"Islámské hordy, které zničí svět"

5. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta


Fotoreportáž deníku Guardian z provizorního křesťanského kostela v uprchlickém táboře v Calais - fotografie lidí, které britská vláda odmítá vpustit do Británie.ZDE

SKUTEČNÁ HRŮZA

Morální dno zatím v nedohlednu

5. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Dovolte mi abych se s Vámi podělil o své pocity z internetových debat na téma migranti, běženci atd., píše Petr Válek.

Každý týden si říkám, že názory lidí na toto téma už dosáhly morálního dna, ale ono nikoliv. Když jsem se dnes podíval do internetové diskuze pod článkem "U Libye pohřešují stovky běženců z převrácené lodi" Myslel jsem si, že zpráva o vysoce pravděpodobném úmrtí dalších několik set běženců, mezi nimiž opět byly ženy se svými dětmi, pohne snad už s většinou lidí. Když jsem do debaty vstoupil, zmocnila se mě skutečná hrůza.

Zde přikládám názory lidí, které dostaly od čtenářů nejvíce souhlasných bodů.

+55:

Nepohřešujte,přijeďte si k nám ,my vám ty stovky rádi přenecháme!

+24:

A teď by mělo platit: Ukaž jak moc chceš do Evropy, doplav:-))

+30

Dobrý den, a kdo je vlastně pohřešuje? Já nee.

Naštěstí Novinky tuto debatu před několika okamžiky zablokovaly. Děsím se toho, že takto smýšlející "lidi" nejspíš potkávám denně na ulici. Kde se v lidech bere taková míra zrůdnosti, když většinu diskutérů potěší smrt utopením stovky zoufalých a zbědovaných lidí? Neposlal jsem ty nejhorší názory, protože je pracovníci novinek odmazávali. Možná by stálo za zvážení, zda vůbec má smysl pro takto zrůdnou debatu vůbec poskytovat prostor a ještě více snižovat již tak nízké renomé.

Děkuji Vám, že proti podobným výlevům vytrvale bojujete a upozorňujete na ně. Je vidět, že je to skutečně potřeba, pokud už není pozdě.

Najde se právník, který by zastoupil nezákonně vězněné běžence v Bělé?

5. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Kdyby se našel někdo, kdo právně zastoupí jednotlivé běžence v Bělé, tak se dá docílit propuštění desítek lidí a rodin, upozorňuje David Michal:

Česko nesmí zavírat migranty pro podezření z útěku, chybí na to zákon

/p>

Česká policie nesmí zavírat běžence do uprchlických táborů na základě podezření z útěku uvedeném v takzvaném Dublinském nařízení EU. Rozhodl o tom Krajský soud v Ústí nad Labem. Nařízení totiž vyžaduje, aby stát pojem „nebezpečí útěku“ sám definoval, což Česko neudělalo. Zprávu přinesly středeční Lidové noviny.

Zdroj: IDNES

Jaký má smysl chytat a věznit uprchlíky?

5. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Uprchlíci nemají jinou možnost než před útlakem a vražděním se dostat do Evropy. Že jsou ochotni podstoupit drastické útrapy, dokazuje i to, že se mezi nimi stalo běžnou praxí, jak informuje deník Guardian, že si vezmou do ruky do běla rozpálené železo. Lidské tělo má tak zázračnou schopnost regenerace, že do tří dnů přestanou prsty na spálené ruce bolet - ale už není možno uprchlíkovi vzít otisky prstů a zkontrolovat, do které země EU vstoupil jako první a kam má být deportován.

Ministr vnitra Chovanec vězní nevinné uprchlíky ve vazebních střediscích v Bělé a v Zastávce protiprávně, rozhodl soud, jak ve středu informují sdělovací prostředky.

Proč ale ta hysterická posedlost se zatýkáním nevinných lidí, kteří se snaží zachránit svůj život, proč jejich zavírání do vazebních středisek a proč jim odebírat peníze a mobilní telefony?

Rozhovor Britských listů 16:

Jak bojovat proti strachu v obyvatelstvu

31. 7. 2015

čas čtení < 1 minuta
Rozhovor Jana Čulíka s místopředsedou ÚV KSČM Jiřím Dolejšem o nynějším strachu českého obyvatelstva z uprchlíků a o politice Komunistické strany Čech a Moravy. Rozhovor se vysílá na regionalni televizi.cz, která je k dispozici satelitem, pozemním digitálním vysíláním a na kabelu i na internetu, od pátku 31. července 2015.

Zásadní hodnotový spor o podobu dnešní žurnalistiky

5. 8. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 2 minuty

Ještě poměrně nedávno, pár let tomu, jsem měl jakousi vnitřní základní jistotu, že po Dreyfusově aféře a hilsneriádě musí být už každému aspoň trochu vzdělanému člověku jasné, že základní civilizační hodnoty je třeba hájit proti samozřejmým předsudkům většiny bez ohledu na čtenost, souhlas čtenářů, dokonce bez ohledu na to, že to většinu může pobuřovat.

Jenže on dneska o Dreyfusově aféře, Zolovi nebo Masarykově angažovanosti v hilsneriádě vlastně téměř nikdo nic neví.

K rasistickému štvaní proti uprchlíkům se kromě Parlamentních listů přidalo i Právo

5. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

Podstatou vyvolávání nenávisti proti skupině obyvatelstva je princip kolektivní viny. Znamená to, že pokud se někdo něčeho dopustí, rozšířím "vinu" daného jednotlivce na všechny příslušníky jeho skupiny podle náhodných vnějších společných znaků, ať barvy kůže nebo náboženského přesvědčení či sociální příslušnosti. Tak četná média v České republice už léta vyvolávala nenávist vůči Romům či cizincům zdůrazňováním, že se nějakého přestupku či trestného činu dopustil nebo něco "strašlivého" udělal Nečech, neběloch a "cizinec". Vytváří se tím už tradičně v českých médiích naprosto iracionální přesvědčení, že když někdo něco spáchá, nesou za to vinu všichni příslušníci "jeho" skupiny (skupina je uměle vytvořena podle náhodných rysů, například nyní jsou to uprchlíci). Neseriozní zdroje jako Parlamentní listy toto vyvolávání nenávisti praktikují běžně, nyní se k tomu přidalo i Právo, jak informuje Daniel Veselý:

"Titulní článek redaktora Radka Plaveckého - "Pracovníci uprchlického tábora v Bělé čelí hrozbě nemocí a častým výhrůžkám" - dále vytaženo, zdroj Právo: "Je celkem běžné, že běženci nadávají a vyhrožují komukoli v uniformě, že ho podříznou". - dále konstatují - těžko poznat, kdy lžou. Další pecka, zdroj Právo: "Hlavně Afgánci vyhrožují: Počkejte, vy bílý svině, až nás tu bude víc, všechny vás podřízneme".

Tak "levicové" Právo dnes na svém na otvíráku ukazuje, že nám nějaký afghánský uprchlík vyhrožuje podřezáním. To je manipulace, kolik z běženců takhle přemýšlí, proboha? Je jasné, že se vždycky najde někdo takový, navíc po jejich zkušenostech... AČR se podílela a podílí na destabilizaci Afghánistánu. Od US invaze a zahájení okupace v roce 2001 je tam téměř 100 tisíc mrtvých - takže nějaký výkřik uprchlíka z Afghánistánu je irelevantní a nemá co dělat na otvíráku, je to mediální manipulace a cynická generalizace uprchlického "nebezpečí"."

"Dobrý Rom - mrtvý Rom" - dva muži byli v Polsku postaveni před soud za vyvolávání rasové nenávisti

5. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Dva muži z Vratislavi byli postaveni před soud za vyvolávání rasové nenávisti proti rumunským Romům na Facebooku. Torpedovali sbírku pro Romy, kterou pořádala polská charitativní organizace, a vyhrožovali, že půjdou do romského tábora s mačetami, protože "Dobrý Rom je mrtvý Rom". Jeden z mužů se hájil, že byl novým uživatelem Facebooku a nevěděl, že jeho výroky jsou zveřejněné a přístupné komukoliv. Soud mu přiznal, že neměl v úmyslu vyvolávat rasovou nenávist, avšak druhého muže soud odsoudil za rasistické výroky na Facebooku k 12 měsícům odnětí svobody.

Podrobnosti v polštině ZDE

Lékaři bez hranic z Jemenu: Hrůza za hrůzou, mír v nedohlednu

5. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Člen týmu poskytujícího lékařskou pomoc Thierry Goffeau se po desetitýdenním turnusu vrátil z jemenského přístavu Aden, kde včera začala intervence arabských monarchií Perského zálivu. Vyčerpaný pracovník organizace Lékaři bez hranic vysvětluje, že boje nikdy neustávají.

Jemen není Irák, ale i zde je mír v nedohlednu

5. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 6 minut

Od pondělka se na sociálních sítích objevují snímky těžké techniky intervenující v jemenském konfliktu. Některé fotografie ukazují francouzské tanky Leclerc či ruská bojová vozidla pěchoty BMP-3, která nakoupily Spojené arabské emiráty. Na jiných jsou americké tanky M1 Abrams, zbraně ze saúdského arsenálu. Odhady říkají, že v Adenu byly při první úspěšné arabské vyloďovací operaci v dějinách vyloženy dvě těžké brigády - jedna saúdská, jedna SAE, spolu s několika dělostřeleckými bateriemi a blíže neurčeným počtem vojáků jednotek zvláštního určení. Po mnohaměsíčním odkladu začala se zlomkem původně oznámených sil pozemní intervence. Že by válku ukončila je však velmi nepravděpodobné.

Channel Four News: Británie si myje ruce nad uprchlickou krizí

5. 8. 2015

čas čtení 4 minuty

Podobnost s ČR čistě náhodná?Moderátor: Byl to milník, který nikdo nechtěl zaznamenat: Právě letos zemřel dvou tisící člověk při pokusu překročit Středozemní moře do Evropy. Téměř 200 000 dalších uprchlíků bylo zachráněno. To dává údajnou krizi v Calais to příslušného kontextu.

