Zbraně hromadného ničení, "nekonvenční zbraně" a jazyk války

4. 9. 2013

Píše se také o tom, že možná hlavním účelem útoku na Sýrii je vyslat signál úplně jinému hráči: Íránu. To neznamená, že se chystají psát na bomby nějaké zprávy, to by bylo k ničemu, protože by ty zprávy po výbuchu bomb byly nečitelné. Znamená to bombardovat Sýrii jako varování Íránu, že Spojené státy nedopustí, aby Írán vyvíjel své vlastní "nekonvenční zbraně". To zní opravdu chytře. Je jen škoda, že bombardovat určité lidi proto, aby to udělalo dojem na jiné lidi, to je víceméně definice terorismu.

Pro moderní americkou kulturu, která je založena na náboženství neustálého vykolejování a neustálých inovací, je podivné, že "nekonvenční zbraně" jsou odsuzovány, píše v deníku Guardian Steven Poole. Zdá se, že v oboru zabíjení lidí je originální uvažování nepřijatelné. A tak temné zneužívání výrazu "nekonvenční zbraně" se v posledních dnech stalo jedním z rétorických leitmotivů argumentu, že by západní mocnosti měly zaútočit na Sýrii. Pokud na Sýrii nezaútočíme, uvedl Barack Obama, dovolíme "syrskému prezidentu Assadovi, aby mu prošlo vraždění dětí nekonvenčními zbraněmi".

List New York Times zcenzuroval článek o izraelské lobby požadující intervenci v Sýrii

4. 9. 2013

V pondělí 2. září list New York Times publikoval na svém serveru článek Jackie Calmesové a Michaela Gordona pojednávající o masivním lobbingu proizraelské organizace AIPAC za intervenci v Sýrii. V úterním tištěném vydání se text objevil v "upravené" verzi, z níž byly všechny zmínky o AIPAC odstraněny a nahrazeny citátem izraelského prezidenta Šimona Perese, který vyjadřuje podporu Obamově úsilí prosadit intervenci.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

Přestane česká "pravice" posunovat Českou republiku na východ?

4. 9. 2013

Abych parafrázovala slova Miroslava Kalouska a další politiky TOP 09: Tyto volby budou o tom, jestli voliči konečně odmítnou, aby jejich pravicoví politici udržovali Českou republiku svojí argumentací na postkomunistickém Východě, nebo jestli se z ní konečně stane demokracie západního typu, kde dochází k výměně moci bez hysterie. Nejsem tím nekritická k levicovým politikům, ale argumentační schémata tohoto typu jsou opravdu typická pro českou pravici, píše Veronika Sušová-Salminen.

Podrobnosti ZDE

Putin varoval Spojené státy před vojenským zásahem v Sýrii: "Máme své plány"

4. 9. 2013

Vladimír Putin varoval USA před vojenskými akcemi v Sýrii. Uvedl, že Rusko má "plány", jak by reagovalo, pokud by k vojenskému zásahu došlo.

Americký prezident Barack Obama poprvé prezentoval v rámci kampaně Bílého domu získat na svou stranu skeptiky v Kongresu své plány na americké vojenské akce jako součást širší strategie, jejímž cílem je svrhnout Bashara al Assada.

Hrozba Západu zaútočit na Sýrii je idiotské gesto

4. 9. 2013

Důvodem, proč je útok na Sýrii na obou stranách Atlantiku tak nepopulární, nemá nic společného s neoimperiální arogancí, píše v deníku Guardian konzervativní komentátor Simon Jenkins. Důvodem je, že je to špatný nápad. "Potrestat" diktátora za to, že vraždí vlastní lidi, prostě zavražděním dalších jeho lidí, se zdá být víc než kruté. Také je to stupidní. Nevede to nikam.

Veřejné mínění je možná špatný rádce pro detailní politiku státu. Avšak veřejné mínění se muselo vyrovnat s dvěma dlouhými válkami a obě dopadly špatně. V důsledku toho jsou vedoucí politikové v Londýně a ve Washingtonu (a možná i v Paříži) dostatečně nervózní na to, aby předali rozhodování svým parlamentům. V Británii bylo výsledkem odmítnutí.

