Minulá neštěstí kolem vakcín ukazují, proč by bylo "kolosálně hloupé" zrychlovat jejich vývoj

2. 9. 2020

Experti na vakcíny varují americkou federální vládu před uspěcháním koronavirové vakcíny předtím, než testy prokáží, že je bezpečná a účinná. Dekády historie ukazují, že tito lidé mají pravdu, napsala Jen Christensenová.

V dubnu 1955 vláda oznámila první vakcínu proti obrně, která měla chránit děti. Během několika dní laboratoře vyrobily tisíce dávek vakcíny. Dávky jedné společnosti, Cutter Labs, omylem obsahovaly živý virus obrny a způsobily nákazu.

Očkováno bylo přes 200 000 dětí, ale během pár dnů musela vláda program zrušit. "Čtyřicet tisíc dětí dostalo obrnu. Někteří slabší, několik set trpělo paralýzou a asi deset zemřelo," říká doktor pediatrie Howard Markel, profesor a ředitel Centra pro dějiny medicíny na michiganské univerzitě. Vláda přerušila program vakcinace, dokud nezjistila, co se stalo špatně.

Nicméně ani posílený dohled neobjevil další problém s vakcínou proti obrně.

Mezi lety 1955-1963 bylo zhruba 10-30 % dávek vakcín proti obrně kontaminováno polyomavirem SV40, protože vakcínu vyráběli v tělech makaků rhesus z Indie - a mezi nimi se "opičí" SV40 rychle rozšířil. Vědci se chybně domnívali, že virus zničí formaldehydem. Tak se dostal do těl milonů Američanů.

V roce 1976 vědci předpověděli pandemii nového kmene chřipky zvaného prasečí chřipka. Nikdy k ní nedošlo, ale vláda spustila program, v němž bylo za sedm měsíců naočkováno 40 milionů lidí. Později byla tato kampaň spojena s neurologickou poruchou nazvanou Guillainův_Barreův syndrom, která vzniká po infekci, nebo vzácně po očkování živou vakcínou.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4350

Diskuse

Obsah vydání | 8. 9. 2020