
Andrew Stroehlein: Pozoruhodná čtvrteční tisková konference
24. 6. 2021
Další tweety:
24. 6. 2021
23. 6. 2021
24. 6. 2021
23. 6. 2021
24. 6. 2021
Takto to komentovala Autonomní akce:
Víc novinářů než demonstrantů, tak by se dala charakterizovat očekávaná demonstrace proti policejní brutalitě na pražském Žižkově. Dokonce ani s přibývajícím časem protestujících nepřibývalo.
Takto demonstraci shrnuli na idnes tv. Autonomní akce souhlasí, jen připojí nějaké další podrobnosti a úvahy.
První věcí je, že ještě více než novinářů a demonstrujících na místě bylo policistů. Hloučky civilní zásahovky se tentokrát ani nesnažily skrývat, kým jsou. Točily, fotily, monitorovaly a byly připraveny na zásah na mnoha místech. Nepřehlédnutelní byli i jejich uniformovaní kolegové v bočních uličkách a u policejních stanic. Nabízí se tedy otázka: Co takto velké nasazení mělo znamenat? Bála se policie, že demonstrující budou projevovat hněv se stejnou zuřivostí, jako to bylo zvykem po policejních vraždách v jiných částech světa? Nebo šlo o demonstraci síly a zastrašování, jehož cílem bylo odradit lidi od angažovanosti? Dost možná to byla kombinace obojího.
24. 6. 2021 / Jan Čulík
V jednom ze svých nedávných článků psal Fabiano Golgo, jak radili komusi ze zahraničí, kdo si chtěl stěžovat a chtěl vyšetřit jakýsi problém v České republice, že se o to nemá ani pokoušet, protože je známo, že Češi ve většině případů semknou své řady a budou přestírat že žádný problém neexistuje, to jen "cizáci" se zlovolně snaží poškodit naše dobré jméno. Totéž se samozřejmě děje, když Češi semknou své řady proti Romům, protože, šokujícím způsobem, tolik lidí v České republice je nepovažuje za Čechy. (Jaký rozdíl například od Skotska, kde vláda i většina obyvatel považuje za Skoty všechny ty, kdo prostě ve Skotsku bydlí. Mimochodem, tato teritoriální státní příslušnost existovala i v Čechách, než přišel buditel Josef Jungmann a kontroverzně to změnil, takže definicí Čecha je od jeho dob až dodneška jazyk.)
24. 6. 2021
Smrt Stanislava Tomáše se stává skutečně velkým mezinárodním skandálem pro Českou republiku
Mediální ředitel lidskoprávní organizace Human Rights Watch se sídlem v Bruselu Andrew Stroehlein byl v poslední době několikrát hodnocen jako jeden z nejvýznamnějších globálních komentátorů na Twitteru. Sleduje ho 116 000 lidí, většinou mezinárodních novinářů. Andrew Stroehlein globálně medializuje skandál úmrtí Stanislava Tomáše v Teplicích. Jeho zásluhou už vyšla o věci celá řada článků, v listě Guardian, který má cca 200 milionů čtenářů (dva), v konzervativním britském deníku Daily Telegraph i v hlavním americkém listě Washington Post.
Dnes se Andrew Stroehein na svém Twitteru věnuje případu zabití Stanislava Tomáše zvlášť podrobně.
A mimochodem, proč neužívají česká média jeho jméno? Proč pořád píší jen o "mrtvém Romovi"? Je to dehumanizace. (JČ)
23. 6. 2021
24. 6. 2021
Organizace Clean Air Task Force (CATF) s použitím sofistikované infračervené kamery zjistila, že z 123 ropných a plynových infrastrukturních středisek v Rakousku, v České republice, v Německu, v Maďarsku, v Itálii, v Polsku a v Rumunsku uniká do ovzduší metan, nejzávažnější příčina globálního oteplování, až osmdesátkrát škodlivější než CO2.
Evropská unie dosud nereguluje vypouštění metanu do ovzduší, ale to se má změnit.