V Německu zuří skandál ohledně "ohrožení svobody projevu"

5. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

Německý ministr spravedlnosti právě propustil vysokého prokurátora, který vládu obvinil, že zasahuje do vyšetřování zrady. Ministr Heiko Maas se vyjádřil, že ztratil důvěru v prokurátora Haralda Rangeho. Němečtí prokurátoři vyšetřují, zda server Netzpolitik prozradil státní tajemství, když informoval, že německý stát plánuje zintenzivnění dohledu nad internetem.

Výprodej v Athénách

5. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Probíhá to podle předpokladů. Athénská burza znova otevřela poté, co byla nucena na několik týdnů ukončit obchodování - a přešla do letu střemhlav. Jenže co to znamená?, ptá se Henrik Böhme.

Ukrajina: Další minská jednání bez výsledku, Porošenko náhle svolal Vojenský kabinet

5. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Podskupina pro bezpečnost v Minsku bezvýsledně jednala o konfliktu na Donbase. Podle médií návrh dokumentu i stažení výzbroje od linie kontaktu nezískal souhlas zainteresovaných stran.

Mezitím v Kyjevě prezident Petro Porošenko náhle svolal zasedání Vojenského kabinetu Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny (SNBO). Prezident prohlásil, že je nezbytné vypracovat obranný plán pro případ možné eskalace konfliktu.

Podrobnosti v ruštině: ZDE

Česká republika si koleduje o pověst nejhnusnější země v Evropě. A může na to těžce doplatit

4. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení 3 minuty

Chovejte se k jiným tak, jak byste očekávali, že se budou oni chovat k vám, až se octnete v téže situaci

Vlna šovinistické protiuprchlické hysterie v České republice je opravdu krátkozraká, vzhledem k tomu, že Češi obývají nestabilní prostor ve středovýchodní Evropě, který se historicky stává skoro každých dvacet let terčem pogromů, etnického očišťování, politického pronásledování a katastrof. Pro šovinistické Čechy, kteří zaujali naprosto nelidský a kriminální postoj vůči uprchlíkům a odpírají jim z nesmyslných rasistických důvodů právo na ochranu před smrtí a pronásledováním, které jim ČR má podle mezinárodních smluv, které podepsala POVINNOST POSKYTNOUT, je velmi riskantní tento postoj prosazovat, protože se může velmi rychle obrátit proti nim.

Vězte, že v západní Evropě drtivá většina obyvatelstva nepovažuje přistěhovalce z Asie a z Blízkého Východu za méněcenné lidi, žije s nimi v pokojné symbióze už mnoho desítek let. Nedůvěru a odpor však mají v západní Evropě k lidem ze středovýchodní Evropy, které - dosud jsem si myslel že neférově - považují za bigotní primitivy. Pokud se tak Češi, Maďaři a Slováci opravdu budou chovat, podřežou si tím větev, na které sedí. Nikdo je za "civilizovaný Západ" považovat nebude.

Kdy se ozve podobný apel z Česka?

Žádost z Dánska: Uprchlíci, prosíme, přijďte k nám!

4. 8. 2015

čas čtení 3 minuty

Často přemýšlím o větě, kterou napsal na Facebook jeden můj švédský známý: "Jsem hrdý, že žiju v zemi, do níž lidé utíkají."

To dává rozum. Měla bych být hrdá a vděčná, že lidé jako vy - lidé v tísni a v nebezpečí - přicházejí do mé země pro ochranu a mír, píše Michala Bendixen.

Avšak v mé zemi, v Dánsku, zastává vláda opačný postoj. Minstr pro integraci tu nedávno zahájil reklamní kampaň, varují, aby žadatelé o azyl nejezdili do Dánska.

Avšak my se tomuto narativu nevzdáme bez boje. Dánsko není xenofobní země - ví se o nás, že jsme šťastní, uvolnění a velkomyslní. Dánská a britská vláda vás vidí jen jako přítěž. Vím ze svých setkání se stovkami uprchlíků během let, že to není pravda. Chcete pracovat, chcete se vzdělávat a přijíždíte s množstvím zdrojů.

Překvapující a znepokojující lék proti stárnutí: transfuze krve od mladých lidí

4. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

Deník Guardian se ve své sekci nazvané "The Long Read" (Dlouhá četba) zabývá pozoruhodnými zjištěními amerických vědců: sešijete-li chirurgicky mladou myš se starou myší a spojíte-li jejich krevní oběhy, mladá krev způsobí, že mozek staré myši začne dramaticky regenerovat a produkovat mozkové buňky mladého organismu. Zdá se, žře to funguje i u lidí - zatím se uskutečnily jen dílčí testy, avšak například v případě jednoho čínského miliardáře, který v posledních letech svého života byl silně postižen Alzheimerovou chorobou a už nepoznával své příbuzné, došlo po transfuzi krve k podstatnému zlepšení jeho stavu.

Krávo, co to máš na hlavě? Píčo, sundej to!

Měla jsem zánět zvukovodů, musela jsem si vzít šátek. Stala jsem se terčem útoků, že jsem "muslimka"

4. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Posledních asi 10 dní jsem většinu času chodila se šátkem na hlavě. Ne z náboženských důvodů, ale kvůli komplikovanému zánětu zvukovodu, který se mi léčil pomaleji než je zvykem - doktorka mi proto doporučila mít zakryté uši. Ne neprodyšně, ne klapkami nebo něčím, co by tlačilo, šátek proto byl ideální varianta. I když jsem samozřejmě přemýšlela, jaké reakce by to mohlo vyvolat vzhledem k té probíhající xeno-hysterii..., píše na facebooku Petra Jell.

