
První zprávy o obětech: Poradce ukrajinského ministra vnitra uvedl, že při ruském ostřelování už zahynulo nejméně osm lidí a devět bylo zraněno.
24. 2. 2022
Mluvila jsem s kamarádkou Káťou v Kyjevě. Utekli před bombardováním. Rodiče jejího manžela mají sklep, kde se teď schovávají. Nemůže odjet, protože Káťa má ruský pas a nemá žádná víza. Má u sebe syna, který je osm. Poslala mi fotku bomby, která vybuchla u jejich domu.
It looks like protesters against Putin's war are gathering in St Petersburg https://t.co/bs7M9VUFoc
— Nadine Batchelor-Hunt (@nadinebh_) February 24, 202
V úterý Jurij Dudt, jedna z nejpopulárnějších ruských mediálních osobností, v příspěvku, který během 24 hodin získal téměř milion lajků, uvedl, že "pro tento režim" a jeho potřebu impéria "nehlasoval" a že se stydí.
Čerstvý průzkum veřejného mínění nezávislého Levada Center zveřejněný ve čtvrtek ukázal, že Putinovo uznání vzbouřeneckého Doněcka a Luhanska, které předcházelo dramatickým událostem čtvrtečního rána, podpořilo pouze 45 % Rusů.
Ruská kulturní a sportovní elita, která obvykle pevně stojí za Putinem a kterou prezident během volebních kampaní často vyzývá k získání podpory obyvatelstva, rovněž vyjádřila hluboké obavy z ruské invaze.
Valerij Meladze, pravděpodobně nejoblíbenější zpěvák v zemi, zveřejnil emotivní video, v němž prosí Rusko, aby válku zastavilo.
"Dnes se stalo něco, co se nikdy nemělo stát. Historie bude soudcem těchto událostí. Ale dnes vás prosím, zastavte válku."
Podobně se na svém kanálu na Instagramu vyjádřil i ruský fotbalový internacionál Fjodor Smolov: "Ne válce!!!"
"Zdá se, že Putinovi jsou názory Rusů zcela lhostejné. Nechová se jako politik, který potřebuje podporu veřejnosti, ale jako postava z národních učebnic dějepisu, které záleží pouze na souhlasu budoucích historiků a čtenářů," napsal na Twitteru Alexandr Baunov, politický analytik moskevského centra Carnegie.
Zdá se, že Putin překvapil i některé z nejvýznamnějších ruských oligarchů, jejichž majetek se propadl v důsledku kolapsu finančních trhů v zemi.
Jen v pondělí, poté co Putin uznal nezávislost obou donbaských území, Oleg Děripaska, Kremlu nakloněný oligarcha, na svém kanálu Telegram vykřikl, že "válka byla odvrácena". Od té doby svůj příspěvek smazal. ZDE
Luke Harding z Guardianu, který je v Kyjevě, hovořil s Andrijem Zagorodňukem, bývalým ukrajinským ministrem obrany. Zagorodnyuk popisuje invazi na několika frontách.
"Situace je samozřejmě nesmírně napjatá. První šok přišel dnes ráno, kdy došlo k raketovým úderům a úderům dronů. Některé budovy našich ozbrojených sil jsou prostě zničené. Všechno je to vojenská infrastruktura. Oni [Rusové] se snaží prolomit hranice a vstoupit do země se svými pozemními silami. Ukrajinské ozbrojené síly se je snaží zastavit. Ve městě Mariupol je celkem klid. Žádný pokus o průlom se nekoná. Na linii operace společných sil [mezi ukrajinskými a separatistickými silami] je spousta dělostřelectva, ale žádný pokus o průlom.
Dochází k útokům. Jsou teď docela blízko města Cherson. Situace je tam opravdu kritická. Snaží se také obklíčit Charkov. Zdá se, že Charkov je v tuto chvíli hlavním cílem. Snaží se také dostat ke Kyjevu pomocí jedné bojové skupiny. Ta skupina se vydala z Běloruska a byla zastavena. Je tam docela špatná silnice [do Kyjeva]. Bylo zvláštní, že na takovou silnici poslali tak malou skupinu. Zjevně to byl z jejich strany momentálně špatný odhad. Byly tam nějaké ruské ztráty i ztráty na naší straně. Ukrajinské ozbrojené síly bojují docela silně. Není tam žádná panika. Jsou tam pokusy o odpor a v mnoha směrech to vychází."
Ukrajina vyzývá Evropskou unii a její členské státy, aby urychleně poskytly systémy protivzdušné obrany a protiraketové systémy a použily "všechny prostředky" k rušení ruských satelitních signálů.
V seznamu požadavků zaslaném vedoucím představitelům EU před mimořádným summitem, který se uskuteční ve čtvrtek večer v Bruselu, Ukrajina rovněž vyzývá k "nejostřejším restriktivním opatřením vůči Bělorusku, které přímo podpořilo [ruskou] invazi v plném rozsahu".
V dokumentu, který vypracovali ukrajinští diplomaté v Bruselu, se rovněž požaduje:
- ukončení licencí na software pro vojenské a civilní vybavení v Rusku a Bělorusku;
- blokování nebo rušení ruských satelitních navigačních systémů ve vzduchu, nad Černým a Azovským mořem;
- použití všech prostředků k zablokování ruského satelitního navigačního systému Glonass, včetně rušení jeho signálu nad Černým a Azovským mořem, Běloruskem a ukrajinským vzdušným prostorem.
Kromě výzvy k ukončení "běžných obchodů" s Ruskem Kyjev požaduje, aby EU otevřela Ukrajincům svůj systém pomoci v nouzi (mechanismus civilní ochrany).
Margarita Simonyanová, nově Západem sankcionovaná šéfka ruské propagandistické televize RT, napsala na Twitteru: "Tohle je standardní zkouška vojenské přehlídky," napsala. "Až na to, že letos jsme se rozhodli uspořádat přehlídku v Kyjevě."