Je korejská jaderka dobré řešení?
8. 8. 2024 / Jiří Hlavenka
Nerad to dělám, ale tady se musím dopředu “vyvinit”: jakékoli energetické úvahy musí mířit do dost7. 8. 2024
"Podle našich odhadů ČLR s největší pravděpodobností dokončila výstavbu sil a začala v nich rozmisťovat rakety," řekl Narang na akci organizované Centrem pro strategická a mezinárodní studia (CSIS). Dodal:
"Expanze čínských šacht je doslova poháněna Ruskem, protože Moskva dodává Číně palivo pro reaktory s vysoce obohaceným uranem (HEU), které se používá k výrobě plutonia zbraňové kvality."
Za čínského prezidenta Si Ťin-pchinga Peking rychle rozšířil a modernizoval svůj jaderný arzenál. Ačkoli je nyní výrazně menší než Spojené státy a Rusko, Pentagon a Stockholmský mezinárodní institut pro výzkum míru věří, že do roku 2030 by Čína mohla zdvojnásobit počet hlavic ze současných 500.
Na podzim a v zimě 2022 poslalo Rusko HEU do Číny pro reaktor s rychlými neutrony, který se nachází na ostrově Čchang-piao. TVEL, palivová společnost Rosatomu, dokončila dodávku paliva na konci prosince a oznámila, že se spuštěním první energetické jednotky CFR-600 se jaderná elektrárna Sia-pchu "stane jedinou jadernou elektrárnou mimo Rusko s vysoce výkonným rychlým reaktorem".
Po startu začne reaktor produkovat plutonium zbraňové kvality, uvedla v březnu 2023 agentura Bloomberg s odvoláním na údaje amerických zpravodajských služeb. Díky ruským dodávkám a provozu tohoto reaktoru by do roku 2035 mohl počet hlavic v Číně vzrůst na 1500 a destabilizovat vojenskou rovnováhu v asijském regionu, domnívá se Pentagon.
Když Spojené státy před více než 10 lety vyvíjely svůj vlastní program modernizace svého jaderného arzenálu, nepředpokládaly takový vývoj událostí, připustil Naran. "Tyto změny budou pravděpodobně určujícím rysem nového jaderného věku," dodal.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse