
USA varují NATO před bezpečnostní hrozbou - kvůli ruským letounům v Libyi
29. 5. 2020
Vojenské velitelství US Africa Command oznámilo, že Rusko přesunulo do Libye bojové letouny, aby "převážilo" v občanské válce. Podle velitelství jde o krok k možné bezpečnostní hrozbě vůči NATO.
Zprávy se poprvé objevily minulý týden. Podle nich byly spatřeny ruské letouny MiG-29 na letecké základně al-Džufra v západní Libyi. Satelitní snímky také vedly ke spekulaci, že v hangárech na letecké základně al-Chadim na východě země jsou uskladněny bombardéry Su-24.
AFRICOM v tiskové zprávě uvedl, že Rusko dodalo bojové letouny prostřednictvím Sýrie, kde byly přemalovány jejich výsostné znaky. Podle velitelství je pravděpodobné, že stroje budou pilotovány ruským personálem a poskytovat leteckou podporu polovojenským jednotkám firmy Wagner a Libyjské národní armádě Chalífy Haftara v jejich zamrzlém tažení proti vládě v Tripolisu, kterou podporuje OSN.
Velitel AFRICOMu generál Stephen Townsend přirovnal ruskou podporu Haftarovi k intervenci ve prospěch syrského diktátora Asada, která zajistila vojenské pozice Ruska ve Středomoří.
Townsend v lednu sdělil Kongresu, že pokud Rusko získá základny v Libyi a rozmístí zde zbraňové systémy dalekého dosahu, bude to pro NATO znamenat bezpečnostní riziko a omezí to přístup aliance k jejímu jižnímu křídlu.
Velitel amerických leteckých sil v Evropě a Africe generál Jeff Harrigan označil rozmístění ruských systémů kategorie A2/AD v Libyi za "příští logický krok".
Zástupci vlády uznané OSN i Haftarovy síly oznámily minulý týden, že se na Haftarově straně objevily ruské letouny.
Velitel Haftarova letectva Sakr ad-Džarúší ve čtvrtek varoval před "největší leteckou kampaní v libyjské historii" a prohlásil Tureckem podporované síly v Libyi za legitimní cíle.
Ruský krok vyvolat další tureckou reakci, poté co Ankara počátkem roku do konfliktu zapojila bojovníky z řad syrské opozice.
Džarúšího oznámení přišlo poté, co vládní síly obsadily leteckou základnu Watíja 130 km jihozápadně od Tripolisu, což znamenalo nejhorší neúspěch Haftarových sil od zahájení ofenzívy v dubnu 2019.
Vládní jednotky také oznámily ukořistění ruského mobilního systému protivzdušné obrany Pancir a údajné zničení dvou dalších.
Poradce Amnesty International pro zbraně a vojenské operace Brian Castner označil zapojení ruských letounů za "vážnou eskalaci". Doposud obě strany používaly jen několik starých MiGů a cvičné letouny čs. výroby L-39. Ruské MiGy-29 mají i schopnost ničit turecké bezpilotní bojové prostředky.
"Tyto ruské letouny zabily v Idlíbu a na jiných místech Sýrie velké množství civilistů. Takže naší obavou je, aby se Tripolis nestal novým Idlíbem," dodal Castner.
Podrobnosti v angličtině: ZDE
Diskuse