V energetickém sektoru se metan vypouští do ovzduší úmyslu v důsledku "větrání" a pak také v důsledku nehod.
CATF zaznamenala 271 incidentů, některá místa vypouštěla metan do ovzduší hned z několika různých prostor. 90 procent míst v České republice, v Maďarsku, v Itálii, v Polsku a v Rumunsku vypouštělo do ovzduší metan, v Německu a v Rakousku to bylo méně časté.
Podrobnosti v angličtině ZDE
24. 6. 2021 / Daniel Veselý
Pokud sledujete dění ve Spojených státech prostřednictvím českých
mainstreamových médií, můžete snadno nabýt dojmu, že s Bidenovým
prezidentstvím se naše oblíbená velmoc, která se ještě na začátku roku potácela
na hraně převratu, vrátila do blazeovaných vod předtrumpovského statu quo.
Skutečnost je ale – jak se zdá – poněkud chmurnější, přičemž někteří zahraniční
komentátoři se nezdráhají varovat
před „směřováním USA k protofašismu“.
24. 6. 2021 / Jan Čulík
24. 6. 2021 / Fabiano Golgo
„Y tu, Daniel,“ ptal se anonymní nápis na zdi supermarketu, než ho seškrabali muži z armády. Jako nejtypičtější jméno sandinistického hnutí Daniel Ortega zradil revoluci, kterou pomohl vést. V roce 1979, kdy se sandinistické hnutí chopilo moci a svrhlo diktátora Anastasia Somozu, zahrnovalo nikaragujské městské masy, rolníky, řemeslníky, dělníky, křesťanská základní společenství, intelektuály a „muchachos“ („chlapce“, mladé lidi, kteří stojí v čele ozbrojených povstání). Revoluce prosazovala novou vizi společnosti založenou na sociální a ekonomické spravedlnosti, která zahrnovala chudé a vyvlastněné. Revoluce byla mnohotřídní, multietnická a politicky pluralitní.
Komiks na téma dezinformace pro teenagery
24. 6. 2021 / Bohumil Kartous
Desatero (nejen) pro teenagera
24. 6. 2021 / Bohumil Kartous
14. 6. 2021
24. 6. 2021
V roce 2013 Rozvojový program OSN (UNDP) varoval před zvyšujícím se výskytem nebezpečných vln veder v Palestině v následujících letech v důsledku změny klimatu. Na konci srpna 2020 palestinský meteorologický úřad vydal varování před blížící se vlnou veder, kdy se teplota pohybovala mezi pěti až devíti stupni nad ročním průměrem.
24. 6. 2021
24. 6. 2021
Tisková zpráva Amnesty International, Česká republika
Nový výzkum Amnesty
International
odhalil,
že řecké
pohraniční síly násilně a nelegálně zadržují skupiny
uprchlíků a migrantů a poté je vrací zpět do Turecka,
což je v rozporu
s jejich závazky v oblasti lidských práv, evropským i
mezinárodním právem.
• Amnesty International přináší nové důkazy o
mučení, špatném zacházení a nelegálním navracení uprchlíků
a migrantů z Řecka do Turecka
• Někteří lidé byli zadrženi až 700 km od hranic a poté hromadně navráceni na pozemní hranici s Tureckem
• Amnesty vyzývá pohraniční síly evropské agentury na ochranu hranic Frontex, aby pozastavily nebo stáhly své řecké operace
24. 6. 2021
Očekává se, že téměř dvě třetiny projektů na výrobu elektrické
energie z obnovitelných zdrojů realizovaných loni globálně budou vyrábět
elektřinu levněji než uhelné elektrárny. Vyplývá to z analýzy
Mezinárodního úřadu pro obnovitelnou energii (Irena). Studie zjistila,
že 62 procent nových projektů obnovitelné elektrické energie produkuje
levnější elektřinu v množtsví až 800 gigawattů produkce uhelných elektráren, to
je desetinásobek spotřeby elektrické energie v Británii.
