
Po laně přes propast. Dilemata, která nechcete vidět
30. 12. 2022 / Karel Dolejší
Prognózy klimatologů nejsou dobré. Máme podle nich jako lidstvo zhruba sedm let na to, abychom omezili člověkem produkované emise skleníkových plynů a vyhnuli se nekontrolovanému nárůstu průměrné globální teploty. Ten by destabilizoval celý klimatický systém a způsobil bezprecedentní vlnu masového vymírání.
Bohužel ale „jako lidstvo“ v mnoha ohledech existujeme jen v abstrakci. Je pravda, že Západ řadu závazků ohledně snižování emisí řádně neplní, stejně jako se stále zdráhá masivně pomáhat chudým zemím. Na druhé straně ale už v roce 2019 čínské emise skleníkových plynů překročily celkové emise produkované USA a dalšími vyspělými ekonomikami. Čína stále buduje nové uhelné elektrárny vypouštějící masivní emise oxidu uhličitého, ačkoliv tvrdí, že je všechny vypne k roku 2026. Připomeňme, že když se předloni o cosi takového pokusila, aby se zbavila importu australského uhlí, následovaly nezvladatelné ekonomické potíže a dovoz suroviny odjinud.
Saúdská Arábie léta investuje do budoucí konverze hospodářství postaveného na těžbě ropy, ačkoliv zdaleka není jasné, zda to postačí. Jiné fosilní ekonomiky jako třeba ruská se ale nikdy nechystaly brát klimatickou krizi vážně. V ruském tisku léta čteme o výhodách, které prý klimatické změny zemi přinesou. Roztátí mořského ledu, na které klimatologové a biologové hledí s děsem, má přinést rozkvět přístavům na ruském severu, které se stanou celoročně dostupnými, a otevřít těžbě nová ložiska fosilních uhlovodíků na kontinentálním šelfu v Arktidě. Roztopení trvale zmrzlé půdy (permafrostu), ze které se masivně uvolňuje vysoce účinný skleníkový plyn metan a mohou z ní uniknout i desetitisíce let staré viry, proti nimž nemáme imunitu, je vnímáno jako jedinečná příležitost rozšířit výměru orné půdy.
Cesta ke konci: Dekády versus roky nebo hodiny
Teoreticky bychom se ovšem mohli smířit s tím, že „systémoví konkurenti“ Západ vojensky porazí a zničí. Protože však nemáme ani nejmenší záruku, že by pak vítězové „zachránili klima“, snad jedině masochismus nebo patologická sebenenávist by mohly vést k propagování takového postupu.
Mobilizovat zdroje a úsilí na záchranu klimatu a přitom se vyhnout ostatním nebezpečím, jejichž část jsem tu aspoň ve stručnosti nastínil, reprezentuje nesmírnou výzvu lidské kreativitě a organizačním schopnostem.
Tento článek také vyšel na webu Seznam Medium ZDE
Diskuse