Evropa vyzvala Spojené státy, aby zabránily šokovému snížení počtu vojáků na kontinentu

11. 4. 2025

čas čtení 3 minuty
Evropští lídři se obávají, že Spojené státy mohou bez varování prudce snížit vojenskou přítomnost na kontinentu. V tomto ohledu vyzývají Washington, aby jakékoli takové plány předem koordinoval, aby nedošlo k destabilizaci obrany NATO. Podle zdrojů agentury Bloomberg se evropští představitelé již smířili s tím, že administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa pravděpodobně stáhne část z 80 tisíc amerických vojáků rozmístěných v regionu. Nyní se zaměřují na zmírnění nejhorších dopadů těchto změn.

Jakékoli rozhodnutí Bílého domu o přesunu vojáků a zbraní z Evropy by mohlo podkopat úsilí amerických spojenců v NATO o odstrašení ruské agrese. Země východního křídla aliance jsou v tomto smyslu obzvláště zranitelné. 8. dubna zdroje NBC News uvedly, že Spojené státy zvažují stažení 10 tisíc z 20 tisíc vojáků nasazených v Polsku a Rumunsku v roce 2022. Před válkou bylo v Evropě umístěno asi 65 tisíc amerických vojáků a po ruské invazi na Ukrajinu jejich počet dosáhl 100 tisíc.

Mluvčí agentury poznamenali, že některé z obvyklých komunikačních kanálů přestaly s Trumpovým návratem do prezidentského úřadu fungovat a Evropané se obávají, že od Spojených států nedostanou žádné varování ohledně snížení vojenské přítomnosti v regionu, ale o všem se dozvědí z médií. V tomto ohledu chtějí získat od amerických partnerů závazek, že budou předem informovat o případném stažení vojsk.

Evropští představitelé zároveň pokračují v přesvědčování Washingtonu o výhodách vojenské přítomnosti na kontinentu. Zejména říkají, že Spojené státy "demonstrují politickou sílu" tím, že zůstávají v Evropě, uvedl jeden ze zdrojů. Kromě toho se ministři zahraničí NATO během setkání s šéfem ministerstva zahraničí Marcem Rubiem v sídle aliance minulý týden pokusili ujistit, že spojenci začínají přebírat větší odpovědnost za svou vlastní obranu. Slíbili také, že zvýší vojenské výdaje, což je dlouhodobý Trumpův požadavek.

8. dubna vešlo ve známost stažení amerických jednotek z polské letecké základny Jasionka, přes kterou je na Ukrajinu posíláno 95 % západních zbraní. Ačkoliv tyto síly zůstanou v Polsku, velitel americké armády v Evropě a Africe Christopher Donahue vysvětlil tento krok potřebou "optimalizovat" přítomnost a "ušetřit americkým daňovým poplatníkům desítky milionů dolarů ročně".

Předtím zdroje The Washington Post uvedly, že Trumpova administrativa diskutovala o stažení všech 20 tisíc amerických vojáků z Evropy, které tam poslal jeho předchůdce Joe Biden. To připustila i bývalá americká velvyslankyně při NATO Julie Smith. Na bezpečnostní konferenci v Mnichově 14. února šéf Pentagonu Pete Hegseth naléhal, aby si nemysleli, že "americká přítomnost (v Evropě) bude trvat věčně". Poznamenal, že "tvrdá strategická realita" nutí Spojené státy, aby učinily prioritu z boje proti Číně.

Zdroj v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
1679

Diskuse

Obsah vydání | 11. 4. 2025