Politikům nevadí, že náklady na zdravotnictví uvalují na nejslabší a nejchudší členy společnosti

4. 9. 2013 / Jan Čulík

Zrušení i další omezování poplatků připraví nemocnice o další peníze

Vláda proto teď přemýšlí, co s poplatky udělá. Mnoho možností nemá a ČSSD to dobře ví. "Bude volit mezi tím, že nebude žádný poplatek, anebo alespoň nějaký. Na počtu dnů, za které se bude platit, myslím, nakonec trvat nebudou," je přesvědčen předseda sociálnědemokratického senátního klubu Petr Vícha. Ministru [zdravotnictví] Holcátovi se požadavek [zrušit poplatky] nelíbí. "Já s tím určitý problém mám," řekl a vyčíslil, že poplatky loni přinesly do zdravotnictví 5,5 miliardy korun. "Akceptujeme, že se sníží dávka na 60 korun, ale kdyby se to limitovalo ještě dále 30 dny, ztráty budou dost výrazné a zisk malý," dodal.

Zdroj: ZDE

Je naprosto obscénní, pane Holcáte, vydělávat na zdravotnictví vydíráním starých, chudých a nemocných lidí. V nemocnicích jsou především důchodci. Jen opravdu hnusná vláda financuje zdravotnictví vydíráním starých, nemocných a chudých lidí. Ve skutečném kapitalismu, ve Velké Británii, se v nemocnicích žádné poplatky neplatí. Za recepty se vůbec neplatí ve Skotsku, v Anglii jsou od platby za recepty osvobozeny:

  • osoby, které dosáhly věku 60 let
  • osoby mladší 16 let
  • osoby ve věku 16-18 let, pokud jsou tu studenti
  • těhotné ženy, ženy do jednoho roku po porodu, ženy s certifikátem osvobozujícím je od placení poplatku
  • osoby s určitým chronickým onemocněním, jimž byl vydán certifikát osvobozující je od placení poplatku
  • osoby v nemocniční péči
  • osoby, které dostávají nějaký druh sociální nebo důchodové podpory a jejich partneři

Protože slušná společnost neuvaluje své náklady na své nejslabší a nejnemohoucnější občany. Je to hanba.

K poplatkům ve zdravotnictví

4. 9. 2013 / Petr Wagner

Struktura poplatků se mění, ale přibližně jde o částku 300 milionů v nemocnicích za hotelové služby o asi miliardu u ambulantních specialistů a o asi miliardu u lékáren. To číslo 5,5 se mi zdá poněkud nadsazené a zřejmě bude zahrnovat i částky refundovaně Středočeským krajem a poskytované odpuštění poplatků některými řetězci.

Negativní vize budoucnosti

4. 9. 2013 / Wenzel Lischka

U vizí nepožadujeme vůbec žádnou reálnost. Přesto dobře víme, že realita vize často překonává. Za klasický příklad nám obvykle slouží Jules Verne. Novodobým případem může být naše privatizace, která překonala všechny naše představy a zkolektivizovala, rozkradla a rozprodala všechno, co šlo i nešlo.

Německo začne stíhat bývalé strážné z Osvětimi

4. 9. 2013

Představitelé německé justice tvrdí, že 30 bývalých strážců z Osvětimi by mělo čelit trestnímu stíhání. Ministerstvo spravedlnosti spolkové země Bádensko-Württembersko oznámilo, že bylo vyšetřováno 49 strážných z tohoto nacistického vyhlazovacího tábora a 30 jich bude stíháno.

Hra o školství

4. 9. 2013 / Marek Řezanka

Tři D jako symbol

Jedním ze základních indikátorů stavu společnosti je kromě úrovně sociálního a zdravotnického systému kvalita systému vzdělávacího.

Kabinet Petra Nečase reprezentovaly tři strany (později čtvrtý subjekt, který se odloupl z jedné ze tří parlamentních stran, aby fungoval bez opory v podobě demokratických voleb, zato s novým politickým programem, o němž voliči nerozhodovali): ODS, TOP09 a VV. Každá z těchto stran měla minimálně jednoho politika, jehož můžeme považovat za symbol způsobu vládnutí. Hned na začátku (ne)fungování Nečasova kabinetu zacloumala jeho stabilitou korupční aféra ministra životního prostředí, P. Drobila (ODS). Rozkladem sociálního systému s podezřením na "malou domů" proslul pro změnu ministr J. Drábek (TOP09). Třetím "D", jež může sloužit jako symbol trojkoaliční vlády, je potom exministr školství, J. Dobeš (VV).