Cena
elektrické energie vyráběné solárními panely poklesla loni o 16 procent,
cena elektřiny vyráběné větrníky na pevnině o 13 procent a na mořích o 9
procent.
24. 6. 2021 / Fabiano Golgo
24. 6. 2021 / Pavlína Antošová
Paměť současníků (ve své podstatě vybíravá) uchovala mnoho světlých vzpomínek na skromné lidi. To platí také o rodině „milionáře“ Čecha z Ležáků. Marie Čechová – žena kameníka – pomáhala v místním mlýně, aby zvýšila rodinné příjmy. Předposlední mlynář Václav Šťulík se účastnil loterie a prý zároveň svou pomocnici přiměl k zakoupení losu, který pak vyhrál nejvyšší obnos... Nic z toho nelze prokázat. Čechovi však nečekaně obdrželi velkou sumu peněz. Proto se pustili do úprav svého domku, který následně jako jediný v celé osadě měl kromě přízemí také první patro. Peníze umožnily zvelebit domov, ale později – když paní Marie onemocněla rakovinou – už nepomohly.
23. 6. 2021
"Nebyl to žádný George Floyd". Česká policie brání policisty, kteří zaklekli na krk Roma, jenž později zemřel, píše ve středu britský deník Daily Telegraph a vysvětluje okolnosti případu. Článek cituje Michala Mika, šéfa organizace Romanonet, který charakterizoval Tomášovo zatčení jako "vrchol brutality".
7. 6. 2020
Průběžné zpravodajství:
23. 6. 2021
23. 6. 2021 / Karel Dolejší
23. 6. 2021 / Petr Haraším
Zapojte se, je vás třeba
18. 4. 2017 / Bohumil Kartous
Vážení čtenáři Britských listů, rozhodli jsme se zpřístupnit těm, kdo pravidelně přispívají na provoz jednoho z mála nezávislých médií v ČR diskuse pod články. Rozhodli jsme se tak učinit proto, aby lidé, kteří mají velký podíl na více než dvacetileté existenci Britských listů, měli možnost vyjádřit se přímo k jejich obsahu a přispět svým úhlem pohledu. Od omezení na platící čtenáře si slibujeme též minimalizaci nenávistných, bigotních a scestných komentářů, které vytvářejí z internetových diskusí skládku mentálního odpadu. Sledovat diskuse a hodnotit příspěvky v nich bude mít nicméně možnost každý návštěvník.
Není to ale zabezpečení, které by výskyt digitální pitomosti či zneužití pro propagandistické účely dokázalo eliminovat úplně. Budeme proto diskuse redigovat a příspěvky, které budou obsahovat nepřijatelný materiál (e.g. rasistické výzvy, urážky ad hominem, výzvy násilného charakteru, replikaci prokazatelně konspiračních bludů), budou bez pardonu odstraňovány.
Přístup k diskusím je jednoduchý. Pokud budete mít zájem o diskuse, zaregistrujte se v systému a proveďte vybranou platbu (dle doby trvání přístupu k diskusím). Platby probíhají prostřednictvím systému GoPay. Poté budete mít přístup k diskusím na dobu, kterou jste si předplatili. V případě technických problémů se prosím obracejte na programátora Britských listů Michala Panocha: michal@panoch.net.
Prosíme pravidelné přispěvatele Britským listům, aby možnosti využili a aby přenesli své platby do nového systému, jenž jim umožní přístup k diskusím. Zároveň vyzýváme ostatní čtenáře, aby tuto možnost zvážili. Víme, že Britské listy čte řada velmi zajímavých lidí a velmi oceníme, pokud se podaří na webu Britských listů vytvořit silnou komunitu lidí, kterým vyhovuje kritický přístup a unavuje je digitální spad. Zajímavé příspěvky v diskusích budeme redakčně zpracovávat a vydávat jako samostatné texty.
Vážení čtenáři, věříme, že se naše rozhodnutí ukáže jako správné a že diskuse přispějí jak k pluralitě relevantních názorů, tak k dlouhodobé udržitelnosti Britských listů.
