Odhad pro rok 2025: miliarda obézních

ČR patří mezi země s největší mírou obezity na světě

10. 10. 2015

Cíl snížit míru celosvětové obezity pod úroveň z roku 2010, jenž stanovila Světová zdravotní organizace (součást OSN) pro rok 2025, pravděpodobně nebude vzhledem k trvalému nárůstu této civilizační choroby naplněn. Naopak se zdá, že celosvětově obezita velmi výrazně roste, zvláště v některých regionech. ČR společně s Velkou Británií mají v Evropě největší koncentraci obezity v populaci. Podobně už jsou na tom jen USA, Austrálie, některé země Maghrebu a Blízkého východu. Na vině je především současný "západní" způsob stravování, který se velmi rychle rozšiřuje do dalších částí světa, doprovázený velmi přesvědčivým marketingem potravinářského průmyslu.

https://www.pwf.cz/

Je zajímavé vidět, jak výrazně společný společenský rys mají mnohé arabské země a Česká republika. Patří mezi regiony s největším výskytem nadváhy a obezity na světě, měřeno podle BMI (body mass index, index tělesné hmotnosti). Ukazuje to infografika deníku Guardian, která vychází ze zdrojů Světové zdravotnické organizace a Světové federace pro obezitu.

V roce 2010 se OSN rozhodla stanovit si limit pro snížení obezity do roku 2025. Místo poklesu avšak došlo od roku 2010 do roku 2014 z velmi výraznému nárůstu: místo 565 milionů lidí (11,5 % dospělé populace světa) byla v roce 2014 diagnostikována obezita 670 milionům dospělých (13,7 %). Při setrvání tohoto trendu bude v roce 2025 obézních 17 % celosvětové populace. Obezních dohromady s lidmi s nadváhou by v takovém případě bylo ohromujících 2,7 miliardy oproti 2 miliardám v roce 2010.

Velký podíl na stále rostoucí obezitě má změna ve stravování, přechod od lokálních potravin na městský způsob a s tím spojený výrazný nárůst spotřeby cukru. Tento negativní trend postihuje další světové regiony. Dalším důvodem je nárůst sedavého způsobu života.

Světová zdravotní organizace obviňuje z podílu na nárůstu obezity i velké potravinářské korporace, které se snaží svým sofistikovaným marketingem infiltrovat zejména populace v rozvojových zemích. Nejvyšší nárůst obezity v posledních letech zasáhl země Karibiku, Blízkého a Středního východu a Pacifiku.

Obezita a nadváha jsou příčinou řady závažných a ve svém důsledku smrtelných chorob kardiovaskulárního systému nebo rakoviny. Léčba lidí s nadváhou a obezitou představuje významnou část výdajů.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
6815

Diskuse

https://www.pwf.cz/

Obsah vydání | 9. 10. 2015