Belgická firma prodává Číně unikátní software využívaný vedením NATO

21. 11. 2018

Čína získala software využívaný plánovači NATO, což jí umožňuje vhled do způsobu plánování ve štábech aliance, upozorňuje George Allison.

Místní média informují, že firma Luciad se sídlem v Leuvenu prodává čínské vládě vysoce výkonný software využívaný ke sledování situace v reálném čase vojenským velením NATO.

Balíček zahrnuje program LuciadLightspeed rychle a přesně zpracovávající data v reálném čase, včetně informací získaných rychle létajícími objekty.

Software umožňuje vědět, co se děje v cílovém prostředí a využít tyto informace k porážce protivníka. Ve válce bývá situace tak proměnlivá, že se může změnit během několika sekund.

Podle vyjádření americké softwarové firmy Nvidia využívají plánovači zdroje jako záznamy z "bezpilotních létajících prostředků, satelitních snímků, radaru, senzorů, předpovědí počasí", přičemž tradiční software může při lokalizaci cílů z různých rychle se pohybujících objektů způsobit chyby velké "až 500 metrů".

Software společnosti Luciad dokáže analyzovat data a vytvořit vizuály rychlostí 100 kalkulací za sekundu, tj. 75 x rychleji, než jeho nejlepší konkurent, s přesností na 3 cm a v globálním měřítku."

Podle čínských zákonů musí zahraniční dodavatel pro armádu odhalit kompletní zdrojový kód úřadům.

Podrobnosti v angličtině: ZDE

0
Vytisknout
4653

Diskuse

Obsah vydání | 27. 11. 2018