Liečba Šmajsom

4. 9. 2013 / Jozef Lysý

Ak si neporadíme so svojou kultúrou, so samými sebou, prestaneme byť ľuďmi. Možnože pred Šmajsom by stačilo ešte povedať Európanmi. Evolučná ontológia je však koncept, ktorý nemá takéto bariéry, prekonáva ich.

Páně Kalouskova svoboda

3. 9. 2013 / Boris Valníček

V sobotním Právu nás pan Kalousek děsil nadcházejícími volbami:prý v nich budeme bojovat o svobodu. Bohužel, omezil se jen na toto konstatování, aniž by nám vysvětlil, jakou svobodu myslí. Svoboda v jeho představách asi znamená bezvýhradné podřízení drastickým opatřením v sociální oblasti, neustálé zvyšování daní, zejména DPH, neomezená možnost ztráty zaměstnání, vyhození z práce, exekuce na cokoliv a nemožnost veřejné kritiky.

Tu si mohou dovolit jen koncesovaní komentátoři, jako třeba pan Moravec v televizi, a to tak, že každá námitka, kterou podá někdo jiný, je v zárodku potřena a autor zesměšněn. V parlamentě pak sice opozice být může, ale k nějaké diskuzi a přijetí opozičních návrhů dojít nesmí. Co tedy zbylo ze svobody a demokracie, tak halasně představené "sametovou revolucí"?

29087

Z pár procházek po Čechách:

Asi to opravdu neumíme

3. 9. 2013 / Jan Čulík

Navštívil jsem v minulých několika dnech pár míst především ve východočeském (Královéhradeckém) kraji. Což o to, česká země je krásná, možná jsou problémem jen někteří její obyvatelé. Asi naštvu čtenáře, ale nemohu si pomoci: chybí nám systematičnost, strategické uvažování, praktičnost a pragmatismus. Vládne východňárství a tupost.

1. Proč je nutné u pokladny do skalního města v Adršpašských skalách (asi 5 kilometrů od polských hranic, 95 procent turistické klientely) štěkat nápisem na polské turisty (jichž je v tomto místě opravdu drtivá většina, bez Poláků by mohli Adršpašské skály klidně zavřít): PŘÍJÍMÁME VÝLUČNĚ JEN ČESKÉ KORUNY, PRO VÝMĚNU PENĚZ SLOUŽÍ SMĚNÁRNA!! Co je to za debilní nacionalistickou aroganci?

Jak by vypadal skutečně přesvědčivý důkaz, že útok v Gútě spáchal Asadův režim?

3. 9. 2013 / Karel Dolejší

Pokud má Západ - jak tvrdí - jasné a přesvědčivé důkazy o tom, že chemický útok v Gútě spáchal Asadův režim, měl by být schopen sdělit následující skutečnosti: Která konkrétní nižší jednotka útok provedla, kdo byl jejím velitelem, eventuelně kdo z vyšších velitelů útok nařídil, jakou zbraní byl proveden. (Velení Syrské arabské armády bylo v létě loňského roku výrazně decentralizováno, není však pravděpodobné, že se totéž týká i velitelských struktur dohlížejících na chemické zbraně.) Důkazy by měly být zveřejněny v plném znění, tedy celé originální nahrávky údajné komunikace mezi syrskými veliteli, nikoliv ve formě neurčitých odkazů na utajované primární zdroje, které nikdo neviděl, jak tomu až dosud bylo prakticky ve všech tzv. zprávách - americké, britské, francouzské a vlastně i čerstvé německé, z níž se pouze v jediném odstavci cituje údajné telefonické vyjádření jednoho z velitelů libanonského hnutí Hizballáh, o němž není vůbec jasné, zda se vyjadřuje ke skutečnostem, jež jsou mu známy, nebo sděluje svůj soukromý odhad.

Tahanice o kultovní hospodu stály v Kuksu hostinského život

3. 9. 2013

K článku pana Čulíka k jeho návštěvě východních Čech. Žiji zde a souhlasím s Vámi. Mohlo by Vás zajímat a ve Vašem článku to chybí. Pokud se vydáte z Adršpašsko-Teplických skal a o zhruba 20 km dále blíže k Náchodu do Bludných skal na polské straně pohraničí, tak se nepotkáte s podobně "kvalitními" službami. Jak do skal tak třeba do dinoparku poblíž není problém platit českými korunami, a to tam bývá českých návštěvníků menšina. Kurz je pravda při přímé platbě trochu nevýhodnější než směna v kantoru ale zpravidla bývá vstupné i tak levnější než u nás, píše Martin Štrajbl.

