
Co je fašismus a co je demokracie?
15. 2. 2025 / Jan Čulík
Jaké taktiky si myslíte, že si vypůjčili?
Hlavní taktika, kterou si vypůjčili, je rétorická. Existuje nechvalně známá příručka o propagandě, která byla sepsána ve vězení v Mnichově v roce 1924 a ta doporučuje, že to, co byste měli dělat v politické propagandě je vždycky najít jednoduchá hesla a pořád je, znovu a znovu, opakovat, abyste rozdělili své posluchače na "my" a "oni".
To je taktika, která nyní byla zjevně oživena na obou stranách Atlantiku. A ještě základnější je upozornění, že politika, to nemá být racionální diskuse směřující ke konstruktivní politické strategii, ale že politika je vlastně zásadním způsobem o přátelích a nepřátelích.
Toto je základní fašistická myšlenka, která byla artikulována zřejmě nejslavněji nacistickým teoretikem Carlem Schmittem. A ta se zjevně vrátila jako základní taktika.
Professor Timothy Snyder explaining how the political right on both sides of the Atlantic are helping themselves to the Nazi propaganda manual, using simple emotive slogans to divide the population into friends and enemies. pic.twitter.com/w9WCHNrPB5
— Nick Reeves #RejoinEU #NAFO #FBPE (@nickreeves9876) February 7, 2021
J.D. Vance, Trumpův tzv. viceprezident z jeho kohorty otevřeně fašistických politiků rozčeřil v pátek v Mnichově brutálně politické vody současnosti, když ve svém projevu neměl absolutně žádnou kritiku vůči vrahu a kriminálníku Putinovi a jeho zločineckému režimu, ale zato zaútočil na evropské demokracie a zasáhl těsně před volbami do německé politiky a bratřil se s šéfkou ultrapravicové strany AfD.
Jak na to třeba poukazuje i zde v Britských listech Boris Cvek, nicméně prý za úvahu stojí Vanceova kritika, že "nelze zakazovat určité názory a vylučovat kvůli nim voliče ze společnosti". Boris Cvek upozorňuje, že "bez voličů demokracie nepřežije"
Jak je to tedy? Máme poslouchat fašistu?
Situace se od dvacátých a třicátých let dvacátého století v současnosti nesmírně zhoršila. Destabilizující a zřejmě ve svém důsledku pak totálně ničivé jsou pro demokracie sociální sítě, na nichž se nyní nerušeně šíří lži a nenávist. Možná zoufalá snaha evropských demokracií nenávist umlčovat nikdy nebude fungovat, takže končíme.
Diskuse