Pentagon: Čína chce zdvojnásobit jaderný arzenál

2. 9. 2020

Čínské ozbrojené síly prosazují zdvojnásobení svého arzenálu více jak 200 jaderných hlavic během příští dekády. Chtějí mít schopnost odpálit je balistickými raketami ze země, z moře a ze vzduchu, uvedl Pentagon.

Kromě technologické parity s USA se Čína také zaměřuje na provádění vševojskových operací, aby dokázala odstrašit nebo porazit jakoukoliv americkou snahu intervenovat ve prospěch Tchaj-wanu.

Čínská armáda již v některých oblastech dostihla nebo předehnala Američany, včetně stavby lodí, pozemních balistických raket a střel s plochou dráhou letu a systémů protivzdušné obrany.

Výroční zpráva ve svém prvním odhadu uvádí, že Čína má něco přes 200 jaderných hlavic, mnohem méně než 300+, což jí připisují nezávislí analytici.

Toto číslo se má však za deset let zdvojnásobit. Čína již může odpálit jadernou zbraň balistickou raketou ze země a z moře a vyvíjí kapacitu pro letecké střely s plochou dráhou letu.

"Je pravděpodobné, že Peking se bude snažit k polovině století rozvinout ozbrojené síly, které jsou rovnocenné - nebo v některých případech nadřazené - ozbrojeným silám USA, nebo kterékoliv jiné velmoci, kterou ČLR považuje za hrozbu," uvádí zpráva.

Pokud Čína tohoto cíle dosáhne a USA se mu nebudou věnovat, bude to mít "vážné důsledky pro národní zájmy USA a bezpečnost mezinárodního řádu založeného na pravidlech," uvádí zpráva.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
2810

Diskuse

Obsah vydání | 8. 9. 2020