
Průzkum: Británie je tvrdě rasistická
3. 12. 2018
Průzkum mezi 1000 příslušníky etnických menšin v Británii odhalil, že každodenně čelí záporným zážitkům, často v důsledku rasismu, a jsou diskriminování a ostrakizováni. (Zajímavé by bylo, kdyby byl podobný průzkum proveden v české společnosti, pozn. JČ)
Z průzkumu vyplývá, že 43 procent lidí z etnických menšin bylo za posledních pět let pominuto při rozhodování, kdo ve firmě má být povýšen. Z bělochů mělo tutéž diskriminující zkušenost jen 18 procent lidí.
Z výsledků průzkumu také vyplývá, že příslušníci etnických menšin čelili za posledních pět let třikrát častěji než běloši zákazu vstupu do restaurace, baru nebo klubu a dvě třetiny příslušníků etnických menšin zastává názor, že Británie je rasistická země.
38 procent příslušníků etnických menšin konstatovalo, že byli za posledních pět let nespravedlivě obviněni z krádeže v obchodě. Bělochům se toto stalo jen ve 14 procentech případů. Zvlášť často jsou z krádeží v obchodech obviňováni černoši a ženy.
Menšiny zažily minulý týden dvakrát tak častěji než běloši verbální útoky a sprostotu od neznámých lidí.
53 procent lidí z etnických menšin má pocit, že s nimi je zacházeno jinak kvůli jejich vlasům, oděvu či zjevu. Jen 29 procent bělochů má tentýž pocit.
Nezaměstnanost v černošských, asijských a menšinových etnických skupinách v Británii dosahuje 6,3 procenta, kdežto u bělochů 3,6 procent.
Bangladéšské a pákistánské rodiny mají průměrný příjem o 9000 liber (260 000 Kč) ročně nižší než bělošské rodiny. Rozdíl v příjmech mezi bělošskými rodinami a rodinami černochů z Karibiku a britských černochů byl 5500 liber ročně.
41 procent příslušníků etnických menšin uvedlo, že je místní lidi nepovažují v důsledku jejich etnického zjevu za Brity.
Příslušníci menšin jsou dvakrát tak častěji než běloši považováni v restauracích, v barech a v obchodech za jejich zaměstnance. Každý pátý příslušník etnické menšiny uvedl, že má pocit, že musí změnit svůj hlas a zjev, aby nevyčnívali.
Muslimové žijící v Británii - je to velká menšina čítající asi 2,8 milionů lidí - mají zápornější zkušenosti než příslušníci jiných náboženství. Častěji než křesťany, lidi bez náboženství nebo příslušníky jiných náboženství je perlustruje policie, nejsou zváni na společenské večírky v práci či na univerzitě a lidé nechtějí vedle nich sedět v hromadné dopravě.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse