
Evropská unie se rozhodla ignorovat Mayovou. EU převzala správu nad datem brexitu
22. 3. 2019
So it seems the EU will give UK an extra two weeks to avoid a no deal Brexit. Imperative now that Parliament takes control away from PM and uses that time to agree a way forward - preferably asking for a longer extension to put the issue back to voters. https://t.co/joglPYaDld
— Nicola Sturgeon (@NicolaSturgeon) March 21, 2019
Britská premiérka Theresa Mayová ve čtvrtek zoufale selhala v Bruselu. Nedokázala vysvětlit žádnou strategii a evropská sedmadvacítka převzala brexit do vlastních rukou
Vedoucí představitelé Evropské unie se rozhodli odebrat Therese Mayové rozhodování o datu brexitu poté, co se je Mayová nepřesvědčivě a neefektivně snažila přesvědčit, aby schválili odklad brexitu do 30. června 2019.
Tusk: European Council approved Strasbourg agreement
— Faisal Islam (@faisalislam) March 21, 2019
Extension two scenarios: if passed by Commons next week, extension till 22 May.
If not the Council agrees to an extension till the 12th April while expecting the UK to indicate a way forward.
Until that date all options open...
Mayová v Bruselu nedokázala vysvětlit, co by udělala, kdyby přiští týden Dolní sněmovna potřetí hlasováním odmítla její dohodu o brexitu.
"Nevyjasnila ani, zda chce uspořádat to třetí hlasování," řekl jeden poradce jednoho evropského politika. "Dostala třikrát otázku, co bude dělat, když to hlasování prohraje, a nebyla schopna na to odpovědět. Bylo to strašlivé. Děsivé. Snažila se vyhýbat odpovědi ještě daleko víc, než jsme od ní zvyklí."
Proto se Evropská unie rozhodla, že "když Mayová nemá žádný plán, musíme jí plán sami vytvořit."
Činitelé EU tedy odložili svou diskusi obchodních stycích s Čínou a začali do noci jednat o brexitu.
Odmítli žádost premiérky Mayové o odložení brexitu do 30. června, protože chtějí izolovat své země od chaosu v Británii. Během večerních rozhovorů se EU přibližovala k tzv. "flextension", "pružnému prodloužení", které navrhly Francie a Německo. Podle tohoto plánu by bylo členství Británie v EU prodlouženo do 22. května, pokud bude dohoda Mayové v Dolní sněmovně schválena.
Pokud však Dolní sněmovna dohodu Mayové neschválí do 12. dubna, Británie pak bude mít právo zažádat o delší odklad.
"Tento model má zajistit, že vypadnutí Británie z EU bez dohody není a nebude způsobeno Evropskou unií, bude to volba samotné Británie," řekl jeden diplomat. "Mayová je připravena na dlouhý odklad brexitu, ale nechce za něj přijmout odpovědnost. Nechce rozštěpit Konzervativní stranu, nechce dlouhý odklad, v tom případě je to vypadnutí Británie z EU bez dohody."
Evropská unie původně chtěla nabídnout Mayové odklad až do 22. května, do dne před eurovolbami, pod podmínkou, že Dolní sněmovna příští týden při třetím hlasování schválí její dohodu o brexitu.
Jenže evropská sedmadvacítka má tak málo důvěry v premiérku Mayovou, že se státy EU rozhodly jednat ve svém vlastním zájmu a ochránit se před vypadnutím Británie z EU bez dohody. Zároveň chtějí umožnit poslancům Dolní sněmovny, aby nad brexitem získali kontrolu a odebrali ji Mayové.
Podrobnosti v angličtině ZDE
Diskuse