Co se týče Kuksu. Za zmínku stojí dvě věci. Pokud někdo pomlouvá rekonstrukční činnost na hospitalu v různých obdobích, tak nyní započala na Kuksu finančně nákladná oprava, která je ale podle slov kastelána, která jsme se mohli dočíst v tisku, první v porevoluční době a že nynější stavební ruch se dá připodobnit poslednímu, který zde byl v 80. letech 20. století. ZDE

Teplicko-adršpašsko - krásný, ale zanedbaný region

3. 9. 2013 / Zdeňka Petáková

Posílám pozdrav a pár slov v návaznosti na vaše poznámky o Teplicko- Adršpašsku, kde jsem shodou náhod trávila letos pár dní, píše Zdeňka Petáková. Pokládám Teplicko- Adršpašské skály za nejpůsobivější krajinu, kterou lze v ČR spatřit. Tomu opravdu neodpovídá technické a kulturní zázemí místa, jak se zmiňujete.

Myslím, že jde o oblast těžce zasaženou odsunem, takže, odhaduji, lidé, kteří tu žijí, jsou obvykle potomci těch, co přišli po odsunu. Taky jsme se setkali s jistým "buranstvím" -- spíš jde o nějaké takové neuvěřitelně hrubé, hloupé, nedomýšlející "tady je to naše a příchozí nás tedy opravdu moc nezajímají".

A pak, po 89 a nástupu "globalizace", je tu vysoká nezaměstnanost a s ní svázaná apatie nebo snad velká trpělivost a smíření s životem na okraji země, nemotivovanost ke zlepšování, vstřícnosti. To v těch místech přímo řve a podle mého se s tím nedá vcelku nic udělat a ti místní lidé za to moc nemohou.

Kuks se nechává zchátrat

3. 9. 2013

Protože jsem Hradečačka a znám místa, která jste popisoval v zápiscích z cest po bývalém Východočeském kraji (nějak si za ta léta nemohu zvyknout na nové označení), chtěla bych vám poděkovat za to, jak jste okomentoval některé hrůzy, nešvary a netečnost těch, kteří zodpovídají za to, že např. nemohou Poláci takřka na hranicích platit zlotými, píše Helena Filipová.

V Polsku můžete v příhraničí platit bez problémů českými penězi, ale na každém rohu a v každé příhraniční vesnici je směnárna.

Co se týká Kuksu, je to léta stejný problém. Nechává se to zchátrat, restaurují se jen maličkosti.

Víte, byla jsem se svými známými z Anglie na výletě v Krkonoších a při cestě zpět do Hradce uviděli z auta Kuks jak na dlani. Samozřejmě jsme se tam museli stavit. Styděla jsem se za náš stát, jak zachází s takovou nádherou bez povšimnutí. A to byl i jejich názor.

V západních Čechách to umíme

3. 9. 2013 / František Řezáč

Udělejte si příští výlet do západních Čech, třeba do kláštera v Kladrubech, píše František Řezáč.

Je to úchvatná ukázka gotizujícího baroka od Santiniho. Myslím, že můj rodný kraj si počíná lépe, i když je stále co zlepšovat. Nedávno jsme byli na novější naučné stezce na Práchni a okolí u Horažďovic. I v této erz-české krajině, kam se cizích turistů dostane málo, je na naučných tabulích text v němčině a angličtině. A orientace vzorná. Tak my jsme teď tady!, ukazovali jsme si na čísla v mapce na každé tabuli, až jsme se tomu smáli...

Od onoho dne vím, že se čmelák zemní řekne latinsky bombus terestris, italsky bomba terestra, což ale zase připomíná Sýrii.

V příhraničí je nejlepší, to bych doporučil i Východočechům, založit (nejen) pro turistiku tzv. mikroregion nebo euroregion. Hu nás sou to Domažlice a Furth im Wald, obojí stojí za návštěvu. Skoro všude po obou stranách hranice dvoujazyčné tabule, že se dá platit eurem samozřejmost. I v Plzni v obchodech kolem dálnice D5. Podobně je tomu v krajině mého dětství, na Chebsku neboli Egerlandu, kde je Euregio Egrensis. Zde vedle dalšího mohou upoutat naučné tabule společného geoparku.

Češi měli historicky blíž k Němcům než k Polákům, ale mohlo by se to zkusit i ve východních Čechách ku prospěchu obou stran.