22. 6. 2021
Romský aktivista Jozef Miker sdělil listu Guardian, že policie "znehybňovala" nesprávného muže. Na své facebookové stránce psal, že policie nařídila lidem v Teplicích, aby o incidentu s nikým nemluvili. Nechápeme, jak to policie může komukoliv nařídit!
Videozáběry policisty, který zaklekl na krk romského muže,
který později zemřel v sanitce, je sdílen mezi Čechy na sociálních
sítích. Vede to mnohé k srovávání jeho zacházení se zacházením s Georgem
Floydem, píše v deníku Guardian Anna Košlerová.
Na videu,
natočeném 19. června, jsou tři policisté v Teplicích, v městě na severu
České republiky, kteří znehybňují na zemi romského muže. Jeden policista
drží muži nohy, druhý mu klečí na krku a třetí se mu snaží nasadit
pouta. Ve videu je slyšet hlasy několika kolemstojících Romů.
"Oni
ho dusí," je slyšet hlas nějaké ženy. "To je jejich práce," říká muž,
který obhajuje policejní zásah. "Lež, nevstávej," radí jiný Rom.
22. 6. 2021
22. 6. 2021
Andrew Stroehlein, Human Rights Watch, Brusel:
Český ministr vnitra říká, že stoprocentně podporuje policii.
- Nejsou dovoleny žádné otázky.
- Není dovoleno žádné nezávislé vyšetřování.
- Rodina zemřelého Roma nemá právo na nic.
To je Česká republika.
Incident, k němuž došlo v sobotu odpoledne v Teplicích, byl nafilmován místním obyvatelem z okna budovy, odkud byl výhled na probíhající scénu. Na záběru zasahují tři policisté proti muži, který projevuje odpor.
Jeden policista drží muži nohy, zatímco druhý na několik minut mu klekne na krk. Třetí policista dává křičícímu muži pouta.
23. 6. 2021
Nově zvolený íránský prezident Ébrahím Reisí vyloučil možnost jednání s americkým prezidentem Joem Bidenem. Je nicméně otevřen obnovení diplomatických vztahů se Saúdskou Arábií. Reisí dodal, že nedovolí "samoúčelná" jaderná jednání.
18. 6. 2021
23. 6. 2021
V roce 2020 vypadala otázka vakcinace trochu jako dostihy. Kladli jsme si otázku, kdo bude první a jak rychle zvítězí. Pak se vynořilo z klinických zkoušek hned několik vakcín - a v závodě začalo jít o to, která dokáže nabídnout lepší účinnost a bezpečnost, napsaly Katie Attwellová, Lara McKenzieová a Samantha Carlsonová.
23. 6. 2021
Evropa se postupně otevírá očkovaným cestujícím, ale v některých případech jsou lidé očkovaní v EU neuznanými vakcínami zklamáni.
23. 6. 2021
Po pěti měsících používání v Maďarsku obklopuje vakcínu Sinopharm kontroverze kvůli tomu, že řada očkovaných vykazuje jen velice nízkou hladinu protilátek. I když vláda tuto vakcínu nadále prosazuje, řada lidí vzala věc do vlastních rukou a zjistila, že dvě očkování čínským preparátem vždy nevedou k vytvoření protilátek. Vakcínu dál hájí rektor Semmelweisovy univerzity Béla Merkely, ale kritika rychle sílí, informuje Tamás Vaski.
23. 6. 2021
23. 6. 2021
Strana prozápadního premiéra Nikola Pašinjana Občanský kontakt získala podle volební komise v parlamentních volbách 53,92 % hlasů. Nově vzniklá opoziční Arménská aliance zaostala o 21 procentních bodů.
23. 6. 2021
Čína stupňuje využití metody tajného zadržování bez soudu, čímž vytváří jeden z nejdalekosáhlejších systémů nuceného "mizení" na světě.