Postupně se přikládalo do ohně...

4. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Až se bude vzpomínat, proč to s námi na začátku 21. století skončilo špatně a že to ve zpětném pohledu nikdo nechápe, jak se z "mírumilovného Česka slušných Čechů" mohla stát odporná, rasistická, agresivní a zfanatizovaná země nesnášenlivých oblud, odpověď bude snadná, jen ji budou všichni popírat a zavírat před ní oči, píše na Facebooku Ján Simkanič.

"Postupně se přikládalo do ohně, každý si přihřál svůj kousek, až se totálně zbláznili skoro všichni. A když se tomu trochu mediálně pomůže, to by bylo, aby se pudy pořádně neuvolnily. Extrémisti, politici, média, dav. Jeli v tom všichni. A stačilo na to pár měsíců. Někdo si v tom vybíjel komplexy, někdo to využíval k osobnímu prospěchu, někdo se na tom bavil. Ale vzájemné reakce nakonec jako chrámové sloupy podepřely tu ohromnou katedrálu nenávisti."

A bylo jim dobře. Protože se mohli cítit jako něco lepšího. Jako něco lepšího než ONI. I když nikoho z NICH za celý svůj život nikdy neviděli.

Podporovat politiku, která dehumanizuje druhé, je dehumanizovat sám sebe

4. 8. 2015

čas čtení 6 minut

Samozřejmě, zásadní existenciální hrozba pochází od nás samých. Jestliže dokážeme pohlédnout na jinou lidskou bytost a zkategorizovat ji jako "ilegála", co se to proboha stalo s naším lidstvím? Podporovat politiku, které dehumanizuje druhé, je dehumanizovat sám sebe. Myslím, že většina lidí se tomu brání, ale tlačí jí tím směrem naše stále sadističtější elity. Jestliže jste znepokojeni hrozbami vašemu způsobu života, podívejte se na lidí, kteří rozprodávají vaše veřejné služby. Lidé, kteří zničí tuto společnost, jsou už tady: tisknou si vlastní peníze, tisknou si vlastní noviny a reagují na nežádoucí lidské bytosti u bran vypuštěním psů.

Minulý týden byla vlakem v tunelu pod kanálem La Manche usmrcena krásná, milovaná africká bytost, která strávila posledních několik let životem v ohradě, píše známý britský televizní komik Frankie Boyle, a ironicky tak odkazuje na nedávnou smrt afrického lva, která u některých lidí vyvolala větší zájem než smrt lidí, uprchlíků u kanálu La Manche.

NOVÉ VĚCI Z ČESKÉ REPUBLIKY:

Britské listy se proviňují "extremním humanismem"

4. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

"V poslední době se profilujete jako extrémní humanisti. Přijde mi, že jste to vy, kdo nechápe, že lidé v ČR prostě nemají zájem a nechtějí především muslimské uprchlíky, píše jeden mladý čtenář, nechápaje, že některé etické principy prostě nelze opustit.

"Zeman má pravdu, nikdo uprchlíky nezval. Podle průzkumů veřejného mínění souhlasí 70 procent Čechů se svým prezidentem. Náš mimořádný etno-kulturní mikrokosmos je nám velmi drahý a máme v úmyslu si ho žárlivě střežit. Naši dědové za něj zaplatili svou krví a my ho v žádném případě nebudeme sdílet s nezvanými hosty. Konec konců, naše historická zkušenost nás učí, že jen nepřátelé přicházejí jako nezvaní hosté. Laskavě se starejte o sebe a přestaňte zasahovat do našich vnitřních záležitostí!" píše na Facebooku řediteli Human Rights Watch Europe Andrewu Streohleinovi Jena Millerová.

V řediteli redakce Parlamentních listů se probouzí "vlastenecká bojovnost"

4. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Žiju v nejkrásnější zemi v Evropě, kterou mám rád. A mám rád i její lid, mezi kterým jsem na venkově vyrůstal a který je moudrý a opatrný. Dnes si přehraju celou Mou Vlast, při které slzím u prvních dvou vět a při posledních dvou větách se ve mně probouzí vlastenecká bojovnost, píše na Facebooku Jaroslav Polanský, ředitel redakce Parlamentních listů.

Hillary Clintonová: Britský premiér Cameron je "nejistý, nezkušený, nečitelný a neangažovaný"

4. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

V Americe vyšlo najevo, že americká kandidátka na prezidenta Hillary Clintonová označila ve svých emailech britského konzervativního premiéra za "aristokratického, nejistého, nezkušeného, nečitelného a víceméně neangažovaného". Londýnského konzervativního primátora Borise Johnsona označila za "konzervativního klauna-prince" (slovní hříčka "clown prince" s výrazem "crown prince" - korunní princ. O Johnsonovi se uvažovalo jako o možném novém šéfovi Konzervativni strany.)

