Jako v žumpě

20. 6. 2012 / Aleš Uhlíř

čas čtení 7 minut

Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg odmítá trestní stíhání místopředsedkyně Sněmovny a poslankyně TOP 09 Vlasty Parkanové s argumentem, že Parkanovou se sedmi miliony v krabici nechytili. David Rath tak zřejmě v představách českých politiků, kterým politická odpovědnost či presumpce viny u politiků nic neříkají, nastavil jakési pravidlo. Kdo nebude chycen s "lupem" v rukou, ten je nepostižitelný. Dalo by se očekávat, že alespoň člověk Schwarzenbergova formátu se nebude bránit, aby podezření bylo potvrzeno či vyvráceno regulérním vyšetřováním, popřípadě i soudním řízením. Omyl, kníže se prostě přizpůsobil tomu chlívku, kterým je česká politika. Možná je to tím, jak se povídá, že to s těmi lidmi ve vrcholné politice chce za každou cenu doklepat až do církevních restitucí, možná jen převzal většinové způsoby a zvrácené myšlení. Anebo že by trestní stíhání Parkanové bylo něčím, co tu dosud nebylo, co by mohlo vést do okruhu osob dosud považovaných za nepostižitelné? Ať tak či onak, již samotný postoj této vrcholné političky, která jako právnička (sic!) justici nevěří a očistit se nechce, ukazuje, v jakou žumpu se česká politická scéna propadla.

Partyzáni a radikálové na sklonku června

20. 6. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 6 minut

O boji Petra Nečase s korupcí by se daly popsat stohy listů a nejspíš by vznikl román, jenž by rozsahem mohl konkurovat sáze Uptona Sinclaira o Lanny Buddovi.

Když v listopadu 2011 odbory a různá hnutí uspořádaly demonstraci k ustavení komise, která by dohlédla na prošetření různých korupčních kauz, P. Nečas reagoval slovy: "Jsou to protikorupční partyzáni z konce dubna 1945, kdy bylo jasné, jak válka dopadne."

Výnosy ze španělských dluhopisů po sanaci bank opět stoupají

20. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Španělské dvanáctiměsíční a osmnáctiměsíční dluhopisy při poslední aukci opět vyšplhaly na 5,1%. Madrid získal potřebné prostředky, ale náklady na obsluhu dluhu země (zadlužené teď ještě i úvěrem na záchranu bank ve výši 100 miliard euro) oproti květnové aukci stouply o 3%.

Dobrodružství v Sýrii?

20. 6. 2012

čas čtení 3 minuty

KD│ Myslel jsem, že obnovení tradičních forem vlády v Egyptě a současný chaos v Libyi odradily neowilsoniány od jejich potřeštěné touhy "zkonstruovat" nový Střední východ, ale nedávná prohlášení ministerstva zahraničí indikují, že naděje v zázraky dosud žije. Všichni bychom rádi viděli, jak na syrskou scénu vstupuje "dobrá vláda". Taková nádherná událost je však z několika důvodů nepravděpodobná, napsal pro National Journal plukovník Patrick Lang.

Španělsko a Itálie mají dostat záchranný balíček v hodnotě 600 miliard euro

20. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Bylo to oznámeno na summitu G20 v Mexiku. Toto rozhodnutí představuje podstatnou změnu v politice Německa, které nyní vyšle silný signál finančním trhům, že je konečně ochotno finančně podpořit slabší členy eurozóny.

Merkelová a další evropští politikové se stali na summitu G20 terčem podstatného nátlaku, aby podnikli radikální kroky proti rostoucí krizi v eurozóně, v jejímž důsledku stouply úroky španělských vládních obligací na nesplatitelnou úroveň. Z komuniké, vydaného na závěr summity G20 vyplývá, že evropští činitelé souhlasili, že podniknou kroky ke snížení úrokových měr na přijatelnou míru. 

Podrobnosti v angličtině ZDE

První francouzsko-německé měření sil: Moscovici versus Schäuble

20. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Francouzský prezident Francois Hollande se v pátek pokusí přesvědčit své německé, italské a španělské protějšky, že jeho ministr financí Pierre Moscovici by se měl stát šéfem skupiny Eurogroup (skupiny ministrů financí eurozóny) spíše než německý ministr a "šampión škrtů" Wolfgang Schäuble.