O likvidaci kulturního dědictví v Čechách

3. 9. 2013

Cesta se známými z Prahy do Plzně a potom do Strakonic. Dominanta nad Nepomukem, zámek Zelená Hora. "Točili se tam Černí baroni. Pojďme se tam podívat!" Zavřeno! Prý se čeká na rekonstrukci. Po pár kilometrech Oselce. Zámek obklopený anglickým parkem je evidentně ve slušném stavu. Majitelem je kraj. V zámku je Střední odborné učiliště, a proto si jej nelze prohlédnout. Nevadí. Kousek dál jsou Defurovy Lažany. Prý tam je též zámek. Ano -- byl. Musel být nádherný. Vrata vyvrácena, areál je volně přístupný a celý neuvěřitelně zchátralý. Ve vsi u odbočky na Klatovy ještě loni stála boží muka. Zbyl pouze žulový podstavec. Masivní litinový kříž je pryč. Prý ukraden. Zamáčkneme slzu v oku a pokračujeme v jízdě.

Kousek před Strakonicemi na zalesněném vrchu vidíme zříceninu hradu a vedle další zámek -- Střela. Vyjíždíme k němu a je to jasné! Zatlučená vrata, na prostranství před zámkem odpadky, injekční stříkačky, prezervativy, píše čtenář Zdeněk Horák.

Okřiknut za dotaz, kde je Zlatovláska

3. 9. 2013 / Pavel Kelly-Tychtl

Děkuji za zajímavý text o turistických "službách" v Britských listech, píše Pavel Tychtl. Ze zkušenosti z Prahy, jižních Čech a Vysočiny, kam pravidelně jezdíme, protože máme nedaleko Tábora chalupu, mohu jen potvrdit Vaše negativní dojmy. Opakovaně se nám stává, že děti jsou na hradech, zámcích, přírodních památkách okřikovány, uráženy a vykazovány. Stalo se nám to například na zámku Červená Lhota, kde se nás čtyřletý syn zeptal mé ženy, kde je Zlatovláska, a mladý, arogantní průvodce nás poté chtěl vyloučit z prohlídky. Psal jsem v této záležitosti Národnímu památkovému úřadu a nikdy nedostal odpověď.

Rabování památek

3. 9. 2013 / Věra Říhová

Přečetla jsem si článek "Asi to opravdu neumíme". Protože nedaleko Betléma bydlím a Betlém je častým cílem našich odpoledních výletů s dětmi, znám toto místo velmi dobře. Můj otec pracoval u památkářů a Kuks byl jeho pracovištěm 20 let.

Není pravda, že se o tuto památku komunisté nestarali, Kuks se začal opravovat v roce 1968 a od té doby se opravuje stále, v poslední době opět ve větším rozsahu. Kdybyste Kuks viděl v době, kdy ho opouštěly poslední jeptišky, pochopil byste tu hrůzu hrůz. Kuks je srdeční záležitostí Dvoráků i přilehlých vesnic. Viz článek Martina Štrajbla.

Neoznámený test izraelské balistické rakety vyhrotil napětí na Blízkém východě

3. 9. 2013

Izrael dnes bez oznámení ve východním Středomoří vyzkoušel balistickou raketu, jejíž vývoj sponzorují USA. Test byl zaznamenán a oznámen Ruskem na radarové stanici v Armaviru poblíž Černého moře, která má zachycovat informace o raketách z Evropy a Íránu. Událost dále vyhrotila napětí na Blízkém východě vyvolané intervencí v Sýrii, kterou prosazuje americký prezident Barack Obama.

Chcete vydělat na válečných konfliktech?

3. 9. 2013

Spam, který dostaly Britské listy:

Chcete vydělat na válečných konfliktech? Teď je přesně čas začít jednat. Jakmile zaútočí Spojené státy na Sýrii, stoupnou ceny akcií ropy, stejně jako akcie MONARCHY RESOURCES, INK. Začněte vydělávat dolary!!! Úterý 3. září 2013.

Do you wish to earn money on armed conflicts? It's right time to get this done. As soon as the US takes military action against Syria, oil prices will rise as well as MONARCHY RESOURCES, INC. (M O N_K) share price. Start making $$$ on Tue, Sep 3rd, 2013, buy M O N_K shares.