23. 6. 2021
Pro řadu obyvatel Blízkého východu je zvolení Ébrahíma Reisího íránským prezidentem důležité z důvodů, které překračují rámec jaderné dohody z roku 2015.
23. 6. 2021
Letní problémy moskevských bezdomovců nejsou o nic menší než ty zimní - jen o nich veřejnost méně ví. Lidé z regionů se snaží odjet do hlavního města za prací a lepším životem, ale velká část z nich nenajde ani jedno, ani druhé - a jsou nuceni žít na ulici.
Průběžné zpravodajství:
22. 6. 2021
- Ruský prezident Vladimír Putin varoval, že v některých ruských regionech se pandemie zhoršuje. Ruské úřady se snaží přesvědčit občany, aby se nechali očkovat napotřetí. Moskva zaznamenala 9120 nových denních infekcí. Kreml konstatoval, že na vině je neochota lidí se nechat očkovat a "nihilismus". Na sociálních sítích se v neděli objevily záběry osob, nemocných na covid, ležících na chodbě v nemocnici v Petrohradě, Putinově domovském městě, kde se konají některé fotbalové zápasy Euro 2020.
- Jihoafrická republika oznamuje, že vytváří první centru pro výrobu vakcín prostřednictvím technologie RNA, na základě iniciativy od francouzského prezidenta Macrona.
22. 6. 2021 / Fabiano Golgo
Když Pavel vstoupil do redakce, jeden z reportérů vstal od stolu a zastavil ho na půli cesty: „Kam jdeš?“ Na to Pavel ukázal na mě na konci místnosti. Honza se blahosklonně usmál, jako když dospělý, slyší dítě říkat něco hloupého: „Ne, to je šéfredaktor, mohl bys mě, prosím, následovat?“, řekl mu, chytil ho za rameno a doprovázel ho poměrně pevně směrem k východu z místnosti.
22. 6. 2021 / Jan Čulík
22. 6. 2021 / Boris Cvek
Dnes je tomu přesně 80 let od vpádu nacistických vojsk do Sovětského svazu. Zpětně viděno to byla Hitlerova fatální chyba. Dokázal by bez této chyby držet svou odpornou říši v Evropě desítky let? Obávám se, že by to bylo možné. Nacisté svými zločiny v Sovětském svazu dali sovětskému lidu obrovskou motivaci zničit nacismus do samého kořene. Paradoxně stalinský režim byl k vlastnímu lidu velmi brutální a důsledky hladomorů, stěhování národů jsou do značné míry srovnatelné s holokaustem.
22. 6. 2021 / Boris Cvek
Pokračování poznámek k Božské komedii.
22. 6. 2021
Loni na začátku pandemie navrhl tehdejší americký prezident
Donald Trump, aby byli Američané, kteří se nakazí covidem, deportováni
do Guantánama.
Informuje o tom nová kniha Nightmare Scenario:
Inside the Trump Administration's Response to the Pandemic that Changed
History (Scénář noční můra: Analyzujeme reakci Trumpovy vlády na
pandemii, která změnila historii) od Yasmeen Abutaleb a Damiana Paletty,
dvou reportérů listu Washington Post. Ten zveřejnil z knihy několik
úryvků.
22. 6. 2021
"Na romských životech záleží," - nápis na improvizovaném pietním místě v Teplicích. Tam v sobotu 19. 6. 2021 zemřel po zákroku policistů jeden místní mladý muž. Místní lidé jeho případ přirovnávají k případu zavraždění černocha George Floyda a na místo tragédie nosí květiny a zapalují svíčky.
Fotogalerie ZDE
Otřesné byly jednak tweety Policie ČR, která jimi dehonestací mrtvého mladého muže jen obtížně zakrývala svou vinu, a zároveň i nelidské reakce mnoha českých občanů na onlinových sítích, kteří se samozřejmě nacionálně semkli a hájí - většinou tvrdě rasisticky - brutální jednání policie. Není to pěkná vizitka pro Českou republiku. (JČ)
22. 6. 2021
Úřad britského premiéra je teď pouze součástí zábavního průmyslu
Bývalý
vrcholný poradce Borise Johnsona v Downing Street, Dominic Cummings,
pokračuje ve své sžíravé kritice svého bývalého šéfa, jemuž dopomohl k
moci.