Dva důvody, proč Španělsko opustí eurozónu

20. 6. 2012

čas čtení 5 minut

Španělsko bude muset opustit euro a restrukturalizovat svůj zahraniční dluh. Ve skutečnosti nejde jen o Španělsko, ale o všechny periferní země eurozóny, které jsou také nekonkurenceschopné, masivně zadlužené a mají nebezpečně nízkou míru úspor.

27719

Motorkáři v krnovských lesích

20. 6. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 1 minuta

Ve své reakci na vyjádření se Lesní správy Krnov k mým aktivitám proti nelegálně jezdícím motoristům v krnovských lesích jsem připustil, že se situace v oblasti, kde působím, lepší.

Ano, lepší se... kdysi člověk slyšel řev motorek skoro po celý den, dnes už po většinu dne nikoli. Nicméně stále skoro každý den slyším nějaké motorky v lese a skoro pokaždé v posledních několika dnes jsem nějakého motorkáře vyfotil.

Jsou to lidé, jezdící po lesích na motorkách bez SPZ, čili pochybuji, že by mohli mít k tomu povolení ze strany Lesní správy (jedním z argumentů proti tomu, že fotím motoristy v krnovských lesích, byl ten, že stejně většina vyfocených motorových vozidel má výjimku ze zákona a může být v krnovských lesích (jinak podle zákonů platných v ČR nesmějí motorová vozidla ani stát, natož pak vjet) legálně. Dnes (19.6. kolem 19:00) se mi podařilo vyfotit (zepředu i zezadu) dva mládence, kteří objeli zavřenou závoru u točny na Ježníku.

Když se zrovna rozjížděli do kopce v lese, kde už byli nelegálně, vyfotil jsem je. . ZDE je odkaz na galerii mých fotografií různých motoristů v krnovských lesích za poslední 2 roky:

27718

KOUTEK REKLAMNÍ TUPOSTI:

Co zestárlo do ošklivosti

20. 6. 2012 / Tomáš Koloc

čas čtení < 1 minuta

Dnes pro vás máme jeden příklad zdařilé antireklamy. "Ne všechny ikony 60. let dokázaly zestárnout do krásy." Nový brouk od Volkswagenu je jedním z těch, kterým se to nepovedlo. Zestárnul do ošklivosti. A autoři reklamy na něj zase do blbosti.

Finanční prostředky na modernizaci serveru se sebraly

20. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Za posledních přibližně čtrnáct dní přispěli čtenáři a příznivci Britských listů na modernizaci našeho hardwarového zařízení celkovou částkou 100 000 Kč. Modernizace je tedy zajištěna, máme teď i prostředky na zaplacení daňového přiznání za rok 2011, které musíme podat do konce června. Děkujeme.

Jan Čulík

šéfredaktor

Turecký premiér napadá ženská práva

20. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Premiér Erdogan nikdy nebyl feministou, nicméně jeho poslední vyjádření k potratům ženy opravdu urazilo. Kritici tvrdí, že se Erdogan snaží odpoutat pozornost od skandálu kolem loňského masakru kurdských civilistů.

Tisíce žen po několik týdnů protestovaly proti Erdoganově vládě, poté co oznámil záměr zastavit potraty a porody císařským řezem. Od té doby vypukla debata o postavení žen v turecké společnosti.

Protichůdné zprávy o stavu Husního Mubaraka

20. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Z Egypta přicházejí protichůdné zprávy o osudu svrženého egyptského prezidenta Husního Mubaraka. Státní zpravodajská agentura MENA potvrzuje informaci zdroje z nemocnice, podle níž lékaři prohlásili Mubaraka za mrtvého. Nicméně ozbrojené síly poté vydaly prohlášení, v němž se tvrdí, že exprezident je "v bezvědomí na respirátoru, nikoliv klinicky mrtvý".

Jednání o íránském jaderném programu takřka zkolabovala, budou však přesto pokračovat

20. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Diplomaté Íránu a šesti světových mocností se snaží zachránit problematická mezinárodní jednání o íránském jaderném programu. V úterý se dohodli, že rozhovory budou prodlouženy sérií jednání na nižší úrovni, k níž dojde v červenci. A to navzdory faktu, že pokrok směrem ke kompromisu je velmi malý a na obou stranách je zřetelná frustrace a nedůvěra.

Kalousek se veřejně diskredituje

19. 6. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Se stále větším znepokojením sleduji komentáře významného českého politika, bývalého i současného ministra financí Kalouska, k případu Vlasty Parkanové, který se ho osobně týká jak politickou příslušností , tak tím, že podezření, vržené na Parkanovou, padá i na fungování ministerstva financí ve věci zbrojních zakázek.

