a jejich dat
zjistili, že včely vykazovaly vyšší míru asymetrie křídel v teplejších a
vlhčích letech.
Dr. Andres Arce, který nyní působí na univerzitě v Suffolku a je jedním z autorů článku publikovaného v časopise Journal of Animal Ecology, uvedl: "Naším cílem je lépe porozumět reakcím na specifické faktory prostředí a poučit se z minulosti, abychom mohli předvídat budoucnost. Doufáme, že budeme schopni předpovědět, kde a kdy budou čmeláci a včely nejvíce ohroženi, a zaměřit se na účinná ochranná opatření."
Dr. Richard Gill z Imperial College London a další z autorů studie uvedl, že čmeláky a včely "možná čekají v 21. století krušné časy", protože se předpokládá, že "teplejší a vlhčí podmínky" budou pro představovat větší stres a že změna klimatu povede k tomu, že tyto podmínky budou častější.
V posledních letech populace čmeláků v mnoha oblastech poklesly.
5520
Diskuse