Evropská Bílá kniha o obraně označuje Rusko za "fundamentální hrozbu"

21. 3. 2025

čas čtení 3 minuty
Evropská komise zveřejnila Bílou knihu EU o obraně, která stanovuje klíčové oblasti pro rozvoj obranného průmyslu unie do roku 2030. Strategický dokument je zaměřen na posílení vojenského potenciálu Evropy, vytvoření silné obranné aliance a podporu Ukrajiny. Bílá kniha nastiňuje hlavní bezpečnostní výzvy, včetně pravděpodobnosti rozsáhlé vojenské akce v Evropě, a označuje Rusko za "zásadní hrozbu" pro EU v dohledné budoucnosti.

"Pokud se Rusku podaří dosáhnout svých cílů na Ukrajině, jeho územní ambice se rozšíří i za její hranice," uvádí se v dokumentu. Je třeba poznamenat, že Moskva aktivně posiluje svou vojenskou ekonomiku s podporou Běloruska, Severní Koreje a Íránu a také významně rozšiřuje své vojenskoprůmyslové kapacity.

"Očekává se, že již v roce 2025 ruské výdaje na obranu převýší obdobné výdaje zemí EU z hlediska parity kupní síly. Kromě toho Rusko dalo jasně najevo, že bude pokračovat v konfrontaci se Západem," zdůrazňuje kniha.

Autoři dokumentu také poukazují na to, že Moskva používá destabilizační taktiku a spolupracuje s dalšími autoritářskými režimy. Rusko zejména zvyšuje napětí v zemích sousedících s EU, včetně západního Balkánu, Gruzie, Moldavska a Arménie, a zvyšuje svůj destabilizující vliv v Africe.

Jedním z klíčových úkolů aktualizované obranné politiky EU bude podpora výrobců zbraní v rámci bloku a "podobně smýšlejících společností ze třetích zemí". Mezi hlavní iniciativy patří společné zadávání veřejných zakázek a zjednodušení financování vojenských projektů.

Bílá kniha identifikuje sedm prioritních oblastí pro rozvoj obranného průmyslu: protivzdušná a protiraketová obrana (řízené střely, balistické a hypersonické střely, letadla a UAV); dělostřelecké systémy (moderní dělostřelecké systémy a raketové systémy dlouhého doletu pro přesné údery proti pozemním cílům); munice a rakety (strategická rezerva a včasné doplňování); bezpilotní systémy a technologie proti nim; vojenská mobilita (rozvoj celoevropské sítě pozemních koridorů, letišť a námořních přístavů pro rychlou přepravu vojáků a vybavení); umělá inteligence, kvantové a kybernetické technologie, pokročilé elektronické systémy; ochrana kritické infrastruktury (tankovací letadla, monitoring mořského prostředí, "vesmírný štít", Eastern Border Shield).

Bílá kniha také počítá s dlouhodobou podporou Ukrajiny, včetně dodávek zbraní, přímé finanční pomoci obrannému sektoru a integrace do evropských bezpečnostních programů. Mezi klíčová opatření patří: roční dodávky velkorážné dělostřelecké munice (nejméně 2 miliony kusů); transfer systémů protivzdušné obrany, raket dlouhého doletu a bezpilotních letounů (18 zemí souhlasilo s účastí na uzavření naléhavých potřeb Ukrajiny v oblasti pozemních systémů protivzdušné obrany); přímá podpora ukrajinského obranného průmyslu prostřednictvím veřejných zakázek; začlenění Ukrajiny do společných nákupů EU (za podmínek členských států Unie v rámci programu přezbrojení SAFE); rozšíření koridorů vojenské mobility EU na území Ukrajiny (jako dodatečná záruka odstrašení od potenciální agrese); zvážení účasti Ukrajiny v kosmickém programu EU a financování přístupu ke komerčním družicovým službám; zapojení Ukrajiny do projektů Evropské obranné agentury (EDA), včetně účasti v Centru obranných inovací EU.

Evropská komise v samostatném prohlášení konstatuje, že iniciativy představené v Bílé knize jsou zaměřeny výhradně na posílení národních ozbrojených sil zemí EU a zvýšení jejich kompatibility v rámci standardů NATO. "To nejsou plány na vytvoření armády EU. Evropská komise ani Unie jako celek si takový cíl nestanovují," zdůrazňuje zpráva.

Zdroj v angličtině: ZDE

-1
Vytisknout
1852

Diskuse

Obsah vydání | 25. 3. 2025