KSČM: "Boj pokračuje -- nekomunistická linie potvrzena a upevněna", prohra stalinistů také

19. 6. 2012 / Štěpán Kotrba

čas čtení 4 minuty

Skončil sjezd "radikálně levicové" strany - KSČM. Druhé nejsilnější strany českého politického spektra, máme-li věřit průzkumům veřejného mínění. Většina novinářů z něj odvysílala "deníkářské" reportáže o ničem, analytičtější pohled nenabídl nikdo. Předsedou se stal (opět) Vojtěch Filip, jeho protikandidát Grospič prohrál na celé čáře. Analýzu sjezdu žurnalisticky poctivým způsobem nenabídly ani už impotentní Haló noviny. Analýzu prohry "ještěřího křídla", personifikovaného Grospičem a Semelovou, ovšem nabídl tábor "ještěrů" sám: v časopise Dialog, který na novinových stáncích nenajdete.

Pozn. na okraj: Fízly z BIS a komunistobijského senátora Štětinu upozorňuji, že redakce Dialogu je naprosto nezávislá na KSČM. Jak personálně, tak organizačně, tak ekonomicky. To jen aby bylo jasno.

Ale nechme hovořit "ještěry" samotné. Stojí to zato:

Barroso obvinil americké banky, že vytvořily evropskou krizi

19. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Prezident Evropské komise José Manuel Barroso se vyjádřil na summitu G20 v Mexiku, že důvodem krize v eurozóně byla neortodoxní politika amerického kapitalismu.

Evropští politikové jsou nyní pod intenzivním tlakem jednat rozhodně na záchranu eura. Sílí kampaň požadující uvolnění programu škrtů, který devastuje země s velkou mírou zadluženosti.

Google: Rychle roste počet vlád požadujících cenzuru internetu

19. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

Americké úřady stojí v čele vlád, které požadují od firmy Google stále častěji, aby odstranila určité texty z internetu a aby vládám předala informace o lidech, kteří používají její vyhledávače, servery YouTube a další služby.

"Je to znepokojující, nikoliv jen proto, že to ohrožuje svobodu projevu, ale protože některé tyto žádosti pocházejí ze zemí, od nichž byste to neočekávali - od západních demokracií, které nejsou typicky spojovány s cenzurou," uvedla Dorothy Chou, čelná analytička firmy Google.

Sedm milionů zaměstnaných Britů žije na hranici bídy

19. 6. 2012

čas čtení 1 minuta

Přibližně 7 milionů Britů žije pod extremním finančním tlakem. Jen málo stačí, aby skončili v naprosté chudobě. Žijí v chudobě přesto, že chodí do zaměstnání a nezávisejí na státní sociální podpoře. Vyplývá to z dosud nejpodrobnějšího výzkumu příjmů britských rodin, který byl proveden na žádost deníku Guardian.

Paradoxy státní maturity

19. 6. 2012 / Jan Mertl

čas čtení 9 minut

V minulosti byla maturitní zkouška relativně exkluzivním fenoménem, kterým se odlišovaly školy s výrazně studijním a intelektuálním zaměřením od těch jiných. Vývoj přinesl rozšíření této zkoušky na většinu studijních oborů a také značný nárůst počtu středních škol, které vznikaly jako houby po dešti převážně činností soukromých zřizovatelů, většinou také s maturitou jako zakončením příslušného studia.

Ostře se zhoršily úrokové míry ve Španělsku a v Itálii

19. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Finanční trhy reagovaly panicky na zhoršující se finanční situaci ve Španělsku a v Itálii. Úrokové míry uvalované na španělský státní dluh stouply ostře na 7,26 procent, což je za hranicí jejich splatitelnosti. Zdá se, že Španělsko se stane čtvrtou zemí v eurozóně, která bude potřebovat plný záchranný balíček od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Británie:

Polovina žáků chodí do školy bez snídaně

19. 6. 2012

čas čtení < 1 minuta

Ředitelé britských škol a čelní lékaři požadují, aby děti v nouzi dostávaly ve škole snídani zadarmo poté, co zjistil průzkum deníku Guardian, že téměř polovina učitelů nosí do školy jídlo pro děti, které přicházejí bez snídaně.