POZNÁMKA NA OKRAJ:

Terorismus proti kolonialismu verze 15.4, nebo Šílenství má různá jména

4. 8. 2015 / Uwe Ladwig

čas čtení 3 minuty

Pravděpodobně jste slyšeli o tom, že v Německu znovu hoří příbytky. Nežijí v nich jako kdysi Židé, dnes to jsou přistěhovalci a často i v těch domech nežije nikdo, jsou prázdné, protože ultranacionalističtí němečtí teroristé chtějí, aby se zabránilo přílivu cizinců do jejich komunit. Zvláštní na tom je, že při tom nejde o lidi, kteří by ohrožovali kariéru silným Němcům z dobře placených pracovních míst, protože nově příchozí nejsou investoři a jejich zaměstnanci z "prvního světa", kteří se můžou nerušeně usadit, v které zemi chtějí, ale jsou to před smrtí a pronásledováním prchající lidé z druhého a třetího světa.

Teror židovských osadníků vůči Palestincům je „vedlejší produkt“ izraelské okupace

4. 8. 2015 / Daniel Veselý

čas čtení 6 minut

Právě před rokem provedl Izrael v Pásmu Gazy jeden z nejmasivnějších útoků v rámci operace Ochranné ostří. Někteří pracovníci z různých lidskoprávních organizací potvrdili, že izraelská armáda (IDF) záměrně cílila na civilisty. Při těchto útocích bylo zavražděno mnoho obyčejných lidí včetně dětí; žádní zakuklení hamásovci údajně útočící ze škol spravovaných OSN v dosahu nebyli, jak jinak tvrdívá neochvějná hasbara. Proto je žhářský útok ve vesnici Kfar Duma na Izraelem okupovaném Západním břehu, při němž uhořelo palestinské batole a několik jeho příbuzných utrpělo těžké popáleniny, některými pozorovateli považován za cynické, byť logické pokračování projevů izraelského státního terorismu namířeného proti okupované palestinské populaci.

Máte toho hodně na svědomí, pane Polanský

4. 8. 2015 / Jan Čulík

čas čtení < 1 minuta

Vy máte toho hodně na svědomí, pane Polanský. Naprosto zblbnout ubohé prosté lidi:


Subject: Vazeny pane Culik
Date: Tue, 04 Aug 2015 19:57:06 +0200 (CEST)
From: koleckobaf@seznam.cz
To: culik@blisty.cz

Na rozdil od Vas mam rad Ceskou Republiku. Vy si prejete, aby Cesi zili pod vlajkou Islamskeho statu. Jste vzdelany clovek a presne vite co takova hruza obnasi pro vsechny a obvzlast nase Ceske zeny.

To, ze chcete aby vlala ve Velke Britanii je mi jedno, ale na nasim Hrade nebude.
Vas sen neuskutecni!

Chytrý britský konzervativní politik Kenneth Clarke:

Levičák Jeremy Corbyn by mohl v Británii vyhrát volby

4. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

Po letošním květnovém volebním debaklu anglické Labouristické strany nyní řeší tato skoro polorozpadlá strana volby svého budoucího šéfa. V Labouristické straně se sváří pravicové a levicové křídlo. Pravicové křídlo, které kdysi vytvořil Tony Blair, jehož hlavní modlou a inspirací byla Margaret Thatcherová a který přijal a v mnoha ohledech ještě prohloubil thatcherovskou ideologii, se sváří s tradičními nezreformovanými "staromódně levicovými" odboráři a aktivisty. Pravice v Labouristické straně varuje, že pokud strana nebude centristická a nebude vlastně svou ekonomickou i jinou politikou napodobovat konzervativce, v Anglii ve volbách nikdy nezvítězí.

Saúdská Arábie: Svoboda projevu je zneužíváním náboženských práv

4. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Saúdská Arábie zopakovala svůj požadavek, aby byl globálně zaveden zákon proti rouhání. Tvrdí, že svoboda projevu vede k porušování "náboženských a ideologických práv".

Abdulmajeed Al-Omari, ředitel pro mezinárodní vztahy na saúdském Ministerstvu islamistických záležitostí, se vyjádřil, že "svoboda projevu bez omezení by vedla k porušování a zneužívání náboženských a ideologických práv". Požadoval, aby urážky náboženství byly trestným činem, a naléhal na zintenzivnění úsilí zaměřeného na zákaz urážek náboženských symbolů.

Podle Al-Omariho vyvolává "zneužívání" svobody projevu náboženský extremismus a porušování lidských práv.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Anglická policie vyšetřuje obvinění, že bývalý konzervativní premiér Edward Heath sexuálně zneužíval nezletilé děti

4. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Independent Police Complaints Commission, Nezávislá komise pro vyšetřování stížností na policii, vyšetřuje tvrzení jednoho vysokého policisty v důchodu, že policie v hrabství Wiltshire v devadesátých letech zrušila trestní vyšetřování jedné majitelky místního bordelu, když žena pohrozila, že odhalí, že Edward Heath, bývalý britský premiér za Konzervativní stranu, sexuálně zneužíval nezletilé děti.

