V boji proti dezinformacím s nimi zacházejte jako s povstáním

9. 4. 2025

čas čtení 6 minut
V případě povstání se musíme vyrovnat s dezinformacemi a zabránit šiřitelům lží, aby se zakořenili v hostitelské populaci prostřednictvím uchvácení infrastruktury – v tomto případě sociálních médií, píše Jacob Ware.

Protipovstalecké akce, které kombinují cílené akce se snahou o budování odolnosti populace, nabízejí cenná ponaučení pro vytvoření dlouhodobějšího celospolečenského plánu boje proti dezinformacím na internetu. Pokud tuto kampaň nevyhrajeme, mohli bychom utrpět vážné porážky ve strategické soutěži a riskovat radikalizaci budoucích generací.

Úsilí v boji proti dezinformacím se musí zaměřit na těžiště problému: Společnosti sociálních médií a jejich schopnost schovávat se za ochranu svobody projevu, aby se vyhnuly odpovědnosti za obsah na svých platformách.

Christopher Wall a zesnulý Walter Laqueur ve své knize o budoucnosti terorismu píší, že "terorismus není exogenním rysem moderního národního státu, ale spíše symptomem špatného vládnutí". To poukazuje na důležitost aktivní role vlády při prevenci vzniku bezpečných útočišť, kde digitální povstání využívají vakua v oblasti vynucování.

Naše reakce by se měla zaměřit na podporu systémů digitální správy. V mnoha západních zemích taková akce probíhá. Například akt EU o digitálních službách z roku 2022 hrozí značnými pokutami společnostem provozujícím sociální média, které nedodržují evropské zákony o datech. Australský komisař pro eSafety se mezitím veřejně dostal do sporu s X ohledně rozhodnutí o moderování obsahu.

Paradoxně Spojené státy, kde vzniklo mnoho významných platforem sociálních médií, zaostávají. Konverzace o amerických předpisech se stále více točí kolem oddílu 230 zákona Communications Decency Act, zákona z 90. let, který chrání společnosti sociálních médií před odpovědností za obsah na jejich stránkách. Týmy politiků z obou politických stran dnes běžně spolupracují ve snaze ukončit tuto ochranu. Ve své vlastní práci jsem volal přesně po takovém kroku, který by přinejmenším donutil společnosti sociálních médií přehodnotit svou absolutní ochranu svobody projevu.

Společně se snahou o vybudování udržitelnějších struktur vládnutí se protipovstalecká hnutí také kineticky zaměřují na vůdce povstaleckých hnutí a ideologií. V boji proti povstalcům na poli dezinformací nahrazuje moderování obsahu vojenskou akci. To zahrnuje odstranění zvláště závažných porušovatelů, například odstraněním konkrétního obsahu nebo dokonce přímým zákazem přístupu pro opakované pachatele. Taková opatření jsou nezbytná pro udržení notorických podomních prodejců v defenzivě a omezení jejich dosahu. Mnoho společností, včetně gigantů Meta a X, se místo toho pohybuje opačným směrem a uvolňuje standardy moderování, čímž otevírá dveře zahraničním dezinformačním kampaním.

Tvrdší snahy o změnu digitálního bojiště lepším dohledem nad společnostmi sociálních médií a odstraněním jednotlivých šiřitelů dezinformací by však neuspěly bez opatření k budování odolnosti v cílové populaci – což je možná definující princip protipovstaleckého boje. Taková opatření, často posměšně popisovaná jako získávání srdcí a myslí, jsou nezbytná.

Úspěšná povstání – například Vietkong ve Vietnamu nebo nedávná blesková válka Haját Tahrír aš-Šám v Sýrii – přežila a nakonec zvítězila díky tomu, že se vlichotila do místních komunit. Slouží jako de facto vlády ve svých regionech a získávají si důvěru místního obyvatelstva. Nakonec toto obyvatelstvo ochrání povstalce před zvědavýma očima.

Moje kolegyně z Irregular Warfare Initiative, Meg Tapia, ve svém chvályhodném článku pro Strategist obvinila "škodlivé aktéry a sítě vytvářející škodlivý obsah" jako hlavní příčinu dezinformací a obhajovala přístup na bázi organizovaného zločinu. Zdá se však, že tvrzení Tapiové přehlíží důležitou roli digitálních spotřebitelů.

Boj proti dezinformacím na internetu vyžaduje řešení nabídky i poptávky. Protipovstalečtí bojovníci se musí vypořádat nejen s rozšířením lží na internetu; musí také zvážit, proč nepravdivý nebo zjevně zavádějící obsah zůstává tak atraktivní.

Při popisu budoucích válek generálporučík americké armády William B. Caldwell uvedl, že "loajalita, důvěra a sebedůvěra obyvatelstva budou konečnými arbitry úspěchu", což naznačuje, že standardy správy a moderování obsahu mohou být neúspěšné bez hlubšího úsilí o budování odolnosti vůči dezinformacím v cílových komunitách.

Demokracie musí vyzdvihnout přednosti svých systémů a spojit se proti autokratickým a autoritářským hnutím po celém světě a poskytnout digitálním uživatelům nástroje, aby se mohli lépe chránit před dezinformacemi. Nejudržitelnější nájezdy budou provádět sami online uživatelé, kteří k obraně proti škodlivému obsahu využijí protipovstalecký přístup místních sil. Například některé státy na frontové linii dezinformačního bojiště, jako je Litva, vytvořily jak státem sponzorované, tak civilně provozované sítě pro ověřování faktů, aby čelily dezinformacím v reálném čase.

Státní šiřitelé dezinformací dnes operují v prostředí, které je k jejich taktikám náchylnější než kdykoli od konce 2. světové války. Například v USA průzkumy naznačují, že republikáni důvěřují ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi více než bývalému americkému prezidentovi Joe Bidenovi a že téměř polovina republikánů podporuje snížení podpory NATO. Tyto výsledky by byly nemyslitelné v kterémkoli okamžiku studené války. Írán mezitím volně šíří prohamásovskou a prohizballáhovskou propagandu na amerických univerzitních kampusech.

Takové infiltrace ze strany našich protivníků představují významná rizika jak pro strategickou konkurenci, tak pro digitální zdraví budoucích generací. Adekvátní reakci vyvolá pouze celospolečenský protipovstalecký přístup.

Zdroj v angličtině: ZDE

-1
Vytisknout
1550

Diskuse

Obsah vydání | 10. 4. 2025