Naděje a rizika nové léčby schizofrenie

9. 4. 2025 / Fabiano Golgo

čas čtení 3 minuty
Ve státě Washington právě probíhá tichá revoluce v léčbě schizofrenie, závažné duševní poruchy, která postihuje 3,7 milionu dospělých Američanů. Přibližně 50 000 lidí je každoročně diagnostikováno se schizofrenií a schizoafektivními poruchami v České republice. Tento počet se za období sedmi let zvýšil přibližně o 14 %. Vzhledem k tomu, že Česká republika má přibližně 10,5 milionu obyvatel, odpovídá to prevalenci zhruba 0,5 %.

Je však důležité poznamenat, že celosvětové odhady často uvádějí prevalenci schizofrenie přibližně 1 % v běžné populaci. Tento rozdíl může být způsoben odlišnými diagnostickými kritérii, způsobem vykazování nebo nedostatečnou diagnostikou. Skutečný počet lidí postižených schizofrenií v České republice tedy může být ve skutečnosti vyšší, než je oficiálně uváděno.

Cobenfy, první zásadní průlom v medikaci schizofrenie od 50. let minulého století, se pomalu dostává k pacientům - a nabízí náznak toho, co by mohlo být přelomem v psychiatrické péči. Hope, caution for Washington state patients 'first in line' for new schizophrenia drug

Schizofrenie se ke mně dostala náhodou. Nebo osudem. Během svého života jsem měl sedm různých blízkých lidí, kteří jí trpěli. Takže díky zkušenostem a vlastnímu zájmu jsem se o ní nakonec dozvěděl hodně. Kromě těch sedmi blízkých lidí byly mezi bezdomovci desítky dalších, kteří prodávají časopis Nový Prostor, jehož jsem býval šéfredaktorem (celosvětové výzkumy zjistily, že schizofrenií trpí asi polovina lidí, kteří skončí na ulici). 

Prvním případem, s nímž jsem se setkal, byla moje nevlastní matka, když mi bylo šestnáct,  z ničeho nic po devíti letech, kdy byla vdaná za mého otce - aniž by se objevily jakékoli známky psychiatrického problému - dostala schizofrenní epizodu, která trvala několik týdnů. Jednou až dvakrát ročně se u ní objevily záchvaty a po prášcích, které užívala, přibrala na váze, kromě toho, že jí oslabily játra a občas byla jakoby katatonická. 

Schizofrenie dlouho patřila k nejnáročnějším výzvám psychiatrie. Stávající antipsychotika, která blokují dopaminové receptory, často selhávají v řešení nejvíce invalidizujících příznaků - sociálního útlumu, výpadků paměti a téměř paralytického nedostatku motivace. Mnoho pacientů léky vysadí kvůli brutálním vedlejším účinkům, včetně přibírání na váze, otupělosti nebo nevratných pohybových poruch.

Cobenfy, vyvinutý společností Bristol Myers Squibb, přichází s radikálně odlišným přístupem. Na rozdíl od předchůdců nezasahuje do dopaminu ani serotoninu. Místo toho se zrodil z desítky let trvající souhry náhod: z neúspěšného léku na Alzheimerovu chorobu z 90. let, který u některých pacientů nečekaně zmírnil psychózu. 

Rané studie naznačují, že by lék mohl předejít metabolickým problémům, které vyvolávají starší antipsychotika. Naděje má však svou cenu: 1 850 dolarů měsíčně. To je 34krát více než cena generického klozapinu, běžně užívaného antipsychotika. 

I když se washingtonští psychiatři ke cobenfy staví opatrně optimisticky, nejistota přetrvává. Studie léku byly krátkodobé, takže dlouhodobá rizika - jako později se objevující pohybové poruchy u starších antipsychotik - zůstávají neznámá. 

Sázky jsou vysoké. Schizofrenie zůstává jednou z hlavních příčin bezdomovectví a uvěznění, přičemž téměř 40 % pacientů není léčeno. 

0
Vytisknout
1492

Diskuse

Obsah vydání | 10. 4. 2025