Václav Hořejší: Nechte se očkovat, nebo bude katastrofa
9. 11. 2021
Jan Čulík:
Václav Hořejší:
Já se musím v první řadě opravdu omluvit čtenářům Britských listů a divákům, že jsem byl takhle superoptimistický. Opravdu jsem se mýlil, ale nebyl jsem sám. Bylo těch lidí, kteří si mysleli totéž co já víc a bohužel jsme zřejmě přecenili počet těch lidí, které jsme považovali za chráněné tím, že tady v této zemi to onemocnění prodělali a zřejmě ta ochrana získaná tím, že ti lidé byli pozitivní, že se s tím virem setkali třeba bezpříznakově, není taková, jak jsme si mysleli. Takže je úplně jasné, že když se podíváme na srovnání, jak to vypadá v různých zemích, tak je tam úplně jasná korelace s tím, kolik lidí je očkovaných.To je úplně nezpochybnitelné. Když se podíváte na skandinávské země, na Portugalsko, tak tam se ta proočkovanost blíží 90 procentům celé populace včetně dětí.
Jan Čulík:
A ještě je, že vás přerušuji, případ Izraele, kde tedy jim to začalo jít nahoru i s proočkováním dvěma dávkami, a tak oni velmi razantně začali očkovat třetí dávkou a pak to srazili, že?
Václav Hořejší:
Ano k tomu jsem se chtěl taky dostat, protože to je jeden z důležitých faktorů. Takže zaprvé to očkování je úplně jasně prokázané, že funguje dobře. Ale je pravda, že po nějaké době, řekněme po několika měsících, po půl roce, zvláště u těch lidí, kteří by to nejvíc potřebovali, to znamená, u rizikových skupin seniorů, u kterých je imunitní systém slabší než u těch mladých, zdravých, to klesání té ochranné funkce toho očkování je významné a naštěstí se to zřejmě dá vyřešit posilovací třetí dávkou. Máme vlastně takové nejméně dvě země, které slouží jako laboratoře toho, jak to vypadá s tou covidovou epidemií. A to je jednak Izrael, a jednak velká Británie. Protože ve Velké Británii někdy od 19. črevence se uvolnila všechna opatření a - .
Jan Čulík:
V Anglii. V Anglii. Ne tady ve Skotsku například, které je daleko opatrnější. Ano a tady je samostatné zdravotnictví.
Václav Hořejší:
To je pravda, že to bylo původně v Anglii, ale to Skotsko a Wales se připojily poměrně brzo, myslím někdy během srpna a dokonce i zbytek Spojeného království. Potom poslední bylo Severní Irsko, které přistoupilo -
Jan Čulík:
Ještě musím říct, že v Anglii zrušili všechno, protože Boris Johnson je pod palcem těch, promiňte, v podstatě ultrapravicových bláznů, kteří chtějí tu "svobodu". Ale Skotsko nikdy nezrušilo povinné nošení roušek ve veřejné dopravě a v obchodech a tak dále. A teď zavedlo dokonce, což Anglie nikdy nezavede, covidové pasy pro větší akce, takže tam určitý rozdíl je. Samozřejmě, je to malá pětimilionová země, má teď o polovinu menší počet nákaz než Česká republika, ale bylo to tady špatné.
Václav Hořejší:
My teď máme, a bohužel je to tak, v posledních dnech už je ten počet mrtvých denně kolem 30, což je samozřejmě pořád desetkrát méně, než kolik jsme měli v těch vražedných třech vlnách, které nás potkaly v minulosti. Ale je taky pravda, že tak, jak ty počty celkově narůstají a narůstají počty těch hospitalizací, tak my můžeme ty výsledky té dnešní situace vidět na těch nejtěžších případech a na těch úmrtích teprve s dvou až třítýdenním zpožděním. Takže je jasná projekce toho, že za ty 2-3 týdny se pravděpodobně bude blížit ten počet těch úmrtí asi stovce, což je opravdu už hodně a - i kdyby to bylo těch třicet ,tak je to hodně, zkrátka. No a ten důvod -
Jan Čulík:
Ještě jsem se chtěl taky se zeptat. Ono v Čechách se často hovoří o tom, že se taky moc netestuje a netrasuje, takže nejsměrodatnější jsou asi ty hospitalizace a ty počty mrtvých, ne?
Václav Hořejší:
No, ono se testuje docela dost, protože máme takových 50 000 testů asi za den, ale při takovém rozšíření té infekce se prostě už technicky nedá zvládnout nějaké trasování, prostě, když byste měl 50 000 pozitivních případů a každý z nich bude mít dva tři další, kolik byste musel mít lidí na to, aby se tihleti lidé vytrasovali. To už se prostě nedá takhle zvládnout.
Takže pořád se zdůrazňuje, a to i velice správně i vláda to zdůrazňuje, že jediným řešením je očkování. Ale, bohužel, tady to prostě nějak nejde. Na rozdíl od některých jiných zemí, kde buďto jsou lidi daleko, rozumnější, jako je to v tom Portugalsku, nebo v těch skandinávských zemích, kde lidi důvěřují tomu, co vláda říká, na starosti tam měli tu kampaň hlavně v Portugalsku lidé, kteří byli charismatičtí, kteří se tomu věnovali na sto procent, tam měli nějakého viceadmirála, který to vzal po vojensku a lidi mu uvěřili, dobře vypadal. Takže to je krásný příklad.