83 procent britských učitelů má ve třídě žáky, kteří mají ráno hlad a 55 procent učitelů svědčí o tom, že až čtvrtina žáků ve třídě přichází do školy, aniž by dostali k snídani dostatečné množství jídla. Více než polovina učitelů konstatuje, že počet dětí, které mají ve škole hlad, se za poslední rok dva podstatně zvyšuje. Jsou to děti z rodin postižených krizí, nezaměstnaností a škrty sociální podpory.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Česká televize bezdůvodně urazila vynálezce

18. 6. 2012

čas čtení 5 minut

Šokoval mě urážlivý pořad České televize Den D, přesněji jeho díl, který ČT 1 odvysílala 13. 6. 2012 ZDE. Na mysli mám část televizní show po její dvacáté minutě, píše Richard Halama.

Pořad spočívá v tom, že autor představuje skupině investorů svůj projekt. Ti mohou nabídnout projektu finanční podporu výměnou za podíl, pokud tyto businessmany nápad přesvědčí.

Ve zmiňovaném pořadu vystoupil také pán v důchodu, Ing. Lumír Bula, který pracoval ve Vítkovicích. Ve svém volném čase se věnuje v Klubu zlepšovatelů vynálezům. Investorům představil svůj nápad, nicméně o něj v pořadu vůbec nešlo.

Souhlasím. Lidé ale musejí pozvednout svůj hlas

18. 6. 2012 / Miloš Kaláb

čas čtení 4 minuty

Naprosto s Vámi souhlasím.

Hledím-li na situaci pragmaticky, zeptám se, jaké české zboží kupuje dnešní západní spotřebitel. Bývaly doby, kdy i v Kanadě jezdily škodovky. Nejezdí ani pod jménem VW. Kam se poděly knihy nakladatelství Artia? Byly zde známé svou uměleckou kvalitou. Knihy a filmy pro děti? Manšestr, sypkovina, kartáče, konzervy (třeba znojemské okurky, ale nejen ony) (dnes pouze ve specializovaných lahůdkářstvích vlastněných lidmi ze střední nebo východní Evropy).

Úpadek povědomí o české kultuře v zahraničí se drasticky prohlubuje

18. 6. 2012 / Jiří Holý

čas čtení 2 minuty

Myšlenky, které formuloval Jan Čulík, jsou opravdu velmi závažné. Po roce 1989 jsem působil jako hostující docent a profesor deset semestrů na německy mluvících univerzitách, přednášel jsem v New Yorku, v Glasgowě, ve Skandinávii.

Když jsem se na jaře 1990 zúčastnil na New York University konference o nezávislé české literatuře, byl jsem šokován zájmem americké kulturní a politické elity o českou kulturu. Mluvili jsme se senátory, seznámil jsem se s Allenem Ginsbergem, Arthurem Millerem atd. Před třemi lety jsem byl v New Yorku překvapen také, ale upadajícím zájmem o česká studia. Na New York University prakticky neexistují, na Harvardu živoří jako marginálie.

Autor je profesorem české literatury na Karlově univerzitě

27710

Vážné myšlenky z Francie

ČR nemá v občanstvu na Západě strategické spojence

16. 6. 2012 / Jan Čulík

čas čtení 16 minut

◄▼ Dva pohledy z terasy českého velvyslanectví v avenue Charles Floquet v Paříži, které zřejmě především v důsledku přátelských konexí Milana Rastislava Štefánika získala do svého vlastnictví začátkem dvacátých let Masarykova československá vláda. Budova je výmluvným důkazem toho, jak dobří byli tehdy masarykovci v mezinárodním networkingu v zájmu Československé republiky.

Je bezpečná existence demokratické České republiky v dlouhodobé perspektivě ze zahraničněpolitického pohledu zajištěna? Dokážeme bezpečně předvídat, jaká bude situace v Evropě za pět, deset let? Víme všichni, že se v dnešní nestabilní době může zahraničněpolitická situace radikálně změnit. Kdo by v roce 2007 býval tušil, že nastane vážná hospodářská a finanční krize a že i budoucnost eura, eurozóny a Evropské unie bude zpochybněna? Kdo by býval r. 1932 dokázal předpovědět, že za deset let budou v Evropě vražděni Židé po statisících?

Kdo jinému jámu kopá...