Země, kde zítra již znamená předevčírem

2. 9. 2013 / Lubomír Brožek

Sliby a jízdní řády jsou k tomu, aby se nedodržovaly.
Jonathan Swift
Dobrá zpráva: Budoucnost je plně v našich rukách.
Špatná zpráva: Budoucnost je plně v našich rukách.
Jacob van Blom

Za dveřmi je podzim a...už je to tady -- ti, kdož se obávali nejhoršího, můžou být spokojeni. Zatímco příroda se chystá ke spánku, politické strany a jiná podnikatelsko ideová seskupení se probouzejí, klíčí, rostou, větví se a derou vzhůru. Depresi vystřídala mánie a blázni jsou jak utržení ze řetězu. Kupředu levá i pravá. To se nám to mašíruje! Zvláště když nám cestu k mlhavým obzorům lemují (už zase) stupidní billboardy se "zaručenými" recepty, jak ze sekerky uklohnit tak výživný volební guláš, že by zbledla závistí i Magdalena Dobromila Rettigová. Tváře kulinářů politického mišmaše shlížejí na voliče s  mesiášskou vědoucností. Jejich dokonalosti chybí snad už jenom tykadla.

Nevinné děti ve spárech vyděračů

2. 9. 2013 / Sandra Wain

Konec prázdnin. Příští týden zase začíná škola. Některé děti se těší, jiné pláčou. Rodičům se uleví, že se zbaví dětí, na které nemají čas, a také se uleví jejich peněženkám.

Ve společnosti, kde je všechno podřízeno ekonomickým procesům, nehledejme ani za zdánlivou humanitou nic dobrého. Ochrana práv dítěte svým vedlejším účinkem pouze zakrývá tvrdou realitu vykořisťování dětí a rodiny.

Jak jsem v ruinách na Pohořelci hledal soukromé vlastnictví

2. 9. 2013

Jakožto přímý účastník právě proběhnuvší akce s názvem "Vzpomínky na budoucnost" bych se chtěl podělit o pár postřehů, které mi z celé situace vyplynuly. Předem avizuji, že můj pohled je zaujatý. Nechci se už déle dívat na rozprodávání svého města developerským firmám, které z kdysi krásného a urbanisticky unikátního celku ukrajují čím dál víc pro prachsprostý byznys, jehož jsem přesycen a jenž nepokládám za smysl města, a dokonce si dovoluji tvdit, že má vliv naopak zhoubný a rozkladný pro městské komunity i jednotlivce, píše čtenář, který se představil jako Ondřej Pachner.

Mír nevznikne prostřednictvím střel s plochou dráhou letu

2. 9. 2013 / Lenka Procházková

Projev Lenky Procházkové na demonstraci před budovou velvyslanectví USA v Praze

Dnes je 2. září, tisícům našich prvňáčků začíná dlouhé období života, kdy se budou učit nejen číst a psát, ale i vnímat svět, do kterého se narodily a kterému zatím důvěřují. Budou se seznamovat s pravidly lidského soužití, ke kterým společnost dospěla za mnoho set let civilizačního vývoje. Teoreticky se dovědí, co znamenají slova demokracie, humanita, tolerance, suverenita. A pak zjistí, že svět, popisovaný v učebnicích, už běží podle jiného manuálu.

My starší to víme už dnes. Co s tím obrovským rozporem mezi teorií a praxí uděláme? Vidím tři možnosti: 1. Neuděláme nic. Ať se s tím dnešní děti pak porvou samy. 2. Po večerech děti poučíme, že učebnice jsou zastaralé, ale že to nesmí říkat ve škole. 3. Vychováme děti ke kritickému myšlení a vlastním příkladem je přitáhneme k odpovědnosti za dobu, ve které žijeme.

POZNÁMKA NA OKRAJ:

O hořké volbě prezidenta Obamy, neboli O vraždě třetích osob v odvetě za zločin

2. 9. 2013 / Uwe Ladwig

Je ovšem problém, pokud držitel moci udělá základní politickou chybu. Presidentu Obamovi se to stalo, když mluvil o červené čáře, která by byla překročena při použití jedovatého plynu v Sýrii. Když potom Del Ponte oznámila, že odpůrci režimu v dubnu pravděpodobně použili právě takový plyn, Obama na to vlastně nereagoval - což bylo tehdy správné - , podruhé ale bez skutečných důkazů unáhleně hrozil z odvetou proti Asadovu režimu.

