
Trump říká po setkání se Zelenským ve Vatikánu, že se obává, že Putin „vodí za nos“
26. 4. 2025
Americký prezident po setkání s ukrajinským lídrem na pohřbu papeže Františka prohlásil, že si není jistý, zda jeho ruský protějšek chce válku ukončit
Donald Trump a Volodymyr Zelenskyj se sešli k osobnímu rozhovoru v honosných sálech vatikánské baziliky, aby projednali možné příměří. Americký prezident poté obvinil svého ruského protějška Vladimira Putina, že nechce „zastavit válku“.
Bílý dům označil Trumpovo setkání s ukrajinským lídrem před pohřbem papeže Františka za „velmi produktivní“, zatímco Zelenskyj na Twiteru uvedl, že rozhovor s americkým prezidentem byl symbolický a měl „potenciál stát se historickým, pokud dosáhneme společných výsledků“.
Bylo to poprvé, co se Zelenskyj a Trump setkali tváří v tvář po chladném únorovém setkání v Bílém domě, kde Trump a americký viceprezident JD Vance ukrajinského lídra pokárali a obvinili ho z nevděčnosti za pomoc USA.
Trump později zveřejnil na sociálních sítích příspěvek, v němž kritizoval Putina. „Putin neměl žádný důvod, aby v posledních dnech střílel rakety na civilní oblasti, města a obce,“ napsal na Truth Social.
„Napadá mě, že možná nechce válku zastavit, jen mě tahá za nos a je třeba s ním jednat jinak, prostřednictvím 'bankovních' nebo 'sekundárních sankcí'? Umírá příliš mnoho lidí!!!“ napsal americký prezident.
V pátek se Trumpův vyslanec Steve Witkoff setkal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby tři hodiny diskutovali o mírovém návrhu Washingtonu. Trump ve svém příspěvku na platformě Truth Social uvedl, že „většina hlavních bodů je dohodnuta“, aniž by poskytl další podrobnosti. Vyzval k setkání představitelů Kyjeva a Moskvy, aby podepsali dohodu o příměří, která je podle něj „velmi blízko“.
Navzdory Trumpově touze po dohodě však mezi americkou vizí míru a podmínkami, které Ukrajina a její evropští spojenci považují za přijatelné pro příměří, zůstávají značné rozdíly.
Dva soubory mírových plánů zveřejněné v pátek agenturou Reuters ukazují, že USA navrhují, aby si Moskva ponechala území, které obsadila, včetně strategického Krymského poloostrova, který Rusko anektovalo v roce 2014.
To je pro Ukrajinu a evropské země zřejmě nepřijatelné, Zelenskyj trvá na tom, že území je „vlastnictvím ukrajinského lidu“.
„Náš postoj se nemění,“ řekl ukrajinský prezident novinářům v Kyjevě. “Ústava Ukrajiny stanoví, že všechna dočasně okupovaná území ... patří Ukrajině.“
Není také jasné, zda Moskva souhlasí s mírovou dohodou USA, která je považována za značnou ústupku Rusku.
V sobotu mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov uvedl, že všechny ukrajinské jednotky byly vyhnány z ruského Kurského regionu, což byl klíčový cíl Moskvy. Ukrajinští představitelé toto tvrzení popřeli.
Trump v pátek připustil, že jednání jsou „velmi křehká“, a varoval, že USA zastaví své zprostředkovatelské úsilí, pokud se obě strany brzy nedohodnou.
Bojové akce pokračují souběžně se zprostředkovatelským úsilím, přičemž Kreml obviňuje Ukrajinu z pátečního bombového útoku na vysokého ruského generála poblíž Moskvy. Kyjev se k incidentu, který je posledním z řady útoků na ruské vojenské představitele za poslední tři roky, nevyjádřil.
Den předtím Rusko provedlo nejkrvavější útok na Ukrajinu za poslední měsíce, když vystřelilo 70 raket a 145 dronů, převážně směrem na Kyjev.
Diskuse