Trumpův tým omylem sdílel válečné plány s novinářem

24. 3. 2025 / Fabiano Golgo

čas čtení 1 minuta

Nejnovější epizoda neschopnosti v Trumpově administrativě odhalila alarmující úroveň nedbalosti při nakládání s důvěrnými informacemi. Národní bezpečnostní poradce Mike Waltz omylem přidal Jeffreyho Goldberga, šéfredaktora The Atlantic, do skupinového chatu v aplikaci Signal, kde vysocí představitelé vlády diskutovali o vojenském útoku na Jemen.

 

Skupinový chat zahrnoval klíčové postavy administrativy, jako byli ministr obrany Pete Hegseth, viceprezident J.D. Vance a vedoucí kanceláře Susie Wiles. Konverzace se soustředila na proveditelnost ofenzívy proti Húsiům, přičemž Hegseth argumentoval pro zásah a Vance váhal - ne z humanitárních důvodů, ale kvůli nelibosti, že „musí znovu zachraňovat Evropu“.

Goldberg, jakmile si uvědomil, že byl přidán do vysoce důvěrného prostoru, sledoval debaty a zaznamenal sérii zpráv obsahujících operační informace, včetně podrobností o cílech, použitých zbraních a pořadí útoků. Operace se skutečně uskutečnila a vedla ke smrti 53 lidí v Jemenu. 

Když byla chyba odhalena, reakce Trumpovy vlády se pohybovala mezi bagatelizací incidentu a odvedením pozornosti. Národní bezpečnostní rada přiznala, že skupinový chat byl autentický, ale hájila ho jako „hlubokou a důkladnou koordinaci mezi vysokými představiteli“. Trump na otázky ohledně případu reagoval s lhostejností a omezil se na útoky na The Atlantic a tvrzení, že o incidentu nic neví.

Tento incident neodhaluje pouze nedostatek profesionality a dezorganizaci bezpečnostního týmu, ale také rizika administrativy, která zachází s válečnými otázkami jako s běžnými výměnami zpráv. Americká říše, která již čelí vnějším výzvám, se nyní potýká se svou největší hrozbou: vlastní vnitřní neschopností. 

1
Vytisknout
1525

Diskuse

Obsah vydání | 26. 3. 2025