U nás je to tak, že z různých důvodů se prostě nevěří ničemu. Společnost je rozdělená a rozhádaná a promítají se do toho politická stanoviska. Vy jste sám zmínil třeba ve Velké Británii je to taky tak, že to jakým způsobem se řeší, respektive neřeší tahleta situace, že je pod politickým vlivem. Takže u nás je to určitě taky tak a je to velice smutné, že ta naše společnost je takhle fragmentovaná, a že v důsledku toho umírají lidé.
Jan Čulík:
Je to tedy sebevražedné, ale chtěl bych se vás zeptat, mně přijde, jak se na to dívám zpovzdálí, že tady zase nyní vidíme, že velkou vinu nesou sdělovací prostředky, které s odpuštěním odvysílají nebo rozšíří každou blbost bez korekce.
Václav Hořejší:
Jan Čulík:
Pokud tedy nedojde k modifikaci. Mně zaujala před časem, bylo to někdy v létě, poznámka jednoho britského imunologa s tím, že vzhledem k tomu, že ty vakcíny jsou sice účinné, ale stoprocentně nechrání, tak my nakonec budeme promořeni všichni, takže ta vakcína je strašně důležitá, protože on napsal, my se tomu nevyhneme, protože to není jako některé vakcíny, které stoprocentně chrání a zlikvidují tu nemoc. Tohle to se nestane. Takže tohle poněkud soustředí člověkovi mysl, že dříve nebo později to dostane, takže je opravdu důležité se nechat očkovat..
Václav Hořejší:
Je pravda, že bohužel díky, nebo tedy spíš vinou té varianty delta i lidé, očkovaní mohou být infikováni, ale naprostá většina z těchto infikovaných lidí má ten virus jenom na sliznicích nosu a v ústech. Naprostá většina těchhletěch lidí neonemocní nebo aspoň neonemocní vážným způsobem. Takže tady je zásadní rozdíl oproti - -
Jan Čulík:
Ano. S tím já souhlasím, samozřejmě. Ale nicméně všichni to nakonec asi dostaneme.
Václav Hořejší:
Jan Čulík:
S tou promořeností, ještě je to možná trošku problematické bez očkování, protože oni to všechno vědci moc ještě asi nemají stoprocentně zjištěné, ale vyskytly se názory, vědecké názory, že ta imunita získaná tou promořeností není tak pevná jako imunita získaná při očkování. To znamená, zdůrazňuje se, lidé, i když jste to prodělali, tak se nechte očkovat. A moje otázka pro vás je, ono se to ale bude muset asi očkovat znovu a znovu každý rok, ne?
Václav Hořejší:
Jan Čulík:
Já mám kolegyni tady na Glasgow University, která měla těžký průběh v dubnu 2020 a teď to dostala znovu od desetiletého syna ze školy a měla znovu těžký průběh, takže to je bezvadné.
Václav Hořejší:
Je samozřejmě potřeba poznamenat, že když jsem říkal, že to přináší dobrou ochranu, tak to není v žádném případě případě stoprocentní, jsou případy takové, jak vy říkáte. Ale zrovna tak jsou takové případy u očkování a jsou častější, to znamená, že ochrana proti těžšímu průběhu u očkování je zvlášť u těch rizikových skupin dejme tomu osmdesátiprocentní, kdežto po tom prodělání té nemoci je tahleta ochrana více než devadesátiprocentní. Správně jste řekl, že úplně nejlepší ochranu přináší to, když člověk to prodělal a pak se dá očkovat, anebo když je očkovaný a pak to ještě prodělá, takže tahle takzvaná hybridní imunita, tak se tomu říká, je opravdu nejlepší. Ale samozřejmě to prodělání nemoci, ať už tak, nebo tak, před očkováním nebo po očkování, je vždycky rizikové. Člověk se tomu ale v této situaci těžko může nějak ubránit.
Jan Čulík:
Takže závěrem, pane profesore, apelujete úpěnlivě na národ, ať se proboha nechá očkovat třetí dávkou a jinak teda nás čeká jako docela katastrofa asi. Nebo to je vyvolávání poplašné zprávy?
Václav Hořejší:
Ano je to přesně tak, jak říkáte. Já bych apeloval nejenom, to je asi neúčinné, apelovat na ty lidi, těch dvacet třicet procent lidí, kteří prostě jsou zásadně proti tomu očkování a věří těm absurdním, směšným nesmyslům, které se kolem toho šíří. Já bych spíš apeloval na naši politickou reprezentaci, aby nějak zavedla nějaké v podstatě povinné očkování. To je asi jediná cesta a já vím, že ten apel nezabere.
Jan Čulík:
Děkuju mockrát. Vážení televizní diváci, děkujeme za pozornost. Na shledanou.
Diskuse