
Macron: Desítky tisíc mrtvých v Gaze. Zranění. Sirotci. Kdy proti témuž bude protestovat česká vláda?
9. 4. 2025
Two million people trapped with no access to aid or assistance. Tens of thousands of dead people. The wounded. Orphans. This is the reality in Gaza today. pic.twitter.com/8BpYyyDpUm
— Emmanuel Macron (@EmmanuelMacron) April 8, 2025
Svět musí naléhavě pomoci lidem v Gaze, naléhají vysocí činitelé OSN:
World must act urgently to help Gazans, top UN officials urge https://t.co/dI4hxTkF7d
— BBC News (World) (@BBCWorld) April 8, 2025
Gaza je „polem zabíjení“, říká šéf OSN a agentury vyzývají svět, aby jednal proti izraelské blokádě
Izrael již více než měsíc blokuje vstup veškerého zboží do Gazy
Generální
tajemník OSN tvrdí, že „pomoc vyschla [a] brány hrůzy se znovu
otevřely“ v pásmu Gazy, kam Izrael zablokoval vstup veškerého zboží a
obnovil válku proti Hamásu.
„Gaza je vražedným polem a civilisté jsou v nekonečné smyčce smrti,“ řekl v úterý António Guterres.
Jeho komentáře přišly poté, co šéfové šesti agentur OSN apelovali na světové lídry, aby urychleně jednali a zajistili, že se k tamním Palestincům dostanou potraviny a zásoby.
Izrael zablokoval Gazu 2. března poté, co vypršela první fáze příměří. Hamás odmítl tuto část příměří prodloužit a obvinil Izrael, že nedodržuje své závazky.
Izrael pak 18. března obnovil letecké bombardování a pozemní ofenzívu, které od té doby podle ministerstva zdravotnictví v Gaze, které je řízeno Hamásem, zabily 1 449 Palestinců. Izraelská armáda trvá na tom, že neútočí na civilisty.
Guterres ve svém vystoupení před novináři uvedl, že Izrael jako okupační mocnost má podle mezinárodního práva povinnost zajistit, aby se k obyvatelstvu dostaly potraviny a zdravotnické potřeby.
„Současná cesta je slepou uličkou - v očích mezinárodního práva a historie naprosto nepřijatelnou,“ řekl.
V reakci na tyto komentáře izraelské ministerstvo zahraničí uvedlo, že v Gaze není žádný nedostatek pomoci.
Guterresovy komentáře následovaly po společném prohlášení, které v pondělí vydalo šest agentur OSN a v němž se uvádí, že světoví představitelé musí urychleně jednat, aby se k Palestincům v pásmu dostaly dodávky potravin a pomoci.
Obyvatelé Gazy byli „znovu uvězněni, bombardováni a hladovějí“, uvádí se v prohlášení.
„Poslední příměří nám umožnilo dosáhnout za 60 dní toho, co nám bomby, obstrukce a rabování znemožnily za 470 dní války: život zachraňující dodávky se dostaly téměř do všech částí Gazy,“ uvádí se v něm.
„To sice poskytlo krátký oddech, ale tvrzení, že nyní je dostatek potravin pro všechny Palestince v Gaze, jsou daleko od reality na místě a zboží je extrémně málo.“
Prohlášení podepsali vedoucí představitelé:
OCHA - Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA).
Unicef - dětská agentura OSN
WFP - Světový potravinový program
WHO - Světová zdravotnická organizace
Unrwa - agentura OSN pro palestinské uprchlíky
UNOPS - Úřad OSN pro projektové služby
Kvůli blokádě byly zavřeny všechny pekárny podporované OSN, na trzích není většina čerstvé zeleniny a v nemocnicích jsou na příděl léky proti bolesti a antibiotika.
V prohlášení se uvádí, že „částečně funkční zdravotnický systém v Gaze je přetížen [a]... základní zdravotnické a traumatologické zásoby rychle docházejí“.
„Vzhledem k tomu, že zpřísněná izraelská blokáda Gazy trvá již druhý měsíc, apelujeme na světové lídry, aby jednali - pevně, naléhavě a rozhodně - a zajistili dodržování základních zásad mezinárodního humanitárního práva.
„Chraňte civilisty. Usnadněte pomoc. Propusťte rukojmí. Obnovte příměří.“
Během dvouměsíční přestávky v bojích došlo k nárůstu humanitární pomoci vpuštěné do Gazy a Hamás propustil 33 rukojmích - z toho osm mrtvých - výměnou za přibližně 1 900 palestinských vězňů zadržovaných Izraelem.
Nejméně pět dětí a čtyři dospělí byli údajně zabiti při izraelském úderu v centrálním městě Deir al-Balah v noci na úterý.
V úterý ministerstvo zdravotnictví Gazy řízené Hamásem uvedlo, že za předchozích 24 hodin bylo na území zabito nejméně 58 lidí.
Podle agentury civilní obrany řízené Hamásem izraelské údery přes noc zabily 19 lidí, včetně pěti dětí, jejichž dům v centrálním městě Deir al-Balah byl zasažen.
Dalších 11 lidí bylo údajně zabito při dvou samostatných úderech v severním městě Bejt Lahíja a v oblasti severozápadně od města Gazy.
Mezitím Syndikát palestinských novinářů (PJS) uvedl, že druhý palestinský novinář zemřel na následky zranění po pondělním izraelském úderu.
Ahmed Mansúr utrpěl těžké popáleniny při zásahu mediálního stanu ve městě Chán Júnis na jihu země, při kterém zahynul i jeho kolega z Palestine Today Helmi al-Faqaawi.
Izraelská armáda uvedla, že cílem úderu byl třetí novinář, Hassan Eslaih, kterého obvinila z toho, že je „teroristou Hamásu“. PJS uvedla, že Eslaih byl po útoku spolu s několika dalšími novináři v kritickém stavu.
Válku vyvolal bezprecedentní útok Hamásu na Izrael 7. října 2023, při němž bylo zabito přibližně 1 200 lidí a 251 dalších bylo odvlečeno do Gazy jako rukojmí.
Podle ministerstva zdravotnictví Gazy bylo od té doby při izraelské ofenzivě zabito více než 50 810 Palestinců.
Diskuse