Rusko: Taxikáři od září kvůli novým vládním požadavkům hromadně nenastoupí do práce

21. 8. 2024

čas čtení 2 minuty
Naprostá většina taxikářů nebude moci od 1. září pracovat, protože neobdrželi pracovní povolení a nevystavili povinné pojistné smlouvy o občanskoprávní odpovědnosti dopravce vůči cestujícím (OSGOP). Vyplývá to z dopisu Unie uživatelů digitálních platforem "Digitální svět" předsedovi vlády Ruské federace Michailu Mišustinovi.

Celkem v současné době pracuje v taxících 2,5 milionu lidí: 1,5 milionu jsou osoby samostatně výdělečně činné a zbývající počet tvoří ti, kteří spolupracují s taxislužbami, uvedl zástupce organizace Valerij Kornějev.

Podle ministerstva dopravy získalo povolení k provozu pouze 21 tisíc osob, tedy 1,5 % z celkového počtu, a mezi taxikáři 600 tisíc, tedy 60 %. Podle Kornějeva tak má povolení k práci v taxíku pouze 25 % řidičů.

"Chcete-li získat povolení k práci v taxislužbě, musíte splnit několik bodů, jak vyžaduje 580-FZ "O organizaci přepravy cestujících a zavazadel". Například přelakovat auto do barev, které jsou instalovány v konkrétním regionu," řekl šéf Unie uživatelů digitálních platforem.

Také je podle něj nutné mít nákladní list s poznámkami o denních lékařských a technických prohlídkách, ale není jasné, kde je v tomto režimu vzít. "V Ruské federaci neexistuje infrastruktura, která by samostatně výdělečně činným řidičům tyto podmínky splňovala. Z tohoto důvodu pracovní povolení získávají hlavně zaměstnanci taxislužeb," vysvětlil Kornějev.

Zároveň budou mít od 1. září dopravní policisté právo kontrolovat taxikáře na přítomnost OSGOP. To bude tlačit na řidiče, aby opustili trh a změnili povolání, což hrozí nedostatkem taxikářů, uzavřel Kornějev.

Taxislužby již dříve vyzvaly k odložení zavedení nových požadavků až do roku 2028. Zástupci veřejné rady pro rozvoj taxislužby v dopise adresovaném ministerstvu dopravy a Státní dumě varovali, že přijatá pravidla pro fungování odvětví urychlí odliv řidičů.

Ministerstvo financí se postavilo proti odkladu nabytí účinnosti nových pravidel s tím, že zajistí zvýšení pojistné ochrany cestujících. Například pojistná částka za újmu na životě se zvyšuje z 500 tisíc rublů na 2 miliony, poznamenalo ministerstvo.

Mezitím Dmitrij Gusev, první místopředseda kontrolního výboru Státní dumy, připustil, že kvůli předchozím pokusům úřadů regulovat taxikářský průmysl se více než 1 milion řidičů ocitlo v šedé zóně a za poslední rok se ceny jízdného zvýšily v průměru o 30 %. "Zároveň se nezvýšila bezpečnost dopravy," řekl Gusev a dodal, že přijaté zákony je třeba dokončit.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1765

Diskuse

Obsah vydání | 26. 8. 2024