Ministryně zdravotnictví nejbohatšího německého regionu vyzvala k přípravě nemocnic na válku
19. 3. 2025
čas čtení
2 minuty
Šéfka bavorského ministerstva zdravotnictví Judith Gerlach uvedla, že německý zdravotnický systém musí být připraven fungovat ve válečných podmínkách a poskytovat lékařskou péči jak zraněným vojákům, tak civilnímu obyvatelstvu. Podle Gerlach čelí Evropa rostoucí vojenské hrozbě ze strany Ruska a případné odstoupení USA od bezpečnostní dohody vytváří další potřebu takové přípravy.
"Posilování německých obranných schopností by se nemělo omezovat pouze na vojenskou sféru. Civilní sektor musí být připraven i na možné krize, včetně válečných konfliktů," zdůraznila. Ministryně poznamenala, že země dlouhou dobu nevěnovala dostatečnou pozornost otázkám ochrany před globálními šoky a nyní je naléhavě nutné tuto mezeru zaplnit. Zejména je důležité nejen modernizovat armádu, ale také zajistit civilní obranu, včetně nepřetržitého zásobování obyvatelstva v případě války.
Gerlach se zaměřila na potřebu připravit celý zdravotnický systém na krizové situace, protože "integrální zdravotnická infrastruktura je pro obranu země stejně důležitá jako armáda". Klíčovým úkolem je podle ní schopnost poskytnout lékařskou a ošetřovatelskou péči 80 milionům lidí v případě vojenského konfliktu, stejně jako poskytnout podporu zraněným vojákům.
"I přes stávající problémy, jako je nedostatek kvalifikovaných odborníků, je nutné vytvořit podmínky, za kterých budou zdravotnická zařízení schopna přijímat a obsluhovat mnohem větší počet pacientů než v době míru," uvedla ministryně.
Bavorské úřady již zaslaly nemocnicím žádosti o informace o stavu jejich varovných systémů a provozním plánování pro případ mimořádných událostí. Podle Gerlach "odpovědi ukazují, že bezpečnostní otázky jsou hlavním problémem většiny zdravotnických zařízení".
Obavy z potenciální hrozby ozbrojeného konfliktu sdílejí i další evropští politici. Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallas v lednu varovala, že Rusko by mohlo zaútočit na některou ze zemí EU již v roce 2028, a zdůraznila, že spojenecké země musí investovat nejen do prevence války, ale také se připravit na její možné vypuknutí. Odkázala na údaje národních zpravodajských služeb, podle kterých Kreml plánuje "prověřit připravenost Evropské unie na obranu za 3-5 let".
Na začátku března učinil podobné prohlášení šéf německé Spolkové zpravodajské služby (BND) Bruno Kahl. Vyjádřil naději, že plány Moskvy na útok na evropské země zůstanou pouze hypotetické, ale připustil, že "takový scénář nelze zcela vyloučit".
Zdroj v němčině: ZDE
1406
Diskuse