Rubl a ruské akcie po výsledcích rozhovorů mezi Putinem a Trumpem obnovily pád

21. 3. 2025

čas čtení 2 minuty
Ruské akciové a měnové trhy se ve středu vrátily k poklesu na pozadí výsledků telefonických rozhovorů mezi Vladimirem Putinem a Donaldem Trumpem, které nepřinesly dohodu o plnohodnotném příměří na Ukrajině.

Index moskevské burzy, který zahrnuje akcie 43 největších ruských společností, k 15:01 moskevského času klesl o 1,24 % na 3 217 bodů a v prvních minutách seance ztratil více než 2 %.

Jüan vůči rublu vyskočil o 3,2 % na 11,57 rublů, což byl nejsilnější denní pokles ruské měny od září loňského roku. Na forexu rubl ztrácí 2,6 % vůči dolaru a 1,8 % vůči euru: americká měna má hodnotu 83,85 rublů a evropská měna má hodnotu 91,04 rublů. Na ruském mezibankovním trhu je podle agentury Reuters dolar kótován v rozmezí 83,1-83,9 rublů a euro je kótováno za 91,5 rublů.

Pokles na akciovém trhu začal předchozí noc, krátce poté, co Putin a Trump ukončili téměř dvouhodinový rozhovor. "Investoři negativně vnímali nedostatek rozhodujícího pokroku po výsledcích telefonického rozhovoru mezi oběma prezidenty," řekl John Walsh, stratég Alfa Bank.

Ačkoliv sám Trump označil rozhovor s Putinem za "dobrý" a "konstruktivní" a jeho trvání bylo podle Reuters rekordem v moderní historii vztahů mezi Moskvou a Washingtonem, Putin souhlasil pouze s třicetidenním zastavením úderů na ukrajinská energetická zařízení za předpokladu, že Kyjev udělá totéž. Široké a úplné měsíc trvající příměří, které Trumpova administrativa uzavřela s Ukrajinou, Putin stále odmítá a trvá na tom, aby Západ zcela zastavil vojenskou pomoc Ukrajině. Výsledky rozhovoru mezi Putinem a Trumpem nebyly překvapením, říká analytik společnosti Alor Broker Alexej Antonov: "Mír na Ukrajině je ještě daleko."

"Investoři zjevně očekávali konkrétnější prohlášení a kroky," říká investiční bankéř Jevgenij Kogan. Ve skutečnosti bylo okamžitě porušeno i příměří vyhlášené Kremlem a Bílým domem: ruská armáda zaútočila na energetickou infrastrukturu ve Slavjansku a ukrajinské drony zaútočily na ropný sklad na Krasnodarském území, což způsobilo požár v zařízení.

Vzhledem k tomu, že se zatím nepodařilo dohodnout na třicetidenním příměří, mohlo by to potenciálně vést ke zvýšení sankčního tlaku na Rusko, říká analytička BCS Ljudmila Rokoťanskaja. Oficiální rétorika Spojených států však podle ní zatím zůstává pozitivní, což naopak může "vyvolávat fantazie o blížícím se zrušení sankcí na ruskou ropu".

Zdroj v ruštině: ZDE

0
Vytisknout
1583

Diskuse

Obsah vydání | 25. 3. 2025