Joe Biden schválil jadernou strategii pro přípravu na atomovou válku s Ruskem, Čínou a Severní Koreou
22. 8. 2024
Strategie se poprvé zaměřuje také na Čínu.
Prezident Biden v březnu schválil nový strategický jaderný plán, který zahrnuje přípravu na současnou jadernou válku s Ruskem, Čínou a Severní Koreou, uvedl v úterýdeník New York Times.
Jaderná strategie USA se aktualizuje přibližně každé čtyři roky a je přísně tajná. Deník NYT popsal novou strategii jako „první, která podrobně zkoumá, zda jsou Spojené státy připraveny reagovat na jaderné krize, které vypuknou současně nebo postupně, kombinací jaderných a nejaderných zbraní“, upozorňuje na webu Antiwar Dave deCamp.
Ke změnám strategie se veřejně vyjádřili američtí představitelé, včetně Pranaye Vaddiho, úředníka pro kontrolu zbrojení v Radě pro národní bezpečnost. Vaddi v červnu uvedl, že nová strategie zdůrazňuje „potřebu odstrašit Rusko, [Čínskou lidovou republiku] a Severní Koreu současně“.
Strategie se také poprvé zaměřuje na Čínu, protože Pentagon prohlásil, že Čína by mohla do roku 2035 zvýšit své jaderné zásoby na 1 500 kusů. Současné odhady uvádějí, že čínský arzenál činí přibližně 500 kusů.
Čínský arzenál je stále jen zlomkem toho, čím disponují USA a Rusko. Ministerstvo zahraničí v červenci uvedlo, že USA mají 5 748 hlavic, včetně 2 000 vyřazených a čekajících na demontáž.
Podle Asociace pro kontrolu zbraní má Rusko 5 580 hlavic, z toho 1 200 vyřazených a čekajících na demontáž. Rusko má rozmístěno 1 549 jaderných hlavic a USA 1 419 hlavic.
Nová smlouva START mezi USA a Ruskem omezuje rozmístění hlavic na 1 550 kusů. Ačkoli se smlouva rozpadla kvůli napětí v souvislosti s válkou na Ukrajině, obě strany se zavázaly, že se budou držet v rámci limitů rozmístění, ale není jasné, zda se tak stane, až platnost smlouvy New START v roce 2026 oficiálně vyprší.
Čína má sice podstatně méně hlavic než USA a Rusko, ale i tak by výměna jaderných zbraní mezi USA a Čínou mohla stačit k ukončení života na planetě, jak ho známe. Navzdory riziku, že se americko-čínská válka rychle změní v jadernou, američtí vojenští představitelé otevřeně plánují přímý střet s Pekingem a tvrdí, že USA by mohly „vyhrát“.
Zaměření jaderné strategie na Čínu je v souladu s Národní obrannou strategií Pentagonu z roku 2022, která označuje Peking za hlavní hrozbu, jíž USA čelí, přičemž Rusko je až na druhém místě.
Celý text v anglickém originále ZDE
Diskuse