Těba kovů a drahokamů v Afghánistánu
19. 3. 2014 / Miloš Kaláb
Zatímco se bojovalo v Afghánistánu, nikdo nepomyslel, jaké je v této zemi přírodní bohatství. A přece se prý jedná o hodnotu, její velikost se vyjadřuje v bilionech (nikoliv miliardách) dolarů. Pojednává o tom pan Murray Brewster v novinách The Ottawa Citizen. Spí se dá pochopit velikost toho bohatství ne tvrzení, e na ně nikdo nepomyslel, kdy se bojovalo.
Kanadská vlajka byla staena se erdi v Kábulu a pietně odvezena domů. V Afghánistánu zůstali jen ti kanadtí vojáci a policisté, kteří zakolují své afghánské nástupce. Místo kopání vojenských zákopů by prý nyní mohli Kanaďané pomáhat hloubit doly na měď a zlato. Je to v úmyslu nynějí kanadské konzervativní vlády. Kanadská vyslankyně paní Deborah Lyonsová v Kábulu sdělila, e se afghánské zkomírající státní hospodářství stane ohniskem kanadských zájmů poté, co ze země odejdou vojáci. Otočí se prý stránka ve vzájemných vztazích s touto zaostalou a zoufale chudou zemí. Paní Lyonsová se stala první kanadskou vyslankyní před půl rokem. Prohlásila, e Kanada rozíří normy svých vztahů, podle nich se prosazovalo vzdělání, dobrá vláda a práva en. Rozíření se bude týkat účasti na obchodě. Prohláení příjal s nadením hospodáský poradce afghánského prezidenta Hamída Karzaje a afghánský vyslanec v Kanadě pan mial Bantija.
Kanada je podle něho nejbliím společníkem, ne snad co by se týkalo pomoci, ale schopností, jich by mohl Afghánistán vyuít. Jedná se zejména o zkuenosti v hornictví. Mohlo by se to zdát jako nesplnitelný sen v zemi, v ní je bezpečnost lidí na velice nízké úrovni a miny na silnicích i střelba naruují ivot kadý den, take ročně umírají tisíce lidí zatímco cizinci jsou zalezlí ve hlídaných objektech.
Zatím prosazuje afghánská vláda názor, e poskytnout lidem práci je nejlepí protipovstaleckou taktikou, která by umonila povstalce odzbrojit. Má k tomu dojít v zemi, o které se před časem vyjádřil kanadský ministerský předseda pan Stephen Harper, e si nezasluhuje ani haléř přímé zahraniční pomoci dokud neodstraní oficální korupci.
Paní Lyonsová naléhá na to, aby se co nejdříve vytvořily podmínky pro důlní práce, proti praní peněz a pro obchodování. Pentagon a američtí důlní odborníci se domnívají, e by mohlo být v Afghánistánu přírodního bohatství ze více ne bilion dolarů (v severní Americe trilion, co prý vede k tomu, e některým Američanům z té sumy "klesají čelisti" (inu, kadý projevuje údiv jiným způsobem). Na tyto odhady prý nikdo nepomyslel, dokud se bojovalo. (A zvednou ruce ti, kteří tomu věří - vdy se dají najít ve starých novinách zprávy o tom, e zatímco američtí vojáci bojovali, američtí geologové kutali). Paní Lyonsová ostatně uvedla, e i za bojů měly kanadské důlní společnosti důleitou úlohu jako poradci afghánského ministerstva pro doly. Firma Canaccord Financial Inc. ve Vancouveru radila v otázkách financování zatímco jiná společnost, SRK Consulting, také ve Vancouveru, poskytovala rady v otázkách geologie. Afghánci převzali kanadské normy pro registraci nerostných zásob. Paní Lyonsová zdůraznila, e nyní musí Afghánistán vyvinout metody, jak z tohoto bohatství získávat peníze. Její argumenty znějí dobře a dávají smysl.
Jak na to tedy hledí Afghánci? Ti si u dlouho stěují, e byla mezinárodní pomoc nastavena tak, aby přináela zisky předevím velkým mezinárodním společnostem. Vtrhnou prý do země s velkou slávou, aby tam uskutečnily nějakou akci, přivedou si své vlastní lidi a co se týká pracovních příleitostí pro místní lidi, bývá toho velice málo kromě některých nezbytných základních slueb z afghánské strany - a potom ty formy odtáhou zisky do svých zemí. Znechucenost z tohoto jednání byla prý velice zřetelná na paříské konferenci zahraničních dárců. Afghánská vláda prezidenta Karzaje tam ádala o lepí monost jak olivňovat způsob, podle něho se budou vyuívat peníze určené na rozvoj důlní činnosti, ale její návrhy byly větinou ignorovány.
Vyslanec Bantija se obává hospodářského propadu po odchodu mezinárodních vojenských sil. Před měsícem ohlásil Washington plán na investice v hodnotě 300 milionů dolarů na odvrácení těkostí, k nim by mohlo dojít po odchodu vojsk, ale to neodstraňuje obavy, e se hospodářství v Afghánistánu propadne do větí bídy. Místní podniky v Kábulu ji ohlaují, e začínají pociovat vliv takové nejistoty. Obchodníci ze ivého kábulského trhu hlásí, e u dochází ke značnému omezení nákupu a e lidé začali etřit. Viceprezident společnosti Zlarmal Maiwand Construction and Engineering Services Co. pan Shah Mohammed sdělil, e za posledních 18 měsíců klesl obchod firmy o jednu třetinu. Společnost staví zdi a to jak bezpečnostní tak i na zadrování hornin. Přestoe je nutnost takové zdi budovat, místní firmy do jejich staveb neinvestují a čekají a jak se situace vyvine. Pan viceprezident bydlí ve čtvrti obývané dělníky, kde si děti hrají mezi odpadky a kde obchodníci prodávají ovoce a jiné zboí z povozů. I tito lidé mají obavy z budoucnosti a nevěří, e by bohatství rud a drahokamů v podzemí Afghánistánu prosáklo a do takových kabulských čtvrtí, nato aby ovlivnilo ivot lidí na bídném venkově.
Bude Kanada i nadále poskytovat Afghánistánu finanční pomoc? Vdy je tolik potřebných a kanadský ministerský předseda se právě rozhodl pomoci Ukrajině pěknou částkou ve výí přes 200 milionů dolarů. Kdysi se dávalo i Kosovu. To bylo ale v jiné době i za jiné situace - jemu se pomáhalo, aby se i se Starim trgem odtrhlo od Srbska. Peníze se strategicky poskytují tam, kde udělají dojem a kde plodí dalí peníze.
Diskuse