Ukázalo se, že kapitánem čínské lodi podezřelé z poškození kabelů v Baltském moři je ruský občan
22. 11. 2024
čas čtení
2 minuty
Ukázalo se, že kapitán čínské nákladní lodi I Peng 3, podezřelý z poškození podmořských kabelů v Baltském moři, byl ruským občanem.
Čínská loď přitáhla pozornost dánské armády kvůli zvláštnostem na své trase. Skutečnost, že kapitán I Pengu 3 je Rus, vyšla najevo až poté, co nákladní loď zastavila. Další podrobnosti o zadržení zatím nebyly zveřejněny.
K vyšetřování incidentů se připojila německá spolková policie, která spolupracuje s Finskem a Švédskem. Na místo byla vyslána loď německé pobřežní stráže, aby podpořila vyšetřování incidentu. Podle předběžných údajů mohlo být poškození kabelů způsobeno buď spuštěnou kotvou, nebo použitím vlečné sítě pro lov při dně.
Finské noviny Helsingin Sanomat již dříve uvedly, že I Peng 3 byl v dánských vodách doprovázen hlídkovým člunem a jeho trasa procházela poblíž kabelu C-Lion1 v době zpráv o jeho poškození.
Přerušení kabelu C-Lion1 vešlo ve známost 18. listopadu. Podle finského provozovatele Cinia Oy byl příčinou "vnější náraz", přičemž verze úmyslného poškození není vyloučena.
Kabel C-Lion1, který byl uveden do provozu v roce 2016, je dlouhý 1 173 kilometrů a spojuje finskou Santahaminu s německým Rostockem. Poskytuje šířku pásma až 144 terabytů za sekundu a je klíčovým komunikačním kanálem mezi Finskem a střední Evropou. Kabelové služby jsou dočasně pozastaveny a opravy mají být dokončeny do 15 dnů.
C-Lion1 prochází v těsné blízkosti ruského plynovodu Nord Stream, poškozeného sabotáží v roce 2022. Vzdálenost mezi objekty je několik set metrů.
Později se ukázalo, že 17. listopadu byl poškozen další podmořský kabel spojující Litvu a Švédsko. Podle Andriuse Šemeškevičiuse, technického ředitele litevského operátora Telia, to vedlo ke snížení rychlosti internetu v Litvě o třetinu. Oba kabely - C-Lion1 a litevsko-švédský - se protínají v úseku o rozloze pouhých 10 metrů čtverečních, poznamenal Šemeshkevičius: "Vzhledem k tomu, že oba byly přerušeny, je zřejmé, že nedošlo k náhodnému pádu kotvy z jedné lodi, a můžeme mluvit o něčem vážnějším."
K incidentům došlo dva měsíce poté, co USA varovaly před zvýšenou ruskou vojenskou aktivitou v blízkosti podvodních komunikací. Američtí představitelé uvedli, že Rusko vytváří specializovanou jednotku pro útoky na kritickou infrastrukturu zemí NATO.
Zdroj v němčině: ZDE
1968
Diskuse