Policie oznámila, že v záležitosti nyní obdržela celou řadu telefonátů. Deník The Mirror zveřejnil tvrzení nejmenovaného muže, že ho Heath znásilnil, když mu bylo 12 let. Edward Heath zemřel r. 2005 ve věku 89 let.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Bývalý šéf CIA přiznal televizi BBC, že CIA své vězně mučila

4. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Buzzy Krongard, bývalý výkonný ředitel CIA, přiznal v pořadu britské televize Panorama, že CIA ve svém programu "posílených výslechů" mučila osoby podezřívané z terorismu. CIA dosud tvrdila, že tyto techniky mučením nebyly, protože je za George W. Bushe schválil Bílý dům.

Prezident Obama program mučení v CIA zrušil r., 2009, když přišel k moci.

Mučení je podle amerického práva trestným činem, avšak Obama odmítl postavit vysoké činitele před soud.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Blízký východ trpí vlnou vedra, dosahující až 50 stupňů Celsia

4. 8. 2015

čas čtení 1 minuta

Nesnesitelně vysoké teploty jdou ruku v ruce s obrovskou vlhkostí vzduchu

Obrovské vedro, rozkládající se infrastruktura a výpadky elektrického proudu na Blízkém Východě vytvářejí zvlášť nesnesitelné klima v oblasti, která je už notoricky známá horkými léty.

Očekává se, že v městě Basra na jihu Iráku budou teploty dosahovat 51 stupňů Celsia po většinu týdne a o víkendu dosáhnou 52 stupňů Celsia. V Iráku vláda vyhlásila čtyřdenní volno, protože se ve vedrech nedá pracovat, a obyvatelé Libanonu bez elektřiny spí na holé dlážděné podlaze ve snaze se zchladit, protože v důsledku výpadků elektrického proudu nejde klimatizace.

V pátek bylo v důsledku kombinace extremního horka a vlhka v íránském městě Bandar Mahshahr, jako kdyby byla teplota 73 stupňů Celsia, i když ve skutečnosti byla "jen" asi 46 stupňů.

V Pákistánu usmrtila nedávná vedra stovky lidí.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Na okraj konspiračních teorií spojovaných s přílivem uprchlíků do Evropy

Zabránili revoluci. Už zase!

3. 8. 2015 / Karel Dolejší

čas čtení 5 minut

Veškerý rozdíl proti době nedávno minulé spočívá v tom, že dříve se s takovými názory do slušné společnosti prostě nesmělo. Dnes už se ale smí cokoliv. Například pražská primátorka za Babišovo Ano může mít neonacistickou poradkyni

Zdaleka nejrozšířenější konspirační teorie spojovaná s uprchlickou vlnou dnes v Česku hlásá, že lidé, jejichž rozhodující část prchá před násilím páchaným proíránským/proruským režimem v Sýrii a pročínským režimem v Eritreji, jsou součástí amerického spiknutí s cílem zlikvidovat evropský sociální systém. Podvariantou je tvrzení, že mezi uprchlíky se skrývají operativci "Islámského státu", kteří přicházejí do Evropy bojovat. Také "Islámský stát", jako všechno špatné na světě, ovšem prý vytvořili Američané.

Jak Evropa přijímá uprchlíky

Lidé, před nimiž by se mnozí Češi měli hluboce stydět

3. 8. 2015

čas čtení 12 minut

Vedle xenofobní hysterie zaměřené proti zoufalým a bezmocným uprchlíkům, je v Evropě mnoho lidí, kteří aktivně novým příchozím pomáhají a podporují dobré věci, které uprchlíci s sebou přinášejí. Jsou v Německu, v Maďarsku, v Řecku, v Itálii, v Británii i ve Francii

Pokud bychom to posuzovali podle novinových titulků, někdy to vypadá, že nikdo v Evropě nechce uprchlíkům pomoci. Letos jich do Itálie a do Řecka přijíždějí rekordní počty, a přesto ostatní státy Evropské unie souhlasily, že přijmou méně než 20 procent z nich. Maďarsko buduje proti uprchlíkům zeď. Z téhož důvodu uzavřela Francie svou hranici s Itálií. V Řecku vládly letos pochybnosti, zda není přestupkem uprchlíka svézt autem.

Avšak na místní úrovni jsou aktivní tisíce lidí po celém kontinentu, kteří čelí nenávisti svých spoluobčanů a jednají pozitivně tam, kde politikové zůstávají v nečinnosti. V Evropě nyní existuje obrovské hnutí lidí na pomoc uprchlíkům, ať už jsou to dobrovolníci v Maďarsku, kteří pomáhají čtyřiadvacet hodin denně syrským a afghánským příchozím, nebo španělští kněží, kteří imigrantům pomáhají vyplňovat formuláře. V Evropě dnes existuje nejméně sedm hnutí, která bojují za práva uprchlíků.

Proč nemá Česko takovéhoto prezidenta?

3. 8. 2015

čas čtení 33 minut

"Pojďme začít tím, co by mělo být samozřejmostí: Podle mého názoru je morální povinností všech států Evropy zachraňovat uprchlíky před smrtí ve Středozemním moři. Přišli bychom o veškerou sebeúctu, kdybychom lidi, kteří jsou unášeni vodami před branami našeho kontinentu, přenechali jejich osudu.

