
Američtí Demokraté cílí svou kritikou na Muska
17. 3. 2025
čas čtení
5 minut
Donald Trump a republikáni po celé týdny zdůrazňovali, že sociální zabezpečení, Medicaid ani Medicare „škrtat nebudou“. Nyní Musk ale tvrdí, že tyto programy budou hlavním cílem jeho škrtů. Téměř ihned, jakmile to řekl, se na něj vrhli demokraté.
„Průměrný příjemce sociálního zabezpečení v této zemi dostává 65 dolarů denně. Musí přežít s 65 dolary na den. Ale vy chcete vzít motorovou pilu na sociální zabezpečení, zatímco Elon Musk se svými desítkami miliard dolarů z vládních zakázek dostává nejméně 8 milionů dolarů denně od daňových poplatníků,“ řekl následující den ve svém projevu Hakeem Jeffries, vůdce demokratické menšiny v americké Sněmovně reprezentantů. „Pokud chcete odhalit plýtvání a podvody, začněte tam.“
Demokraté nyní svou kritikou cílí na Muska „nevoleného miliardáře“, jehož chvástavost - a klesající popularita - podle nich může jejich straně nabídnout cestu ven z politické divočiny.
Správa sociálního zabezpečení , která slouží více než 70 milionům Američanů, oznámila plány na snížení počtu svých zaměstnanců o více než 10 % a uzavření desítek úřadů po celé zemi v rámci "revize" od Muskova "ministerstva" DOGE.
Musk a jeho přístup k redukci státní správy motorovou pilou hraje hlavní roli v prvních reklamách a výzvách demokratů k získávání finančních prostředků. Progresivní aktivisté uspořádali po celé zemi protesty pod heslem „Elona nikdo nezvolil“, zatímco další skupiny se zaměřují na prodejny Tesly. Senátor Bernie Sanders v rámci turné „boje proti oligarchii“ po celé zemi poukázal na Muskův rostoucí politický vliv jako na hlavní hrozbu pro americkou demokracii.
„Většina Američanů neví, kdo je Chuck Schumer, ale vědí, co pro ně tato administrativa a Elon Musk a republikáni chystají,“ řekla v pátek Katherine Clarková, členka menšinové vlády ve Sněmovně reprezentantů. „To je důvod, proč vidíte tu kritiku republikánských poslanců při setkávání s voliči.“
Mnohé z akcí DOGE byly zastaveny nebo přerušeny u soudů. Tento týden dva federální soudci nařídili vládním agenturám, aby znovu přijaly desítky tisíc zaměstnanců ve zkušební době, kteří byli propuštěni v rámci ve federální pracovní síle.
Podle nového průzkumu CNN má na Muska pozitivní názor jen 35 % Američanů, což je o celých 10 procentních bodů méně než na Trumpa. Průzkum také zjistil, že je Musk nápadně známější a neoblíbenější než viceprezident JD Vance.
Více než šest z deseti Američanů uvedlo, že Musk nemá správné zkušenosti ani úsudek k provedení jednostranné revize federální vlády, ačkoli názory se ostře rozcházely podle stranických linií.
Průzkum, který koncem minulého měsíce provedla levicově orientovaná výzkumná společnost Navigator Research, ukázal, že názory na DOGE jako na samostatnou iniciativu na snižování nákladů jsou mírně příznivé, což je v souladu s jinými průzkumy, které zjistily, že Američané obecně podporují její deklarované poslání vykořenit plýtvání a zlepšit efektivitu. Existují však náznaky, že se Američanům nelíbí ani Muskův přístup, ani dosavadní provádění.
Průzkum také zachytil dalekosáhlé dopady škrtů: 20 % respondentů uvedlo, že oni nebo někdo z jejich známých ztratili přístup k federálním službám, 19 % uvedlo, že oni nebo někdo z jejich známých ztratili přístup k federálnímu grantu, a 17 % uvedlo, že oni nebo někdo z jejich známých byli propuštěni z federálního zaměstnání.
Demokraté se domnívají, že Muskovy výroky týkající se programů nárokových dávek jsou obzvláště silné - nejbohatší muž světa obhajuje výrazné škrty v programech určených na pomoc důchodcům a zranitelným Američanům.
Musk se sociálnímu zabezpečení vysmívá jako „největšímu Ponziho schématu všech dob“. Jako důkaz rozsáhlého podvodu Musk zopakoval vyvrácenou teorii, kterou preferuje Trump, že dávky sociálního zabezpečení jsou vypláceny mrtvým stoletým lidem. Šéf agentury tuto domněnku odmítl. Demokraté varovali, že Trump a Musk používají falešná nebo přehnaná tvrzení o podvodech jako „předehru“ k osekání programu nebo jeho privatizaci, jak si mnozí konzervativci již dlouho přejí.
Objevují se náznaky, že republikáni začínají mít obavy. Navzdory Trumpovu úzkému spojenectví s Muskem se zdálo, že i on sám naznačil, že nastal čas ho krotit. „Říkáme spíše 'skalpel' než 'sekera',“ napsal Trump v příspěvku na sociálních sítích.
Republikánům ve Sněmovně reprezentantů bylo údajně doporučeno, aby po několika široce medializovaných konfrontacích s voliči rozzuřenými ztrátou pracovních míst a služeb ve státní správě nepořádali osobní setkání s voliči. Na několika setkáních, která se o víkendu uskutečnila, voliči konfrontovali republikánské členy Kongresu se svými obavami z možných škrtů v sociálním zabezpečení.
1576
Diskuse