Srbský prezident jmenoval podmínku pro svou rezignaci

21. 3. 2025

čas čtení 2 minuty
Srbský prezident Aleksandar Vučić řekl, že je připraven rezignovat, pokud se prokáže použití sonických zbraní bezpečnostními silami během masového protestu v Bělehradě 15. března. "Říkám vám přímo: pokud by naše síly použily zvukové dělo, už nejsem prezidentem," prohlásil.

15. března se v Bělehradě konala největší demonstrace za několik desetiletí. Podle oficiálních údajů se jí zúčastnilo 107 tisíc lidí. Podle výpočtů monitorovací organizace Public Assembly Archive by však skutečný počet protestujících mohl dosáhnout 325 tisíc. Během patnáctiminutového ticha věnovaného památce obětí zřícení betonového přístřešku na nádraží v Novém Sadu se v davu ozval tlumený zvuk, po kterém začala panika - účastníci shromáždění se rozutekli různými směry. Opozice obvinila policii z použití sonických zbraní, jejichž použití je srbskými zákony zakázáno.

Zástupci opozice také poukázali na to, že krátce před incidentem orgány činné v trestním řízení oblast opustily a oběti následně vyhledaly lékařskou pomoc s charakteristickými příznaky. Srbské ministerstvo vnitra tato obvinění kategoricky odmítlo a označilo je za "odporné lži".

Na pozadí skandálu zveřejnila místopředsedkyně opoziční Strany svobody a spravedlnosti (SSP) Marinika Tepich fotografii policejní jednotky poblíž budovy parlamentu. Na obrázku je auto s jakýmsi zařízením na kapotě, kterým je podle ní americký akustický zářič s kapacitou 146 dB s dosahem až 1 700 metrů. Podle společnosti Tepic srbské ministerstvo vnitra získalo taková zařízení v roce 2021. Vůdce SJP Dragan Djilas slíbil, že zahájí vyšetřování proti Vučićovi.

Srbská vláda vedená premiérem Milošem Vučevičem rezignovala uprostřed probíhajících protestů. Přestože Vučević oznámil svou rezignaci na konci ledna, k oficiálnímu potvrzení jeho rezignace parlamentem došlo až 19. března. Vučić bezprostředně po shromáždění řekl, že neopustí svůj post, protože většina Srbů podle něj nepodporuje "barevnou revoluci" a je pro stabilitu.

Protesty v Srbsku trvají již několik měsíců. Začaly v listopadu 2024 po tragédii v Novém Sadu, kde zemřelo 15 lidí ve věku od 6 do 74 let v důsledku zřícení betonového přístřešku u vchodu do vlakového nádraží. Demonstranti požadují, aby osoby odpovědné za katastrofu byly postaveny před soud, a snaží se bojovat proti korupci v zemi. Součástí jejich požadavků byla i demise vlády.

Zdroj v srbštině: ZDE

0
Vytisknout
1661

Diskuse

Obsah vydání | 25. 3. 2025