John Kerry: Za to, že Obama nezasáhl vojensky v Sýrii, může David Cameron a britský parlament

6. 1. 2017

čas čtení 1 minuta

Americký ministr zahraničí John Kerry ve čtvrtek řekl, že plán Baracka Obamy bombardovat Asadův režim za jeho použití chemických zbraní zhatil David Cameron a britský parlament.

To, že Obama nesplnil svou hrozbu vojenského zásahu proti Asadovi poté, co Asad použil v srpnu 2013 v Damašku sarin, se považuje za nejostudnější chybu Obamova prezidentského období.

Obama se často hájil, že nemohl zasáhnout v Sýrii proto, že britský parlament hlasoval proti vojenské akci, avšak John Kerry to nyní explicitně vysvětlil:

"Americký prezident se rozhodl použít síly a oznámil své rozhodnutí veřejně. Avšak pak najednou britský premiér David Cameron se obrátil na parlament a požadoval od něho souhlas na vojenských akcích, které jsme se chystali podniknout. A, překvapení, parlament to svolení odmítl. Takže zrovna, když jsme informovali Kongres, mnoho amerických poslanců požadovalo, že je také musíme nechat hlasovat. Pan prezident se rozhodl, že v důsledku hlasování v britské Dolní sněmovně bude muset požádat o souhlas i Kongres."

Mezitím uspořádal Kerry v Londýně tiskovou konferenci a tam byl dotazován, zda může Asad něco udělat, aby se vyhnul vojenské akci USA. Kerry řekl: "Ano, může souhlasit, že zlikviduje své zbraně." A za půldruhé hodiny volal Lavrov a navrhl, aby USA a Rusko na likvidaci Asadových zbraní spolupracovali.

Kerry: "Takže jsme dosáhli likvidace Asadových zbraní bez vojenské akce."

Navzdory likvidaci Asadových chemických zbraní bylo Asadovo postavení za pomoci Ruska a Íránu posíleno. Občanská válka se zhoršila. Bylo usmrceno téměř půl milionu lidí a obrovská uprchlická krize pokračuje. Obamovo rozhodnutí v Sýrii vojensky nezasáhnout je nyní na konci jeho prezidentského období silně kritizováno.

Podrobnosti v angličtině ZDE

0
Vytisknout
4746

Diskuse

Obsah vydání | 6. 1. 2017