
Izraelská vláda schválila propuštění šéfa tajné služby Šin Bet Ronena Bara navzdory obrovským protestům
21. 3. 2025
čas čtení
3 minuty
Bar měl napjaté vztahy s premiérem Benjaminem Netanjahuem, který je souzen za korupci a jehož blízké spolupracovníky vyšetřuje zpravodajská služba
Šéf izraelské domácí zpravodajské služby Šin Bet byl podle prohlášení úřadu premiéra odvolán týden poté, co Benjamin Netanjahu prohlásil, že v něj ztratil důvěru, navzdory třídenním protestům proti tomuto kroku.
„Vláda jednomyslně schválila návrh premiéra Benjamina Netanjahua na ukončení funkčního období ředitele ISA [Izraelské bezpečnostní agentury] Ronena Bara,“ uvádí se v prohlášení.
Bar opustí svou funkci, jakmile bude jmenován jeho nástupce, nebo nejpozději do 10. dubna, uvádí se v prohlášení.
Bar, jehož funkční období mělo skončit příští rok, byl jmenován předchozí izraelskou vládou, která Netanjahua nakrátko odstavila od moci mezi červnem 2021 a prosincem 2022.
Jeho vztahy s Netanjahuem byly napjaté již před bezprecedentním útokem Hamásu 7. října 2023, který vyvolal válku v Gaze, zejména Netanjahuově pokusům zkorumpovat izraelské soudy.
Šin Bet, která má rozsáhlé pravomoci, také vyšetřuje Netanjahuovy blízké spolupracovníky kvůli porušení národní bezpečnosti, včetně úniku tajných dokumentů do zahraničních médií a přijímání peněz z Kataru, o němž je známo, že poskytl Hamásu významnou finanční pomoc.
Netanjahuovi také hrozí možný trest odnětí svobody po skončení probíhajícího korupčního procesu. Pětasedmdesátiletý politik, který se v Izraeli poprvé ujal moci v roce 1996 a 17 let zastával funkci premiéra, vypovídá u soudu dvakrát týdně.
Bar již naznačil, že před koncem svého funkčního období odstoupí a přijme odpovědnost za to, že jeho úřad nedokázal útoku zabránit.
Zasedání vlády se nezúčastnil, ale v dopise zaslaném ministrům uvedl, že rozhodnutí o jeho propuštění bylo „zcela poznamenáno ... střetem zájmů“ a vedeno „zcela jinými, cizími a zásadně nepřijatelnými motivy“.
V uplynulých třech dnech se demonstranti protestující proti kroku vyhodit Bara spojili s protestujícími, kteří odmítají Netanjahuovo rozhodnutí obnovit boje v Gaze, čímž se porušuje dva měsíce trvající příměří, zatímco na palestinském území zůstává 59 izraelských rukojmích.
Izraelské bombardování v posledních třech dnech zabilo podle ministerstva zdravotnictví Gazy nejméně 592 lidí, většinou žen a dětí.
Protestující v Jeruzalémě skandovali: „Izrael není Turecko, Izrael není Írán“ a poukazovali na řadu Netanjahuových kroků z poslední doby, které označují za ‚červené vlajky‘ pro izraelskou demokracii. Jedním z nich je bezprecedentní snaha odvolat Baar. Dalším je snaha premiéra a jeho spojenců sesadit generálního prokurátora Galiho Baharava-Miara, který upozornil, že odvolání Bara z funkce by mohlo být nezákonné.
Dr. Amir Fuchs, právní expert z Izraelského demokratického institutu, řekl, že Netanjahu „má problém, který chce vyřešit centralizací co největší moci a zbavením se všech strážců a odborníků ... to však není v souladu se zájmy státu Izrael, ale pouze se zájmy premiéra a jeho vlády“.
Zdroj v angličtině ZDE
1591
Diskuse