Úřad britského premiéra v Downing Street je nyní jen
"součástí zábavního průmyslu" a nic v rámci žádné seriozní politické
strategie se tam nebude dělat, dokud Johnson odtamtud nevypadne,
konstatoval Cummings na svém blogu. Johnsona charakterizoval jako
"pouhého kecala, novináře, který se omylem octl v politice, a jedná
tak po 99 procent svého času."
22. 6. 2021
Nadační fond nezávislé žurnalistiky se důrazně ohrazuje vůči bezprecedentnímu obvinění vznesenému některými členy Rady Českého rozhlasu, jimž vadí „liberálně-demokratická“ orientace Nadačního fondu, někteří dokonce napadají transparentnost fungování Fondu, ať už při udělování grantových pobídek, nebo v rámci metodiky projektu Ratingu, který hodnotí kvalitu médií.
Posláním a primárním úkolem Nadančího fondu nezávislé žurnalistiky, jež vychází z jeho Zakládací listiny a v souladu s Ústavou České republiky a s Listinou základních práv a svobod (oddíl druhý, článek 17) je obrana svobody projevu, právo na informace, právo na vyjádření svého vlastního názoru a nepřipuštění cenzury jako politického nástroje pro umlčení demokratických principů v této zemi. Proto NFNZ poskytuje podporu nezávislé žurnalistice a médiím nehledě na jejich názorovou platformu prostřednictvím grantových pobídek, vyjadřuje se ke konkrétním mediálním kauzám, komentuje zákonné normy a provozuje zcela transparentně projekt hodnocení médií Rating, jehož metodiku lze najít na webových stránkách NFNZ.
21. 6. 2021
22. 6. 2021
21. 6. 2021
Z obrovské studie více než 87 000 pacientů nakažených covidem
vyplývá, že půl roku po nákaze čelí tito pacienti o 60 procent
zvýšenému riziku úmrtí v důsledku dlouhodobějších komplikací, a to i v
případě mírného průběhu nákazy. Nemoc způsobuje selhání srdce, mrtvice a
chronickou chorobu ledvin. Zjistili to výzkumnící z fakulty lékařství na
Washington University v Missouri.
Zdravotní rizika u osob
vyléčených z coviduy jsou o to větší, o co vážnější byl původní průběh
onemocnění. Nejvyšší riziko mají pacienti, kteří museli být
hospitalizováni na jednotkách intenzivní péče. Studie vyšla ve čtvrtek v časopise Nature.
21. 6. 2021 / Albín Sybera
Veřejný diskurs v Česku je tvarován oligopolními zájmy, které podkopávají Evropskou unii
Nedávná vyjádření Andreje Babiše, ve kterých mj. slovně napadl Evropský parlament, nepochybně mají za cíl kultivovat introspektivní podhoubí v českém veřejném diskursu. Česko je svou lokalitou závislé na dění ve svém geografickém a politickém okolí. Přesto je zahraniční dění v českém mediální diskursu upozaděno domácí politikou, ze které se v mnoha ohledech stalo zástupné divadlo.
21. 6. 2021 / Fabiano Golgo
Seděl jsem v Praze vzadu ve vagónu metra, když vešla skupina velmi hlasitých opilých Čechů. Jeden z nich byl tak opilý, že usnul (foto). Cestující předstírali, že ignorují jejich ječící hlasy. Vypadali, že pocházejí z jiného města, protože si stěžovali na „pražské ceny“, měli batohy, podložky na spaní a pili z plechovek.
