Před německými volbami se aktivizují boti napojení na Rusko

14. 2. 2025

čas čtení 3 minuty
Na Rusko napojené online dezinformační sítě aktivně vedou kampaň za šíření varování před falešnými teroristickými hrozbami v Německu, ve snaze zasít strach mezi obyvatelstvo a snížit účast v nadcházejících volbách. Boti rovněž šíří falešné zvěsti, jejichž cílem je zdiskreditovat kandidáta CDU/CSU na kancléře Friedricha Merze. Průzkumy veřejného mínění umisťují blok CDU/CSU před proruskou krajně pravicovou Alternativu pro Německo (AfD), která je v žebříčku na druhém místě.

Podle odborníků spolupracujících s německými lidskoprávními organizacemi Civil Society Forum a Nadací Roberta Bosche kampaň zahrnuje videa a publikace, které jsou distribuovány prostřednictvím sociální sítě X (dříve Twitter) a dalších platforem. Odborníci, kteří si z bezpečnostních důvodů přáli zůstat v anonymitě, tvrdí, že uživatelé dosud s takovými publikacemi interagovali asi 2,5 milionkrát.

Aktivita ruských botů se tento týden ztrojnásobila, když se skupina s názvem Storm 1516 připojila k sítím Doppelganger a Matrjoška, které dříve kampani dominovaly. Jedním z možných účastníků kampaně je John Mark Dugan, Američan žijící v Rusku. V korespondenci s novináři se odmítl vyjádřit. Pokusy kontaktovat zástupce Doppelganger a Matrjošky byly neúspěšné a ruské velvyslanectví v Berlíně na žádosti nereagovalo.

Mezi dezinformačními materiály našli výzkumníci falešné video, které údajně zveřejnil francouzský televizní kanál France 24. Video tvrdilo, že francouzské bezpečnostní služby žádaly občany, aby se vyhnuli návštěvě veřejných míst v Německu kvůli riziku teroristických útoků. Podobné zprávy byly připisovány CIA a Mossadu. Ve skutečnosti taková varování nebyla nikdy publikována.

Další série falešných publikací se týkala lídra konzervativců Friedricha Merze. Příspěvky tvrdily, že údajně trpí duševní chorobou, která byla skrytá. Zároveň se v průběhu dezinformační kampaně snížil náskok ratingu bloku Merz ve srovnání s Alternativou pro Německo z 15 % na 8 %.

Odborníci naznačují, že pokles volební účasti a pokles popularity konzervativců může ztížit vytvoření stabilní koalice. To zase zvýší pravděpodobnost, že AfD a "další strana přátelská k Rusku" budou schopny získat dostatek křesel, aby zpomalily práci parlamentu.

Dezinformační specialista Felix Kartte z Mercator Institute poznamenal, že účelem těchto kampaní je podpora AfD. "Vystrašená společnost se stává náchylnější k autoritářským narativům," zdůraznil.

Podle zprávy think-tanku CeMAS zveřejněné 20. ledna Rusko aktivně využívá dezinformační kampaně k posílení pozice AfD, podkopání důvěry v tradiční strany a destabilizaci německé ekonomiky. Volby plánované na 23. února byly hlavním terčem těchto útoků. Bild s odvoláním na zprávy německých zpravodajských služeb uvádí, že Kreml každoročně vyčleňuje až 2 miliardy eur na dezinformační operace zaměřené na ovlivnění voleb do Spolkového sněmu.

Krajně pravicová strana Alternativa pro Německo otevřeně prosazuje zrušení sankcí proti Rusku a trvá na posílení ekonomické spolupráce s Moskvou. Vyplývá to z volebního programu strany zveřejněného na jejích oficiálních webových stránkách. "Uvolnění napětí s Ruskem je klíčovou podmínkou pro zajištění dlouhodobého míru v Evropě. Německo má zájem na integraci Ruska do společného bezpečnostního systému," uvádí se v dokumentu.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1500

Diskuse

Obsah vydání | 14. 2. 2025