Blamáž České televize -- živě

2. 9. 2013 / Jakub Žytek

Start nového, samotnou Českou televizí hojně avizovaného dvojkanálu ČT Déčko a Art se vskutku povedl. Podle veřejně dostupných informací jej nejsou schopna naladit celá města (Znojmo, Vyškov, Liberec) nebo jednotlivé části (v Praze lze podle mých informací naladit ve Střešovicích, na Petřinách, na Strahově, v Bohnicích (je to snad tím, že jsou na kopci?), slabý či nulový signál ve Vršovicích či u nás v Karlíně). Známí či příbuzní v Českém Brodě, Jihlavě nebo Havířově taktéž nic.

Včerejší hlavní film na Artu (Alois Nebel) jsem oželel, neboť na Primě běžel dnes už klasický a lepší Constantine (mimochodem také vytvořený podle komiksu). Začínám se však trochu bát, aby se čaroděj Rumburak, který se znovu objevil na Déčku a brzy začne své pirátské vysílání z říše pohádek, postupně nezmocnil i ostatních stanic České televize. Je před volbami...

O co se (ne)vede zásadní boj...

2. 9. 2013 / Marek Řezanka

Tak jako ve škole dostávají děti před prázdninami vysvědčení, které zhodnocuje jejich dosavadní práci, člověk by po skončení vlády čekal, že se před blížícími volbami dočkáme bilancování toho, co nám vlastně (ne)přinesla, a co nám (ne)vzala.

Je poněkud škoda, že hlavní opoziční strana v České republice, ČSSD, se v posledních dnech více soustředí na boj sama se sebou, než aby rozebírala počiny minulé vlády -- a že je co rozebírat.

Francie se snaží přesvědčit své občany, že chemický útok spáchala Assadova armáda

2. 9. 2013

Francouzská vláda vydala dokument, který vypracovaly francouzské výzvědné služby, v němž se tvrdí, že nedávný útok chemickými zbraněmi provedla Assadova armáda. Sedmistránkový dokument, který vydala francouzská vláda asi v 19 hodin v pondělí večer, tvrdí, že tyto informace "pocházejí z vlastních francouzských zdrojů".

Assadův režim toto obvinění popírá.

Anglosaský svět prochází malou renesancí parlamentarismu

2. 9. 2013 / Karel Dolejší

Nápis na náhrobku bývalého britského ministra zahraničí Robina Cooka upozorňuje, že se mu sice nepodařilo zabránit invazi do Iráku, nicméně zajistil, že napříště bude mít parlament ve věcech vyhlášení války rozhodující slovo. To se potvrdilo, když premiér David Cameron minulý týden překvapivě prohrál parlamentní hlasování o invazi do Sýrie.

Sociální stát?

2. 9. 2013

Dovolte mi, abych se vyjádřil k našemu tzv. sociálnímu státu. Po postižení mozkovou příhodou to poznávám na vlastní kůži. Zkoušel jsem sehnat pomoc přes banky, pro ty jsem starý, i přes nebankovní sektor, ve většině případů se ani nedovoláte - a také přes neziskové organizace s odpovědí, že nemájí peníze na to aby někomu pomáhaly, tzn. že jsou založeny jenom proto, aby chtěly po státu granty a mohly pořádat sbírky údajně na toho čí onoho. Pokud se na ně obrátíte, zjistíte že nemají peníze.

Zkoušel jsem to i přes televizi, ať to byly Černé ovce či Reportéři na Vaší straně -- odpověď: nemají zájem. Kam tedy ty granty od státu a výsledek sbírek jdou. Já ty lidi na které se údajně vybírá neznám a nemohu potvrdit, že vybrané peníze dostanou. Nedivte se mému pesimismu, ale pokud budete rok se snažit, aby vám někdo pomohl a bez výsledku, také přestanete věřit v sociální stát a všemu kolem. Než se mi podaří vyřídit někde pomoc, bude pozdě, píše čtenář Jan Posolda.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červenec 2013

9. 8. 2013

V červenci 2013 přispělo finančně na Britské listy 774 osob bankovním příkazem celkovou částkou 405 442,98 Kč, dobrovolným předplatným prostřednictvím mobilu v dubnu 2013 částkou 2282,51 Kč. (Finanční příspěvky poukázané Britským listům v červenci prostřednictvím mobilu budou zprostředkovatelskou firmou Airtoy poskytnuty až za dva měsíce, částka za červenec byla 77662.82 Kč.)

Zůstatek byl koncem července 2013 437 922,03 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 166 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

37071