
Znovu se rozhořely protesty v Íránu
17. 2. 2023
Internetová videa z Teheránu a dalších center ukazují demonstrace včetně protivládního skandování při vzpomínce na popravu protestujících
Protestující v Íránu pochodovali ulicemi několika měst v nejrozsáhlejších demonstracích za poslední týdny, jak dokazují páteční videa na internetu.
Demonstrace v noci na čtvrtek připomněly 40 dní od chvíle, kdy Írán popravil dva muže na základě obvinění souvisejících s protesty, které začaly v loňském roce a pokračovaly v Íránu měsíc.
Počáteční nepokoje - které začaly poté, co 16. září, tři dny po svém zatčení "mravnostní policií", zemřela dvaadvacetiletá Mahsa Aminiová - přerostly v jednu z nejvážnějších výzev íránské teokracii od islámské revoluce v roce 1979.
Videozáznamy ukazují demonstrace v íránském hlavním městě Teheránu a ve městech Arak, Isfahán, Izeh v provincii Chuzestán a Karadž, uvedla skupina Human Rights Activists in Iran. Agentura Associated Press nemohla videa, z nichž mnohá byla rozmazaná nebo ukazovala zrnité noční scény, okamžitě ověřit.
V západních kurdských regionech Íránu ukazovala internetová videa sdílená organizací Hengaw pro lidská práva hořící zátarasy v Sanandaji, kde se od Amininy smrti opakovaně konají demonstrace.
Organizace Hengaw sdílela jedno video, na kterém byly digitálně upravené hlasy, které křičely: "Smrt diktátorovi!" Tato výzva opakovaně zaznívala při demonstracích, jejichž cílem byl íránský nejvyšší vůdce ajatolláh Alí Chameneí. Na dalších videích údajně natočených v Teheránu se objevilo podobné skandování a také scény s těžkooděnci v ulicích.
Íránská státní média protesty bezprostředně nepřiznala.
V posledních týdnech se zdálo, že demonstrace částečně kvůli popravám a represím polevily, i když v některých městech je v noci stále slyšet protestní skandování.
Čtyřicetidenní vzpomínkové akce za mrtvé jsou v Íránu i na Blízkém východě běžné. Mohou se však také změnit v cyklické střety mezi stále více rozčarovanou veřejností a bezpečnostními složkami, které se k jejich potlačení uchylují k většímu násilí, jako tomu bylo v chaosu před íránskou revolucí v roce 1979.
Zdroj v angličtině ZDE
Diskuse