Podle mého názoru by také mělo i nadále být samozřejmou morální povinností všech států Evropy poskytnout bezpečné útočiště lidem, kteří – jak stanovují německá ústava v článku 16a a ustanovení ženevské konvence o uprchlících – jsou z politických, etnických, náboženských a rasových důvodů pronásledováni. Takováto ochrana je dle mého zcela bez diskuse a je naší povinností tak dlouho, dokud se tito lidé nebudou moci vrátit do své vlasti, aniž by jim hrozilo nebezpečí, nebo také zůstat v Německu či na nějakém jiném bezpečném místě."

Projev spolkového prezidenta Joachima Gaucka u příležitosti prvního dne připomínky obětí útěků a vyhánění dne 20. června 2015 v Berlíně

Dnes chceme hovořit o lidech vykořeněných.

O uprchlících a vyhnancích, o lidech donucených k emigraci.

O lidech bez domova v minulosti a o lidech bez domova dnes a zítra.

O lidech, kteří již nejsou tam a ještě nejsou zcela ani tady.

O lidech, kteří něco postrádají a zároveň jsou rádi, že nemusejí žít tam, kam stesk po domově vede jejich myšlenky.

Dnes chceme hovořit o lidech vykořeněných.

O lidech – jedno zda černých či bílých, mladých či starých, mužích či ženách, křesťanech, židech či muslimech – o lidech, kteří všichni učinili hluboko v duši tutéž bolestnou zkušenost, kterou spisovatel Jean Améry, uprchlík před nacistickým Německem a přeživší z koncentračního táboru Bergen-Belsen, shrnul prostou, pro jedny utěšující, pro jiné tísnivou větou: „Člověk musí mít vlast, aby jí neměl zapotřebí.“

Typický oddaný čtenář serveru je pravděpodobně mediálně pologramotný frustrant

Vliv Parlamentních listů je přeceňován

3. 8. 2015 / Bohumil Kartous

čas čtení 6 minut

Nedílnou součástí projektu Parlamentních listů je způsob legitimizace, postavený na seriózních autorech, kteří jsou ochotni zařadit se do tohoto mediálního panoptika, a také na mediální prostituci politiků, kteří svými příspěvky do svých profilů na serveru posvěcují jeho "serióznost".

Příklad první: žena na sklonku produktivního věku s afinitou ke komunistům, postrádající celoživotně důvěru ve společenský systém, s postupujícím věkem navíc nabývající existenčních starostí vyvolaných spíše iracionálně než z důvodů reálného ohrožení. Na cokoliv, co zvyšuje její pocit ohrožení, reaguje přirozeně vzdorovitě, ať už se jedná o jakýkoliv politický návrh "tunelářů" (v podstatě jakýkoliv politik, který je v jejích očích v držení moci) nebo třeba imigrace. Příklad druhý: muž na sklonku produktivního věku, "revoltující" proti systému, jehož se necítí součástí, svérazným nicneděláním, které si sám pro sebe vykládá jako způsob boje "za nezávislost". Sociálně izolovaný, frustrovaný životním neúspěchem, hledající vnější zdůvodnění a imaginárního nepřítele, s nímž by mohl "bojovat" a potlačit tak všechny znaky životního selhání. Tyto kazuistiky patří oddaným čtenářům serveru Parlamentní listy.

"Nikdo vás nezval" - Zemanovi to prochází jen proto, že nikdo nerozumí česky, varuje Human Rights Watch

3. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

"Nikdo vás nezval," vzkázal český prezident Miloš Zeman uprchlíkům a zintenzivnil tak rétoriku odporné nesnášenlivosti. Je to jen proto, že tak málo lidí rozumí česky (nebo maďarsky), že mainstreamovým hlasům ve střední Evropě mohou projít takto odporné postoje, upozorňuje evropský šéf organizace Human Rights Watch Andrew Stroehlein a dodává: "A argument, že ´nejlépe můžeme uprchlíkům pomáhat v jejich domovských zemích´, je zlovolně cynický, protože jde o lidi, kteří prchají před válkou a útlakem."

Nesnášenlivost

3. 8. 2015 / Jan Sláma

čas čtení 3 minuty

Tak prý míra trpělivosti teplických občanů přetekla. Aby ukázali svou nespokojenost s existencí arabské komunity na území města, provedli manifestační promenádu se psy parkem poblíž Kamenných lázní. Ti pejsci prý vlastně zavdali důvod k tomuto aktu, protože prý byli arabskými kluky znepokojováni házením kamenů. Kromě toho Arabové vadí svým hlukem a děláním nepořádku.

Francouzi donutili saúdského krále zrušit svou dovolenou

3. 8. 2015

čas čtení < 1 minuta

Saúdský král Salman byl donucen zrušit svou dovolenou v jižní Francii a odletět do Maroka, poté, co 150 000 Francouzů podepsalo petici, protestující proti tomu, že francouzské úřady pro krále uzavřely veřejnou pláž v blízkosti jeho vily. Francouze také rozzuřilo, že si král nechal z vily instalovat výtah přímo na pláž a že pro to místní úřady poskytly stavební povolení. Místní úředník Philippe Castanet přislíbil, že výtah bude v nadcházejících týdnech odinstalován.

