
Britská studie doplňuje důkazy o souvislosti znečištěného ovzduší s dlouhodobými nemocemi
30. 12. 2022
čas čtení
2 minuty
Dr. Ioannis Bakolis z King's College London, který studii vedl, uvedl: "Studie se týkala především znečištění ovzduší prachovými částicemi: "Abychom s jistotou zjistili, zda znečištění ovzduší způsobilo tyto chronické zdravotní problémy, budeme muset sledovat změny zdravotního stavu lidí v průběhu času. Pokud expozice znečištěnému ovzduší skutečně ovlivňuje riziko, představuje to příležitost, jak ovlivnit epidemii mnohočetných dlouhodobých onemocnění pomocí environmentální politiky, jako je rozšiřování nízkoemisních zón nebo zamezení výstavby domů s pečovatelskou službou v místech znečištění."
Před sedmdesáti lety se Londýn potýkal s úmrtím asi 12 000 lidí v nejhorším smogu, jaký kdy ve městě byl. Následná zpráva ministerstva zdravotnictví přezkoumala záznamy o úmrtích z minulosti a zjistila, že smog zabíjel lidi i v předchozích 80 letech. Důkazy tu byly celou dobu.
V roce 2016 se studie zabývala zdravotním stavem Londýňanů, kteří přežili smog v roce 1952 jako děti do jednoho roku nebo v děloze. Ve srovnání s těmi, kteří žili mimo Londýn, měli o 20 % vyšší pravděpodobnost, že se u nich v dětství rozvine astma. Pravděpodobnost, že budou mít astma v dospělosti, se u nich zvýšila asi o 10 %.
Nedávná analýza armádních záznamů z první světové války zjistila, že znečištěné ovzduší snižovalo výšku a zdraví vojáků, kteří vyrůstali po větru v oblastech intenzivního využívání uhlí.
5915
Diskuse