18. 6. 2012 / Marek Řezanka

čas čtení 9 minut

U premiéra Nečase si již lidé zvykli, že co je pro něj zásadně nepřijatelné jeden den, je jím den poté přijato bez výraznějších námitek. Tak dlouho pro něho byla nepřípustná vláda založená na přeběhlících, až začal podmiňovat setrvání vlády vytvořením nového poslaneckého klubu, aby se nakonec spokojil s nikým nevolenou platformou, která teprve dodatečně vymyslí svůj program.

Antabus, rakovina a farmaceutické společnosti

18. 6. 2012 / Boris Cvek

čas čtení 8 minut

Reakce čtenářky Anny Kozlové na můj článek o našem OPVK projektu:

"Fandím vám s tím antabusem, ale mám obavy, že vám to nakonec zakáží, protože by farmaceutické firmy přišly o peníze, a to nedovolí. Vždyť už tolik léků, které nic nestojí, bylo vynalezeno proti rakovině, a potom bylo ticho po pěšině. V mé rodině zemřel na rakovinu otec, a to na rakovinu plic. Dostal 35 chemoterapii, vážil 46 kg, umíral a ještě mu pořad dávali chemoterapii. Když jsem proti tomu protestovala, tak mi bylo řečeno, že má od lékařů naplánováno 40 terapii, tak mu to musí dát, i kdyby hromy padaly, takže nejde o vyléčení, ale o peníze. Chudák sestra dostala rakovinu ledviny a zemřela ve 43 letech a doktoři si libovali, jak jí prodloužili život o půl roku, jenže to nebyl život... Když jsem za ni chodila do nemocnice, tak jsem se nestačila divit, co dostávali za jídlo, vždyť i to jídlo ty pacienty zabíjí. Léčit se má celý člověk a ne jenom část, všechno přece souvisí se vším. Bohužel, dnešní školská medicína léčí jenom důsledek a nikoli příčinu a nevidí člověka. Všechno je dneska o penězích."

Problémem s bankami jsou banky

18. 6. 2012 / Alex Koenigsmark

čas čtení 2 minuty

Joj, to se zase bude hodně ekonomicky vzdělaných čtenářů na mě zlobit! Problémem s bankami jsou totiž podle mého názoru banky.

Když pohlédneme na nadnárodní bankovní oligarchii nenávistnýma očima civila, nezajímajícího se o všechny protikladné veselé teorie ekonomických pseudovědců, hned spatříme, že se tento systém řídí jediným zákonem a ten jest "peníze jsou až na prvním místě".

Radikalizujme se!

18. 6. 2012 / Štěpán Steiger

čas čtení 7 minut

Nejpopulárnějším kandidátem na prezidenta v této chvíli je podle průzkumů Jan Fischer, někdejší předseda tzv. překlenovací vlády, předtím vedoucí Českého statistického úřadu, teď viceprezident Evropské banky pro obnovu a rozvoj v Londýně. Už v únoru 2011 řekl, že bude-li schválen zákon o přímé volbě prezidenta, bude se o funkci ucházet. Kampaň sice ještě nezahájil, víme však, že chce být podle svých slov "moderní a uměřený prezident". Zatím nevíme nic o jeho programu, ale  Právo uveřejnilo 15. června jeho článek s titulem Důvěra v demokracii. Text není dlouhý, nicméně mohli bychom jej považovat za jistý druh manifestu, poněvadž zřejmě představuje základní myšlenky, jimiž by se jako hlava státu řídil.

Více demokracie

18. 6. 2012 / Vladimír Rott

čas čtení 4 minuty

Zase jednou, tentokrát v Berlíně, jsme -- s přáteli z Více demokracie / mehr-demokratie.de, dalších hnutí, nadací a politiků -- pořádali několik setkáni, seminářů, veřejných diskuzí o možnostech dalšího vývoje demokracie, píše Vladimír Rott.

Jedna část věnována více demokracie na spolkové úrovni SRN (jako ta např. s nadací fes.de). Další část úspěšně uskutečněným dalším krokům -- na cestě započaté před deseti, dvaceti lety, podle toho kde -- k více demokracie ve spolkových zemích, městech, obcích. Další část o více demokracie v EU.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za květen 2012

3. 6. 2012

čas čtení 2 minuty

V květnu 2012 přispělo finančně na Britské listy 214 osob bankovním příkazem celkovou částkou 62 046,37 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v březnu 2012 částkou 44921.92 Kč. Na kontě Britských listů v Raiffeisenbance jsme měli 31.5. 2012 částku 92 806,98 Kč. Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

31381