21. 6. 2021 / Fabiano Golgo
Skupina brazilských vědců z Federální univerzity v Rio de Janeiru (UFRJ), Nadace Oswalda Cruze (Fiocruz) a Výzkumného ústavu D'Or poprvé popsala, jak Sars-CoV-2 napadá neuronové buňky a způsobuje poškození mozku. Vědci zjistili, že zatímco se virus nereplikuje uvnitř neuronů, spouští systémovou zánětlivou reakci, která vede k poškození neuronových buněk. Objev provedený v laboratoři bude mít zásadní význam pro pochopení neurologických a psychiatrických následků covidu-19.
21. 6. 2021 / Fabiano Golgo
Mezitím v Absurdistánu 181:
21. 6. 2021 / Tomasz Oryński
21. 6. 2021 / Karel Dolejší
Titulní foto: Twitter Matěje Schneidera.
21. 6. 2021 / Kateřina Paříková
Možná bychom mohli, a také měli, aspoň na chvíli odvrátit svou tolik soustředěnou pozornost od "zlého" Ruska a Běloruska a zaměřit se na spojovací uzel mezi Evropou a Blízkým východem...
Mladá žena Deniz Poyraz, členka HDP - Erdoganem nenáviděné a neustále potlačované pro-kurdské opoziční politické Lidově demokratické strany, přišla ve čtvrtek 17. 6. o život při ozbrojeném útoku na budovu strany v tureckém městě Izmir. Útočníkem a jejím vrahem byl později identifikován Onur Gencer, pokud ne přímo člen, tak přinejmenším dle gesta ruky na fotografii sympatizant Šedých vlků (krajně pravicová skupina Šedí vlci je militantním křídlem nacionalistické Strany národní akce (MHP) - ta tvoří koalici s vládnoucí Stranou rozvoje a spravedlnosti (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana a je dlouhodobým spojencem vládní strany), který podle publikovaných zdrojů údajně bojoval v Sýrii po boku teroristických frakcí podporovaných Tureckem.
21. 6. 2021
21. 6. 2021
Prezidentské volby v Íránu podle očekávání "vyhrál" bývalý hlavní soudce íránské justice Ebrahim Raisí s více než 60 procenty voličských hlasů. Problém tkví v tom, že méně než polovina oprávněných voličů se obtěžovala jít k urnám. Klerikální establishment měl natolik prověřené kandidáty na prezidenta, že bránil centristům a pragmatikům v kandidatuře. Mnoho Íránců tak získalo pocit, že nemají moc na výběr, píše Juan Cole.
21. 6. 2021
21. 6. 2021
8. 6. 2021
V květnu 2021 přispěli čtenáři finančně na Britské
listy celkovou částkou 53 422.16 Kč, výdaje byly jako obvykle 61 731.50 Kč. Finanční příspěvky čtenářů bohužel nepokrývají celkové výdaje, takže směřujeme k nule. Zůstatek ke konci května byl 84 819.22 Kč.
Děkujeme
mnoha čtenářům za finanční podporu v měsíci květnu 2021. Prosíme, přispějte.
MNOHOKRÁT děkujeme všem věrným čtenářům, kteří na provoz Britských listů
finančně přispívají - trvale potřebujeme
pravidelnou finanční podporu. Děkujeme.
Potřebujeme normálně cca 70 000 Kč měsíčně na provoz. STAČILO BY, KDYBY Z 218 000 UNIKÁTNÍCH ČTENÁŘŮ BL ZA KAŽDÝ MĚSÍC JICH PŘISPÍVALO KAŽDÝ MĚSÍC 400 ČÁSTKOU 200 KČ.
Příspěvky na provoz Britských listů je možno zaslat na účet v pražské Raiffeisenbance, číslo účtu: 1001113917, kód banky 5500. Adresa banky je 120 00 Karlovo nám. 10, Praha 2. IBAN: CZ4455000000001001113917
Čtenáři mohou přispět
na provoz Britských listů úvěrovou kartou na
adrese www.paypal.com po
jednoduché registraci odesláním částky na adresu
redakce@blisty.cz.
Jako v České republice oficiálně registrované občanské sdružení poskytujeme potvrzení o přijetí příspěvku pro daňové účely osobám, které v ČR platí daně.