
Izraelský Nejvyšší soud stanovil lhůtu pro řešení otázky odvolání šéfa Šin Bet
11. 4. 2025
Izraelský nejvyšší soud dal kabinetu a úřadu generálního prokurátora lhůtu na nalezení řešení ostře zpochybňovaného rozhodnutí vlády propustit šéfa vnitřní bezpečnosti Ronena Bara.
Po hodinovém slyšení, které bylo krátce přerušeno protesty příznivců a kritiků vlády, předseda Nejvyššího soudu Jicchak Amit řekl oběma stranám, aby našly kompromis.
"Vzhledem k tomu, že jsme zde viděli nějaké jiskry ochoty... dáváme vám čas do Pesachu (po 19. dubnu), abyste se pokusili dosáhnout nějakého kreativního řešení, na kterém se obě strany shodnou," řekl Amit.
Premiér Benjamin Netanjahu minulý měsíc oznámil, že jeho vláda jednomyslně schválila návrh na odvolání šéfa vnitřní bezpečnostní agentury Šin Bet s odvoláním na "nedostatek důvěry" a požadavek, aby Bar opustil svůj post do 10. dubna.
Nejvyšší soud ve svém rozhodnutí uvedl, že Bar "bude pokračovat ve výkonu svých povinností až do pozdějšího rozhodnutí" a dodal, že "nic nebrání pohovorům s kandidáty na tento post bez oznámení jmenování".
Netanjahu řekl, že rozhodnutí soudu "odložit konec funkčního období šéfa Šin Bet o 10 dní je matoucí".
Slyšení následovalo po peticích podaných opozičními stranami a neziskovými skupinami, které zpochybňovaly legálnost vládního kroku, který Nejvyšší soud již zmrazil do doby, než vydá rozhodnutí.
Protesty se konaly před jeruzalémskou soudní síní a uvnitř výkřiky a přerušování donutily soudce přerušit jednání po pouhých 30 minutách.
"Žádný soud na světě není řízen tímto způsobem," řekl Amit poté, co varoval příznivce a kritiky vlády, kteří narušili slyšení, které bylo vysíláno živě.
Amit vyzval k přestávce, během níž pokračovaly potyčky mezi stranami před soudní síní.
Slyšení pokračovalo asi o hodinu později, bez publika, "aby bylo umožněno právu argumentovat beze strachu pro všechny zúčastněné strany", jak uvedli soudci.
Advokát Zion Amir zastupující vládu řekl, že "toto je čistě politická petice".
Bar se postavil proti vládnímu kroku k jeho propuštění a odmítl Netanjahuovy argumenty jako "obecná, nepodložená obvinění" motivovaná "osobními zájmy".
Bar uvedl, že rozhodnutí má "zabránit vyšetřování událostí vedoucích k 7. říjnu a dalším závažným záležitostem", kterými se Šin Bet bude zabývat, s odkazem na útok Hamásu na Izrael v roce 2023.
"Antidemokratičnost"
Generální prokurátorka Gali Baharav-Miara také varovala, že sesazení Bara bylo "poskvrněno osobním střetem zájmů na straně premiéra kvůli trestnímu vyšetřování zahrnujícímu jeho spolupracovníky".
Baharav-Miara odkazovala na kauzu, kterou izraelská média nazvala "Katargate" a která se týká Netanjahuových blízkých poradců vyšetřovaných za údajné přijímání peněz z emirátu Perského zálivu, který dlouho hostil politickou kancelář Hamásu.
Tomer Naor z Hnutí za kvalitní vládu v Izraeli, které předložilo jednu z petic, řekl AFP, že "Netanjahu je ve vážném střetu zájmů".
Dov Halbertal, právník, který se přišel na slyšení podívat, řekl, že "Netanjahu je vládce, může propustit, koho chce, zejména tohoto Ronena Bara, šéfa Šin Bet, který je zodpovědný za masakr" ze 7. října 2023.
Skutečnost, že soud projednával petice, je "protidemokratická", řekl.
Baharav-Miara, která se často střetávala s Netanjahuovou administrativou kvůli nezávislosti soudnictví, uvedla, že propuštění Bara by mohlo vést k politizaci mocné pozice.
Bar, který byl v říjnu 2021 jmenován šéfem Šin Bet předchozí vládou vedenou Netanjahuovými odpůrci, se s dlouholetým úřadujícím premiérem střetává od jeho návratu k moci na konci roku 2022.
Bar kritizoval vládní návrh na reformu soudnictví, který přivedl stovky tisíc Izraelců do ulic na protest a byl dočasně odložen, když začala válka v Gaze útokem Hamásu.
Bar, který měl ukončit své funkční období příští rok, naznačil, že by zvážil předčasné odstoupení kvůli své roli při nezabránění útoku ze 7. října, ale až poté, co válka skončí a rukojmí držení v Gaze budou osvobozeni.
Zdroj v angličtině: ZDE
Diskuse