Francie si nyní pěstuje své nové styky se Saúdskou Arábií a dalšími státy v Perském zálivu, které se stavějí nepřátelsky vůči Íránu. Je za to odměňována kontrakty v energetickém a zbrojním sektoru, připomíná izraelský list Haaretz.

Podrobnosti v angličtině ZDE

Co je to rasismus a proč je neslučitelný se západní demokracií

3. 8. 2015 / Boris Cvek

čas čtení 3 minuty

Setkávám se s postojem typu: jak se může levice, které má jít o uražené a ponížené, zastávat muslimů a imigrantů? Já když slyším paušální odsudky muslimů nebo imigrantů nebo Romů, vždy si představím nevinného, hodného člověka, který je Rom, imigrant nebo muslim, a je mi jasné, že nejen levice, ale kdokoli vůbec soudný, musí tyto paušalizace odmítnout.

MEDECINS DU MONDE:

Ženy a děti mezi uprchlíky potřebují větší ochranu

3. 8. 2015

čas čtení 2 minuty

"Je to středostavovská populace, většina z nich má velmi rozsáhlé vzdělání, oni nejsou chudí," zdůrazňuje Corty. "Proto tak strašně riskují, a umírají tak často, není to proto, že jsou pitomí, nebo si neuvědomují nebezpečí. Jsou pod obrovským tlakem a nejsou zvyklí na to žít za špatných podmínek, neumějí v nich žít."

Jean-François Corty, ředitel humanitární organizace Medecins du Monde, požaduje, aby Evropa dělala víc pro uprchlíky ve Francii.

Do uprchlického tábora v Calais přicházejí nyní ve velkém počtu ženy a děti a úřady nedělají dost pro to, aby jim poskytly útočiště a ochranu. "Není lehké je vidět za dne, protože ony nechodí ven, ale vidíte je v noci, kdy se snaží dostat se na vlak či kamion," řekl Corty.

PŘISPĚJTE FINANČNĚ NA PROVOZ BRITSKÝCH LISTŮ

Hospodaření OSBL za červen 2015

17. 7. 2015

čas čtení 2 minuty

V čeervnu 2015 přispěli čtenáři finančně na Britské listy bankovním příkazem celkovou částkou 150 564,80 Kč. Příjem z reklamy byl 13 996 Kč.

Zůstatek byl koncem června 2015 209 875,59 Kč, z toho částka na exekutorský projekt 156 375,59 Kč.

Prosíme: v příspěvcích nepřestávejte, musíme hradit průběžné náklady, i když se je snažíme udržovat na minimu.

Příspěvky na provoz Britských listů je možno nově zaslat i z mobilního telefonu nebo na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. Čtenáři mohou přispět na provoz Britských listů úvěrovou kartou na adrese www.paypal.com po jednoduché registraci odesláním částky na adresu redakce@blisty.cz. Prosíme, neposílejte příspěvky ze zahraničí na konto v pražské Raiffeisenbance, ale pošlete ho na paypal. Při poukazu příspěvku do Raiffeisenbanky ze zahraničí totiž zaplatíte za transakci bankovní poplatky ve výši více než 500 Kč. Děkujeme.

Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.

Imigrace do Evropy | Filmový festival v Karlových Varech 2015 | Zavraždění ruského opozičního politika Borise Němcova | Ukrajina | Rusko za Vladimíra Putina | Dokumentární filmy Adama Curtise - hlubinné porozumění současnosti | Útok na časopis Charlie Hebdo | Prezident Miloš Zeman ve funkci | 17. listopad | Noam Chomsky v České republice | Festival dokumentárního filmu Jihlava | Dohoda TTIP | Komunální volby a senátní volby, říjen 2014 | Skotská nacionalistická strana a nezávislost Skotska | 21. srpen 1968 | Izrael, Palestina, Blízký a Střední východ | Filmový festival Karlovy Vary 2014 | Otrokářský stát Česká republika | Kulturní diplomacie ve prospěch České republiky v zahraničí | Předčasné volby 2013 | Důchodci a obhajoba jejich zájmů v české politice | Rasismus | Sýrie | O likvidaci kulturního dědictví v Čechách | Ústav pro studium totalitních režimů | Daniela Drtinová | Národní divadlo a odvolání Jana Buriana, léto 2013 | Rusnokova úřednická vláda, léto 2013 | Poměry v ČSSD | Premiér Nečas, milenka Nagyová a pád vlády, jaro 2013 | Útoky bezpilotními letadly | Americký whistleblower Edward Snowden a špehování občanů | Filmový festival Karlovy Vary 2013 | Aféra Putna, jaro 2013 | Prezidentské volby 2013 | Tykadlový řidič Roman Smetana | Řádění exekutorů v České republice | Školství | Krajské a senátní volby říjen 2012 | Metanolový skandál v České republice | Církevní restituce v ČR | Žena za pultem | Byl život před rokem 1989 horší nebo lepší než dnes? | Veřejné mínění v České republice | Smlouva ACTA | Václav Havel - dramatik a politik | Ropa - Peak oil a energetická bezpečnost | Hypoteční, finanční ... ekonomická krize | Egypt | Libye | Koutek reklamní tuposti | Wikileaks | Zdravotnictví a reformy | Írán | Útok na USA, Afghánistán, Irák
22116